AKVARISTIKA

Drzim diskuse i blizu sam da dignem ruke, 3 su mi uginula, ja kupujem preparate za vodu ali nista ne pomaze. Ovako, stavio sam TETRA EASY BALANCE koji treba da smanji nitrate, stabilizuje PH I KH, ali nista od toga, na testu su PH, KH i Nitrati i na opasno velikom nivou. Onda kupim PH-minus od JBL proizvodjaca i sipam 10 ml na 40l i ph i dalje opasno visok. Sad sam stavio neki antibiotik koji sa muzeo i "Gupiju" jer je situacija vec opasna dok ne smislim nesto. Akvarijum mi ima 160L, 800 l na sat je filtriranje vode, menjam 25% na 7-10 dana, dovod kiseonika odlican, nema biljki ali planiram. molim za savet?
 
Vise menjaj vodu. Menjaj svaki drugi, treci dan po 25%-30% dok ti se nitrati ne spuste u zeljene granice. Navikni ih na tvrdu vodu i Ph koji ti je u cesmi, znaci oko 7.5. Mnogo ti je opasno da im seta stalno PH. Stabilnost je bitna....
Batali tu svu hemiju, samo ces da zeznes imuni sistem ribi. Povecaj filter masu sa nekim kvalitetnim filter mediumom za bio filtaraciju. Imas one kuglice oj JBL, oko 1000 din ti je pakovanje i odlicna je. takodje imas da kupis smolu za skidanje nitrata od JBL, mislim da je litra 1200 din. Tebi je dosta i pola litre. NAjvaznija stvar je da povecas temperaturu u aq na nekih 32-33 C (postepeno, stepen dnevno). To ce ribama ubrzati metabolizam.
Znaci,
stabilna voda (odstojala cemovaca ti je mnogo bolja nego meka kisela voda kojoj variraju parametri)
povecaj temperaturu
batali silne lekove, a narucito antibiotike (koji inace mogu da ti poubijaju korisne bakterije u filteru)
menjaj cesce vodu
Ne znam kakav ti je filter u pitanju, ali ti ocito bio filteracija ne zadovoljava, tako da ulozi malo u kvalitetne medijume za filtraciju (npr. JBL)
 
Jedini preparat koji ja koristim je FFM. Utice na preko 30 korisnih nacina na ribe i bilje. Dodas malo prilikom zamene vode i kada vidis da su ribe lose ili pod stresom....
 
Moze li mi neko reci zasto mi se na staklo akvariuma hvataju neke zelene algice(Poslacu i slike ako je potrebo cim se ponovo uhvati)? inace akvarium je 5 litara sa 3 ribice(2 gupike i jednom platikom)ima filter i mehurice za vazfuh grejac nema ima i biljkicu.(znam da je mali akvarium)
 
Moze li malo vise informacija, koliko puta i koju kolicinu vode menjas, imas li svetlo i koje jacine!

menjam 2/3 vode na otprilike 20-ak dana,ali dosipam savki drugi dan po malko jer isparava :eek:(nigde ne curi sve sam pregledao) ,a svetlo mi je riknulo pre neki dan(bila je to mala lampica od koma ali s neonkom kao ona mesecina snage sto se stavlja).
 
Poklanjam dva koi šarana veličine oko 10cm - imam premali akvarium (50l) za njih pa bih volela da ih udomi neko sa boljim uslovima. Lokacija - Novi Sad

DSC03081.JPG
DSC03082.JPG
DSC03084.JPG
DSC03086.JPG
 
Ako imas mesojede:
- 1kg ocisceno srce ili belo pilece meso (licno koristim belo meso jer je kvalitetnije u hranjenju)
- 700g oslica
- 300-400g spanata ili maslacka
- 3 zumanceta
- 1 banana
- 3 supine kasike aleve paprike slatke
- zelatin beli
- beli luk
moze jos da se doda oligovit tablete 5-6 kom al ja ne stavljam.
Sve ovo ide u blender i to dobro samleti da bude jako usitnjeno. Kasnije sipam na tacnu i skroz razvucem na tanko i stavljam u zamrzivac. Kad pocinje da se stvrdne masa ondak nozem napravim male kockice (otprilike 10x10 cm). Kad se skroz smrzne pakujem u male kesice. Kad hranim ribice ondak izvadim jednu kockicu i tanko secem pa na jos manje kockice da bi ribice mogli da pojedu.
Sa ovim receptom se moze igrati da ne dobijaju uvek istu hranu, dosta puta izostavim oslic i dodajem vise crvene paprike ili bilo sta sto znate da je dobro za ribice ubaciti.
Napomena:
Posto se radi o mesu ne preterivati hranjenje ribica jel moze da dodje do nezeljenih efekata, prvo morate da nadjete neku sredinu koju znate da ce ribice da pojedu. Sve sto ne pojedu odmah vaditi iz akv i smanjiti dozu.
Ako imas biljojede:
- Blitva ................250gr
- Spanac ............250gr
- Tikvice .............200gr
- Sangarepa ......100gr
- Grasak .............200gr
- Beli luk ............. 1 cesanj
- Slatka al. paprika ...... 1 kaf. kasika
- Filet oslica ....... 100gr
- Multivit. sirup ...... 1 sup. kasika
- Zelatin ................. 2 kesice

