hrvatska-bosna 1991-1995

Slaba emisija, samo 4 minuta
I pokaza mi onog Muslimana sto se zalaze sa Srpsku vojsku
Imam ja boljih i kvalitetnijih kaseta,a ovo sam i vidio prije kao

Oslobadanje Sane 47 minuta
Pa, na kraju pitaju Srbina
Cica, cica jesi ti Srbin?
A oni mu kaze, ma sinko bio sam?
Auuu, radi guza ko meduza ;)

Za razliku od 4 minuta, imas direkt oslobadanje Sanskog Mosta gradica na 9 rijeka i 20 000 stanovnika.Pa, kada ovaj kaze Zuci Tenkisti , Zuci pali po centru

Srbi bjeze vise se kako po centru grada traktorima bjeze a 5 korpus se smjeska :)

Gledaj to malkice, mozda naucis nesto
Ako i tada ista naucis

Ah, da imas i kasetu 5 korpus

Pa, kada se cuje Tekbir
A na kraju sepet Srba leze mrtvi, a nasi borci se smiju

To je burazeru Kaseta

I oni su vjerovali u VELIKU SRBIJU
Samo dobili su manji komad zemlje , pod kontrolom mrskih i omrzenih'' Balija, Turaka i Mudzosa''

Ko je pobjedio?
Bosnjaci su tu!
Srbi nisu u Hrvatskoj

Pa, skopcaj imao si MATEMATIKU u skoli

:smile:
 
Atif Dudakovic:


"Oslobadanje Sane 47 minuta Pa, na kraju pitaju Srbina Cica, cica jesi ti Srbin?
A oni mu kaze, ma sinko bio sam? Auuu, radi guza ko meduza ;) "
Pa kako mu ne bi radila guza, pogotovo ako je gledao one snimke kada vasi mudžahedini naživo kolju zastavnika Rogića i druge Srbe...
Evo i tebi link pa pogledaj: http://www.rs-icty.org/galerijafoto.htm i http://www.rs-icty.org/galerijafoto.htm

"A na kraju sepet Srba leze mrtvi, a nasi borci se smiju.
To je burazeru Kaseta." To je "burazeru" primitivizam, divljaštvo, zločin u genima.

"Ko je pobjedio? Bosnjaci su tu! Srbi nisu u Hrvatskoj." A ovo je priznanje ko je u stvari etnički očišćen i ko je žrtva genocida...
 
Ne, ovo je priznanje ko je kukavica a ko je junak

Bosnjaci Bihaca su napadani i bili opkoljeni cijeli rat, i jos su tu.

Markale se zove pijaca, i vec je dokazano u Becu,Parizu i Londonu ko je kriv i sud je donio odluku za to.Negiranje toga u tim gradovima javno te moze dovesti u zatvor.

Mozda je drugacije u Valjevu, Kraljevu i Crnaljevu, ali meni je vaznije sta kazu u Londonu,Parizu i Becu!

Nakon dugotrajnog istrazivanja cifara i broja dosao sam do zakljucka da je 35 000 Srba stradalo u Jasenovcu, analizirajuci popis iz 1931 sa onim iz 1948 svi ubijeni nestali.

Ti sanjas o bajkama o 700 000 ubijenih Srba a po meni je 35 000
 
Kaze mi pripadnik nacije koji ide pred Haski sud za to?
Kaze mi pripadnik Nacije koji je ocistio 400 000 Njemaca iz Vojvodine?
Kaze mi pripadnik nacije ciji su djedovi prognali 50 000 Muslimana Srbije a cinili su samo 5% ukupnog stanovistva u periodu 1830-1867?
Kaze mi pripadnik Nacije koja je slavila paljenje dzamija u Nisu i Beogradu?
Kaze mi pripadnik nacije koja je srusila 1000 dzamija po Bosni?
Kaze mi pripadnik nacije gdje se Cetnistvo velica po Srbiji?

