Srpski manastiri

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
1.jpg

МАНАСТИР ЛОВНИЦА
 
...isposnica Svetog Save nedaleko od manastira Studenica, sve fotografije su uradjene na nekom starom ruskom aparatu sa filmom,
a kasnije sam sve to prebacio na disk, zato je losiji kvalitet:

:arrow:
 
Манастир Соколица налази се на падинама брда Соколице у близини Косовске Митровице. Претпоставља се да је манастирску цркву у периоду између 14. и 15. века саградио један српски велможа. Скоро ништа друго није познато о историји ове светиње. Све постојеће грађевине, осим цркве су новијег порекла. Почетком овог века у манастиру је деловала и школа, а црква је служила као парохијски храм. Данас је подручје око манастира насељено искључиво албанским становништвом. Последња српска породица одселила је 1967. године. Од 1956 год. Соколица је женски манастир. Данас је она позната као важно средиште иконографије и фреско сликарства. Игуманија Макарија је поред свог доктората из хемије и дипломе теолошког факултета у Солуну један од најбољих фреско сликара и иконографа данас у Србији.

www.kosovo.net
 
www.yt1r.weebly.com
На овој адреси сам почео израду сајта са фрескама па ако неко уочи неку грешку молим да ми јави како би исправио.:oops:
Обзиром да је бесплатан и могу га избрисати кад хоће, волео би да га поставим још негде (такође бесплатно) па ако неко зна где и како...:?:
 
www.yt1r.weebly.com
На овој адреси сам почео израду сајта са фрескама па ако неко уочи неку грешку молим да ми јави како би исправио.:oops:
Обзиром да је бесплатан и могу га избрисати кад хоће, волео би да га поставим још негде (такође бесплатно) па ако неко зна где и како...:?:

Идеја је одлична! Имам само 2 замерке- могло би да буде мало више фресака и могле би да буду мало веће...
 
Идеја је одлична! Имама само две замерке- могло би да буде мало више фресака и слике би могле да буду мало веће...
 
Поздрав народе! Нов сам овде, па ми није баш најјасније како ово функционише, послао сам пар порука али се не појављују...
За почетак ево наколико фресака из Дечана
 

Prilozi

  • img19.jpg
    img19.jpg
    62,9 KB · Pregleda: 3
  • img20.jpg
    img20.jpg
    66,2 KB · Pregleda: 5
  • img21.jpg
    img21.jpg
    74,4 KB · Pregleda: 2
  • isaija.jpg
    isaija.jpg
    39,4 KB · Pregleda: 4
ИИмам само 2 замерке- могло би да буде мало више фресака и могле би да буду мало веће...
Постављао сам углавном по две а ако некоме треба која друга могу да пошаљем. Што се тиче величине све су по неколико стотина кб али је приказ мали. Приметио сам да што више страна постављаш оне постају дуже па ћу их, кад поставим још, развући.:bye:
 
www.yt1r.weebly.com
На овој адреси сам почео израду сајта са фрескама па ако неко уочи неку грешку молим да ми јави како би исправио.:oops:
Обзиром да је бесплатан и могу га избрисати кад хоће, волео би да га поставим још негде (такође бесплатно) па ако неко зна где и како...:?:

Sait je odličan i nadam se da će u budućnosti biti još bogatiji sa freskama naših manastira.Želim ti uspeh u daljem radu.POZDRAV!
 
Што вас нема више? Одличне су вам слке, волела бих да наставите, и чекам да се на овим странама појави Љубостиња. Пуно поздрава и унапред хвала.
 
2148cjt.jpg


Mанастир Црна Река је монашка испосница усред планина Јужне Србије, смештена у клисури Црне Реке. Окружена је високим стенама и бујним столетним шумама. Потиче из тринаестог века када је саграђена једна омања црква у једној великој пећини изнад корита Црне реке. Ускоро су монаси испосници сазидали своје келије око цркве, озидали пећину и подигли мали дрвени покретни мост преко сувог корита реке. Великим чудом Божјим река понире непосредно изнад манастира и поново израња из земље након неколико стотина метара свог подводног тока. У петнаестом веку у манастиру је живео чувени подвижник Св. Јоаникије са својим монасима. Светитељ је касније прешао у подручје Дренице где се данас налази манастир Девич. Црна Река је била дуго времена напуштена. Тек 1979. године данашњи Епископ рашкопризренски г. Артемије настанио се у пустом манастиру и око себе убрзо окупио младо братство. После свог избора за епископа владика Артемије је уз помоћ црноречких монаха постепено обновио и остале мушке манастире рашкопризренске Епархије. Данас у манастиру живи 8 монаха који се баве молитвом, иконописом и дуборезом.
 
Poslednja izmena:
Манастир Жича

zica.jpg



Манастир Жича се налази у централној Србији,између Краљева и Матарушке Бање. Путем преко реке Ибра, на 4. километру јужно од Краљева.

Манастирска црква је посвећена Светом Спасу-Вазнесењу Господњем, а подигао је краљ Стефан Првовенчани са својим братом Светим Савом, између 1208. и 1215.године.

Историја манастира Жиче почела је оног тренутка када је седаманестогодишњи Растко Немањић одлучио да напусти двор свог оца Стефана Немање и посвети се монашком подвигу на Светој Гори Атоској. Као смерни монах, Сава је својим подвизима пружао пример светогорским калуђерима. Божијом благодаћу успео је да препороди српску земљу и у духовном и у државотворном погледу.

Када се почетком XIII века Свети Сава вратио са Свете Горе у Србију са моштима светог му родитеља Симеона мироточивог, српска држава је била потрешена сукобом између Стефана и Вукана. Помиривши завађену браћу Свети Сава је заједно са Стефаном одлучио да сагради манастир Жичу као српску царску лавру. Место на ком се градио манастир било је подједнако удаљено и од Цариграда и од Рима, што је Божијом помоћу значило да је Србија на раскршћу између православног Истока и римокатоличког Запада.

Црква у манастиру Жичи која је посвећена Христовом Вазнесењу (Свети Спас) грађена је око двадесет година. Црква је као целина представљала не само манастирски храм већ и катедралу првог српског архиепископа. У грађењу цркве уочавају се новине у односу на храмове из времена Стефана Немање.


Жича је осликана заузимањем Светог Саве око1220.године, а како и доликује првом седишту српске аутокефалне архиепископије,фрескама су је украсили најбољи “мраморници и сликари” из Цариграда. Велики део првобитног живописа је уништен, сачувани су фрагменти у певницама, а постојеће фреске потичу из доба велике обнове Жиче за време краља Милутина између 1313. и 1316.године.

Манастир Жича је женски Манастир и броји(по мојој слободној процени око 45 монахиња)

Апостол Петар и Павле, познате композиције из Манастира Жиче. Налазе се на улазу у Храм.

apostol-pavle.jpg


Апостол Павле

apostol-petar.jpg






z_christ.jpg


Распеће Христово се налази у јужној певници. Припада сликарству из 13 века.

Апостол Петар
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top