Prapostojbina Srba - reka RASHKI

Svevlad

Zainteresovan član
Poruka
473
Srbi su narod o kojem se u Dalimilovoj hronici, kao i u Karlovačkom rodoslovu jasno kaže da su došli iz Vavilona, odnosno iz Mesopotamije, odakle su se iz svoje prapostojbine rasprostrli na jug do Indije i na sever do Švedske. Ima li i danas dokaza o tome?

Prapostojbina Srba (prvobitno ime svih Slovena, kao i "Rašani") jeste mesto koje se u slovenskoj usmenoj i pisanoj tradiciji naziva Zelenim Krajem i Rajskom Rekom ("Knjiga Velesova"): "где су дошли од Рајске реке и Загорја, поживели ту век, а затим пошли у област Дворечја и стигли у земљу Срштије". Nadalje, u "Knjizi Velesovoj" o Seobi Slovena iz prapostojbine stoji i ovo: "...дошли су из Зеленог Kраја до Готског мора, тамо су наишли на Готе који су им препречили пут. Тако су морали да се бију за ту земљу и наш живот. До тог доба су наши оци били на обали мора, уз реку Ра и са великим тешкоћама су преко ње пребацивали своје људе и стоку на ту обалу, идући ка Дону и тамо су видели Готе... Идући даље обалом на југ видели су готско море и Готе који су се наоружали против нас, па смо морали да се бијемо за наш живот и добро..."

Do danas gotovo svi istraživači smatraju da je reka Ra ustvari Volga, međutim tvrdim da je reka Ra ustvari današnja reka Aras, koja se po nekim atlasima još uvek zove i RASHKI (ko ima elektronski atlas "Encarta", može da proveri). Nije li se i srbski stari grad Svevladovića zvao Ras i reke Raška i Rasina koje i danas teku Balkanskom Srbijom?

Nadalje, Aras (Rashki) izvire na drevnoj gori Ararat, odakle je, prema Svetom Pismu, Noje izašao sa svim živim svetom nakon Potopa. Ispod iste planine izvire i drevni Eufrat koji je porodio prve civilizacije u Međurečju. Rashki se izliva u Kaspijsko more, a na nekoliko kilometara od njegove obale (obale Rashki) na iranskoj strani, nalazi se na 38 stepenu i 51' severne geog. širine i 46 stepenu i 41' istočne geog. dužine mesto RASHTIN, a oko 20 km zapadno od njega i mesto SARDAB. Tačno 23 km južnije (38,38' - 46,37') nalazi se mesto SARPA, a 125 km jugoistočno (37,55' - 47,30') nalazi se i mesto SARAB.

Ako se setimo Dalimilove hronike u kojoj se pominje kako su Srbi krenuli "od Vavilona" do Venecije, te Karlovačkog rodoslova u kojem se kaže: "Glagoljut istini spisatelji jako Likiniju Srbinu biti rodom, Jelinu mudrovanijem, i sva Srbska idolu služaše Dagonu..." (Dagon je bio mesopotamijsko božanstvo, koje se očuvalo do srednjeg veka u imenu plemenskog boga Daboga), onda možemo biti sigurni u rasprostiranje Srba na tom mestu. Nadalje, da su se Srbi Eufratom sa Ararata i reke Rashki spustili i do Vavilona, nije samo Dalimilova hronika dokaz, već i ime vrhovnih bogova. Naime, kada je Aleksandar Makedonski osvajao Vavilon, prvo je srušio hram boga Bela (odnosno Bela-boga, Beloboga, vrhovnog boga starih Slovena), čije ime ćemo susresti i u drevnom imenu Velesa (Belesa), koji se u drevno vreme, prema nekim našim naučnicima, zvao Bela Zora u kojem je stolovala dinastija Karanovića, jedna od najstarijih srbskih dinastija koje se pominju u istoriji (Grci su je zvali Karanides, kao što su Nemanjiće zvali Nemanides). Karanovići su ostavili svoje ime na toponimima današnje Srbije i Bosne, kao što je Kraljevo, koje se pre toga zvalo Karanovac.

