Zakynthos

Moja koleginica je bila prosle godine i kaze da je ostrvo prelepo (videla sam slike, slazem se) Jedino je bila zgranuta ponasanjem pijanih Engleza koji su divljali naokolo i jednom ih (grupu devojaka) skoro napali tako da se zaklela da tamo nikada vise nece otici. Tako da su one uvece uglavnom ostajale u sobi i izbegavale izlaske. Mozda to zavisi i od mesta na ostrvu, negde ih ima manje a negde vise, a i licnog stava prema takvom ponasanju, tako da to nemoj primiti k srcu... sve je to licni dozivljaj
 
ma to me puno i ne zanima,cula sam da ih najvise ima u tsilviju...a i posto idem sa deckom ipak mi je najbitnije da su plaze dobre,smestaj,a i naravno da ima gde da se izadje...
 
Bila sam proslog leta na Zakintosu...bozanstveno ostrvo, prelepo more, divne plaze...apsolutno prelepo...sto se tice pijanih engleza, ja sam bila u Tsiliviju, nismo imali nikakvih problema i nismo ih cesto susretali...mnogo sam ih vise promecivala, bili su bucniji i mnogo su vise smetali pre cetiri godine na Krfu, mesto Ipsos...u Tsiliviju su samo kafici i restorani, ali ne pored mora (ima ih, ali nekoliko) vec uz put i nije neka atmosfera, poluprazno je (a bili smo u sred sezone)...ali smo zato rentirali kola i isli do grada Zakintosa, ima neko prelepo brdasce, vidikovac, iznad grada sa dosta kafica i bas je lepo, prijatno...a bili smo i u nekoj diskoteci cim se krene iz grada ka jugu (ima ih nekoliko na tom potezu) i bas se lepo proveli.
 
Cao svima,
Molim vas da nam napišete nešto o Zakintosu.
Interesuje nas da li je neko bio na ovom ostrvu. Koliko cesto ide autobuski prevoz po ostrvu?Ovo nas interesuje jer smo culi da je prevoz loš, pa nas interesuje koliko često saobraćaju autobusi ( nemamo para za rent- a car ).Da li je neko bio na izletu do Kefalonije? Preporuka za neki dobar restoran?
Uplatili smo aranžman za Argassi, pa nas interesuje kakvo je mesto, plaža...Bilo bi lepo da se napiše nešto više o ostrvu, pošto je na našim forumima malo pisano o njemu.
Hvala svima ;-)
 
Mi smo bas uplatili preko Kalodoukasa od 03 - 21 jula.
Idemo u Teodora studio u Argassi-u.
Moja preporuka ti je da pozuris ako zelis da ides na Zakynthos sa njima ogromno je interesovanje.
 
I ja hoću da idem na Zakintos početkom jula i to najverovatnije preko agencije kalodukas.Ajde preporučite mi neki solidan hotel na plaži nije bitno koje mesto!
 
Ja idem pocetkom jula na Zakintos preko, cini mi se, Kontikija...
Program je fenomenalan, mnogobrojni izleti i plaze koje najcesce srecemo na razglednicama grcke...

