Poslednja oaza

Wilkołak

Domaćin
Poruka
3.441
Pa dragi moji i drage moje! Neka ovaj topik bude utociste i tvrdjava svih nas koji volimo povest i koji od nje ne pravimo bajke i ne pricamo prazne price.

Povest kao i svaka druga nauka mora imati cinjenice i dokaze iza sebe a ne kojekakve izjave ljudi koji cak i nisu povesnicari vec priuceni matemaricari, sociolozi ili lingvisti. Svaka izjava mora biti potkrepljena necim a sud se ne moze donositi parcijalno ne uzimajuci u obzir sve cinjenice! Ponavljam, cinjenice!

Izgleda da je na ovom forumu najmanje cinjenica a najvise cinioca! Prema tome, posto se na ovaj forum lepe svakojaki likovi, cija je uloga da sire nemiran duh, nevaspitanje i ideje sa foruma "Politika", smatram da je postavljanje jednog ovakvog topika neophodno!

I, da se razumemo, ne smatram ja da je sadasnja povest ni konacna ni tacna! Smatram da u njoj ima puno gresaka, ali ideje koje pojedini propagiraju ovde su u najmanju ruku politicke!

Stoga, neka ovaj topik bude mesto gde cemo moci da raspravljamo o nasoj verziji alternativne istorije iza koje stoje cinjenice a ne gluposti!
 
Ima jedan lik koji se bavi alternativnom istorijom. Tragajuci za njom pronasao je jako stare arheoloske nalaze pre "zvanicnih institucija". Moze se reci da je najavio pomeranje granice poznate istorije na toku Dunava kod Petrovaradina. Sto je i zvanicmno dokazano.

Sve ostalo je za plakanje. :)

http://www.veljkomilkovic.com
 
Ah... Veljko je posebna prica! Ima tu i ona prica o zmajevima iz oetrovaradinskih katakombi, pa eko kuca ... ma ludilo.

Ali, tip nije za ovaj forum, mada kada bolje razmislim, sto se tice naucnog rada na nivou je seretica i ekipe.
 
Goscica:
Boska Drljica sam upoznala kod Bozidara Mandica na Rudniku.Lik je chudo! Jos uvek verovatno lovi dzinovsku zmiju! Mi smo ga zvali sumski covek! :)
Bosko Drljic - Gandor... :D
Salila sam se kad sam ga spomenula, ali sada moram da te pitam da li je Bozidar onaj lik koga Bole zove Boma? S kojim je, kad su se prvi put sreli, neprekidno razgovarao 36 sati? :lol:
 
Gazdarica:
Bosko Drljic - Gandor... :D
Salila sam se kad sam ga spomenula, ali sada moram da te pitam da li je Bozidar onaj lik koga Bole zove Boma? S kojim je, kad su se prvi put sreli, neprekidno razgovarao 36 sati? :lol:

Boma! Kancelarac je veoma bitan! Ako ona bljune vatru, obican etison to ne moze da izdrzi!!!
 
U periodu od 1914-1915. godine Niš je sedište srpske vlade i Narodne skupštine - tzv. ratna prestonica Srbije. Politički život kraljevine odvijao se u zgradi Banovine gde je i primljen telegam iz Beča kojim je objavljen rat Srbiji.

7. decembra 1914. godine Narodna Skupština Srbije donosi NIŠKU DEKLRACIJU u kojoj su obrazloženi ciljevi oslobodilačkih ratova i najavljeno ujedinjenje Južnih Slovena u jednu državu.

Od 1915. god. Niš je okupiran od strane Bugara koji su ušli 6. novembra i ostali u njemu do 1918. godine, kada je grad konačno oslobođen.

PRVI SVETSKI RAT
Cerska bitka (12-24. avgusta 1914) upisana je zlatnim slovima u vojnu istoriju srpskog naroda. Pobeda Kraljevine u toj bici bila je prva saveznicka pobeda u Prvom svetskom ratu (1914-1918). U odlucujucem delu operacije, na planini Ceru, austrougarska Peta armija bila je potucena i odbacena natrag preko Drine.