Zanimljivo je da je od mesta Rashtin još bliže obali Rashki mesto koje se zove BALA. Da li je tu bio kult drevnog boga Bala (Bela) i da li je to preslikana Zora Bela u današnjoj Makedoniji? Kolika je bila snaga drevnih Srba valja kazati da je Ninovo carstvo (carstvo Nina Belog od koga je i nastao bog Bel, te Karanovići kao dinastija, a koji je bio najstariji poznati srbski vladar iz II milenijuma pre nove ere) bilo svetsko carstvo kome je pripadala bar polovina savremene Evrope, deo Azije i deo Afrike. Kada se to carstvo vremenom raspalo, obnovio ga je Serbo Makeridov, oko 1325. godine st.e., koji se u Starom Zavetu pominje kao A-sur. U slavu svoga prethodnika Nina sagradio je čuveni grad Ninivu. Serbova država je bila takođe jedno svetsko carstvo, koje se prostiralo kao i Ninovo, na tri kontinenta. Serbo je takodje prodro u Indiju i osvojio celu dolinu reke Inda od izvora pa sve do Indijskog Okeana. O tome svedoče desetine (više od 300 toponima srbskog imena) od Bangladeša, preko Pakistana, Avganistana, Zapadne i Istočne Afrike, čitave Azije i čitave Evrope!!! Indijci su dobro zapamtili Srbe i stavili Srbindu u svoje Rig-Vede kao naoružanog demona, kao i Kinezi koji u svojim spisima iz vremena Syu-An-Di dinastije sa strahom govore upravo o Srbima na granici sa Indijom u II veku pre Hrista (ne Slovenima, nego doslovno Srbima). U spomen na Nina Belog podignut je i grad Nin u kojem je bila Višeslavova krstionica.

Ime Srba za vreme ta dva pohoda (po čijem tragu je i Lesandar Serbljanin išao da vrati stare zemlje) ostalo je od Kine (mesto SERBA na 31,54' i 100,46', te mesto RACAKA 404 km zapadnije), preko mesta: SARABATI, SARABARI, SURABARI, SERPUR, SARPAR (pa čak i Basana (Bosna?) nedaleko Serpura) u Bangladešu, pa dalje preko Indije u kojem je čak jasno i glasno dan danas mesto Sorab (14,22' - 75,05'), te u Baludžistanu gde se dva mesta zovu Sorab, pa u Avaganistanu takođe Sorab, pa onda desetine mesta po Iranu sa svim mogućim Sorabima, Sarabima i Sorbima. No, zanimljiva je podudarnost sa Ninovim carstvom u Africi, gde se tačno može pratiti trag od Etiopije koja je bila i onda država gde je zauzeo dobar komad te zemlje i onda krenuo ka obali Atlantika linijom koja se može pratiti toponimima sa srbskim imenom, ovako: Iskrcao se izgleda na obali današnje Eritreje i tamo dan danas postoji na obali mesto RASA (14,58' - 40,22), pa ni pet ni šest mesto SERBA (13,13' - 40,34'), pa onda kreće ka zapadu SEREVA (13,26' - 37,25'), SIRBA (9,50' - 38,17'), SERBADI (9,36' - 37,58'), SERBO (7,43'), opet SERBO (9,00' - 35,15'), i opet SERBO (9,22' - 34,33'), pa na reci Nil SURIBA (16,25' - 33,59'), pa onda ljudi u sred Čada ni pet ni šest nego RASKA (12,58' - 17,43'), pa u Nigeriji SARBI (12,19' - 8,38'), u Nigeru SARBA (13,35' - 8,10'), a onda čitav splet mesta oko reke Niger državama Niger i Burkina Faso - SORBON (13,44' - 1,43'), SARBILA (13,45' - 0,45'), SARBA (10,58' - 3,10'), itd. sve do Atlantika! O toponimima koji nose srbsko ime duž Rusije, Crnog Mora, Ukrajine, Poljske, Češke, Nemačke, Italije, Španije, Francuske, Švedske ne treba ni govoriti jer ih ima bar stotinu.
 
