najstariji gradovi na balkanu

fortes:
Podrucje oko Beograda je bilo naseljeno pre oko 8000 godina,ali to ne znaci i da je sam grad osnovan tada.
Sam grad se prvi put pominje 279 p.n.e

da i u okolici pristine su kforovci nasli neke temelje.ispitali su podrucje i nasli su dosta toga
starost tih temelje je oko 12 000 god
u spanjolskoj su nasli u nekoj spilji neke crteze stare otprilike 20 000 godina
drugo pitanje je vezano za zgrade kuce ili bilo sto sto je jako staro
tipa dioklecianova palaca
 
Najstariji grad na istočnoj obali Jadrana - Pula koju su još prije 3 000 godina nastanjivali drevni Histri.
Znamenita pulska Arena iz 3. st. p.n.e. simbol je grada iznimne spomeničke baštine, čijim su se ljepotama divili rimski vladari, renesansni pjesnici i venecijanski plemići.
 
Bolje da si temu nazvao "Najstarija naselja na Balkanu" jer tesko da se nesto pre 2000 godina moglo zvati grad.

Ipak, cudi me da nisi cuo za Vincu i Vincansku kulturu, Lepenski vir i ostala naselja drevne Vincanske civilizacije. Njihovi tragovi mogu se naci u celom srednjem podunavlju a po svim nalazima, civilizacija je bila vrlo napredna obzirom da se pretpostavlja da su imali protopismo koje datira iz 5000 g.p.n.e.
 
Najstariji grad na Balkanu, pa čak i na svetu, jeste Beograd. Njegovi temelji stari su preko 7000 godina, jer se nalazio na području koje je bilo idealno za život nakon ledenog doba. Smatra se da je Beograd rasadnik evropske civilizacije. Naravno, ne znamo ko su bili ljudi koji su podizali našu prestonicu. Nama su najstariji poznati građani Beograda bili Kelti.
 
Wilkołak:
Bolje da si temu nazvao "Najstarija naselja na Balkanu" jer tesko da se nesto pre 2000 godina moglo zvati grad.

Ipak, cudi me da nisi cuo za Vincu i Vincansku kulturu, Lepenski vir i ostala naselja drevne Vincanske civilizacije. Njihovi tragovi mogu se naci u celom srednjem podunavlju a po svim nalazima, civilizacija je bila vrlo napredna obzirom da se pretpostavlja da su imali protopismo koje datira iz 5000 g.p.n.e.

Vinča je bila grad i u svoje vreme najveći grad na svetu. Poseti Vinču ili pročitaj nešto o tome od dr D. Srejovića koji se bavio tom problematikom.
 
Iako je i Pešić bio veoma nadaren i plodan naučnik, ipak je najeminentnij stručnjak za kulture Lepenskog Vira i Vinče bio Dragoslav Srejović.

Nadalje, kad već pljuješ po Deretiću, nije mi jasno kako ne pljuješ i po Pešiću, pošto su se oni odlično slagali i nadopunjavali. Naime, Deretić je samo prepisivao od starijih kolega koji nisu poštovali tzv. bečko-berlinsku istorijsku školu, koja nastoji da sve piše u svoju korist, kao utemeljivača savremene Evrope.
 
Pesic i Seretic niti su se slagali niti su se dopinjavali!

Pesic je bio profesor na jednom italijanskom univerzitetu a Seretic je propali matematicar (tu je ogromna razlika). Pesic je bio arheolog, povesnicar i strucnjak a Seretic je sarlatan. Skoro sam ga slusao i covek nije bio spreman da na predavanjima javno odgovara na pitanja ucesnika! Cega se on plasi?

Deretic ne prepisuje, Deretic izmislja! On nema dokaz ni za jednu jedinu tvrdnju koju navodi u svojim knjigama. Pesic to radi na ozbiljan nacin i sve sto napise potkrepljuje ili valjanim arheoloskim dokazima i iskopinama ili kaze da je to hipoteza. U tome je razlika izmedju ove dvojice. Seretic nema cime da potkrepi svoje tvrdnje.

Mene zanima koji centar placa Seretica kada ovako unistava svaku sansu da se dokaze istina o Vincanskoj kulturi i podunavskoj kulturi za koju je Pesic tako lepo postavio temelje!
 
hrvcro:
zna li netko koji je najstariji(zivucih gradova )grad na balkanu
split ima 1700 godina
zagreb 900 godina
stari grad (hvar)384. godine prije Krista
za te gradove znam.
zanima me koji je najstariji grad u srbiji
283 p.n.e. keltsko pleme Veliki Skordisci su osnovali grad Retomu
koju su rimljani kasnije nazvali Remesiana
vizantinci Rumisiana
srbi, bugari, timochani, torlaci i ko sve ne Izvor

a danas se zove bela palanka


kazu da je Beograd uz B.P. najstariji grad u srbiji...
 
fortes:
Podrucje oko Beograda je bilo naseljeno pre oko 8000 godina,ali to ne znaci i da je sam grad osnovan tada.
Sam grad se prvi put pominje 279 p.n.e
to je tachno
imo si ti nomadska naselja po balkanu koliko ti volja
grad je kad je imao tvrdjavu i nije menjo lokaciju

ovo iz 279 p.n.e. se zvalo Sindidun
osnovali su ga kelti po povratku iz Delfa
kad je bern prso zbog meteoroloshkih prilika pa morao da se vraca :(

tad su nastali Retoma i Sindidun
a nais i ono mesto na Hisaru pedesetak godina kasnije...
 

Back
Top