Bitka na Drini (6. septembra - 11. novembra 1914) bila je najkrvavija bitka koju je srpska vojska vodila u Prvom svetskom ratu, narocito borbe oko srednjeg toka Drine, na Gucevu i na Mackovom kamenu. Njome je zaustavljena i druga ofanziva austrougarske vojske na Srbiju.

Kolubarska bitka (16. novembra - 15. decembra 1914) i pobeda srpske vojske doprineli su da znatno poraste ugled Srbije kod saveznika. U zavrsnoj fazi bitke srpska vojska je uspela da za svega 13 dana izbaci neprijatelja iz zemlje i ponovo uspostavi front na Drini i Savi.

Boj kod Mojkovca (6-7. januara 1916), u kome se crnogorska Sandzacka vojska uspesno branila u austrougarskoj ofanzivi, znatno je olaksao operacije srpske vojske, obezbeđujuci joj povlacenje kroz Crnu Goru ka Albaniji.

Albanska golgota - Povlacenje srpske vojske (novembar 1915 - januar 1916), nazvano i „srpska golgota kroz albanske gudure", ostvareno je u uslovima jakih mrazeva, gladi, umora, bolesti i gotovo svakodnevnih borbi protiv Bugara, Austrougara i Albanaca. Oko 100.000 vojnika i izbeglica ostavilo je svoje zivote na tom legendarnom mars-manevru srpske vojske, koji su mnogi istoricari skloni da porede sa Napoleonovim i Suvorovljevim forsiranjem Alpa.

Solunski front (1916-1918) obuhvata borbe vojski sila Antante protiv Centralnih sila na prostoru od Orfanskog zaliva, preko grcke i albanske teritorije, do Jonskog mora. Srpska vojska je u septembru 1916. uspesno ucestvovala u saveznickoj ofanzivi, zauzevsi Kajmakcalan posle zestokih borbi protiv bugarskih snaga.

Proboj Solunskog fronta i saveznicka solunska ofanziva u jesen 1918, u kojima je kraljeva vojska odigrala glavnu ulogu, ubrajaju se u najuspesnije operacije Prvog svetskog rata.

Srbija je svoje ucesce u Prvom svetskom ratu platila cenom od milion mrtvih (oko 22 odsto stanovnistva), a Crna Gora je imala oko 50.000 poginulih (osmina stanovnistva).

Činjenica je da je ujedinjeni srpski narod,kraljevski narod izvojevao veliku pobedu iako je praktično bio pregažen,i činjenica je da smo pretrpeli strašne gubitke a za uzvrat smo dobili Vojvodinu,koju ja mnogo volim
Pa unazad gledano Balkanski ratovi borbe s Turcima,Kosovo mi iako pored velikih gubitaka smo osvajali teritorije,a činjenica je da ih sada gubimo
Pitaću te ja sutra kada budeš čekao sate i sate da pređeš granicu preko Save i Dunava jer i oni planiraju da se otcepe(znaš kako to ide prvo autonomija,pa onda otcepljenje) i što je još gora činjenica ima nekoliko hiljada pametnjakovića okolina Sandžaka,zamisli hoće autonomiju
Mislim baš me briga ,ostaće mi moj lepi Šabac,Valjevo,Beograd,Aranđelovac
Sve činjenica do činjenice! Mislim da je onaj tvoj govor od gore bio upućen meni !
Znaš li zašto ja stremim kraljevini,zato što predsednici ništa ne rade povodom "osvajanja",oni su tu
tako statični,da sve prepuštaju besnim psima koji jedni na druge laju i po ceo radni dan se ujedaju,a kad se ne ujedaju sede za istim stolom i pričaju o letovanju na.....o lađama i brodovima,kulama i gradovima!Tako da ako te ne interesuje tema na kojoj se ja učim,pa zaobiđi je onda, bolje idi vadi pasoš i vizu jer bez toga ćeš moći samo po beogradskom pašaluku
 