zakynthos-navagio-g.jpg


2.jpg


Zante.Zakynthos.Hotel.Eleana-11.gif
 
Bila sam na Zakintosu pre dve godine i to bas u Argassiju. Mi smo bili smesteni u Vili Agulos na kraju Argassija i vila je stvarno bila OK. Sobe su ciste i uredne, u kuhinjici imate sve sto vam je potrebno, terasa je dovoljno velika i ima pogled na more, posto je vila tik uz more. Dole je bio neki bazencic za goste, ali su se u njemu kupala deca i Britanci. Na plaze u Argasiju nemojte da racunate, posto ih skoro nema, tj. prljave su i vidite cevi od kanalizacije. Negde recimo u centru Argassija su bili smesteni nasi prijatelji, ali ne mogu da se setim imena vile, uglavnom nudi je Matico i skroz je OK. Argassi je inace malo turisticko mesto nacickano kaficima, restoranima, tezgicama, tur. agencijama koje nude voznju brodom oko ostrva, do Kefalonije, do pecina, ostrva kornjaca. Ja stvarno ne znam da li tu grci uopste zive. Znaci za izlazak nista posebno, posto su pabovi i kafici puni pijanih Britanaca. No glavni grad (Zante) koji je vrlo blizu je vec lepsi, ima lepu glavnu ulicicu u centru sa slatkim kaficima i restoranima. Imate buseve do tamo, a i turisticki vozic koji saobraca po redu voznje (trazite od agencije).
Sto se autobuskog prevoza tice, mislim da radnim danima i nije tako katastrofalan, ali zato vikendom bas i ne saobracaju cesto. Mi smo iznajmile kola za 5 dana, Atosa za 125Evra, sto toplo savetujem i vama. Skuteri su bilo oko 10 - 15 Evra dnevno (a po dogovoru je moglo i jeftinije). Uglavnom, kada smo ostale bez kola morale smo da se oslonimo na buski prevoz, koji je vikendom bio prilicno los, ali ko zna, moguce je da se to sve promenilo, a i zavisi u kom periodu idete. Mi smo bile u septembru, pa je mozda zbog toga bio redji.
No, cim smo iznajmile kola, kupile smo detaljnu mapu ostrva (OBAVEZNO) i krenule u pohod. Prvo smo obilazile severoistocni deo, istocni, pa juzni i tako u krug. Istocni deo obale je mnogo lepsi, sa divnim plazama i mirnijim morem. Kad nadjem kuci kartu i papire navescu vam i imena plaza i malo vise detalja posto sam malo zaboravila.
No, imate detaljnu mapu na http://www.zakynthos-net.gr/pag_eng/engl.htm
Plaze:
Porto Zoro je predivna plaza sa super beach barom i strava muzikom. Pored su odmah dve stene, pa cete je lako prepoznati. Iznajmljivanje suncobrana (trscani) i lezaljki je bilo 7 Evra za ceo dan, frape (kako zovu veliku nes kafu) je bio 2,5 E. Imate tuseve, veliki i cist WC gde se mozete i presvuci. Nemojte se zbuniti posto je tik uz tu plazu jos jedna, na kojoj je ujedno i vila sa svojom plazom na kojoj su lezaljke jeftinije (mislim da su plave). Uglavnom, kad sidjete na tu plazu, produzite na pred i onda vidite ovu malopre opisanu strava plazu (sa dve velike stene u vodi). Oko tik stena inace ima neko lekovito blato, tako da smo se svi mazali i zezali, posto smo izgledali kao vanzemaljci. Uglavom, Porto Zoro je za mene bila plaza No.1 Inace bar je ujedno i restoran, tako da se moglo i jesti. Iduci dalje oko ostrva nailazite na mnostvo manjih plaza koje su manje vise slicne, ali je iznajmljivanje suncobrana i lezaljki malo jeftinije (oko 5 E). Sledeca velika plaza je cini mi se bio Ag. Nikolaos.
Ag. Nikolaos nudi sve vidove vodenih sportova, ogromna je plaza i mladi ljudi obicno idu tamo. Secam se da je voznja na onoj banani bila oko 8 E za nekih 10-15 minuta. Pesak je nekako crvenkast, ima dosta restorancica i kafica okolo, tako da mozete i piti i jesti.
Zatim ide Porto Roma koja je isto simpa, ali nista posebno.
Posle toga, ako se dobro secam ide Gerakas, na samom istocnom spicu ostrva i tu su recimo one kornjace. Videcete ogradjene delove plaze, jer tu su jaja kornjaca, imaju pravila ponasanja i plaza je peskovita - HLADA NEMA. Setnjom do kraja plaze stizete do nudistickog dela i jedne vrlo neobicne stene na kojoj vidite sve slojeve iste u raznim bojama. Stena je ogradjena, ali se mozete slikati.
Na ulazu dobijate detaljne instrukcije o ponasanju, zbog kornjaca koje tu dolaze da lezu jaja.
Posle ide plaza Kalamaki na koju nismo bas isle. Posle je Laganas, koji je ujedno jos jedno turisticko mesto poput Argassija, smo vece i prepuno turista. Tu je odmah i ogromna plaza Laganas, pescana i sa mogusnoscu iznajmljivanja pedalina. Prepuna je turista. Ukoliko kad sidjete na plazu krenete u setnju desno, sticicete do jednog restorancica sa svojom plazicom ispred koja je mnogo lepsa. Koliko se secam nije bilo suncobrana i lezaljki na tojk maloj plazici. I na Laganasu nema hlada, ali ima suncobrana.
