Da li se neko priprema za polaganje USMLE?

Tesko je brate da teze ne moze biti - ali nije nemoguce. Jako je skupo i vremenski zahtevno, trazi brilijntno vladanje jezikom i americki nacin razmisljanja o medicini, ali nije nemoguce. Ako si tek izasla sa faksa bice ti lakse jer ti je znanje svezije (trebalo bi). Ja sam htela da ga polazem nakon 5 godina od diplomiranja i odustala: ceo faks iz pocetka, bukvalno. No ako si odlucila - zagrej stolicu, spremi se na jedno godinu dana (bar) divljackog ucenja i - veslaj! Srecno!
 
Pa moglo bi se reci skoro,pre neke dve godine......Pocela sam cak i da spremam Patologiju i Biohemiju,manje je opsirno,sve je u semama,mnemo formulama.....Na njihovim forumima se knjige kao sto su Harper-Biohemija ili Gajton-Fiziologija jako lose kotiraju,a nama su bile obavezna literatura.....U pravu si da je potrebno dobro znanje eng. jezika i novac....
 
AcaBg82:
Vidi zaitrigirala si me sa tom Biohemijom i Patologijom u mnemoformulama pa ako mogu da znam koje su to knjige.

Hvala
Knjige su ti Pathology;Arthur.S.Schneider i Boichemistry;Richard A. Harvey i Pamela C.Champe.......Patologija je pisana po tezama sa objasnjenjima,Biohemija ima puno sema,slika.....Za nas Fax nisu,nemoj ni da pokusavas,,mnogo su skracene,a sadrze puno klinickih podataka,skroz drugi koncept
 
Mene ovaj USML1 impresionira. Njihovi studenti ga uzimaju posle 2 godine znaci sadrzi gradivo prve dve godine. I poloze ga. I kako im to uspeva to je meni najveca misterija. Ovde kod nas student polozi ispit, i kad ga posle 3 meseca pitas nesto malkice teze kaze "davno sam to polagao". Ne verujem da bi iko polozio neki slican test da se da. Svi ispiti iz prve i druge godine na jednom testu!!!
Bas me zanima kako im uspeva da tako trajno zadrze znanje.
 
Inace gledao sam USML test iz histologije posto me zanimalo koliko je to tesko. I iskreno da vam kazem, prema onome sto mi na Bg univerzitetu moramo da znamo na stomatologiji i medicini da bi smo polozili ispit ovo na USML-u je vise nego smesno. Sa tim znanjem bi mozda dobili 6 i to da je profesor veoma raspolozen.
 
Slabo ce kome znaciti i da polozi jedan od najtezih svetskih ispita ako na njemu ne ostvari extra rezultate. Znaci samo dobrim i konkurentnim rezultatima mozete u Americi dobiti neku specijalizaciju i posao jer njih boli uvo ko si i odakle si vec ih samo ti rezultati interesuju.
Doduse za vec istaknute specijaliste u nekoj grani medicine kriterijumi i nisu toliko strogi.
 
Ivanana:
Slabo ce kome znaciti i da polozi jedan od najtezih svetskih ispita ako na njemu ne ostvari extra rezultate. Znaci samo dobrim i konkurentnim rezultatima mozete u Americi dobiti neku specijalizaciju i posao jer njih boli uvo ko si i odakle si vec ih samo ti rezultati interesuju.
Doduse za vec istaknute specijaliste u nekoj grani medicine kriterijumi i nisu toliko strogi.

Strog? To je strogo po SVETSKIM KRITERIJUMIMA?
Gledao sam USLM pitanja za biohemiju i za histologiju. U poredjenju sa onim sto mi moramo da znamo na nasem fakultetu za uspit , ta USML pitanja su smehoteka, obdaniste.
Sada sto iz nekog meni nepoznatog razloga nase znanje u Srbiji posle 3 meseca izvetri iz glave a njima ostaje duze to je vec druga prica.
 
