Primjeri čojstva, junaštva i demo-kratije

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Kanda nam se neko iznervirao na postavljena pitanja u momentu kada treba da slavi dugo čekanu nezavisnost. Neko bi zbog slavlja postao tolerantan. A neko je izgleda jedva čekao priliku da pokaže svoje pravo lice. Ne pada sneg da pokrije breg…
(Znam da ima već dosta topica na ovu temu, kako to biva kod važnih historijskih događaja, ali ipak mislim da je ovaj intervju toliko indikativan da zaslužuje poseban naslov. Prenosim najzanimljivije delove)

EVROPA: Otkud u Vladi Crne Gore, na zvaničnoj proslavi nezavisnosti, Sonja Biserko i Biljana Kovačević Vučo?
VUKOVIĆ: Došle. Došle da prisustvuju istorijskom činu proglašenja nezavisne Crne Gore. Bilo je tu još ljudi.

EVROPA: Zašto nigde u Crnoj Gori, a prošla sam celu zemlju, nema nijedne istaknute zastave državne zajednice, kao što su ih na svojim balkonima istakle pristalice nezavisnosti? Zašto mi ljudi otvoreno kažu samo ako glasaju za nezavisnost, a pristalice zajedničke države ćute i kriju odgovor?
VUKOVIĆ: Zato što će u Crnoj Gori, a ovo je mala zajednica, ostati strašni i trajni tragovi takve izdaje. Izdaja je biti protiv svoje države
. Najveća obmana je da su oni glasali za državnu zajednicu, kad je više nitko neće.

EVROPA: Znači, ljudi se plaše.
VUKOVIĆ: Plaše se šta će biti zapisano kada je bilo biti ili ne biti za Crnu Goru koja ih jedino hrani.

EVROPA: Plaše li se da će im se nešto desiti?
VUKOVIĆ: Šta će im se desiti?

EVROPA: Rekao mi je, primera radi, jedan policajac da su svim policajcima pretili njihovi šefovi da moraju da glasaju za nezavisnost ili će biti otpušteni?
VUKOVIĆ: Ja ću vam reći. Zar je to čudno? Da radite za državu protiv koje ste? Pa nemojte, molim vas.

EVROPA: Upravo to je do pre tri dana bila pozicija vašeg Svete Marovića. Bio je predsednik zajedničke države a otvoreno je učestvovao u kampanji za otcepljenje.
VUKOVIĆ: Da, ali on je došao iz pokreta koji čiji je predsjednik Đukanović za suvjerenu Crnu Goru. Nije to svejedno. Njega taj projekat obavezuje. Đe piše to da je njegova obaveza bila da štiti državnu zajednicu?
EVROPA: U Ustavnoj povelji. Pa bio je predsednik te države!
VUKOVIĆ: Marović je najveći majstor politike. Rek'o sam mu: «Šefe skidam kapu», da izdrži dvije godine i da balansira između dvije potpuno zavađene politike. A što se zastave tiče za kopju pitate, ta država ne postoji. To je kao da vam neko mlati ovuda zastavom Austrougarske.

EVROPA: Videla sam kada ste se pozdravljali s prijateljima da ste se izljubili tri puta u obaz.
VUKOVIĆ: Da, Crnogorci su to vazda tako radili.
EVROPA: Zašto se sada odjednom većina ljubi samo jednom u obraz?
VUKOVIĆ: Zato što ova tri raširena prsta, a to je isto kao tri poljupca, to je to trojstvo – ta tri raširena prsta su ustaški, fašistički pozdrav.
EVROPA: Nisam vas pitala za tri prsta, nego za ljubljenje.
VUKOVIĆ: To tri puta je trebalo da bude odraz pravoslavlja i Crnogorci su se tako ljubili. Ali, neko je to pretvorio u srpsku stvar. Onda kada je u Crnoj Gori sve počelo da se proglađava srpskim. To je sada ljudima postalo odbojno. Šta je s jezikom? U vašem Ustavu piše – srpski jezik. To je stvar konvencije. Mi smo to isto napisali u Ustavu, ali na popisu 20% kaže da hoće da govori crnogorskim.

EVROPA: Kojim vi jezikom govorite?
VUKOVIĆ: Ja crnogorskim.
EVROPA: Pa kako se razumemo?

