Narodni obicaji - bapske price

svevisnja

Početnik
Poruka
36
Kojih se narodnih obicaja pridrzavate? Da li su to oni isti kojih su se pridrzavale vase mame/bake? A koji su vam samo bapske price?
Da li postoje neki izrazi/fraze koji su se koristili u roditeljskoj kuci, a koji su vas nervirali, a sad ih i vi koristite?

Moja mama stalno gundja zbog toga sto prerem ves nedeljom, jedem stojecki ("kurvama za dusu"), ujutru kad skinem pidzamu ostavim je bacenu na krevetu, posteljinu ostavim razbacanu (ako ostavis sve naopako, ceo dan ce ti ici naopako).....
Ali sam uhvatila sebe da radim neke stvari za koje sam uvek mislila da cu ih raditi drugacije.... Sta znam to valjda ide sa godinama.....
 
a to kurvama za dusu ne razumem.o cemu se radi?
ja inace ne postujem nista od obicaja i nije mi tesko jer smo ovde sami i nema ko da mi prebacuje,nit nosim naopako gace nit namestam krevet svako jutro.
jedina navika koja mi je ostala je da preskacem kockaste sahte ali to je postalo stvarno nesvesno
 
ni ja ne gazim sahte, ali to je zato sto sam jednom upala u jednu koja nije bila zatvorena kako treba. posle su me zvali nindza kornjaca jedno pola godine, pa me to opametilo. ne prolazim ispod merdevina (da mi ne padne neka kanta na glavu, znam ako ima kante, meni je namenjena) i ne otvaram kisobran u kuci (a to vec ne znam zasto, ali se secam da je izazivalo zgrazavanje na licima ukucana)
sredjujem nedeljom, rekle mi babe da moze metla u ruke da se uzme kad god hoces, nije greh. ne valja ves da se pere na ruke, za masinu nisu bile sigurne, tj bilo je oprecnih misljenja (eksperti - babe)
 
Imam neke tripove al nista strasno.
Nervira me kad je neko opsednut takvim pricama
kad pominjem nesto lose npr. bolest kucnem u sto il kazem daleko billo...
ne volim da u prici o nekim glupostima nekom direktno kazem ili meni da kazu Sta mislis da ti se to desi, kad ti se to desi...uvek pricam u trecem licu npr. coveku kad se to desi...
 
Не придржавам се тих бапских прича.
Једино поштујем неке веће верске празнике и прослављамо их у кући адекватно обичају.
Смешни смо ми Срби, јер се од свих правила једино придржавамо тога да не радимо на црвено слово у црквеном календару (а мало, мало па је црвено)..једино тада смо религиозни!

Понекад куцнем у дрво, или кажем ''не дај Боже'', кад причам о нечем страшном.
Не волим да се кунем и никада то не чиним, сем оно свакодневно у зезању ''мајке ми''.
 
Oно класично - пу, пу, не захваљујем се на леку, а са шахтовима нисам сујеверна, прескачем из разлога што сам скоро упала у један али сам се снашла, па се добро завршило, и да ... не знам зашто ово радим, али обавезно када устанем морам да станем на десну ногу (утриповала сам се као мала, па остала навика), остало ... мердевине, црна мачка, итд. нема значаја за мене.
 
hanibaI77:
a to kurvama za dusu ne razumem.o cemu se radi?
ja inace ne postujem nista od obicaja i nije mi tesko jer smo ovde sami i nema ko da mi prebacuje,nit nosim naopako gace nit namestam krevet svako jutro.
jedina navika koja mi je ostala je da preskacem kockaste sahte ali to je postalo stvarno nesvesno

Nemam pojma, kad jedes stojecki, moja mama kaze jedes kurvama za dusu. A ja kazem neka, mora i njima neko za dusu.... :)
A za sahte ja nikad nisam cula, al pametno je preskakati ih, narocito u Beogradu.
E da i za lek nikad ne kazem hvala, al kad mi neko da lek uvek kazem "Necu da ti kazem...." A onaj drugi "Nemoj, ne kaze se...."

Kad sam bila mala i kad smo morali negde da idemo peske, ja sam uvek pitala a sto ne kolima, a mama je govorila "Idemo tabanovica fijakerom" i to me je tako nerviralo. A sad i ja to isto kazem.....
 
Ni ja ni deca nismo krsteni ali imam u planu.Nisam bas upucena u narodne obicaje.Do pre desetak godina nisam se pridrzavala nicega.Sad kad je Djurdjevdan i Ilindan ne radim ama bas nista.Ispostujem jos dva verska praznika kako umem i kako mogu a za ostale ne znam ni kad su ako mi neko ne kaze.Nedeljom nikad ne sijem i ne koristim makaze.Znam da je praznoverje ali nikad novcanik ili tasnu ne odlazem nisko ili na pod jer kao u njoj onda tesko da ce biti para.
 
Ееее...кад год је нека од нас (цимерки) излазила на испит увек бисмо једна другој говориле:''Нећу ништа да ти кажем!'' зато што, као, није добро рећи:''Срећно!''

...А понекад бисмо, из зезања, пролиле чашу воде из оне која одлази на испит!
 
Ja u stvari ne vjerujem u te stvari ali ipak ih radim u fazonu "ne moze da skodi" .Najvise sam se javila jer me ova tema podsjetila na jednu od mojih "drugarica".Jedan dan setamo mi tako i predje nam crna macka put.Ja nisam reagovala ali ona se uplasila i cutke PUSTILA MENE DA PRODJEM PRVA. Stvarno ne vjerujem u te price ali od tada nemam bas puno kontakata sa "drugaricom" :) Njen postupak mi je sve rekao ,zar ne.
 

Back
Top