SavaBonJovi:
Pitaću te ja sutra kada budeš čekao sate i sate da pređeš granicu preko Save i Dunava jer i oni planiraju da se otcepe(znaš kako to ide prvo autonomija,pa onda otcepljenje) i što je još gora činjenica ima nekoliko hiljada pametnjakovića okolina Sandžaka,zamisli hoće autonomiju

Ne budali bez potrebe. Hoce autnomiju kao sto i ja hocu autonomiju za grad iz kojeg dolazim. Zasto? Zato sto danas 90% novca ide u BG a 10% se vraca lokalnim samoupravama. U Vojvodini je malo drugacije stanje jer imaju poseban tretman pa im ostaje vise kesha.

Ako te bas zanima, ja sam iz Valjeva, rodio sam se tamo! Zivim u Vojvodini i jedina razlika koju primecujem je u novcu. Njima ostaje vise novce. Kako je krenulo, ako glavesine ne odrade decentralizaciju i ja cu poceti da se zalazem za Valjevsku republiku, pa makar morao da prevrnem Sabac da bih je spojio sa Vojvodinom!

Nista se ti ne boj za mene.... Uzgred, proces rasparcavanja se zavrsava na Kosovu jer posle Kosova Srbija postaje veoma nacionalno-homogena zemlja sa 90% vecinskog tj. srpskog stanovnistva. To je ipak, ako cemo se sloziti, "evropski trend" i sve evropske zemlje imaju ovakav odnos (osim recimo Svajcarske).

Nama bi bilo bolje da radimo na demografskom i ekonomskom oporavku. Samo tako cemo moci da budemo neko i nesto u ovom delu sveta! Ako nastavimo ovako, za 50 godina cemo manjina! Zato, pamet u glavu!
 
Dobro ti tako misli!
A jesi li skoro posetio Niš,Pirot?
Tamo su samo "Srbi",a šta je sa Vojvodinom u kojoj po merenjima iz 1995 je bilo samo 56% srpskog stanovništva.A još i to da nam je negativni P.Priraštaj a posebno u Vojvodini,cela sela izumiru
Ja bih rekao da ima više od 10 % manjina,u sadašnjoj Srbiji bez Kosova i Metohije
A šta je s Kinezima,šta misliš koliko njih ima,kada im je naša vlada dozvolila da imaju koliko god hoću dece iako je u Kini uvedena norma ,zbog prenaseljenosti na jedno dete po paru,i jesi li još ikada čuo da je neki Kinez umro ili da je sahranjen u Srbiji.Na šta ciljam?
Mislim da se oni švercuju na dokumenta preminulog Kineza,znači umre jedan Kinez u Šapcu i na njegovo mesto iz Kine dolazi npr. njegov 9-10 brat koji nastavlja bratovljev posao i onda kažu kako je sve pod kontrolom a mi smo jedna od zemalja u koju ulazi ko-god hoće i kad-god hoće
A kineskih radnji u Šapcu ima da ne preteram ali 7-8 što je mnogo jer je Šabac mali gradić
Hoću da kažem da nam se i ne znaju gde su nam granice zemlje,na graničnim prelazima nemamo ni struje ni vode (primer:kada iz Sremske Mitrovice produžiš do granice sa Hrvatskom,na našem graničnom prelazu ugledaš jednu močagu koja je preprečena preko puta,jedan kontejner u kome su oni graničari i odredi policije,a nemaju ni struje ni vode,a da vidiš kako je nakinđureno na hrvatskoj granici)Može da se ulazi i izlazi iz naše zemlje kuda god hoćeš jer šuplji smo kao šuplje drvo.A kraljevina ti donosi jednu stabilnost među regionima jedne zemlje,u kraljevini se prvo razmatra o granicama i očuvanju teritorija a tek posle dolazi šumarstvo,vojna oprema itd.(to su se raspravljali u skupštini tri božija dana o pošumljavanju Vojvodine,i Šumadije i šta bi cvrc,ili su zaista počeli s tim ja ne znam ,znam samo da nisu mogli da se dogovore oko tako jednostavne stvari ili ono o šlemovima za vojsku,pa koji će nam kur** šlemovi kada ne ratujemo ni sa kime već svima ladimo mu** u lavoru,inače ovo su malo zastareli podaci,ali bože moj)
I da negde sam pročitao da si ti rekao da Beogradu ide 90% finansija za izgradnju itd.
Pa i ne verujem baš u to,odkuda Šapcu kinta da se onako izgradi da li nije od tih 10%
nije bato tu su neka još veća sranja u pitanju,hteli da nam grade fabriku za reciklažu medicinskog otpada,zamisli unapred je opština primila novac kao da je u pitanju izrada nacionalnog parka koji bi svima odgovarao nego eej medicinski otpad kao da smo mi glupi
 