To je prilicno to sto se tice plaza na istocnom delu ostrva. Sto se tice severnog dela ostrva, plaza i mesto Tsilivi mi se uposte nisu svideli, tako da je moj savet da letovanje na tom delu ostva ne uplacujete (posto vidim da ga agencije nude). To je moje misljenje, a vi kako hocete.
Nakon Tsilivija, penjuci se gore stizete do pescane plaze Alikes koja, koliko me secanje sluzi je lepa. Mislim da nudi i neke vodene sportove.
Nakon toga iduci severno (od gl. grada Zakintosa) stizete do, za mene, preslatke plaze Xygia. Mala je, dole se stize strmim putem, tako da kola obavezno parkirajte gore kod puta, ima parking. Kada idete do te plaze, gledajte na putu zvanican znak za tu plazu, a ne rukom ispisan kartonski zaboden u zemlju. Mi smo greskom stale kod tog kartonskog, jer nase je devojka koja radi u restoranu pored puta ubedila da je to ta plaza i da ako nesto narucimo u njenom restoranu, mozemo besplatno parkirati kola ispred restorana. Noge su nam otpale dok smo silazili na laznu Xygia plazu.
Znaci treba da produzite dalje putem od tog restorana i kad naidjete na zvanican znak na putu, znate da ste na pravoj plazi. Inace, Xygija je poznata po izvorima sumpora, ciji cete ''miris'' osetiti i na magistrali, i vazi za lekovitu vodu. Plaza je mala, ali jako lepa. Ima i lezaljke. Iznad nje je ''kafic'' koji dole na plazu stvari dostavlja uz pomoc kanapa i kotura (posto je put do dole prilicno strm). Od plaze do kafica imate uzane stepenice i kada se popnete gore pogled je predivan.
Posle Xygije, severno, ide plaza Makris Gijalos, koja je meni fantasticna. Mala je, sljunkovita, ima lezaljke i suncobrane i iznad kafic. Voda je predivna, mozete ici brodicem po pecinama koje cete videti oko plaze po stenama. Nemojte je promasiti posto je tik uz magistralu, pa je mozda i ne vidite. Kola parkirate pored magistrale, sidjete dole i eto vas. Ima cak i telefonska govornica uz magistralu, pre samog ulaza u plazu.
Nakon toga ide lucko mestasce Ag. Nikolaos koje je slatko, ima lepu plazicu i mnostvo restorana okolo. Odatle mozete iznajmiti brodic do plavih pecina. Ako nastavite jos severnije stizete na sam vrh ostrva i tu se nalaze preslatke kucice-vetrenjace koje se ujedno mogu iznajmiti kao smestaj, jer su tako uredjene. Tu je u blizini i svetionik sa kog je pogled fenomenalan.
E sad, mnoge agencije nude voznje brodom oko celog ostrva. To su veliki brodovi, videcete ih u luckom delu grada Zakintosa. Posto takva tura traje oko 8 sati, a more je na zapadnom delu ostrva uzasno nemirno, onaj ko pati od ''morske bolesti'' ne bi trebalo da prihvati tu avanturu posto ce vecinu vremena povracati i zeleti da iskoci iz broda. Buduci da se do cuvene plaze Navagio (na kojoj je ostatak svercerskog broda) moze doci iskljucivo brodicem, predlazem da kolima dodjete do mesta-lucice Porto Vromi (na jugozapadnom delu ostrva i odatle iznajmite mali brodic i odete do Shipwreck plaze). Ne secam se cene, nije bilo skupo, ali ni oni nece da isplovljavaju ukoliko je vetar suvise jak.
Agencije nude i manje ture brodicem do ostrva Marathonisi , na suprotnom delu ostrva, preko puta Laganasa i to je simpaticna tura. Postoje i glass-bottom boats (tj. brodici sa staklenim dnom) iz kojih mozete videti cuvene kornjace kako plivaju. Po neka cak i izroni tako da je mozete i slikati. Tu su blizu i pecine na koje ce vas brodic odvesti i obavezno skacite u vodu i plivajte lavirintom od pecina, predivno je.
Vasa agencija ce vam verovatno ponuditi i turu autobusom po ostrvu i trebalo bi da je uzmete jer moze svasta da se vidi. Prelepi zenski manastiri, vinarija (po kojoj imate i turu i mozete da kupite vino), divni vidikovci, obilazak sela i najstarije masline na ostrvu, itd. Preporucujem.
Sto se tice izleta na Kefaloniju, on je kostao 40 Evra i moja drugarica je htela da ide. Medjutim, sreli smo Kikija iz Pilota koji nam je rekao da je to cisto dranje i da nema sta da se vidi, kao i to da si vecinu vremena u busu. Tura je celodnevna. Tako da je bolje za te pare iznajmiti auto i sam otkrivati ostrvo.
Toliko od mene za sada. Nadam se da sam vam pomogla. Ako se setim jos necega pisacu. Ako imate pitanja, pitajte, a ja cu se potruditi da vam odgovorim. Slike bih zalepila, ali ne umem, zao mi je.
Pozdrav
 