Licemjeru,zasuci rukave, i obnovi makar onu jadnu jedinu Dzamiju u NIsu SPALJENU , pa onda dodi da pricas
 
A ti si ***** li ga merodavan da kazes koliko je Srba pobijeno????? Zatim takodje je dokazano da granata sa srpske strane nije mogla da dodje. Takodje ako zelis da istaknes da su samo Srbi cinili zlocine, a da je vasa strana bila jadna, napacena,i nije dirala nikoga. Uvek sam bio i bicu protiv nacionalista i ekstremista sa bilo koje strane, i strasno me iritira kad u vezi jednog rata kazes da je samo jedna strana kriva! Toga u ratu nema. Takodje ti si pripadnik nacije koja je imala Handzar diviziju u II sv.ratu, poznatu po svojim zlocinima, pripadnik si nacije koja je ucestvovala u Princ Eugen diviziji najozloglasenijoj.

Sad pitanje jeste li vi takodje rusili crkve po Bosni? Sto to ne pomenu? Sto ne pomenu da su tvoji preci bili Srbi koji su se poturcili? Ne opravdam paljenje dzamija u Nisu i Beogradu, i ne opravdavaju svi Srbi to. Zato ne smes generalizovati stvari. Zsto nisi napisao uzrok paljenja tih dzamija? Folksdojceri su proterani iz Vojvodine to je tacno, ali ne na zahtev Srba. Copavi je to radio. I posle toga naselio Srbe iz Hercegovine i sa Kosova kako bi se ti sa tvojom bracom razbaskario tamo. Z

Ako je neko ovde licemer onda si to ti, zasto se ti ne zajebes pa ne obnovis neku Crkvu? Ili bi te tvoji posle toga kamenovali do smrti?

a SAD I JA NESTO DA KONSTATUJEM. Mozemo normalno da vodimo diskusiju u svakom trenutku, ali ako upadnes ovako i pocnes sa provokacijama onda ne mozes ocekivati bolju reaakciju.

I opet ponavljam: protivim se svakoj vresti nacionalizma i ekstremizma na forumu i to sam vise puta pokazao, ali ne razumem zasto ne postavis jednu konstruktivnu temu, i onda na osnovu argumenata da razgovaramo. A ne ovako....
 
Markelja:
Mozemo normalno da vodimo diskusiju u svakom trenutku, ali ako upadnes ovako i pocnes sa provokacijama onda ne mozes ocekivati bolju reaakciju.

I opet ponavljam: protivim se svakoj vresti nacionalizma i ekstremizma na forumu i to sam vise puta pokazao, ali ne razumem zasto ne postavis jednu konstruktivnu temu, i onda na osnovu argumenata da razgovaramo. A ne ovako....

Lepo napisano!

Trudim se da ovaj forum bude otvoren za sve.
Medjutim, sem efekta "vidi šta sam napisao na srpskom sajtu" mnogi neće otići dalje.
Ovde se ne sprovodi nacionalna cenzura kao na pojedinim domaćim i stranim sajtovima.

Dakle, ne pokušavajte da sa izmenjanim istorijskim činjenicama bilo koga ubedite da je belo - crno...

Najsigurniji život je život u istini.
 
Ма Лорде, муслиман је муслиман. Сваки муслиман има један циљ, а то је ... Е сад, овај Атиф очигледно нема увиде у спискове стрељаних у Јасеновцу како треба. Па доказано је да је убијено више од 700.000 Срба у логору у Јасеновцу. Што се тиче рата 1991-1995 године, постоји много доказа о томе како су муслимани и усташе вршиле злочине над Србима. Да ли је могуће да ми Срби не можемо да се сложимо око тога? Е управо због тога постоји једна Наташа Кандић, управо због тога постоји једна Биљана Ковачевић Вучо, управо због тога постоји једна Соња Бисерко. Да смо ми Срби сложни, оне не би постојале у овој Србији.
Даље, наши "државници" попут Вука Драшковића, Бориса Тадића и осталих иду по земљама Европе и признају неке злочине које су наводно починили Срби. То је срамота, зар не? Ја не кажем да злочина није било, али је срамота да појединци иду по свету и шепуре се признавајући злочине свог народа.
Питање које се може поставити је шта се догодило са лажном оптужбом Томислава Николића да је вршио злочине у Антину. То је једна Наташа Кандић изнела и ником ништа. Чак су и Хрвати рекли да Томислав Николић нема везе са тим.
Шта ћемо са оним снимком из Трнова? Да ли је цео снимак онај који је нама приказан или је веродостојан снимак који постоји на интернету, а који имамо надам се сви ми?
И онда дође један Атиф и каже да су Срби кољачи, убице, како су убијали свој народ итд. Срамота за овај форум.
 
