Kraljevina Srbija?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

ivchonny

Zainteresovan član
Poruka
441
Sta mislite o tome.

Ja smatram da i nije losa ideja, posto se Srbija jedino razvijala u periodu monarhije.
Druga stvar, jeftinije je nego finansirati predsednika i brojne propale izbore .
Trece, ne treba uzeti Aci za zlo sto ne zna srpski. Sami smo ga oterali u egzil zbog nase strasti prema komunizmu. Ima tu jos toga... A sad malo vi...
 
Ideja je vrlo dobra?!
Danas se povodom toga izjasnio i princ Aleksandar...
copy/paste with b92 net

B92 Info Vesti Politika
Karađorđević: Obnovimo kraljevinu
24. maj 2006. | 14:57 -> 15:18 | Izvor: Beta
Beograd -- Princ Aleksandar Karađorđević pozvao je danas na obnovu Kraljevine Srbije i rekao da želi da bude sluga zemlje.

Karađorđević je rekao da je "došao pravi trenutak da Srbija uredi sebe po svojoj meri", da je ta mera Kraljevina Srbija, kao i da je "ponosan na Srbiju i da želi da bude sluga zemlje".

Karađorđević kaže da "snažno veruje" u ustavnu kraljevinu Srbiju, i da u savremenim kraljevinama skupština i vlada "vladaju i biraju se na izborima, kao i u republici, a da je na čelu države kralj, koji je iznad dnevne politike i čuvar jedinstva naroda, stabilnosti političkog života i trajnosti države".

"Kralj uvažava sve političke stranke, ali nije član nijedne -to je razlog zašto su kraljevine stabilne. Pogledajmo samo Veliku Britaniju, Švedsku, Holandiju, Belgiju i Španiju, koja je odličan primer jer je posle decenija teškoća monarhija na čelu sa Huanom Karlosom izvela na put uspeha i ugleda", rekao je Karađorđević.

Karađorđević, koji je izjavu počeo rečima "dragi građani Srbije, dragi moj narode", rekao je da je "zvanično potvrđeno da je narod Crne Gore izglasao nezavisnost" i dodao da je zbog toga tužan, ali da želi crnogorskoj braći demokratiju, prosperitet i sreću.

Novinarima nije omogućeno da postavaljaju pitanja Aleksandru Karađorđeviću

SPO podržava poziv Karađorđevića

Srpski pokret obnove "snažno podržava" poziv princa Aleksandra Karađorđevića na obnovu Ustavne Kraljevine Srbije, izjavio danas funkcioner te stranke Vlajko Senić.

"SPO smatra da je obnova ustavne parlamentarne monarhije najbrži i najkraći put u Evropu i evroatlanstke integracije. Sve današnje evropske kraljevine su ne samo vodeće demoratije nego i države sa najmanjom stopom kriminala i najvećim stepenom socijalne pravde", naveo je Senić u saopštenju.

Senić je dodao da SPO smatra da je obnova ustavne parlamentarne monarhije nacionalni i iznad stranački projekt.
 
Ok, izvini, nisam uspeo da pronadjem takvu temu...

Ali opet kazem - jeftinije i stabilnije.

Problem bikameralne izvrsne vlasti u polupredsednickom sistemu jeste taj sto i predsednik i parlament konkurisu na legitimnost .
Kralj mozda ne bi bio legitiman (tj. mozda ga u nekom trenutku ne vecina podrzala),ali ne bi ni morao da bude posto iovako ne bi vladao. Tako da u svakom slucaju bi postojao parlament kao jedini legitimni nosilac vlasti. Naravno, depersonifikacija je jos jedna prednost...

I da, ovo sam namerno postavio zbog danasnje izjave princa Aleksandra.
 
