šta ja sad da radim sa revolverom?

duznost, obaveza i radost ti je da ga poneses i upotrebis na predstojecem cecinom koncertu :)

ne znam stvarno, moze da se registruje kao trofejno oruzje, ali pre toga mora da mu se ukloni udarna igla ili zalije cev (mislim)...
za detalje najbolje da pitas u policiji...
 
Ima li taj revolver oružani list?
(ako da, onda su tvoje obaveze u zakonskim okvirima;
ako ne, onda su ti opcije:
- da ga predaš policiji, a ovi da ga unište kao nelegalno oružje;
- da pokušaš da ga legalizuješ kao samoodbrambeno oružje (ako bude opet legalizacije)
- da ga legalizuješ kao trofejno (što podrazumeva uništavanje njegove upotrebne vrednosti),
- da ga prodaš nekom (kažnjivo - ako te otkriju)
- da ga čuvaš, onako "na crnjaka" (za razne eventualnosti).

Prema mom iskustvu, ljudima koji nasleđuju oružje od drugih obično dođe u posed neki krš, bezvredna šklopocija (gledano u novčanim okvirima). U tom slučaju najbolje ga se otarasiti - na najmanje komplikovan način.
 
Po zakonu bi morala da ga predas u policiju (ako ima oruzni list, a predpostavljam da ima posto si ga nasledila) na "cuvanje" dok ne regulises dozvolu za posedovanje oruzja, sto u tvom slucaju ce biti malo teze posto ocito nisi, niti ces sluziti vojsku, tako da moras odslusati kurs i polagati ispit za rukovanje vatrenim oruzijem... pa trazis zahtev za drzanje oruzija itd itd...

Ako pistolj nema neku veliku vrednost najbolje da ga registrujes kao trofejno oruzije gde mu se vadi udarna igla, busi ili uliva cev...
 
auuu obere, ne merači:mrgreen:
dakle,hvala mnogo na odgovorima, odagnali ste moje sumnje.
pištolj je super, i nije nikakva kanta:p
dakle meračim se na još jedan, koji mi je baka obećala u amanet...(mala ženska beretta)
pa bi bilo naj bolje otići i položiti za "kalamiti jane"
volim oružje, moj deda je bio veliki ljubitelj, i tu ljubav je preneo na mene.
hvala.
sačekaću da se završe papiri,pa lagano...
 
pajamaca:
auuu obere, ne merači:mrgreen:
dakle,hvala mnogo na odgovorima, odagnali ste moje sumnje.
pištolj je super, i nije nikakva kanta:p
dakle meračim se na još jedan, koji mi je baka obećala u amanet...(mala ženska beretta)
pa bi bilo naj bolje otići i položiti za "kalamiti jane"
volim oružje, moj deda je bio veliki ljubitelj, i tu ljubav je preneo na mene.
hvala.
sačekaću da se završe papiri,pa lagano...

Onaj sto te ozenio ili onaj sto te treba zeniti nije svestan sta ga ceka ako nesto zezne u braku :))))) !!!!! Ma sta ga imas prijavljivati , 90 % ljudi ima vatreno oruzje ne prijavljeno , cuvaju ga kao trofeje ili da ne placaju porez drzavi . Samo uzivaj !!! :wink:
 
Da pokusam da ti pomognem.

Ako si pistolj/revolver dobila u nasledstvo moras sacekati da prodje ostavinska rasprava i da steknes i formalno-pravno pravo na njega, ako si ga dobila na poklon i imas oruzni list potrebno je da sa licem koje ti ga je poklonilo sklopis ugovor o poklonu, overis ga i izvrsis prevod oruzja na sebe. Sve ovo mozes da uradis pod uslovom da imas polozen tzv. oruzni ispit jer se na osnovu njega izdaje oruzni list. Ako nemas polozen ispit, potrebno je da ga polozis, tj. uplatis odredjeni broj casova u nekom streljackom drustvu ili slicnoj organizaciji, sacekas organizovanje ispita, polozis ga. Ovo je bio tezi deo, ostalo je birokratija. U nadleznom SUP-u / OUP-u podnosis zahtev za izdavanje dozvole za posedovanje oruzja, kada ti ista bude izdata vrsis prevod oruzja i njegovo upisivanje u nju. Ovo ne znaci da oruzje mozes da nosis sa sobom, nego samo da ga posedujes u kuci, ukoliko ga transportujes mora biti rasklopljeno, i sme se transportovati samo do oruzara ili streljackog udruzenja ako si clan.
 
ok. hvala. raspitala sam se za tu streljanu,ima kod ZIN-a, odradiću to na jesen, do tada je pothranjen u muriji.
znam da to ne smem da ga nosim...
imovinska rasprava je završena, ali eto dok to n epoložim...
jer znam da je moja baka nagrabusila; kada su je u nekoj raciji 1993 u busu, legitimisali, a ona nosi lk i dozvolu za oružje(za nošenje oružja) zajedno...zašto oružje nije sa njom:lol:a baka 7 banke:p
 
Ma biće nešto od tebe, kad porastiš... vidim ja..
crazy-1.gif
 
šta ja sad da radim sa revolverom

od iduće godine legalno oružje (koje posedujem), značajno će poskupeti (porez / registracija / lekarsko / nova dozvola,..).
Ja ne bi da se odreknem mog oružja, ali ne bi davao toliko para, koliko se planira od iduće godine.
Pitanje može li se nekako moje oružje učiniti „bezopasnim“, te izuzeti iz grupacije: registracija, plaćanje poreza, dozvola,…
I ili mi je bolje da ga prodam?
Možete li mi pomoći savetom?
Hvala!
 