@problem

Zasto petljas sve muslimane u ovo?? I ti generalizujes stvari. Drugo o broju ubijenih Srba u Jasenovcu imasdosta podataka u Britaniki i Simon ZVizental centru, sve je to lako pronaci i videti. Trece ovi koje ti spominjes nisu ucestvovali u zlocinima koji su cinjeni u nase ime. A bilo ih je. Bolje da si osuo paljbu po onima koji su ih cinili. Ne branim Kandicku, Biserko jer i oni umeju da ga zaseru za desetku. Samo ti ponavljam nisu zlocinci bili samo na jednoj strani
 
Atif Dudakovic:
Ne, ovo je priznanje ko je kukavica a ko je junak

Bosnjaci Bihaca su napadani i bili opkoljeni cijeli rat, i jos su tu.

Aha, da su napadani kako je trebalo i da su Srbi hteli zauzeti Bihać, mogli su milion puta.

Markale se zove pijaca, i vec je dokazano u Becu,Parizu i Londonu ko je kriv i sud je donio odluku za to.Negiranje toga u tim gradovima javno te moze dovesti u zatvor.

Ništa nije dokazano. Čak ni na suđenju Miloševiću. Nikad nije potvrđeno, a više se i ne potencira, jer ste gađali sami sebe, namestili kamere i bolnička kola koja su došla posle 5 minuta...

Mozda je drugacije u Valjevu, Kraljevu i Crnaljevu, ali meni je vaznije sta kazu u Londonu,Parizu i Becu!

Misliš u Kabulu, Rijadu, Bagdadu...

Nakon dugotrajnog istrazivanja cifara i broja dosao sam do zakljucka da je 35 000 Srba stradalo u Jasenovcu, analizirajuci popis iz 1931 sa onim iz 1948 svi ubijeni nestali.

Ti sanjas o bajkama o 700 000 ubijenih Srba a po meni je 35 000

I Tuđman i fra Filipović i Šeks i svi ostali zlikovci bi se ponosili s tobom. Jel' tebi Gebels uzor???
 
Atif Dudakovic:
Kaze mi pripadnik nacije koji ide pred Haski sud za to?
Kaze mi pripadnik Nacije koji je ocistio 400 000 Njemaca iz Vojvodine?
Kaze mi pripadnik nacije ciji su djedovi prognali 50 000 Muslimana Srbije a cinili su samo 5% ukupnog stanovistva u periodu 1830-1867?
Kaze mi pripadnik Nacije koja je slavila paljenje dzamija u Nisu i Beogradu?
Kaze mi pripadnik nacije koja je srusila 1000 dzamija po Bosni?
Kaze mi pripadnik nacije gdje se Cetnistvo velica po Srbiji?

Licemjeru,zasuci rukave, i obnovi makar onu jadnu jedinu Dzamiju u NIsu SPALJENU , pa onda dodi da pricas


Kaže mi pripadnik vere i religije koji kolju i nabijaju na kolac. Kaže mi pripadnik religije koja kači bombe oko pojasa pa uđe u autobus pun dece i digne ga u vazduh.
Kaže mi pripadnik religije koja je napravila genocid nad Jermenima.
Kaže mi pripadnih religije koja u pomoć zove mudžahedine i NATO, a posle kada se oni sukobe, onda mudro ćuti i ne bira stranu.
Kaže mi pripadnik religije koja je na KiM spalila sve crkve, manastire, pokrala i porušila sve što se može...
Ima još...
 
Маркеља, ја нисам рекао да су злочинци били само са једне стране. Оно што ћу сада рећи јесте да само нам фали још неки Словенац да дође па да оправдава злочине у Словенији. Не знам само како Модератори дозвољавају овако нешто. Да рецимо ја одем на неки муслимански форум или шта ја знам који већ, давно би ме избацили и био би ми забрањен приступ. То је једино код нас дозвољено. Тобоже влада демократија.
 
