Termalna pasta

clan

Primećen član
Poruka
514
Samo je jedna stvar interesuje na proceru stavim termalnu pastu samo po sredini, a na hladnjaku da li treba da stavim isto samo na sredini ili po celoj povrsini hladnjaka ili?(znaci samo za hladnjak me interesuje)?
 
Kad bi znao cemu termalna pasta sluzi, mozda bi i znao.

Kod starijih AMD procesora, pasta se nanosila samo na maloj povrsini na sredini njega, dok je kod novijih to drugacije, nanosi se na celoj povrsini.
Kod Intela se, otkad postoji, nanosi celom povrsinom.
Bitno je da se ta pasta razvuce u sto tanjem sloju, ali celom duzinom. Znaci bez nepotrebnog trpanja (ovde ne vazi od viska glava ne boli).

Ta pasta ne sluzi da bi hladila procesor (to radi hladnjak), vec da popuni neravnine na hladnjaku i procesoru i time ostvari kontakt izmedju te dve povrsine. Time se postice bolja provodnost toplote, a samim tim i bolje hladjenje.
Paste se razlikuju po tome koja od njih najbrze provodi toplotu, a ne po toma koja najbolje hladi.

Kada bi imao savrseno ispolirane povrsine CPUa i hladnjaka, pasta ti uopste ne bi trebala.

Dakle, nanesi malo, ako stavis puno, izletice ti sa strane pa ces morati da grebes po obodu proesora.
 
Ja imam intel, znaci stavim na celu povrsinu procesora a za hladnjak mi nisi odgovorio da li i na hladnjak treba, i da li na celoj povrsini hladnjaka ako treba i na njemu?
 
Heh evo sada citam uputstvo za cooler master pastu - uz nju se dobijaju dve nalepnice za socket znaci 423 i 370, 7, i A. I sada pise staviti nalepnicu na "hladnjak"! zatim staviti pastu sa jedne strane i premazati tako i da predje preko kocke koja se nalazi u sredini nalepnice. Zatim odlepiti nalepnicu i onda je "ready" da stavite hladnjak na vas cpu! Toliko o tome.
 
clan:
Heh evo sada citam uputstvo za cooler master pastu - uz nju se dobijaju dve nalepnice za socket znaci 423 i 370, 7, i A. I sada pise staviti nalepnicu na "hladnjak"! zatim staviti pastu sa jedne strane i premazati tako i da predje preko kocke koja se nalazi u sredini nalepnice. Zatim odlepiti nalepnicu i onda je "ready" da stavite hladnjak na vas cpu! Toliko o tome.
Sta da ti kazem...
 
@clan
A sta se desava ako imas samo termalnu pastu bez nalepnice?To jest,bez mere?
Gde na hladnjaku namazati pastu,i koliko?
U kucnoj varijanti je svakako prakticnije namazati samo procesor.Iz prostog razloga sto si tako siguran da ce cela povrsina procesora imati podjednako nanesenu pastu po sebi.Kako ces znati koji deo hladnjaka da namazes a da budes 100% siguran da bas taj namazani deo povrsine potpuno naleci na procesor.Moze da se ispostavi kao veliki zayeb ako ti deo procesora nema pastu izmedju sebe i hladnjaka.
U svakom slucaju,ja mazem samo procesor,ravnomerno po celoj povrsini,i vremenom sam se izvezbao koliko je dovoljno.
Sto se tice hladnjaka,na njega ne stavljam pastu i uvek ali uvek dodatno ispoliram dodirnu povrsinu "pazol"pastom za poliranje metala.Moracu jednom da okacim na forum "pre i posle" slike.Pasta je cudo.
Moj Jet 7+ mozete da zamenite za ogledalo,jes da sam ga driblao dva sata ali se svakako isplatilo.
Poz.
 
U kucnoj varijanti,uzima se bilo koja nalepnica i skalperom se isece potrebna velicina povrsine za nanosenje paste ,Intel 1,5X1,5 AMD 2X2 cm.Poliranje je totalno nepotrebno jer"dodirna"povrsina hladnjaka ali nikada ne dodiruje "dodirnu"povrsinu procesora (izmedju je Termalna pasta).Pasta se NE nanosi ravnomerno po celoj povrsini procesora iz vise raloga,najcesce se slepe hladnjak i procesor (mojim ocima sam gledao,kada lik pokusavajuci da skine hladnjak bukvalno"cupa"procesor iz zabravljenog Socket-a) ako se u istom slucaju koristi varijanta levo-desno,krive se pinovi procesora.Zatim pasta"prekipi"preko ivice procesora sto je idealno za "lepljenje" prasine,sto rezultira da se "jedan deo" toplote zadrzava na samom procesoru.Dokaz je -hladnjak- za Intel D procesore Socket 775,kojem je "dodirna" povrsina poprilicno smanjena u odnosu na "dodirnu" povrsinu procesora...
 
