Literatura

Goscica

Domaćin
Poruka
4.534
Molim sve upucene da nama koji nismo dovoljno u materiji preporucite dobru literaturu.Nesto sami znamo, ali puno toga i ne znamo.Koje autore citati, koje ne, dajte nam azbuku istorije, pre svega mislim na istoriju ovih prostora.Ako tema vec postoji, nek moderator brise ovu , a podigne postojecu.Hvala!
 
Evo u vezi "druge istorije Srba", probaj ako vec nisi da nabavis Milojevica-"Odlomci istorije Srba" ili ako ti je to veliko onda Sima Lukin Lazic-"Kratka povjesnica Srba".Cisto radi rekreacije")
 
Ono sto me pre svega interesuje je nasa nacionalna istorija i istorija Balkana.Bas zbog silnog spekulisanja prosto sam shvatila da sam se pogubila u moru informacija, tesko je tu odrediti realan kurs, i kao nekome ko nije istoricar stvarno mi je tesko da "pronadjem pravu literaturu".Inace dosta toga znam kroz Istoriju umetnosti koju sam imala svih godina studiranja pa smo se hteli ne hteli neminovno doticali i opste istorije sveta od praistorije do danas..Recimo da mi je solidno znanje naseg Srednjeg veka jer sam veliki ljubitelj srednjevekovnog slikarstva.Eto to bi bilo to...
 
За тебе је Историја Византије. Аутор Георгије Острогорски.
Погледај и Оксфордску историју Византије.

;)
 
Goscica:
Ono sto me pre svega interesuje je nasa nacionalna istorija i istorija Balkana.Bas zbog silnog spekulisanja prosto sam shvatila da sam se pogubila u moru informacija, tesko je tu odrediti realan kurs, i kao nekome ko nije istoricar stvarno mi je tesko da "pronadjem pravu literaturu".Inace dosta toga znam kroz Istoriju umetnosti koju sam imala svih godina studiranja pa smo se hteli ne hteli neminovno doticali i opste istorije sveta od praistorije do danas..Recimo da mi je solidno znanje naseg Srednjeg veka jer sam veliki ljubitelj srednjevekovnog slikarstva.Eto to bi bilo to...

Prvo, da bi shvatila istoriju svog naroda, moraš da pronikneš u njegovu kolektivnu podsvest, koja ga je usmeravala. Dakle, kreće se od "bajki", tj. mitova, koji su izvorište našeg nacionalnog ponašanja. Stoga ti preporučujem komplet knjiga Veselina Čajkanovića, "Sabrana dela iz srpske religije i mitologije", SKZ/BIGZ/Prosveta, Bg, 1994.

Nakon što kroz mitove upoznaš našu dušu, a mitovi i legende su i izvori za neke istinite istorijske događaje (seti se Troje, koja je kasnije i pronađena na osnovu epa), onda kreni da čitaš svu istorijsku građu koja ti padne pod ruku. Preporučujem francuskog slavistu Kanta i njegovo delo "Sloveni", a potom Milojevića, Pjanovićku, Jelaču, i ostale, koji se odvajaju od bečko-berlinske istorijske škole. Nakon toga pročitaj naše "bečko-berlince", koji su upropastili istoriju Srba koja se sada čita u školama, za šaku groša i viši čin u masoneriji. Videćeš koliko su originalnih izvora o srbskoj istoriji jednostavno prenebregli, a neke nedokazane gluposti i nebitne stvari postavili kao temelj za našu istoriju.
 
Svevlad:
Prvo, da bi shvatila istoriju svog naroda, moraš da pronikneš u njegovu kolektivnu podsvest, koja ga je usmeravala. Dakle, kreće se od "bajki", tj. mitova, koji su izvorište našeg nacionalnog ponašanja. Stoga ti preporučujem komplet knjiga Veselina Čajkanovića, "Sabrana dela iz srpske religije i mitologije", SKZ/BIGZ/Prosveta, Bg, 1994.

