GUCA VS EXIT.........

Kill Bill

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
464
Piše: Veliborka S.

To je kao kad naručuješ kafu u nekom od ugostiteljskih objekata u Srbiji - «turska ili espreso»? Ili možda «srpska» ili «espreso»? Naša ili njihova, prava ili izmišljotina, dobro ili loše...

Postoje dve verzije današnje Srbije. Izdaleka izgledaju kao potpuno odvojene celine, jedna drugoj suprotne iako potiču sa istih izvora i žive jedna uz drugu.


Prve (njima je važno da uvek budu prvi) odlikuje njihovom glavom smišljena premisa «pravo srpsko». Tvrde da su tradicionalisti, «pravi» Srbi (nasuprot onima što su «krivi», valjda), domaćini, patriote, pobratimi sa Rusijom i Kinom, pobednici Balkanskih ratova, zemljaci Nikole Tesle, Vlade Divca i Cece Ražnatović. Njima je na dušu najviše «legao» slogan kampanje za jedno domaće pivo «svetsko, a naše». Prisvojili su ga kao «srpsko, a naše». Kad su veseli mešaju «Smederevku» i kiselu vodu, zimi svadbarski kupus i vanilice, izbegavaju auto-put da ne plaćaju putarinu. Da se od njih to zahteva pristali bi da im i profesija bude – Srbin, a glavni grad Guča i za gradonačelnika bi izabrali Velju Ilića.

Drugi (ne bune se kad ih smestiš na drugo mesto) odlikuju se sami sobom.
Lupali su u šerpe da bi zaglušili lažni «Dnevnik 2» pre deset godina, šetali ulicama uz lidere «svoje» opozicije, umesto letovanja na moru kupovali su kompjutere, gnušaju se «primitivaca» oko sebe, za glavni grad izabrali bi «Egzit», a za gradonačelnika Čedu Jovanovića. Drugi govore strane jezike, surfuju Internetom i ne traže kidanje glave NVO aktivistima koji se zalažu za izručenje optuženih Haškom tribunalu. Njihovi slogani ne potiču sa TV-a, pre sa tribina stadiona na kojima «mogu da im puše...», a popularno je i da uz viski «trgnu» «Guaranu».

Ekstremni su i prvi i drugi kada (zamišljajući Srbiju) u njoj vide samo sebi bliske, samo pripadnike svoje «grupe», kada u Srbiju budućnosti kreću jedni iz Guče, a drugi sa «Egzita». Njihovi se putevi, dabome, ne ukrštaju i bivaju jedni drugima veće prepreke od onih pravih prepreka koje pred lepšom i boljom Srbijom u budućnosti, sada stoje. Nema buduće Srbije u koju će bilo ko od njih stići, pre nego što Guča dođe na «Egzit», i «Egzit» stigne do Guče.

Da se razumemo – ne volim što ne pripadam prvima, tačno koliko ne volim što jednim delom pripadam drugima. Ni prvi ni drugi ne znaju koju himnu da pevaju kad reprezentacija istrči na teren. I dok ceo svet posle slova, plivanja i vožnje bicikla nauči reči nacionalne himne – prvi i drugi u našem slučaju još uvek utvrđuju jesu li partizani po šumama jurili četnike (zbog čega treba da pevamo njihovu himnu) ili su četnici po gorama ganjali partizane (zbog čega bi u skladu s tom tradicijom trebalo da pevamo njihovu himnu, pred fudbal). Svejedno da li nam nacionalni tim pobedi ili izgubi, najljući boj vojuju prvi i drugi, jedni s drugima, babe s dedovima, preci sa budućim pokolenjima, grbovi sa zastavama.

Srbija je siromašna, a među siromašnima su i jedni i drugi. Među bolesnima takođe. Prvi i drugi isti su ljudi, čine isti narod, građani su i seljani podjednako – ali njima to nije prihvatljivo. Dive se (svak na svoj način) sposobnosti Evrope da pomeša 25 zemalja i više od 40 nacija i da ni u jednom trenutku ne bude napetosti, a pogotovu ratova

. Prvi protiv drugih u Srbiji stalno su u ratu, makar u pripravnosti jedni zbog drugih. Njima je sjedinjavanje kao i poraz, doživeli bi to poniženjem, šutiranjem u dupe, pred svima. Na balkanskoj pijaci taštine nismo spremni da trpimo konkurentnost drugih taština, sami sebi najzanimljiviji smo proizvod, problem i bolest.