Nisam ni rekao da je dodatno poliranje potrebno vec pozeljno.
Ponavljam,onako kako sam opisao da ja to radim,tako radim odvajkada i postizem izuzetno dobre rezultate.I nikada mi se nije desilo niti curenje paste sa strane niti lepljenje procesora sa hladnjakom,ali ajde.
Mada,sve to i nije toliko bitno.I da ti preliva sa strane nema nikakve opasnosti sem ukoliko ne koristis termalnu pastu na bazi srebra sto cisto sumnjam.Ma bre,namazes,nakacis cooler,udjes u bios i vidis sta si uradio.Posle proteras koji benchmark,opet udjes u bios i ponovo proveris.Tu stvarno nema neke filozofije,bar kada su standardni korisnici u pitanju.
Poz.
 
Po nekim preporukama je dovoljno nanijeti dve kapljice velicine zrna rize na sredinu procesora i kad naneses hladnjak treba ga pritisnuti i malo lijevo-desno zarotirati da bi se pasta rasprostranila po povrsini...
 
:)..Pozdrav svima, jako mije slatko kako ste od cele procedure napravili nauku. Nisam imala nameru da ulazim u diskusiju, ali..:)

Elem svi vi koji ste imali iskustva sa istom na racunaru sastavljenom u renomiranoj radnji, ili nerenomiranoj znate da vam je pasta stavljena ofrlje odokativnom metod(sto se tice kolicine), i u svakoj renomiranoj ili nerenomiranoj radnji tako se i stavlja "ofrljr odokativnom metodom". Isto tako svi znamo da sa takvim nanosenjem koje je krajnje neprofesionalnoracunar radi godinama, cak ponekad dostigne i starost od jedne decenijea da sa time nemamo problema.

Tako da bez straha, ne moze se nesto zastrasujuce zabrljati sem ako ne nanesete sloj od 2 cm... Nije hardver odojce.

Postoje jos uvek racunari sa sve procesorom i kulerom koji nisu nikada upoznali termalnu pastu..


Cela ova prica je preduvavanje jednostavne procedura koja ne zahteva preteranu inteligenciju, ukloliko niste ono sto u narodu polirano nazivamo picajzla:)
S druge strane znamkolika teskoca moze biti bilo kakvo prckanje oko procestora i da u tim sitacijama cak i najbolji prijatelji veliki poznavaoci hardvera odbijaju pomoc tako da je doza straha razumna..ali ne preterujmo.


Zapravo samo sam htela da podelim sa vama izvestan MOJ slucaj, naime, pasta zamrljana u "renomiranoj" radnji je u mom slucaju otkazala poslusnost, mada je veliku ulogu i igralo moje konstantno ususavanje racunara (mada bas nisam neka majka urednosti), i to se desilo 23h, daklem u zlo dobo...I tako sam ja u to necovecno doba zaredjala po celoj zgradi sa pitanjem:"izvinite, imate li mozda malo termalne paste?".

Termalna pasta dovela je kucni savet do konkretnog i konacnog zakljucka o mom liku i delu da sam spremna za ludacku kosulju:)..
ternalna pasta je stoga izvor neprilika:)
 
maze se samo na stranu procesora i to u tankom sloju ... ne preteruj .... sve zavisi koji procesor imas ali ti je fora u tome da premazes samo jezgro procesora kod otvorenog tipa procesora a celu povrsinu kod procesora cije je jezgro zasticeno metalnom plocom

rokavec@yubc.net
 
rokavec:
maze se samo na stranu procesora i to u tankom sloju ... ne preteruj .... sve zavisi koji procesor imas ali ti je fora u tome da premazes samo jezgro procesora kod otvorenog tipa procesora a celu povrsinu kod procesora cije je jezgro zasticeno metalnom plocom

rokavec@yubc.net
Mislim da je covek ovim sve rekao. Izbekavaj tzv. zvake (nalepnice) posto se od transporta i neadekvatnog skladistenja cesto sasuse pa izgube svoja svojstva, ja recimo najcesce skinem sa AMD-ovih procesora "zvaku" pa nanesem srebrnu pastu na procesor.
 

Back
Top