Има два начина одређивања Српске прапостојбине; Прво, ако смо хришћани онда смо од куде и Ноје, или Адам како хоћете. А ако смо од Дарвиновог мајмуна онда смо са неквог дрвета, и то вероватно неког дренића, јер нам је баш то дрво познато кроз историју. Само било би добро сачекати још мало па ће нова техника тачно установит свачије порекло и пут кроз историју.

Вујадин
 
vujadin:
Има два начина одређивања Српске прапостојбине; Прво, ако смо хришћани онда смо од куде и Ноје, или Адам како хоћете. А ако смо од Дарвиновог мајмуна онда смо са неквог дрвета, и то вероватно неког дренића, јер нам је баш то дрво познато кроз историју. Само било би добро сачекати још мало па ће нова техника тачно установит свачије порекло и пут кроз историју.

Вујадин

Naše drvo nije drenić, nego lipa i hrast.
 
Svevlad:
Ovde je reč o prapostojbini Srba, a ne o srbskim kultovima biljaka... Ima li neko primedbu na ovo što sam napisao i neka je obrazloži.
neozbiljno je, al mnogo

vidish... postoje 5 samoglasnika i 25 suglasnika
i od njih se prave rechi
i ovi prvi se mnogo chesce koriste
a R je nekad samoglasnik a nekad suglasnik

a da tvrdish da se srbija prostirala do nigerije jer neko selo pochinje na SAR...
meni je debilno


uzgred, fenichanski bog se zvao BAAL a ne BEL

a i josh mnogo izrechenog je besmislica al me sad mrzi da navodim.
 
Sto se tice Dalimilove hronike, sa njom nisam nesto posebno upoznat, jer nije prevedena na srpski, ali za Velesovu knjigu verujem da nije falsifikat, cak i kad bi to dokazali sve je to pitanje jer je ona nesto poput "slovenske biblije", pa kao i biblija nije neki poseban izvor.
 
AKHENATON:
Slabi argumenti. Ako uzmes ime bilo kog drugog naroda nacices isto tako gomilu toponima i reci koji lice na njega. Te metode nemaju nikakvu vrednost i nisu naucno utemeljene, i to s pravom.

Hajde, izvoli i uzmi bilo koji drugi narod i upotrebi istu metodologiju kao i ja. Ja sam pokušao s Hrvatima, Slovencima, Rusima, Česima, Poljacima, Bugarima, Mađarima, itd... Nema šanse da se nađe nešto ovome slično.

Što se tiče Dalimilove hronike, pročitaj malo više o njoj i njenom značaju za češki narod, a potom pokušaj da nađeš delo na engleskom jeziku ako ne razumeš dovoljno češki jezik. Videćeš kasnije u hronici i pomenute bitke između Čeha i Srba, iako, eto, prema hronici, oni potiču od nas.
 
crow:
neozbiljno je, al mnogo

vidish... postoje 5 samoglasnika i 25 suglasnika
i od njih se prave rechi
i ovi prvi se mnogo chesce koriste
a R je nekad samoglasnik a nekad suglasnik

a da tvrdish da se srbija prostirala do nigerije jer neko selo pochinje na SAR...
meni je debilno


uzgred, fenichanski bog se zvao BAAL a ne BEL

a i josh mnogo izrechenog je besmislica al me sad mrzi da navodim.