Tradicionalisti, oni što ih zovemo «prvi», zaklinju se u četiri ocila (mada manji broj njih zna šta znači ocilo, a svega 5 odsto njih ga je ikada videlo ili držalo u ruci). Za njih nema spora da «samo sloga Srbina spasava», ali im slaganje ne ide od ruke nikako. Na rečima su demokrate, tolerantni i Srbi, a na delu su prgavi, netolerantni i «pravi» Srbi
.
Drugi pate od druge, ipak slične, vrste bolesti - isključivi su. Ne gledaju TV kanale na kojima se petkom vrti narodni šou što oduševljava prve. Svoju tradiciju drugi smatraju neadekvatnom za javnu upotrebu, na slave odlaze sa bombonjerama i CD-ovima Eminem-a kao poklonima, unose elemente urbanog u prirodna bogatstva Srbije samo da bi prvima napakostili, a nikako sebi i zemlji dobro doneli. Oni prve ne «gotive» jer su takvi kakvi su i odbacuju sve što je u vezi s njima.

Dalje dopisujte sami. I zamišljajte. Slobodno zamišljajte Srbiju, zamišljajte je za deset, petnaest ili više godina. Samo da ne bude kakva je danas – pomalo kineska, suviše burazerska, usporena, pijačna, aferaška...

Neka bude naša.
_______________
__
 
Ovaj tekst simpatično zvuči (moj deo-favorit = himna :) ) ali, u suštini,nerealan ! (ajde, ok, cinizam je, satira, nije zvanična objava ali opet!) S jedne strane pominje ekstreme iz obe grupe a, prema opisu, ona i pominje samo ekstreme!
Ja ne da ne slušam TV program koji ona pominje petkom uveče, nego dotični kanal nemam ni memorisan na televizoru ali to ne znači da poklanjam Eminema za slavu (ne slušam ga ni ja što drugom da ga nosim! ;) ). Nema ni u viskiju i Guarani kao ni na onom delu tribina koji je opevan!
Ali, eto, neka prođe kao šala! :)
Samo, u tom kontekstu (ne znam da li je naslov tvoj ili njen :) ), nije baš priča na relaciji Guča_Exit. Grand-Exit, možda ali, opet, nisu to jedine "Srbije" koje postoje! ;)
 
Музичко опредељење нема везе са политиком и образовањем. Омладина слуша и народњаке и електронску музику. На обе стране имате исти однос образованих и необразованих, у то сам сигуран! На обе стране има оних који су лупали шерпе, али и оних који су певали "... он је Слобу (2x) послао народу"...
Нећу бит паметнији ако одем на Егзит, као што и нећу постати затуцани руралац ако одем у Гучу.
 
Adalv:
Музичко опредељење нема везе са политиком и образовањем. Омладина слуша и народњаке и електронску музику. На обе стране имате исти однос образованих и необразованих, у то сам сигуран! На обе стране има оних који су лупали шерпе, али и оних који су певали "... он је Слобу (2x) послао народу"...
Нећу бит паметнији ако одем на Егзит, као што и нећу постати затуцани руралац ако одем у Гучу.

za tamno crveno - silno greshish :(

za tamno zeleno- u pravu si
 
Mae:
Ovaj tekst simpatično zvuči (moj deo-favorit = himna :) ) ali, u suštini,nerealan ! (ajde, ok, cinizam je, satira, nije zvanična objava ali opet!) S jedne strane pominje ekstreme iz obe grupe a, prema opisu, ona i pominje samo ekstreme!
Ja ne da ne slušam TV program koji ona pominje petkom uveče, nego dotični kanal nemam ni memorisan na televizoru ali to ne znači da poklanjam Eminema za slavu (ne slušam ga ni ja što drugom da ga nosim! ;) ). Nema ni u viskiju i Guarani kao ni na onom delu tribina koji je opevan!
Ali, eto, neka prođe kao šala! :)
Samo, u tom kontekstu (ne znam da li je naslov tvoj ili njen :) ), nije baš priča na relaciji Guča_Exit. Grand-Exit, možda ali, opet, nisu to jedine "Srbije" koje postoje! ;)

u pravu si, bolji naslov texta bi bio Grand Vs Exit

nije gucha zlo, ko shto nije ni karneval u riju il st. paddy u bostonu, (zlo su par bolida koji svrate tamo, al oni su zlo svuda...)
kakvi smo takvi smo.

al grand je zlo!!!
 
Adalv:
Музичко опредељење нема везе са политиком и образовањем. Омладина слуша и народњаке и електронску музику. На обе стране имате исти однос образованих и необразованих, у то сам сигуран! На обе стране има оних који су лупали шерпе, али и оних који су певали "... он је Слобу (2x) послао народу"...
Нећу бит паметнији ако одем на Егзит, као што и нећу постати затуцани руралац ако одем у Гучу.

slazem se sa ovim :)

a text mi se dopao, malo ironije i satire nije na odmet :)

prepoznala sam se u nekim delovima :>

iii da--Grand vs. Exit je adekvatnije ;)
 
Kill Bill:

Postoje dve verzije današnje Srbije. Izdaleka izgledaju kao potpuno odvojene celine, jedna drugoj suprotne iako potiču sa istih izvora i žive jedna uz drugu.