Човече, зашто је овај форум оптерећен националном историјом (или боље речено "историјом")?
Нико да се сети Карла V, Сумера, Јапанаца, краљице Елизабете, географских открића, енглеско-шкотских сукоба, Хугенота, грчко-турског рата 1921, битке код Лепанта, Млетачке републике, Феничана, Сеобе народа у петом веку, Нормана, Ерика Црвеног, тројанског коња, крићанских ћупова, Кијева, Луја Светог, Новгорода, Атиле, Александра у Индији, колонизације Аустралије, холандске поморске доминације, Френсис Дрејка и галеона Кака Фуего, Сицилијанске вечерње, Никеје, Битке код Манцикерта...
Постоји још милијарду занимљивих ствари а на свим форумима о историји главна тема је да ли су Срби пореклом из Горње Дубраве или Малог Смољнића и убеђивање са Црногорцима око тога ко је Србин, а ко је Дукљанин... Дај бре, зар нисте сами себи досадили?!
 
Citat:
Original postavio SavaBonJovi
Pitaću te ja sutra kada budeš čekao sate i sate da pređeš granicu preko Save i Dunava jer i oni planiraju da se otcepe(znaš kako to ide prvo autonomija,pa onda otcepljenje)

сигуран сам да то није тачно. Од свих народа у Војводини Срби су апсолутна већина, а Словаци, Буњевци, Шокци и остали Словени су веома привржени овој држави. Мађари више немају већину ни у Суботици, јер су дошли Босанци :) где си мајке ти ископао тих 56%
 
komandir:
Citat:

сигуран сам да то није тачно. Од свих народа у Војводини Срби су апсолутна већина, а Словаци, Буњевци, Шокци и остали Словени су веома привржени овој држави. Мађари више немају већину ни у Суботици, јер су дошли Босанци :) где си мајке ти ископао тих 56%

Ima nas 56% +10% gore - 10 % dole uglavnom ja pričam onako kako nas uče u školi
Mađara ima 27% a ostalih oko 17%
Verovao ti to ili ne ali ja sam na času geografije kada sam odgovarao morao da pričam o Vojvodini kao visoko nacionalnom regionu u kojem Srba ima većina ali mala većina od 56%
 
komandir:
Citat:


сигуран сам да то није тачно. Од свих народа у Војводини Срби су апсолутна већина, а Словаци, Буњевци, Шокци и остали Словени су веома привржени овој држави. Мађари више немају већину ни у Суботици, јер су дошли Босанци :) где си мајке ти ископао тих 56%

Verujem da je ovo crvenim ispisano greška, ili možda nije!
Već i sam smatraš da su ostale nacionalne manjine privržene OVOJ DRŽAVI,a pričaš o Vojvodini.Što ne reče da su ostale nacionalne manjine u Vojvodini privržene državi Srbiji,mani se dvosmislenosti,molim te!
 