Slušaj, nemoj da misliš da te provociram, ali stvarno moraš malo više da pročitaš o istoriji antičkih naroda i njihovoj mitologiji, pa dok dođeš do toga da su Baal i Bel jedno te isto, kao i Baal Zebub, odnosno Belzebub, koji će u hrišćanstvu postati demonom, onda se javi. To je isto kao da si napisao: "naš Bog je Isus, a ne Jezus". Naime, ako si već hteo da budeš savršeno precizan onda si mogao da napišeš Ba'al. Nadalje Edward Lipinski je identifikovao Dagona (o kojem u Karlovačkoj hronici se kaže da je bio vrhovni bog Srba) za Ba'al-a u svom Dictionnaire de la civilisation phenicienne et punique. Šta još reći?
 
Iako ne vidim Svevladove poruke, moram da mu preporucim da ode na forum www.istorija-balkana.tk i da tu iznese svoje ideje. Ja registrovan tamo, pod drugim imenom, ali nema veze. Taj forum ima malo vecu arhivu tako da se mozemo tamo prepucavati obzirom da nema moderatora koji bi brisali nase poruke i zakljucavali teme....

Daklen, Svevlade, dodji na www.istorija-balkana.tk ako mozes, registrujes se kao Svevlad i postavi temu poput onih koje postavljas ovde. Ja cu ti se vec javiti...
 
Svevlad:
Hajde, izvoli i uzmi bilo koji drugi narod i upotrebi istu metodologiju kao i ja. Ja sam pokušao s Hrvatima, Slovencima, Rusima, Česima, Poljacima, Bugarima, Mađarima, itd... Nema šanse da se nađe nešto ovome slično.

Što se tiče Dalimilove hronike, pročitaj malo više o njoj i njenom značaju za češki narod, a potom pokušaj da nađeš delo na engleskom jeziku ako ne razumeš dovoljno češki jezik. Videćeš kasnije u hronici i pomenute bitke između Čeha i Srba, iako, eto, prema hronici, oni potiču od nas.

Slabo si onda trazio. Citao sam neku studiju gde su upotrebljavane te metode bas kod Bugara i doslo se do slicnih rezultata. Kad budem imao vise vremena odabracu neki narod pa cu malo da istrazujem.

Inace, nemoj da mislis da sam ja apsolutni protivnik ovih teorija. Gde ima dima, ima i vatre. Samo me nerviraju neki "istoricari" poput Deretica i Pjanovicke, koji toliko agresivno iznose neke ideje, da samo unizavaju cak i ono sto ima osnova.

Sto se tice Dagona i ja mislim da ima on itekakve veze sa Slovenima jer kad pogledas kako se prikazuje bog Dagon, od pojasa pa na gore on je skoro isti kao Sv. Nokola i ima iste atribute kao i on, a poznato je da je Sv. Nikola najcesca srpska slava. Dobro pitanje je zasto? Jer ako se uvazi zvanicna teorija o poreklu Slovena ne vidi se bas razlog da neko ko je zastitinik moreplovaca pre svega, bude najznacajniji svetac kod nas jer po toj teoriji mi nismo imali bas neke veze sa moreplovstvom.

Dakle u svemi tome ima i istine, samo nevalja to sto se neki trude da iz petnih zila dokazu da su mnogi narodi zapravo Srbi cak i kad su osnove za to minimalne.
 
Svevlad:
Hajde, izvoli i uzmi bilo koji drugi narod i upotrebi istu metodologiju kao i ja. Ja sam pokušao s Hrvatima, Slovencima, Rusima, Česima, Poljacima, Bugarima, Mađarima, itd... Nema šanse da se nađe nešto ovome slično.