Kaze mi tupan, koji ne razlikuje naciju od religije
Kaze mi covjek koji ne zna da Bosnjaci nisu palili Srpske crkve na Kosovu
Kaze mi tip, koji poredi Bosnjake sa Palestincima, nijedan Bosnjak se nije raznijeo do sada

Kaze mi tip, koji sanja o kolcevima, a sam Vlad Drakula je izmislio takvo sta, samo kad su krscani u redu je

Kazem niti sam vidio Srbiju niti zelim, jer fasizam cvate kod vas
Popravite ono jadnu dzamiju Nisku, pa valjda imate malo srca

A Da sjecam se ja rata i par ckrvi je zapaljeno

Pravoslavnih 5
Dzamija 1000
Pravoslavne crkve su zapaljene u mjestima, uglavnom koja su oslobodena od cetnika u prvom valu

Licemjeru, evo vam Manastir citav stoji 500 godina star u Martin Brodu, nista mu ne fali
Pravoslavna crkva u Sarajevu stoji, zadnjio put sam je slikao, jer lijepo izgleda, i to dvije
Zelis da vidis slike, bio sam u Rajvosa prosle godine
Vi ste svih 16 Bl Dzamija porusili

Sto se tice slika, samo reci, potrazit cu digitalnu pa da vidis tvoje bogomolje u Rajvosa, pa gledaj i placi

Nis je imao jednu dzamiju, sad ima nijednu

Koju crkvu, koje klanje?

Evo vam 5 manastira i crkvi stoje nedirnute

Manastir Martin Brod-nista mu ne fali, pod kontrolom Omrazenih ''Balija'' 50 km juzno od Bihaca
Stara Pravoslavna u Sarajevu, nista joj ne fali
Nova takoder, i njoj nista
Ona u Novom Sarajevu i ona je citava

Gdje Aladza.Ferhadija?

Ti ces mi o kulturi pricati?

Takoder za Jasenovac, bio je jedan Ustasa na Hrvatskom forumu, kaze da mu je did na
www.jasenovac.org
A on bio medu glavnim ustasama



A za 50 000 Srba

To kaze Ivo Goldstein

Ivo Goldstein nije Musliman
On je zidov
 
Pa vi ste jedno te isto!!!!!!!!!!!!!!!! Muslimanska drzava, po religiji musliman. To je samo moglo kod cika Josipa.Aladza Ferhadija je minirana i otisla u vazduh, iliti dzehemet.Majstore sta bi sa Handzar divizijom, Princ Eugen i tako to. Jel oni nisu klali ili su delili cvece? Sta je u Kravicama bilo? Pa moze iVO gOLDSTEIN DA KAZE STA HOCE. pOGLEDAJ sta pise zvanicna istorija. ili je ti ne priznajes? Namerno sam ti rekao da pogledas britaniku i izvode Simon Vizentala, jer oni su najmerodavniji.

Cekaj ti ces me, nabrajanjem tri crkve koje su ostale citave ubediti da rusenja nije bilo????

A to sto pricas o fasizmu je smejurija. Znas li ti uopste sta je fasizam???
 
Cekaj ovaj link koji si dao, jesi li ga procitao ili si mlatnuo tek tako. Posto ti ne ide u korist. Ili ne znas engleski jezik. Ali evo ti na kraju kaze propaganda Franja Tudjmana pokusala da umanji zrtve na 20000-50000.

U svakom slucaju o zrtvama kao brojevima je nekorektno pricati
 
no_problem:
Маркеља, ја нисам рекао да су злочинци били само са једне стране. Оно што ћу сада рећи јесте да само нам фали још неки Словенац да дође па да оправдава злочине у Словенији. Не знам само како Модератори дозвољавају овако нешто. Да рецимо ја одем на неки муслимански форум или шта ја знам који већ, давно би ме избацили и био би ми забрањен приступ. То је једино код нас дозвољено. Тобоже влада демократија.
@
No problem, samo nemoj nasedati. Ovo nije prvi put postavljena udica od strane moderatora da neki siptar ili musliman dodje ovde i vredja Srbe - a oni cute i prave se da nisu tu. Medjutim, ako bi neki Srbin odgovorio "po Srpski" taj bi bio banovan. Zato pusti da mudza ispuca sve sta su se dogovorili. A posle cemo videti sta ce raditi moderatori.
 