Ne, ne, ne, ne i po 100 puta NE! Ne postoje dve verzije Srbije! Postoje TRI verzije Srbije! Možda i ČETIRI! Daj više da ne budemo DVE Srbije, pa makar po cenu da se svima podeli po jedan 0.45. pa da bude 158 verzija Srbije.
I stvarno, ne zna se ko je gori! Gledam te JEDNE i DRUGE i smejem im se u njihovoj jadnosti i nemogućnosti da se prilagode...
Već zamišljam Exitovca kako slaže kiselu facu i imitira nagon na povraćanje kad mu se spomene Guča, a sa druge strane ogledala Gučevac koji se gadi Exitovca... Sajsi ga loma i jedan i drugi...

Išao sam na koncert Zvonka Bogdana, išao sam i na koncert van Gogh-a. Uživao i u jednom i drugom.
Sve me to podseća na naše istorijsko ne-pomirenje između JEDNIH i DRUGIH. Drop dead i jedni i drugi.
 
Adalv:
Хммм, по теби би били паметни само слушаоци класике и џеза, будући да је све остало кич? :shock:

pa kad vidim lika koji sa chashom u ustima igra oko seke... ne uliva neko poverenje :D
josh ako je tzv SrBska elita :roll:

niko ne bi bio pametniji da reshi da ne slusha zvezde granda
pametniji je to u startu odbacio...
 
Zex:
Ne, ne, ne, ne i po 100 puta NE! Ne postoje dve verzije Srbije! Postoje TRI verzije Srbije! Možda i ČETIRI! Daj više da ne budemo DVE Srbije, pa makar po cenu da se svima podeli po jedan 0.45. pa da bude 158 verzija Srbije.
I stvarno, ne zna se ko je gori! Gledam te JEDNE i DRUGE i smejem im se u njihovoj jadnosti i nemogućnosti da se prilagode...
Već zamišljam Exitovca kako slaže kiselu facu i imitira nagon na povraćanje kad mu se spomene Guča, a sa druge strane ogledala Gučevac koji se gadi Exitovca... Sajsi ga loma i jedan i drugi...

Išao sam na koncert Zvonka Bogdana, išao sam i na koncert van Gogh-a. Uživao i u jednom i drugom.
Sve me to podseća na naše istorijsko ne-pomirenje između JEDNIH i DRUGIH. Drop dead i jedni i drugi.

da da da da...
postoje 156 000 srbija :roll:

postoji napredna
i nazadna
neki od nazadnih se nazivaju radikalima
drugi "tradicionalistima", a t od prave tradicije nemaju vec mi izmishljaju neke ruse, kineze i po potrebi grke
(ovo je politichki gledano)
 
crow:
pa kad vidim lika koji sa chashom u ustima igra oko seke... ne uliva neko poverenje :D
josh ako je tzv SrBska elita :roll:

niko ne bi bio pametniji da reshi da ne slusha zvezde granda
pametniji je to u startu odbacio...

Како и кад видиш стондираног типа како се "с разумевањем" клати уз звук бас бубња (његову електронску верзију)...
У питању је култура, а не политика.
Не може се одређивати ко је напредан, а ко не на основу тога шта ко слуша.
 
Bio i na Guci i na Exitu i na koncertu Pavarotija.Nisam ljubitelj ni turske kafe ni espresa(uglavnom ness i kapucino narucujem).Volim i svadbarski kupus i pizzu i kinesku hranu.Pijem i spricer i guaranu(ne zajedno naravno),ne volim ni viski ni rakiju,ponosan sam na pobede u Balkanskim ratovima ali se stidim Srebrenice,volim svoj grb sa 4 ocila(znam sta su) i znam reci himne(obe) ali se identifikujem sa Boze pravde iako sam iz partizanske porodice,ne bih glasao ni za Velju ni za Chedu,koristim kompjuter i govorim strane jezike,glavni grad je Beograd i ne bih to nikada promenio.Ne gledam Grand ali volim da pogledam neke druge stvari na tom kanalu(Simpsons),ne nosim cd-ove na slavu(tu sam tradicionalan).
Ne volim ruralno ponasanje u urbanim sredinama i obrnuto.I sto je najvaznije NE PODNOSIM iskljucivost bilo koje strane.
Mislim da veoma mali procenat ljudi pripada grupama koje su opisane u prvom postu.Poznajem i radikale koji idu na exit i liberale koji se nimalo ne gade Cece(Guca nije isto sto i Grand produkcija).Ta podela je vestacka,tj. retoricke je prirode,u praksi ona ne postoji i vise predstavlja predrasude koje ima "druga" strana.
 