Istorija?
Najsrecniji narodi su narodi bez istorije...
Mislim da se za ovu opciju opredeljujem pre svega zbog celishodnosti.
A sto se pogibije za kralja tice... Ne treba vise da ginemo. Treba da gledamo malo svoj interes, koji bi nedvosmisleno morao da se dostize pametnom diplomatijom...
 
Ja sam izneo svoje mišljenje.
Koliko je istorija "nebitna" može da nam posvedoči Amerika - tamo će učenike pre oboriti ako ne znaju kako se zvao neki od Otaca Slobode nego što neko ne zna koliko je 6X8 ali zato dobro igra košarku...
 
Veruj mi, ni ameri nemaju pojma o njihovim ocevima nacije. Pa sta da ti kazem kada sam ja tamo u zavrsnom razredu srednje skole bio najbolji djak iz "U.S. Government" predmeta, iako do tada pojma nisam imao o tome. A znas gde su generalno oni bili u tome. A zaklosarku si u pravu.

Mada ne kazem, treba znati istoriju, ali treba i iz nje izvuci pouke. Mi do sada ni jednu pouku nismo izvukli...

Eto, uvodjenje monarhije bi mozda bila jedna dobra radnja u skladu sa onim sto nas je istorija do sada naucila....
 
Било који човек може да научи било који језик, па зашто то постављати као проблем. А са друге стране није му потребно велико знање језика јер неће као председници причати демагогије и давати обећања свакодневно него служити народу а то може и мутав као Ђорђе шести.

Вујадин
 
Naravno... Uostalom , nase babe i dede su doprineli tome da se nas potencijalni kralj ne snalazi u srpskom jeziku. Gradili ljudi komunizam...
Da li ce sluziti narodu??? Pa verovatno hoce, sudeci da je obrazovanje stekao u Engleeskoj. Treba se stvarno ugledati na njih...
A i proslo je vreme kada su kraljevi vladali.
 
ivchonny:
Veruj mi, ni ameri nemaju pojma o njihovim ocevima nacije. Pa sta da ti kazem kada sam ja tamo u zavrsnom razredu srednje skole bio najbolji djak iz "U.S. Government" predmeta, iako do tada pojma nisam imao o tome. A znas gde su generalno oni bili u tome. A zaklosarku si u pravu.

Mada ne kazem, treba znati istoriju, ali treba i iz nje izvuci pouke. Mi do sada ni jednu pouku nismo izvukli...

Eto, uvodjenje monarhije bi mozda bila jedna dobra radnja u skladu sa onim sto nas je istorija do sada naucila....

Kako se zvao prevarant koji je od Indijanaca kupio celo ostrvo za manje od 25$ (a oni mislili da su to neke velike pare)?
 
vujadin:
Било који човек може да научи било који језик, па зашто то постављати као проблем. А са друге стране није му потребно велико знање језика јер неће као председници причати демагогије и давати обећања свакодневно него служити народу а то може и мутав као Ђорђе шести.

Вујадин

Vujadine, ulepšali ste mi ovo veče!
 
ivchonny:
Sta mislite o tome.

Ja smatram da i nije losa ideja, posto se Srbija jedino razvijala u periodu monarhije.
Druga stvar, jeftinije je nego finansirati predsednika i brojne propale izbore .
Trece, ne treba uzeti Aci za zlo sto ne zna srpski. Sami smo ga oterali u egzil zbog nase strasti prema komunizmu. Ima tu jos toga... A sad malo vi...

Koje bre, strasti????
Bilo je: Ili si za komunizam ili za Goli Otok :D
 
jomini:
A ko bi bio kralj u toj vašoj kraljevini? Mogu samo da zamislim frku oko toga... :roll:

Da te podsetim, kako je Vojvodina u sklopu Srbije(još uvek)...i TVOJOJ Kraljevini :D

Btw: To je barem jasno, zna se ko bi bio kralj, a ima već i nekoliko naslednika, prema tome, barem se oslobađamo biranja/blejanja na izborima između grupice sličnih, kakvih-takvih politikanata
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top