EVROPA: Kako vidite buduće odnose sa Srbijom?
VUKOVIĆ: Mislim da če ti odnosi ići putem normalizacije, pri čemu nisam neki veliki optimista, ne mislim da će to brzo ići sve dok je na čelu Srbije gospodin Koštunica, klasični nacionalista koji je izišao iz šinjela Miloševića.
EVROPA: I Đukanović je bio najbliži Miloševićev saradnik, pa vam to ne smeta.
VUKOVIĆ: Nije tačno. Mi smo bili partneri.
EVROPA: Partner je engleska reč koja znači saradnik.
VUKOVIĆ: Dobro, ali ko je birao Miloševića? Srbi
. Đukanovića su birali Crnogorsci. Koštnunicu nisu birali Crnogorci, no Srbi.

EVROPA: Ako niste znali u Srbiji ima više od 200 hiljada Crnogoraca.
VUKOVIĆ: Koliko? Nešto nijesam vidio da ih ima 200 hiljada. Nešto je malo preko 3000 došlo na referendum da glasa.
EVROPA: Kako da dođu kad im niste dali pravo glasa, iako su vaši državljani?
VUKOVIĆ: Pa kako da imaju? Kako Matija Bećković da živi u Beogradu i ima pravo glasa i tamo i ođe. Đe to ima?

EVROPA: Kako je mogao da dođe vaš princ koji živi u Francuskoj, a u Crnu Goru dođe jednom u dve godine?
VUKOVIĆ: Jednom u dvije godine? Princ se vezao za svoje Njeguše i ima tamo prebivalište.
EVROPA: A gde živi?
VUKOVIĆ: Živi.
EVROPA: Sad sam razgovarala sa njim, rekao mi je da živi u Francuskoj i da je došao samo da glasa.
VUKOVIĆ: Jeste, 12 hiljada ljudi koji žive u Francuskoj, Njemačkoj, Americi, došlo je da glasa.

EVROPA: Znate li šta ćete tražiti od Srbije prilikom razdruženja?
VUKOVIĆ: Ništa više nego što nam pripada.
EVROPA: Šta to znači?
VUKOVIĆ: To znači ako je Srbija poštena, ona će bar malo nagraditi Crnu Goru
.

EVROPA: Čime da vas nagradi?
VUKOVIĆ: Na primer da nam da najbolju zgradu u centru Beograda za ambasadu crnogorsku.
EVROPA: Koju biste zgradu voleli?
VUKOVIĆ: Hotel Moskvu. Tamo sam živio dok sam radio u Beogradu četiri godine. Dopada mi se, centar je. Lijepo je mjesto.

EVROPA: Mislite li da će Crna Gora i Srbija ponovo biti zajedno?
VUKOVIĆ: Ne. Zar neko vjeruje da će opet biti zajedno zemlje Sovjetskog Saveza, zar neko misli da obnovi Otomansko carstvo? Nećemo valjda Musu Kesadžiju i Miloša Obilića da biramo u evropski parlament? Nećemo tamo da šaljemo guslare.

EVROPA: A Albanci u Crnoj Gori i njihovi zahtevi?
VUKOVIĆ: Čak je i albanski prvak ovdje na trgu rekao da Crnoj Gori ne preti nikakva opasnost od cijepanja. Takozvane srpse stranke, šovinističke, za koje sam tražio da se zabrane u Crnoj Gori kao fašističke, kao što je SNS, prijetile su da će da raspišu referendum na nekim pašnjacima đe žive, jer će Srbi biti navodno ugroženi. Niko od albanskih stranaka ni u najvećoj euforiji pred referendum nije rekao – ako nam date ono što tražimo, raspisaćemo referendum. Ako treba sto opština – sto opština ćemo dati. Ali ne kao koncesiju za glasove, nego zato što treba razviti lokalnu samoupravu na nivou evropskih standarda.