Nakon što kroz mitove upoznaš našu dušu, a mitovi i legende su i izvori za neke istinite istorijske događaje (seti se Troje, koja je kasnije i pronađena na osnovu epa), onda kreni da čitaš svu istorijsku građu koja ti padne pod ruku. Preporučujem francuskog slavistu Kanta i njegovo delo "Sloveni", a potom Milojevića, Pjanovićku, Jelaču, i ostale, koji se odvajaju od bečko-berlinske istorijske škole. Nakon toga pročitaj naše "bečko-berlince", koji su upropastili istoriju Srba koja se sada čita u školama, za šaku groša i viši čin u masoneriji. Videćeš koliko su originalnih izvora o srbskoj istoriji jednostavno prenebregli, a neke nedokazane gluposti i nebitne stvari postavili kao temelj za našu istoriju.


Бла бла бла... Бајке... бла бла бла... Пјановићка... бла бла бал бечко-берлинска школа... бла бла бла... Деретић бла бла бла ...
 
Da ispravim Svevlada prvo - radi se o francuskom slavisti Fransisu Kontu i njegovoj knjizi "Sloveni-nastanak i razvoj slovenskih civilizacija u Evropi". Prelistavam je trenutno i zanimljiva je. Mada mislim da ne ispunjava sasvim tvoje zahteve. Balkan i balkanski Sloveni nisu u toj meri zastupljeni, bar ne istoriografski podaci. Vise paznje posvetio je mitologiji i obicajima.

Predlazem ti jos i Frensisa Dvornika i knjigu "Sloveni u evropskoj istoriji i civilizaciji", u izdanju Clia.
 
Aphroditi:
Da ispravim Svevlada prvo - radi se o francuskom slavisti Fransisu Kontu i njegovoj knjizi "Sloveni-nastanak i razvoj slovenskih civilizacija u Evropi". Prelistavam je trenutno i zanimljiva je. Mada mislim da ne ispunjava sasvim tvoje zahteve. Balkan i balkanski Sloveni nisu u toj meri zastupljeni, bar ne istoriografski podaci. Vise paznje posvetio je mitologiji i obicajima.

Predlazem ti jos i Frensisa Dvornika i knjigu "Sloveni u evropskoj istoriji i civilizaciji", u izdanju Clia.

Hvala na dopuni. Naime, knjigu sam pročitao pre mnogo godina, i veoma mi se dopala. Posebno oni delovi u kojima govori o borbama Srba i Franaka (ono kad su naši Srbi nemačkog biskupa zakucali ekserima na krst i okrenuli ga naopako u njihovoj crkvi)...
 
Osnovna literatura za nacionalnu istoriju je "Istorija srpskog naroda" od grupe autora (Milos Blagojevic, Mihajlo Dinic, Rade Mihaljcic, Sima Cirkovic, Veseelinovic, Jovanka Kalic. . . . . . . . . . . . .) u 10 knjiga i 6 toma.

Zatim tu je "Istorija Srba" Vladimir Corovic. Nije bas savrsena i ima odredjene nedostatke (Corovic je napisao davno-pre drugog svetskog rata-neke stvari su iskristalisane i ispravljene kasnije) ali ako se ne bavis profesionalno istorijom moze da posluzi.

Konstantin Jiricek je takodje napisao dobru "Istoriju Srba" u dve knjige. Prva kniga ide do 1537 i obuhvata politicku istoriju a druga kulturnu.

Istoriju Srba je napisao i Stanoje Stanojevic

Andija Veselinovic-Rados Ljusic "Srpske Dinastije" knjigu koju bi trebalo da poseduje svaka srpska kuca, nekih 170 strana i sadrzi osnovne podatke o svim srpskim dinastijama
- Vlastimirovici, Vojislavljevici, Vukanovici, Nemanjici, Kotromanici, Mrnjavcevici, Balsici, Lazarevici, Brankovici, Crnojevici, Karadjordjevici, Obrenovici, Petrovici-Njegosi.-

Milos Blagojevic "Srbija Nemanjica I Hilandar" jako fina knjizica.

Mislim da je ovo ono sto trzis.
 

Back
Top