Atif Dudakovic:
Ti ces mi o kulturi pricati?

Takoder za Jasenovac, bio je jedan Ustasa na Hrvatskom forumu, kaze da mu je did na
www.jasenovac.org
A on bio medu glavnim ustasama



A za 50 000 Srba

To kaze Ivo Goldstein

Ivo Goldstein nije Musliman
On je zidov

Na tvoju veliku zalost a i zalost zidova Goldstein-a na teritoriji Hrvatske a i BIH postoji SPC - a SPC vekovima vodi CRKVENE KNJIGE - tako da te vase lazi mozete da okacite macku o rep.

Ovih dana je na Svetoj arhijerejskom saboru SPC obrazovana Komisija SPC koja ce saciniti izvestaj o stradanju Srba u BIH ... A u knjigama sve pise! U policiji mozes muljati ali u crkvenim knjigama - NE !
 
Atif Dudakovic:
Kaze mi tupan, koji ne razlikuje naciju od religije

A meni glupan (to je inače film, Tupan i glupan) kojem ne mogu ni reći koje je nacije, kada ni on ne zna. A i ne postoji...

Kaze mi covjek koji ne zna da Bosnjaci nisu palili Srpske crkve na Kosovu
Kaze mi tip, koji poredi Bosnjake sa Palestincima, nijedan Bosnjak se nije raznijeo do sada

Ali možda hoće, inače ja sam naglasio da Meni to kaže čovek koji je iste religije kao oni što kače bombe oko pojasa, pa u slavu istog boga Alaha (iako u Kuranu to nigde ne piše) diže u vazduh civile po Izraelu, Iraku ...

Kaze mi tip, koji sanja o kolcevima, a sam Vlad Drakula je izmislio takvo sta, samo kad su krscani u redu je

Briga me za Vlada Drakulu, pogledaj film "Banović i Strahinja".

Kazem niti sam vidio Srbiju niti zelim, jer fasizam cvate kod vas Popravite ono jadnu dzamiju Nisku, pa valjda imate malo srca

Popravi ti sve one crkve po Mostaru, Zenici, Tuzli, Bihaću... a mi smo popravili džamiju u Beogradu, a uskoro ćemo i u Nišu.

A Da sjecam se ja rata i par ckrvi je zapaljeno (aha, par crkvi, idi na sajt www.spc.org) pa pogledaj spisak.

Pravoslavnih 5
Dzamija 1000
Pravoslavne crkve su zapaljene u mjestima, uglavnom koja su oslobodena od cetnika u prvom valu

Od kada vi muslimani govorite val, umjesto talas, svećenik i općina umjesto sveštenik i opština. Ja sam do 1992. živeo u Sarajevu i znam kako se govorilo. Toliko o tvom jeziku. Misliš da je to što ste uzeli hrvatski pravopis i tome dodali kahva i lahki, čini bošnjački jezik. Smešan si.

Licemjeru, evo vam Manastir citav stoji 500 godina star u Martin Brodu, nista mu ne fali
Pravoslavna crkva u Sarajevu stoji, zadnjio put sam je slikao, jer lijepo izgleda, i to dvije
Zelis da vidis slike, bio sam u Rajvosa prosle godine
Vi ste svih 16 Bl Dzamija porusili

Ja licemer. Pa pogledaj sebe. Nisi mi odgovori ni na jedno pitanje do sada, samo sipaš druge teme. Ni jednog odgovora. Pričaj mi malo o Ćeli, o Jasminu Švrakiću, o ostalim Sarajevskim kriminalcima...

Sto se tice slika, samo reci, potrazit cu digitalnu pa da vidis tvoje bogomolje u Rajvosa, pa gledaj i placi

Ajde pokaži a ja ću tebi sliku mnogih drugih džamija i turbeta po Srbiji koje niko nije dirao.