Što se tiče Dalimilove hronike, pročitaj malo više o njoj i njenom značaju za češki narod, a potom pokušaj da nađeš delo na engleskom jeziku ako ne razumeš dovoljno češki jezik. Videćeš kasnije u hronici i pomenute bitke između Čeha i Srba, iako, eto, prema hronici, oni potiču od nas.
kad krenesh od prokuplja ka blacu (ili beshe neposredno ispred prokuplja)
jedno za drugim videcesh sela Madjare i Arbanasce

meni to nepobitno govori da je tu negde bila granica izmedju albanije i madjarske a da u to vreme kad su ove 2 mocne carevine postojale srba tu nije bilo 8)
 
Svevlad:
Slušaj, nemoj da misliš da te provociram, ali stvarno moraš malo više da pročitaš o istoriji antičkih naroda i njihovoj mitologiji, pa dok dođeš do toga da su Baal i Bel jedno te isto, kao i Baal Zebub, odnosno Belzebub, koji će u hrišćanstvu postati demonom, onda se javi. To je isto kao da si napisao: "naš Bog je Isus, a ne Jezus". Naime, ako si već hteo da budeš savršeno precizan onda si mogao da napišeš Ba'al. Nadalje Edward Lipinski je identifikovao Dagona (o kojem u Karlovačkoj hronici se kaže da je bio vrhovni bog Srba) za Ba'al-a u svom Dictionnaire de la civilisation phenicienne et punique. Šta još reći?

vrhovni bog srba nije neki izmishljeni dagon, nishta slichno se ne pominje!

bal ima slichnosti sa bel (verovatno mislish kao skraceno od bel-bog)
kao i sa bol, ili bul,
a i bol i bul su rechi koje postoje a ne znache bel iliti beo.

pricha ti je smeshna, veoma
ustvari... vishe tuzna
:(
 
Za Wilkolaka:
Registrovan sam tamo, ali sam ispljuvan kao i ovde od komuno-liberalnih pobornika bečko-berlinske istorijske škole.

Za Crow-a:
Pričaš bez utemeljenosti, napamet, na osnovu političkih predubeđenja (liberal ili *********), a da nisi pročitao navedene istorijske izvore.

Za Akhenatona:
Na dobrom si putu, jer čitaš istorijske izvore, ali moraš da se rešiš politike u glavi (liberalizam ili komunizam).
 
Wilkołak:
Evo jos jednog primera da se po Svevladovoj retorici moze tvrditi da je postojala Madjarska drzava koja je dosezala do sadasnjeg Kosova ( i da se mozda granicila sa Albanijom ).

Nova Varos! Varos - grad na madjarskom...

Priučeni "istoričaru", prvo nauči kako se koriste toponimi u metodologiji istorije, a onda počni nešto i da pišeš o tome.
Naime, ako se naselje kraj Praga zove Srbin, a uz to imamo i Srbske Moravice i još na desetine srbskih toponima, to po tebi ne znači da su tu živeli Srbi, nego Česi, koji i danas žive ovde, zar ne? Eto, tako razmišlja tupavi komunista ili liberal.
 
Znaci to je razlog tvog dolaska na ovaj forum... pljuvacina na drugim forumima, ha? Da si malo vise citao sta se pise po tom forumu shvatio bi da momci uopste ne zastupaju tvrdnje becke skole, naprotiv.
Samo, niko ne priznaje Seretica za povesnicara ...

No, neko ipak vise voli da zivi u bajkama.
 
crow:
kad krenesh od prokuplja ka blacu (ili beshe neposredno ispred prokuplja)
jedno za drugim videcesh sela Madjare i Arbanasce

meni to nepobitno govori da je tu negde bila granica izmedju albanije i madjarske a da u to vreme kad su ove 2 mocne carevine postojale srba tu nije bilo 8)

Moram malo da se umesam,prvo pozdrav AKHENATONU naravno i ostalima.Pisali smo zajedno na Religiji,doduse ja pod drugim nickom.Pitanja za crow-a,prvo,kada je to Albanija i pod kojim carom bila mocna carevina?Drugo,jesi li cuo za Luzicku Srbiju?Trece,ako jesi a pretpostavljam da jesi sta ti to nepobitno govori?
 

Back
Top