Na kraju šta reći, a ne slagati. Čovek je lepo priznao da oni koji nisu glasali za DA ND Crnoj Gori treba da se plaše jer su izdali. I da ne mogu biti policajci. Podseća li vas to na Tuđmana? A Sveticu hvali jer je obavio posao – kao Mesić. Ono za ljubljenje tri puta je na nivou onog Rufima sa Krstarice! Ipak, njemu se sedi u Moskvi, đe i terazijski crnogorci! Odnos prema strankama koje zastupaju 32% građana njegove države sve govori. Oni žive na nekim pašnjacima... Bitno da Albanci imaju pravo na 100 opština, što nema veze sa ustupcima njima. Ovo je ipak sve samo smešno, ne više žalosno – zato što smo ih se RIJEŠILI!!!
 
Црногорци су мајстори замене теза. Значи кад помислите на неког ко замењује тезе, помислите - Црногорац....

Људи који су у стању да окрену све на тумбе и да уз то све изговоре уз усиљену озбиљност која би одала њихов одраз сигурности у оно изговорено. Мило (краљ извртања приче), Вуковић, Кривокапић, Мираш.... итд...

На крају испада они су свуда оштећени и ускраћени, и њима се стално дугује....
Но, наравно то све више говори о некад једној чојној нацији на које гране је спала. :roll:

Ма можда и боље да живимо у 2 различите куће !
 
Vukovic je budala, ali na drugoj strani su SVI budale od Bulatovica, Popovica, Mandica pa do Ljube Tadica Matije Beckovica i slicnih vampira.

Aл' важно да ми у Србији имамо такве адуте као Чеду Јовановића и несрећнике из његовог табора... битно да они који пувају онако како Запад дува су сви одједном паметни, па чак и Чедица који замуцкује док прича.... све гледа на толико "прагматичан начин" - уствари упрошћен до граница телетабиса....

....замисли... :roll:
 
_Milanche_:
ja se licno danam da na narednim izborima Milo nece imati 50% jer nisu svi glasovi za NEZAVISNOST automatski i za Milo jedan deo glasova dobice sigurno Medojievic i Slavko Perovic ako se bude kandidovao a verujem da hoce...

Мене лично, рецимо заболе ко ће да добије колико на следећим изборима... то је потпуно ирелевантно, или минимално битно за људе у Србији.... :roll:
 
Zarathustra:
Ово ми је најјаче за хотел Москву.... ово би требало копи/пејстовати и на њихове форуме.... Црногорци и њихов чувени хотел Москва ! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Hotel "Moskva" - taman posla, da im ne bude malo mnogo... sramota. E, naterace me svojim bezobrazlukom da na kraju kazem, hvala Bogu sto su otisli. Nego, jedino me muci to sto ce sada poceti da maltretiraju Srbe tamo - tu ce biti svasta.
 
dr hirurg:
Hotel "Moskva" - taman posla, da im ne bude malo mnogo... sramota. E, naterace me svojim bezobrazlukom da na kraju kazem, hvala Bogu sto su otisli. Nego, jedino me muci to sto ce sada poceti da maltretiraju Srbe tamo - tu ce biti svasta.

Замисли ја бих имао још бољи предлог....
Ево уместо хотела Москве, ја бих им дао амбасаду у још "центалнијем центру"... ђе се окренеш љево кад оно Теразије, ђе се окренеш десно си у КЊаз Михаиловој ! А амбасада би била ни мање ни више у Палати Албаније !! :lol: :lol: :lol:

С тиме би им великодушно дао и целу Скендербегову улицу за "Црногорски културни центар" и језички институт !

Но, шалу на страну... :roll:
 
Видим форум нагло живнуо :roll:
_Milanche_:
Podseca me i na Milosevica tokom 90-ih....ako si bio za opoziciju nisi bio podoban za rad u policiji....
Vukovic je debil.

Е да се сложимо у нечему...

Coke:
Vukovic je budala, ali na drugoj strani su SVI budale od Bulatovica, Popovica, Mandica pa do Ljube Tadica Matije Beckovica i slicnih vampira.

А ти кад не би имао фамозно али. А види, ја нисам нигде рекао да су Булатовић и остали нека интелигенција. У суштини ми је драго што смо их се откачили јер и са њима не би ишло. Тадић и Бечковић су обични грађани Србије, небитни и поред познате им деце ;-)
А шта мислиш о овим Вуковићевим причама како полицајац мора да буде ЗА. Пази, будала или не ипак је он функционер владајуће странке тамо...
 