Nije to bas tako banalno ko sto ti mislis, eto za onoga ko je skoro polozio Mikrobiologiju, pitanja iz iste i ne deluju tesko, ali za onog ko je zavrsio fax pa +/- par godina snalazenja u "prostoru"...znaci vec se udaljio od opsteg gradiva , pa dobro vladanje jezikom, jer nije samo znanje kljucna stvar...ispiti su vremenski ograniceni, ne znam sad tacno ali je jedan dr koji se spremao za USMLE je tacno izracunao koliko imas vremena za 1 pitanje, ajde da kazem 1,20 min i za to vreme moras da procitas pitanje, da ga razumes, da naravno znas odgovor i tek na kraju zaokruzis.Itd...itd...

A i Ameri, koliko me secanje na tu temu sluzi, polazu te stepove u toku studija sto im svakako olaksava posao.
 
Kolko ja znam, ti testvi se ne polazu za vreme studija, vec su to testovi kao sto je kod nas na primer - drzavni ispit za lekare: moras ih poloziti da bi dobio licencu da si zavrsio medicinu i da mozes da radis. I jesu teski. Jer traze upotrebno znanje, traze razmisljanje, logicko snalazenje, sadrze puno prakse - sve ono sto se kod nas ne forsira na fakultetu i sto je nama strano.
 
WithdrawnWater:
Kolko ja znam, ti testvi se ne polazu za vreme studija, vec su to testovi kao sto je kod nas na primer - drzavni ispit za lekare: moras ih poloziti da bi dobio licencu da si zavrsio medicinu i da mozes da radis. I jesu teski. Jer traze upotrebno znanje, traze razmisljanje, logicko snalazenje, sadrze puno prakse - sve ono sto se kod nas ne forsira na fakultetu i sto je nama strano.

Ma sad bas pokusavam da se prisetim kako to tacno ide kod njih, mada sam sto puta cula razlicite verzije.Eto mislim da STEP 1 moze da se polaze posle 2 godine studija...ali opet ne mogu da tvrdim.
Kod nas je pre 2 godine bio pokusaj da se organizuje priprema za polaganje USMLE ispita u okviru privatnog med.fakulteta, ali od tog pohoda nije bilo nista...slabo interesovanje je bilo, a i cena samo za pripremu je bila izuzetno visoka!
 
WithdrawnWater:
Kolko ja znam, ti testvi se ne polazu za vreme studija, vec su to testovi kao sto je kod nas na primer - drzavni ispit za lekare: moras ih poloziti da bi dobio licencu da si zavrsio medicinu i da mozes da radis. I jesu teski. Jer traze upotrebno znanje, traze razmisljanje, logicko snalazenje, sadrze puno prakse - sve ono sto se kod nas ne forsira na fakultetu i sto je nama strano.

Kaze na americkom sajtu da se preporucuje da se step 1 uzme posle druge godine. A step 2 na kraju.
 
Inace poteskoca moze biti sto je njihovo gradivo standardizovano, dakle tamo profesor ne moze da smislja neku svoju teoriju na medicini pa aj da se igramo. Mislim moze, ali ne moze da je ubacuje u gradivo kako mu dune. Ovde kod nas ima 5 profana i gde god moze neko ubacuje neku svoju teoriju i pravi se pametan. Pa sada ako ste ucili po medjunarodnim teorijama onda je dobro ako ste ucili po teorijama nekog naseg profana koji je smisljao neku svoju filozofiju onda je lose.

A iz toga vam i proizilazi srpsko zdravstvo. Ne do bog u toj Americi da uvate doktora da se nije pridrzavao prirucnika za kliniku, odma leti sa posla. Jos sam cuo su im toliko uterali strah u kosti da ako nije frka i ako se ne zuri otvore prirucnik i onda procitaju pa rade sta treba da slucajno ne izostave jedan jedini korak. Ma za obicno kasljanje pacijent moze da ih tuzi i odere.
A ovde kod nas sve filozofi, zato nam se i desava sta se desava, svi imaju svoju teoriju, svi su pametni i smisljaju novu medicinu. Pa onda istinita prica dodje pacijent u kartonu pise da je operisao slepo crevo, bol u predelu nekadasnjeg slepog creva, temperatura, znaci spese. Oni lece emboliju pluca. Niko se ne seti da proveri da nije puklo mesto gde je podvezano slepo crevo. I devojka umre.
 

Back
Top