AKHENATON:
Tebi izgleda nije dobro. Mnogo lupas. Ja jesam za Kraljevinu, ali nemoj da mislis da ce ona da ti donese lep zivot preko noci. Zato i sa kraljem i bez njega treba da zapnemo guzicu.


Meni se cini da ti ovde nisi skoro bio.

Pravo da ti kažem i nisam skoro bio!
Slažem se s tobom po pitanju da treba sami sebe da upregnemo i da lupam mnogo!
Ali se ne slažem s tim da Albanaca nema u Pirotu i Nišu to su gluparije i što pre to shvatiš
biće bolje po tebe!
Kako to da ih nema sada a bilo ih je?Svako ko se bori da kosovo uđe u Veliku Albaniju je Albanac!Ja ne znam da li se neki lik samo šegačio,ali namere su mu bile da ostavi poruku "Koji će nam kur** Kosovo,kada nikada nije ni bilo srpsko"
Pa mislim da u Pirotu ima mnogo Piroćanaca,ali da ima i Albanaca
jer nije zabranjeno da Albanci žive u Leskovcu i Pirotu,zar ne ?
A ako hoćeš da znaš ti opovrgavaš reči pijanog 18-to godišnjaka koji se tada ,a i sada vratio iz grada pijan,naravno,i sasvim je sigurno da moji iskazi imaju puno rupa
samo ti misli da nema Albanaca u Pirotu i Leskovcu,tako je i Tito mislio da ih nema na Kosovu pa je svakom 7 detetu bio kum(a ko ima po 7-8 dece,ahm?)
 
SavaBonJovi:
Pravo da ti kažem i nisam skoro bio!
Slažem se s tobom po pitanju da treba sami sebe da upregnemo i da lupam mnogo!
Ali se ne slažem s tim da Albanaca nema u Pirotu i Nišu to su gluparije i što pre to shvatiš
biće bolje po tebe!
Kako to da ih nema sada a bilo ih je?Svako ko se bori da kosovo uđe u Veliku Albaniju je Albanac!Ja ne znam da li se neki lik samo šegačio,ali namere su mu bile da ostavi poruku "Koji će nam kur** Kosovo,kada nikada nije ni bilo srpsko"
Pa mislim da u Pirotu ima mnogo Piroćanaca,ali da ima i Albanaca
jer nije zabranjeno da Albanci žive u Leskovcu i Pirotu,zar ne ?
A ako hoćeš da znaš ti opovrgavaš reči pijanog 18-to godišnjaka koji se tada ,a i sada vratio iz grada pijan,naravno,i sasvim je sigurno da moji iskazi imaju puno rupa
samo ti misli da nema Albanaca u Pirotu i Leskovcu,tako je i Tito mislio da ih nema na Kosovu pa je svakom 7 detetu bio kum(a ko ima po 7-8 dece,ahm?)

Ma da li si ti normalan. Ja zivim u Pirotu, Pirot je mali grad znam bukvalno svakog. Tacno znam ko je koje nacionalnosti i Albanaca ima svega 3-4 porodice (i od tih porodica 2 su Albanici katolicke vere) i svaka od njih ima uglavnom po dva deteta (najveca ima tri deteta). A to za Kosovo, pa realno gledano mi ga jesmo izgubili i a ko se desi da ostane pod okriljem Srbije za 10-15 godina imaces Albanca za predsednika. Da mi uzmemo bolje tamo nesto malo koliko mozemo pa da dignemo zid prema Kosovu jedno 3-4 puta visi od kineskog, da nam ne pojedu i ovo malo teritorije sto nam je ostalo. Jeste da je to nasa bolna rana istorije, ali treba misliti i na buducnost. Sad kazi da sam i ja Albanac ili umesto toga mucni malo glavom, Kosovo je visedecenijski problem i to je trebalo resiti mnogo, mnogo ranije (ne goji se prase u oci Bozica), ali nazalost politika nam je onda bila takva kakva je bila.
 

Back
Top