Zarathustra:
Ово ми је најјаче за хотел Москву.... ово би требало копи/пејстовати и на њихове форуме.... Црногорци и њихов чувени хотел Москва ! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Kakav, bre, "njihov hotel", e, nemoj da me nerviras, hotel MOskva je prvo kao gradjevina dragulj a kao drugo to je stara gradjanska Srpska kafana i hotel... a Crnogorci su se tu uvukli sa drugom Titom..i to ne '45. nego kasnije.....
 
dr hirurg:
Kakav, bre, "njihov hotel", e, nemoj da me nerviras, hotel MOskva je prvo kao gradjevina dragulj a kao drugo to je stara gradjanska Srpska kafana i hotel... a Crnogorci su se tu uvukli sa drugom Titom..i to ne '45. nego kasnije.....

Ало, докторе - иронија.... :roll:
Фора је у томе што им је то одвајкада било место окупљања где им је омиљено било да седну у башту испред и гледају друге а уз то и да БУДУ ВИЂЕНИ...

ЈБТ, хотел Москва и Црногорци.... стара прича.... јбт, нису ниједан ни најлуксузнији смештај хтели да прихвате сем Хотела Москва !?

P. S. Лако је том пицопевцу Вуковићу да се шири из Монтенегра.... следећи пут желимо да га видимо у дворишту хотела Москва :wink: :lol:
 
Shade_:
Ako si procitao ono gore, jasno ti je da ce imati gori tretman nego kod ustasa

Moguće, neki Đetići će se možda previše truditi kako bi dokazali svetu i Hrvatima kako oni nisu istomišljenici sa 'genocidnim' Srbima.........

citat:
VUKOVIĆ: Zato što će u Crnoj Gori, a ovo je mala zajednica, ostati strašni i trajni tragovi takve izdaje. Izdaja je biti protiv svoje države. Najveća obmana je da su oni glasali za državnu zajednicu, kad je više nitko neće.
------------------

baš je simpatična izjava, srećom znam rezultat ref-a, ovako bih pomislio da je bilo 99,9999999 procenata ZA...
 
dr hirurg:
Kakav, bre, "njihov hotel", e, nemoj da me nerviras, hotel MOskva je prvo kao gradjevina dragulj a kao drugo to je stara gradjanska Srpska kafana i hotel... a Crnogorci su se tu uvukli sa drugom Titom..i to ne '45. nego kasnije.....

Malo će im biti taj hotel: Svi Đetići koji su radili u zajedničkim institucijama će sada preći u crnogorsku ambasadu u BG-u :D :D
 
Coke:
Samo pokusavam da ti pokazem da na onoj strani ima budala, ali na ovoj "nasoj" su sve same budale.

А која је то "наша" страна?
1. Стављаш под наводнике што имплицира како се ја тим изразом служим. Грешка у корацима - ја мислим да нас двојица не можемо бити на истој страни.
2. Ако мислиш да је просрпски блок нека моја страна или општесрпска страна - ја опет не мислим тако. Мада ми се свиђа да падне сенка на ЦГ "државност".
3. Рекао бих да су твоја страна црногорски суверенисти. Па одлучи се већ једном :roll: :lol:

п.с. Ниси ми рекао шта мислиш о условљавању подобности раду у јавним службама које наводи Вуковић.
 
Coke:
Ja "ali" koristim onda kada ima potrebe za tim. Ne vidim zasto bi nekome to smetalo.
Stvarno ima raznih ljudi.

Samo pokusavam da ti pokazem da na onoj strani ima budala, ali na ovoj "nasoj" su sve same budale.
Боже како је тужан твој живот међу таквим лудим светом? Ти, који себе доживљаваш као реинкарнацију Исуса Христа, или бар као христоликог, који се ни са ким не слажеш, ВЕРОВАТНО НЕЋЕШ НИ КАКО ТИ ХОЋЕШ! Тако кажу наши мудри сељаци за намћоре, или БУДАЛЕ! Ти имаш већ толико позитивних бројања и за једну и за другу констатацију да те ни твоји укућани, ако их уопште, такав и имаш, не узимају озбиљно. Сажаљевам твој случај! Чист Л А З А !
 

Back
Top