Hvala puno Jele na informacijama !!!
Mnogo ce nam pomoci tvoje smernice.
Sta bi jos mogli da pitamo???
Recimo neka preporuka za restoran i da li se moze doci kolima do nekog zanimljivog sela?
Ako se setimo jos neceg pitacemo....
Hvala :O)

Carete
 
Jele, svaka ti cast na informacijama, vrlo su korisne! Da li bi mogla da napises razlog zasto ti se Tsilivi nije dopao? Dvoumimo se izmedju Argassija i Tsilivija... Ono sto mi deluje malko bezveze kod Argassija je nedostatk ok plaze, da li je to slucaj i sa Tsilivijem? Hvala unapred na odgovoru!
 
Ajd opet...

Trajekt Zakintos - Kyllini na http://www.zakynthos-net.gr/pag_eng/engl.htm iliti:
KYLLINI - ZAKYNTHOS
The island is linked by car-ferry with the port of Kyllini on the northwestern coast of Peloponnese. There are at least four departures per day. The distance is 18 nautical miles and the duration of crossing is about one hour.

INFORMATION - RESERVATION
Zakynthos Office_____40, Lomvardou Street, tel.: +30 -26950 - 41500 / 22083 / 48267, fax: 48301
Kyllini Office________tel.: +30 - 26230 - 92422, 92100, 92385

TimeTable
Destination Monday to Saturday Sunday
Passengers
Ticket
Car Ticket

Kyllini to Zakynthos 08:00, 10:30, 13:30, 17:00, 21:15 10:30, 14:45, 17:00, 19:00, 21:15 4,70 € 23,80 €
Zakynthos to Kyllini 05:30, 08:30, 11:30, 14:45, 19:15 08:00, 12:30, 14:45, 16:30, 19:15 4,70 € 23,80 €

* The ferry timetable changes very often. There are at least 6 departures per day during July and August. Please contact the above mentioned tel.numbers for information.
Reservation (for vehicles) is recommended.
 
Sto se tice dvoumljenja izmedju Argassija i Tsilivija, ja sam za Argassi ako imate kola. Argassi plaza nema kao sto sam vec rekla, ali mi smo imale kola i same sebi trazile plaze. Plaza i ceo taj kompleks u Tsilliviju mi se nije svidela jer je za moj ukus bila predugacka, nekako prljava, ili je bar boja beska delovala tako, i suvise komercijalizovana i nacickana turistima. Nema uvala, vec je sve u jednom potezu, znas ono picis i nikad kraja. Ja licno vise volim uvalice i slatke nekomercijalizovane plaze. Ako nemate kola i ne nameravate da ih iznajmite, onda obavezno birajte smestaj blizu plaze! To je moje licno misljenje i ne bih volela da puno uticem i da se posle kajete ako nam se ukusi ne poklapaju.
 
Sto se tice restorana mi stvarno nismo obilazile iste. Jele smo jednom picu, ali nam se nije svidela jer je bila presuva i siromasna, a skupa. Ima puno 'pabova' sa specijalizovanim jelovnikom za Britance, posto ih je ostrvo puno. Pabovi su im uvek puni, tako da kontam da je i hrana onda dobra.
Takodje, ima i puno grckih restorana koje drze porodice. Jedan clan uvek stoji na ulici i bukvalno vas uvlaci u restoran. Ispred svakog restorana imate izlozen jelovnik, visku kartu i cenovnik.
Posto ne mogu nikako da nadjem svoju mapu i papire od letovanja, ne mogu sad tacno da vam dam informacije o selima u unutrasnjosti. Ali vi svakako pitajte predstavnika vase agencije koji ce tamo biti zaduzen za vas, jer oni znaju sve detalje posto organizuju ture po unutrasnosti kopna. Obavezno kupite detaljnu mapu ostrva i tamo se takodje sve vidi. Cim nadjem svoje beleske, ja cu vam preneti neke informacije.
 

Back
Top