Novi ustav Srbije

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
43.927
Evo od juce je krenula(ponovo) prica oko novog ustava Srbije.Iako je to bilo predizborno obecanje i DOS-a i DSS-a kad su dolazili na vlast,6 godina posle promena nije se mnogo odmaklo.Za sada postoje 3 radne verzije koje su predlozili vlada(dss),kabinet predsednika (ds) i srs.Ako neko ima link ka ovim predlozima,bilo bi lepo da ih postavi.
Procedura usvajanja novog ustava je izuzetno komplikovana jer je potrebno da za predlog glasa 2/3 poslanika,a potom 50%+1 gradjana od ukupnog broja biraca to verifikuje na referendumu.
To znaci da je potrebno prvo da se DSS,DS i SRS sloze oko nacrta ustava pri cemu bi trebalo da se dogovore oko 3 kljucna problema za koje imaju veoma razlicita misljenja:

-izbor predsednika u skupstini/na izborima
-centalizovana drzava/regionalizacija
-gradjanska/nacionalna drzava

Naravno to ne znaci da ce se oko svega ostalog misljenja preklopiti,ali u ova 3 problema su kljucne razlike.
Cak iako se sloze nekako i predlog prodje u skupstini,ispred novog ustava stoji cini mi se najveca prepreka-referendum.Potrebno je 50%+1 od ukupnog broja upisanih biraca da glasa za novi ustav.Ako uzmemo u obzir izlaznost na zadnjih nekoliko izbora to se cini kao naucna fantastika.Treba imati u vidu da su na proslim izborima iz ukupnog broja biraca bili izuzeti glasaci sa Kosova i opet je izlaznost bila ispod 50%
Postoje verzije i da se sve ovo moze zaobici(referendum) izborom ustavotvorne skupstine ciji bi jedini mandat bio donosenje novog ustava ali mi se ne cini realno da ce Kostunicina vlada pristati na tu varijantu znajuci kakve su im sanse na tim izborima.
Zato me sve ovo podseca na novo odvracanje paznje gradjana od socijalnih problema,zastoja u pridruzivanju EU i hapsenja Ratka Mladica bez nekih realnih izgleda da Srbija svoju obnovljenu drzavnost ulepsa i sa novim ustavom.
 
Ustav je jos jedino predizborno obecanje uspavane lepotice, koje jos nije propalo.........
I zato, sada, nakon raspada SCG, Kostunica i DSS ,ponovo insistiraju na Ustavu, koji bi, eto , pred izbore trebao da bude jedini adut kojim bi oni mogli izaci pred glasace........

Licno, sumnjam da ce se Ustav doneti , pre ce pasti ova vlada, koja sada vec vuce grogirane poteze, nelogicne, kao bokser pred KO......evo, sad se odjednom pojavio Covic kao potpredsednik vlade????

Mislim, stari smutljivac i makijavelista, Kostunica ce i sa crnim djavolom , samo da se odrzi u fotelji.

S druge strane, nema ni logike sada donositi ustav, kada se ne zna kako ce se zavrsiti epizoda sa Kosovom. Jer, ako juzna plemena dobiju samostalnost , u bilo kom obliku, to treba ugraditi u novi ustav, i najzad zaokruziti granice Srbije, kao osnovu za bilo kakav dalji napredak............

Zato, mislim da je ustav Srbije , samo jos jedna neiskrena politicka podvala, zbog golog vladanja nad
Srbijom , njenim gradjanima, i najvaznije ,privatizacijom................koja ulazi u zavrsnu fazu , kada se prodaju najvrednije drzavne i javne firme.......i kada se otima lova...a to ni jedna garnitura ne zeli da propusti....................
 
Kill Bill:
Ustav je jos jedino predizborno obecanje uspavane lepotice, koje jos nije propalo.........
I zato, sada, nakon raspada SCG, Kostunica i DSS ,ponovo insistiraju na Ustavu, koji bi, eto , pred izbore trebao da bude jedini adut kojim bi oni mogli izaci pred glasace........

Licno, sumnjam da ce se Ustav doneti , pre ce pasti ova vlada, koja sada vec vuce grogirane poteze, nelogicne, kao bokser pred KO......evo, sad se odjednom pojavio Covic kao potpredsednik vlade????

Mislim, stari smutljivac i makijavelista, Kostunica ce i sa crnim djavolom , samo da se odrzi u fotelji.

S druge strane, nema ni logike sada donositi ustav, kada se ne zna kako ce se zavrsiti epizoda sa Kosovom. Jer, ako juzna plemena dobiju samostalnost , u bilo kom obliku, to treba ugraditi u novi ustav, i najzad zaokruziti granice Srbije, kao osnovu za bilo kakav dalji napredak............

Zato, mislim da je ustav Srbije , samo jos jedna neiskrena politicka podvala, zbog golog vladanja nad
Srbijom , njenim gradjanima, i najvaznije ,privatizacijom................koja ulazi u zavrsnu fazu , kada se prodaju najvrednije drzavne i javne firme.......i kada se otima lova...a to ni jedna garnitura ne zeli da propusti....................

Sve ovo je rekao juce Boris Tadic.
Svaka cast, odlicno si ga kopirao 8-)
 
Mislim da je novi ustav itekako potreban,ali da je on morao biti donesen kada je bilo mogucnosti za to(posle decembarskih izbora 2000).Slazem se sa Kill Bill-om a i napisao sam u uvodnom postu da je u ovom trenutku nerealno ocekivati novi ustav kako zbog bespotrebno komplikovane procedure,tako i zbog vrlo malih izgleda da se najvazniji politicki akteri sloze u skupstini.
Sve ovo znaju i Kostunica & co.,i zato mi se i cini da je ova prica lansirana u ovom trenutku zbog skretanja paznje sa gorucih problema u zemlji slicno kao sto je lansirana prica o monarhiji.
Sve ovo ne menja cinjenicu da Srbija docekuje obnovu svoje drzavnosti sa ustavom iz 1990-te,koji je pisan dok je bila u sastavu SFRJ i za potrebe tada vladajuce garniture.
 
Plava Bilja:
Sve ovo je rekao juce Boris Tadic.
Svaka cast, odlicno si ga kopirao 8-)

Majke ti?? :D :D :D

Nisam slusao , keve mi...................

Ali, ako je Tadic rekao , ja se odricem celog teksta...........Tadic je za mene mrtvo puvalo ,isto kao i Kostunica.............

Cheda je igrac............ :wink:
 
Pa, da se zna, bre.............ne moze u skolu na veronauku bez sajkacu i opanak................
Nacionalno, nego sta.......................

Ustav ima da bidne samo za prave PatriJote , Srbende do kolena............
 
Kill Bill:
Usta

S druge strane, nema ni logike sada donositi ustav, kada se ne zna kako ce se zavrsiti epizoda sa Kosovom. Jer, ako juzna plemena dobiju samostalnost , u bilo kom obliku, to treba ugraditi u novi ustav, i najzad zaokruziti granice Srbije, kao osnovu za bilo kakav dalji napredak............
I opet belosvetske barabe koče razvoj Srbije...od bombardovanja Srbije su imali vremena rešiti to, kada su se već UMEŠALI.....

Predlažem u Ustav ugraditi i Kosovo sa klauzulom:
DANO POD KONCESIJU MEĐUNARODNOJ ZAJEDNICI NA NEODREĐENO VREME :D
PS: Najamnina je NULA dinara, dosta im je što moraju održavati šipke na životu...
 

Back
Top