Staro moje pitanje...predsednicki sistem...

Nexus 6

Iskusan
Poruka
5.246
...posto je krajnje vreme da se ovaj podforum bavi pitanjima za koje je napravljen...

Elem, posto cemo, po svemu sudeci, dobiti novi Ustav, palo mi je ponovo na pamet pitanje o predsednickom sistemu...
Dakle, da li bi to bio bolji sistem od ovog sad, sa vecim ovlascenjima ali i odgovornoscu?
Biras coveka/zenu, dajes mu/joj ovlascenja, ali je on/ona kriv/a za SVE...nema "Salter 6!"
 
Некс, само да те поздравим.
Пошто сам монархиста, нећу да дајем коментар.
2.gif
 
Ма била је и расправа о монархији скоро (после Вукове изјаве).
Уосталом, мој став ти је познат (причали смо још на теми "Устав" јесенас), а и као што рекох, било је скоро о монархији, па да се не понављам.
Остављам ову тему републиканцима.
П.С. Ако се не покољу око тога ко је у Србији усташа (!?) а ко није. :)
 
Mae:
Sve si shvatio- šta da ti kažem! ;)
(Ajde, objasni moje prethodno pitanje malkice samo! ;) )

sada imas sefa drzave i sefa vlade...predsednika i premijera...u predsednickom sistemu imas samo predsednika koji je i sef drzave i sef vlade...u francuskoj imaju i premijera, ali sa manjim ovlascenjima...
predsednicki sistem je u SAD...izabere se predsednik koji formira kabinet, ali je on licno odgovoran za sve sto njegovi ministri urade...veca ovlascenja, veca odgovornost...
kod nas, trenutno, ti biras predsednika, koji nema nikakva ovlascenja, ali ne biras premijera i vladu, koji vode drzavu...meni je to smesno...

sad sam malo izgazio citavu poentu ove teme, a to je da vecina ljudi na ovom forumu nema veze sa politikom, nego sa pljuvanjem onog ko drugacije misli, ali...kad si me lepo pitala... :)
 
~Petar:
pa dobro...kad glasash za parlament,ti posredno glasas i za premijera i vladu...
ni kod predsednickog sistema ne birash ti vladu.tj kabinet direktno...za nerazvijene demokratije,i zemlje nashe velichine,ipak je bolji parlamentarni sistem

al, pazi...posredno...
i jos je ovo manjinska Vlada...
da se ja pitam, turili bi u Ustav da dve najvece stranke ima da formiraju Vladu, pa makar im lideri bili kumovi jedni drugom...

mislim da ovde treba dosta da se pazi da se ne urusi to malo vere u demokratiju...a to se ne radi tako sto neko ko nema podrsku u narodu vodi drzavu...

aj' pojasni zasto mislis, to sto mislis...
 
nexus,predsednicki sistem super funkcionishe u sad-u,kao i taj dvopartijski sistem..samo je za to potrebna takva tradicija...kod nas zayebanije bi to ishlo...a posredno se bira vlada(mada,u principu znash za koga glasas da bude premijer,kad glasas)..a u predsenickom nemash uticaja na izbor vlade...u principu je isto,sem sto je ta vlada stabilnija
ma u pravu si za manjinske vlade i nepodrsku...samo,opet je i to neka vecina....
yebiga,mi smo uvek na ivicu da nam se demokratija urushava...:confused:...samo,nije nam predsednicki sistem resenje
 
Nexus 6:
...posto je krajnje vreme da se ovaj podforum bavi pitanjima za koje je napravljen...

Elem, posto cemo, po svemu sudeci, dobiti novi Ustav, palo mi je ponovo na pamet pitanje o predsednickom sistemu...
Dakle, da li bi to bio bolji sistem od ovog sad, sa vecim ovlascenjima ali i odgovornoscu?
Biras coveka/zenu, dajes mu/joj ovlascenja, ali je on/ona kriv/a za SVE...nema "Salter 6!"

kako ga pozvati na odgovornost kada ima imunitet, i on i cela ona horda 'uvaženih' političara? Koji bi političar mogao predložiti/izglasati nešto suprotno tome!!!??:D:D
 
~Petar:
nisam za predsednicki sistem u srbiji...jer nema smenjivosti kabineta tj.vlade,ni predsednika,sem komplikovane procedure...
to je za zemlje koje imaju takvu tradiciju....kod ovih sa strane sto ga uvedu,zna da bude opasan

Podrzavam u potpunosti tvoje misljenje! Ovde je pogodna klima za uzgoj diktatora. Parlamentarni sistem, a o broju domova i poslanika treba razmisliti. Mislim da je doslo vreme da se uvede vecinski sistem za poslanike, bar za 50% njih.
 
Nexus 6:
...posto je krajnje vreme da se ovaj podforum bavi pitanjima za koje je napravljen...

Elem, posto cemo, po svemu sudeci, dobiti novi Ustav, palo mi je ponovo na pamet pitanje o predsednickom sistemu...
Dakle, da li bi to bio bolji sistem od ovog sad, sa vecim ovlascenjima ali i odgovornoscu?
Biras coveka/zenu, dajes mu/joj ovlascenja, ali je on/ona kriv/a za SVE...nema "Salter 6!"

Прво, добро дошао....дуго те није било.(извини, мој коментар је негативан)

Друго, темом си ми дигао притисак на 300.....можда не би требало да се јављам јер и сам знаш да сам монархиста - али, данас у распалој и скоро потпуно продатој Србији предлагати ПРЕДСЕДНИЧКИ СИСТЕМ - у коме би неки гов*ар опет био неки "друг Тито" - е немој се заје*авати. НИКОМ се не могу дати ВЕЛИКА ОВЛАШЋЕЊА - НИКОМ ! Да ли можеш уопште да замислиш шта би већ урадио онај нарцис Тадић - само да може? Ејјјјјјј... и коме да одговара...како малициозно "имаће и већу одговорност"....пред којим институцијама.....коме ће да одговара - и када је у председничком систему ОДГОВАРАО неки председник ...тотално ти је неозбиљан предлог. 8-)
 
hvala
polako, eremita...opusti se...
odgovara parlamentu, kako kome? i Ustavu. I javnosti, ako hoces...vremena druga Tita su prosla.
u sustini je i monarhija bolji sistem od ovog sada. a isto tako je podlozan istim tim pitanjima koja postavljas. tamo imas premijera koji odgovara za sve, dok kralj nema veze ni sa cim...
stvar je u tome da ne moze da se dobije situacija slicna danasnjoj. gde ne znas ni ko vodi zemlju, da li Dinkic ili Kostunica ili Tadic. gde nemas Velju koji moze da pravi gluposti, a kada Kostunica pokusa da nesto uradi povodom toga, on kaze: "ej, bez mene ti pada Vlada"
nego lepo znas kome si dao glas, i da li ces ponovo, na sledecim izborima...imas neki feedback, sto bi se reklo...
ovako ce neko na sledecim izborima da glasa za DSS, iako mu se ne svidja rad Vlade, logikom: "Ma dobri su oni, nego su ih one lopuze iz G17 zayebavale"
 

Back
Top