U "Ovlascen servis" da ga onesposobe za upotrebu , prijava u MUP - u

Pogledaj ovde sta ti je ciniti :

https://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_oruzju_i_municiji.html

"...Kategorije oružja

Član 4

Oružje se deli u četiri kategorije:

1) kategorija A - minsko-eksplozivna sredstva, automatsko kratko i dugo vatreno oružje, oružje skriveno u drugim predmetima i vatreno oružje sa prigušivačem pucnja;

2) kategorija B - svako vatreno oružje (kratko, dugo, poluautomatsko, repetirajuće, jednometno, dvometno, sa olučenim i glatkim cevima), osim onog iz kategorije A i C i konvertibilno oružje;

3) kategorija C - onesposobljeno vatreno oružje, staro oružje i njegove moderne kopije koje ne koriste metak sa centralnim ili ivičnim paljenjem, vazdušno oružje čija kinetička energija je 10,5 J ili veća ili čija je brzina projektila 200 m/s ili veća i kalibra većeg od 4,5 mm i oružje s tetivom ili oprugom čija je sila zatezanja tetive veća od 450 N, odnosno čija je natezna težina veća od 101 libri;

4) kategorija D - hladno oružje, gasni sprejevi, uređaji za izazivanje elektrošokova, vazdušno oružje čija kinetička energija je manja od 10,5 J ili je brzina projektila manja od 200 m/s i kalibra 4,5 mm ili manjeg, kao i oružje sa tetivom ili oprugom čija je sila zatezanja tetive do 450 N, odnosno čija je natezna težina do 101 libre.

Dozvoljenost i zabrana nabavljanja, držanja i nošenja oružja

Član 5

Oružje iz kategorije A ne mogu nabavljati, držati i nositi fizička lica, pravna lica i preduzetnici, osim u slučajevima predviđenim ovim i drugim zakonom.

Oružje iz kategorije B može se nabavljati, držati i nositi - na osnovu isprave nadležnog organa.

Oružje iz kategorije C može se slobodno nabavljati u slučajevima predviđenim ovim zakonom, a držati uz prijavu nadležnom organu.

Oružje iz kategorije D može se nabavljati i držati bez isprave i prijave nadležnom organu, u skladu sa ovim zakonom...."...

...

"...Dozvoljenost i zabrana nabavljanja, držanja i nošenja oružja

Član 5

Oružje iz kategorije A ne mogu nabavljati, držati i nositi fizička lica, pravna lica i preduzetnici, osim u slučajevima predviđenim ovim i drugim zakonom.

Oružje iz kategorije B može se nabavljati, držati i nositi - na osnovu isprave nadležnog organa.

Oružje iz kategorije C može se slobodno nabavljati u slučajevima predviđenim ovim zakonom, a držati uz prijavu nadležnom organu.

Oružje iz kategorije D može se nabavljati i držati bez isprave i prijave nadležnom organu, u skladu sa ovim zakonom. .."...

Obrati se nadleznoj stanici MUP - a u tvom mestu boravka , za detaljnija obavestenja .


- - - - - - - - - -

" ..Nabavljanje i držanje oružja iz kategorije C

Član 14

Fizička lica starija od 18 godina, kao i pravna lica i preduzetnici, ako je to u skladu sa delatnošću kojom se bave, mogu bez prethodnog odobrenja za nabavljanje oružja izdatog od nadležnog organa, nabavljati i držati oružje iz kategorije C.

Lica iz stava 1. ovog člana dužna su da u roku od osam dana od dana nabavljanja oružja isto prijave nadležnom organu na propisanom obrascu. Uz zahtev podnosi se i dokaz o poreklu oružja.

Potvrdu o prijavi oružja nadležni organ izdaće na propisanom obrascu. "...


- - - - - - - - - -

" ...Onesposobljavanje oružja

Član 27

Oružje iz kategorije B i vazdušno oružje iz kategorije C može se onesposobiti.

Potvrdu o onesposobljavanju oružja izdaju pravna lica i preduzetnici ovlašćeni za ispitivanje, žigosanje i obeležavanje vatrenog oružja i za proizvodnju oružja, kao i ovlašćeni serviseri.

Troškove onesposobljavanja oružja snosi vlasnik oružja.

Vlasnik oružja dužan je da trajno onesposobljeno oružje prijavi nadležnom organu u roku od osam dana od dana onesposobljavanja.

Podatak o onesposobljenosti unosi se u izdatu ispravu i utiskuje na samom oružju.

Zabranjeno je nabavljati držati i nositi osnovne delove i municiju za onesposobljeno oružje.

Ministar propisuje bliži postupak, uslove i način onesposobljavanja oružja. .."...
 

Back
Top