Nis je imao jednu dzamiju, sad ima nijednu

Pa srazmerno broju stanovnika muslimanske vere. Sarajevo je imalo 40% srpskog stanovništva...

Koju crkvu, koje klanje?

Evo vam 5 manastira i crkvi stoje nedirnute

Manastir Martin Brod-nista mu ne fali, pod kontrolom Omrazenih ''Balija'' 50 km juzno od Bihaca
Stara Pravoslavna u Sarajevu, nista joj ne fali
Nova takoder, i njoj nista
Ona u Novom Sarajevu i ona je citava

Gdje Aladza.Ferhadija?

Ti ces mi o kulturi pricati?

Takoder za Jasenovac, bio je jedan Ustasa na Hrvatskom forumu, kaze da mu je did na
www.jasenovac.org
A on bio medu glavnim ustasama
A za 50 000 Srba
To kaze Ivo Goldstein
Ivo Goldstein nije Musliman
On je zidov

Kao i onaj jevrej iz Francuske što se zdušno zalagao da se kazne Srbi zbog fotomontaže u Prijedoru, kada je fotograf ušao u trafo stanicu ograđenu bodljikavom žicom i kroz žicu slikao muslimane koji su stajali oko nje...
 
I da dodam nesto vezano za "tvoje podatke" o unistenim hramovima SPC u BiH i tvojoj Hrvatskoj kojom se toliko ponosis i hvalis...

Duhovni genocid

Ako neko razara hram Boziji,
razorice njega Bog…"
(1 Kor 3, 17)

Unistavanje srpskog crkveno-umetnickog i istorijskog blaga skoro da od 1941. godine nije ni prestajalo. Tokom Drugog svetskog rata, pored preko milion srpskih zrtava, unisteno je i preko 400 srpsko-pravoslavnih hramova. Samo na podrucju Gornjokarlovacke eparhije od 203 crkve i kapele tokom proslog rata unisteno je 116, a tesko osteceno 39. U Slavonskoj eparhiji porusena su 54 hrama, a tesko ostecen 21. Na teritoriji Banjalucke eparhije stradale su 64 crkve, a 21 je ostecena. Na podrucju ove Eparhije tri manastira su znatno ostecena, a jedan unisten. Srusena je i jedna kapela i 38 parohijskih domova, a tesko osteceno 12. U Banjaluckoj eparhiji zanavek je nestalo 98 manastirskih i parohijskih biblioteka i 94 arhiva. Dakle, samo na podrucju ove tri eparhije unistena je polovina od postradalih srpskih bogomolja tokom Drugog svetskog rata.

U poratnom periodu komunisticki rezim, potpomognut pritajenim nacionalistickim snagama, uveliko je onemogucavao, pa cak i sprecavao, obnovu i zastitu srpskih crkava i manastira. U bivsoj republici Hrvatskoj, postojece sluzbe zastite, posebno Regionalni zavod u Osijeku i republicki zavod Hrvatske, smisljeno su zanemarivali srpsko duhovno i istorijsko nasledje. Primer za to je i odnos Regionalnog zavoda iz Osijeka prema obnovi i zastiti manastira Orahovice, jednog od najvrednijih spomenika srpskog – i ne samo srpskog naroda na prostorima Stare Slavon
ije, odnosno Podravine. Danasnja manastirska crkva podignuta je 1592, a fresko-slikana 1594. godine. Tokom proslog rata manastirska riznica je opljackana i preneta u Zagreb (sacuvani deo vracen je Eparhiji slavonskoj tek 1985), a manastirski konaci zapaljeni su 19. avgusta 1942. godine po naredjenju Janeza Grge i Karla Mrazovica Gaspara, komandanta i komesara Staba III operativne zone narodnooslobodilacke vojske i partizanskih odreda u Hrvatskoj. Posle rata, institucije zastite Hrvatske, i posle mnogo obecanja, nisu ucinile nista da se ovaj duhovni i kulturni centar Srba u Slavoniji zastiti i obnovi.