Adalv:
Како и кад видиш стондираног типа како се "с разумевањем" клати уз звук бас бубња (његову електронску верзију)...
У питању је култура, а не политика.
Не може се одређивати ко је напредан, а ко не на основу тога шта ко слуша.

a jel sam ja reko da je prosechan rejver ideal chovechanstva?
navedi gde :evil:

a moze se odredjivati, i te kako...
do god zemlju vode chlanovi fan kluba seke aleksic ili grand nakaza
ici ce nam kako nam ide :(

i nisam reko da je narodna muzika losha vec da je "narodna" zlo
kao shto je i "rock" zlo, kao i sve shto ima navodnice.
kvalitet se prepoznaje, al ne moze da ga prepozna svako
 
fortes:
Bio i na Guci i na Exitu i na koncertu Pavarotija.Nisam ljubitelj ni turske kafe ni espresa(uglavnom ness i kapucino narucujem).Volim i svadbarski kupus i pizzu i kinesku hranu.Pijem i spricer i guaranu(ne zajedno naravno),ne volim ni viski ni rakiju,ponosan sam na pobede u Balkanskim ratovima ali se stidim Srebrenice,volim svoj grb sa 4 ocila(znam sta su) i znam reci himne(obe) ali se identifikujem sa Boze pravde iako sam iz partizanske porodice,ne bih glasao ni za Velju ni za Chedu,koristim kompjuter i govorim strane jezike,glavni grad je Beograd i ne bih to nikada promenio.Ne gledam Grand ali volim da pogledam neke druge stvari na tom kanalu(Simpsons),ne nosim cd-ove na slavu(tu sam tradicionalan).
Ne volim ruralno ponasanje u urbanim sredinama i obrnuto.I sto je najvaznije NE PODNOSIM iskljucivost bilo koje strane.
Mislim da veoma mali procenat ljudi pripada grupama koje su opisane u prvom postu.Poznajem i radikale koji idu na exit i liberale koji se nimalo ne gade Cece(Guca nije isto sto i Grand produkcija).Ta podela je vestacka,tj. retoricke je prirode,u praksi ona ne postoji i vise predstavlja predrasude koje ima "druga" strana.

lepo recheno,
s vecim delom se slazem
 
Mae:
Turbo-folk, ne narodna, crow, turbo-folk! ;)

lepo sam reko "narodna",
njihovim jezikom, zato su i navodnice tu ;)

a kad im tu tvoju rechenicu ponovish 10ak puta obichno sledi

"pa shta ako je turbo folk! ko da je to neshto loshe. a menson mi je zlatan!"

a niko im ni mensona ne pominje :) al shta cesh.

ne volim ni ja veci deo egzita da chujem, mislim ne da "ne volim", ne slusham , al je dobro shto ga imamo.

recimo, :( zao mi je shto nisam isho na Cypress-e

uostalom, neko pomenu zvonka bogdana, i on je nastupao na egzitu ;)

on je narodnjak, a ne "narodnjak" i to veoma kvalitetan.

ja se recimo "lozim" na Legende, narochito rani radovi.
 
crow:
da da da da...
postoje 156 000 srbija :roll:

postoji napredna
i nazadna
neki od nazadnih se nazivaju radikalima
drugi "tradicionalistima", a t od prave tradicije nemaju vec mi izmishljaju neke ruse, kineze i po potrebi grke
(ovo je politichki gledano)

Aaa, ne, ne, ne, ne, ne dečko..
Upravo to svrstavanje nas yebe pa rastura... Vidim da ti sebe svrstavaš u "naprednu" Srbiju, ali NEEEEEEE, nije to rešenje! Sve me to podseća na '45. godinu i one komesare, brrr... Sad ćemo mi da istrebimo sve kulake, ispraćemo im mozak, ubedićemo ih da je komunizam jedini pravi oblik "života" - tako su govorili, pa su napravili pakao od Srbije. NE MOŽE samo jedna strana da bude u pravu! NE MOŽE i tačka.
Ponavljam, drop dead i jedni i drugi (nek idu malo svi u Honduras) i ovde biće više mesta za nas...
 
GUČA!!!!!!!!!!!!!!! Kitovi tu ste prvaci svijeta i tu svi mogu da hodaju na glavi nemru vam niš.To niko nemre preslikat kak ti svoje,tu vam skidam kapu.A ova druga zavrzlama kaj ovi pazdrkani nore na Petrovaradinu,znate kaj to vam je onak kak ti kravi sedlo da metneš.
I nikak mi ni jasno zakaj se vi sramite Guče.....Pazite truba,klopa,cuga....pa gdje to ima da budeš tjedan dana blesav i da ti je sve ravno....To se sa Petrovaradinom nemre poredit..
Zato furajte Guču i obvezatno je patentirajte.
 

Back
Top