Svo povrce sem graska ( njega treba oljustiti pa bi bilo pozeljno da se posebno dinsta ),
izdinstati. Filet oslica prokuvati dok ne omeksa i sjediniti sa povrcem.
U posudi sa masom dodati multivitamin i slatku alevu papriku.
Takvu pripremljenu masu ispasirati u blenderu.
Posto je masa kasasta dodati kesice zelatina i masu sipati u neku posudu ( plasticni posluzovnik bi
bio idealan ) i staviti u zamrzivac.
Kada primetite da se masa steze, izvadite posudu i nozem pravite male kockice.
Vratite posudu u zamrzivac dok se masa ne stvrdne ili zaledi. Pripremljenu hranu upakovati u kesicama
kako ne biste vadili svu kolicinu prilikom hranjenja riba.
Ovu hranu kod mene jedu zivorotke, ancistrusi, coridorasi, kozice i helene.
 
Sta je, nema akvarista ovde? Ja sam skoro obnovio akvarium, kao klinac sam sa ocem odrzavao akvarium, i sad mi pade na pamet da obnovim opet, poceo sam sa kraljevskim neonkama ili kako ih neko zove Kardinalima, imam par vrsta biljaka, i za sad je sve pod kontrolom, mozda bih mogao malo bolje svetlo da ubacim ali otom-potom :kpozdrav:
 
Pozdrav... Imam pomalo iskustva sa akvarijumima... Kad sam bio mladji, drzao sam akvarijum sa onim kako bih ih nazvao "obicnim" ribicama, gupike, neonke i slicno... Kad sam malo porastao i zainteresovao se, na red su stigli Oskari... Joj, zabave li, kakve nemani, uzivao sam sa njima... Najvise sam voleo da im komad pripremljenog mesa stavim na cackalicu i drzim iznad akvarijuma. Oni se zalete, iskoce iz vode, zgrabe u letu meso i pljus nazad u vodu... Posle sam redovno brisao vodu po sobi, ali je bilo extra... Mnogo zabavne i izdrzljive ribe... Kasnije sam drzao razne ciklide. Najvise Malavi ciklide, i oni su takodje uzasno zabavni, i apsolutno predivni... Svakome bez razmisljanja preporucujem da ih drzi, ako se ozbiljno bavi akvaristikom...
 
Da li neko moze da mi da neki savet, uputstvo za cuvanje ribice u staklenoj kugli?
Imam sada jednu japanku I danas Sam joj napravila dno od bele rizle, malih kamencica I skoljki. Kugla je za 5l vode.
Koju Jos ribicu smem da ubacim I koliko njih, a da im ne bude pretesno.
Svaki savet mi je dobrodosao. Nikada Nisam u kugli cuvala ribice, imala Sam veliki akvarijum, Ali sad smo dete I Ja resili da kupimo kuglu.
Imam je od juce :)
 
Da li imaš nekakav filter u toj kugli? Za mene je to previše malo vode, moj savet je da ribu prebaciš u akvarijum od bar 50 litara. Ako nemaš grejač (a verovatno ga nemaš) ne ubacuj druge ribe osim japanke, jer su one hladnovodne ribe. Ustvari, nemoj ni jednu ribicu jer nemaš usluve za njihovo držanje u toj kugli. :(
 
videh na sajmu namestaja pre neki dan likove sto prave velike akvarijume od 150 do 300 litara debljine samo 16cm.... ne bi bilo lose to ugraditi u zid ali sam nesto skeptican jer mislim da ta debljina nije bas dobra za ribice iako prave i tanje kinezi sa onim njihovim djubretom
 

Back
Top