Iz takvog stanja preslo se jos u gore, pogubnije, neljudskije, odnosno dosli smo u stanje totalnog duhovnog genocida. Ovaj rat (1991–1995) uzima ono najvrednije: nevine ljudske zivote, unistava svetinje, kulturno-umetnicka i ostala materijalna dobra. Taj rat, nametnut srpskom narodu, doveo je Srpsku pravoslavnu crkvu i njen verujuci narod na tim prostorima skoro do unistenja i nestanka...
 
...Srpski hramovi i ostalo crkveno-umetnicko i istorijsko nasledje Srpske pravoslavne crkve na podrucju bivse jugoslovenske republike Hrvatske, koji su rasprostranjeni u pet pravoslavnih eparhija (Osjeckopoljska i baranjska, Slavonska, Zagrebacko-ljubljanska, Gornjokarlovacka i Dalmatinska), bili su prvi na udaru. To je cinjeno smisljeno; trebalo je unistiti autenticna svedocanstva i duhovno pamcenje srpskog naroda na prostorima Baranje, Slavonije, Like, Banije, Korduna, Dalmacije i drugih srpskih prostora. Ti hramovi, koji su i specificni spomenici graditeljstva, predstavljaju verski i nacionalni identitet srpskog naroda na tim prostorima. Rusenjem, paljenjem, obesvecenjem i drugim brojnim nacinima unistavanja srpskih bogomolja i kulturno-istorijskih spomenika, neprijatelj nastoji da, pored njihovog zatiranja, srpski pravoslavni narod i duhovno povredi. Novopostavljeni episkop osjeckopoljski i baranjski ne moze da obnovi sediste eparhije u Osijeku. Pakracki vladicanski dvor (1732) je opljackan, granatiran i demoliran. Rezidencija zagrebacko-ljubljanskog mitropolita u Zagrebu je minirana. Vladicanska kuca u Karlovcu je opljackana, demolirana i minirana na rimokatolicki Bozic 1993. godine. Ni jedan od srpskih pravoslavnih arhijereja sa podrucja bivse jugoslovenske republike Hrvatske ne moze da se vrati u svoju rezidenciju, i to iz dva osnovna razloga: ili je dvor onesposobljen ili to ne dozvoljava hrvatska vlast.

Skoro je isti odnos i prema srpskim crkvama, manastirima i ostalim crkvenim objektima na podrucju bivse Bosne i Hercegovine. Na prostoru te nekadasnje jugoslovenske republike nalazi se takodje pet srpskih pravoslavnih vladicanstava (Banjalucka, Bihacko-petrovacka, Zahumsko-hercegovacka, Dabrobosanska i Zvornicko-tuzlanska eparhija). Unistene su ili ostecene episkopske rezidencije u Mostaru, Sarajevu i Tuzli, a nadlezni arhijereji nalaze se privremeno na drugim mestima.

Muzej Srpske pravoslavne crkve u Beogradu u ovom ratu, pored spasavanja liturgijskih i drugih crkveno-umetnickih predmeta, pomno popisuje i u stradalni diptih Srpske pravoslavne crkve unosi nove zrtve hrvatskih i muslimanskih crkveno--umetnickih rusitelja. Broj porusenih, ostecenih i obesvecenih srpskih svetinja je ogroman, i jos uvek nepotpun. Srpske svetinje i ostali istorijski spomenici koji se nalaze na teritorijama sto kontrolisu hrvatske i muslimanske snage su nepristupacni i njihova sudbina je neizvesna, tako da je broj od 212 porusenih i 367 ostecenih crkava jos uvek nepotpun.
 
...Od deset srpskih pravoslavnih sedista na teritoriji bivsih jugoslovenskih republika Hrvatske i Bosne i Hercegovine, sedam vladicanskih rezidencija je unisteno, granatirano ili demolirano. Poruseni su saborni hramovi u Pakracu, Karlovcu i Mostaru. Stara Episkopska knjiznica u Pakracu, jedna od najvrednijih srpskih biblioteka, opljackana je a starodrevne knjige se rasturaju i prodaju sirom bivse Jugoslavije, pa i Evrope. Ovu staru biblioteku osnovao je jos patrijarh Arsenija III Carnojevic, a svaki pakracki, odnosno slavonski episkop ostavljao je svoju biblioteku ovoj centralnoj eparhijskoj knjigohranilnici. U fondovima ove biblioteke, pored starih rukopisa, bilo je 112 srbulja, najvise cuvanih i sacuvanih u jednoj srpskoj biblioteci. Ista sudbina zadesila je i eparhijske biblioteke u Zagrebu, Karlovcu i Mostaru. U Sarajevu je izgorela.

Godine 1985. vracene su crkveno-umetnicke dragocenosti, koje su u proslom ratu opljackane a koje su pripadale eparhijskim, manastirskim i crkveno-opstinskim riznicama; sada su ponovo opljackane ili, sto je tragicnije, unistene. Riznica stare Pakracke eparhije u kojoj su cuvane vredne ikone i drugi liturgijski i umetnicki predmeti iz manastira Orahovice, Pakre i Svete Ane i brojnih hramova, nemilosrdno je opljackana i unistena. Miniran je Muzej Srpske pravoslavne crkve Eparhije zagrebacko-ljubljanske u Zagrebu, koji se nalazio u Mitropoliji; minirana je episkopska rezidencija sa riznicom u Mostaru; a neizvesna je sudbina riznice Gornjokarlovacke eparhije koja je bila u Vladicanskom dvoru u Karlovcu, kao i sudbina dragocenosti Eparhije zvornicko-tuzlanske u Tuzli, koja se nalazi pod opsadom muslimanskih snaga.

Nazalost, brojna istorijska znamenja i kulturne tekovine srpskog naroda zauvek su nestale. Pored dragocenih liturgijskih predmeta, unistene su citave galerije ikona na ikonostasima, dela najpoznatijih ikonopisaca i slikara od XVI do XX veka. Broj ikona na ikonostasu krece se od 20 do 50, pa cak i 70. Najnizi prosek bi bio 35 ikona, ne racunajuci ostale ikone, celivajuce, litijske, zavetne i druge. Kada se ovaj najnizi prosek od samo 35 ikona na ikonostasu pomnozi sa 212 porusenih hramova dobija se zbir od preko 7.000 unistenih ikona. Ovoliko unistenih likovnih dela predstavlja za svaki narod nacionalnu katastrofu. To su citavi luvri, ermitazi, prada i druge nacionalne galerije. To je, takodje, umetnicki i duhovni genocid nad jednim narodom, njegovom kulturom i civilizacijskim tekovinama. Nazalost, to srpsko duhovno nasledje unistavaju narodi kojima je ta crkveno-umetnicka bastina takodje bliska, bilo po hriscanskoj veri, kulturnoj tradiciji ili zajednickom podneblju.

Ovaj Pregled porusenih, ostecenih i obesvecenih crkava i manastira sacinjen je na osnovu autenticnih izvestaja koje nadlezni episkopi i svestenici dostavljaju Svetom arhijerejskom sinodu, odnosno Muzeju Srpske pravoslavne crkve u Beogradu. Odredjene strucne komisije pri Ministarstvu kulture Srbije, odnosno Republickom zavodu za zastitu spomenika kulture, takodje su tamo gde je to bilo moguce, izvrsile uvid i snimile stanje. Znacajni su izvestaji Posmatracke misije Evropske zajednice, izbeglih i prognanih Srba koji su isto tako posvedocili o rusenju ili ostecenju svoje crkve, manastira ili nekog drugog crkvenog objekta.

Pojedini crkveni objekti minirani su po nekoliko puta, sve dok se ne sruse do temelja. Takva sudbina zadesila je srpske hramove u Petrinji, Novoj Gradiski, Mostaru i jos mnogo drugih. Isto tako, uveliko se obnavlja crkvenorusiteljstvo iz Drugog svetskog rata. Na brojnim crkvistima hramova porusenih u proslom ratu podignuti su u posleratnom periodu novi. Ti novi hramovi u Petrinji, Novoj Gradiski, Slavonskom Brodu, Trnjanima, kao i manastir Zitomislic, i jos mnogi, ponovo su sruseni do temelja.
 

Back
Top