Razvoj turističkih kapaciteta u Srbiji

MEGRA

Obećava
Poruka
67
Razvoj turističkih kapaciteta u Srbiji i iskorišćenje potencijala (prirodnog, etnološkog, socijalnog...)


BANJSKI

Srbiju zovu "zemlja banja", budući da na ovolicnoj površini (oko 80.000km2) ima preko 100 banja i izvora. Međutim, samo dve banje u Srbiji imaju preko 100.000 noćenja godišnje (oko 10.000 turista). Većina banja ima samo 1 do 2 hotela, i eventualno par barakica za smeštaj turista i kućnu radinost. U nekima su otvorene i vile (koje ukupno primaju 20tak gostiju), ali koje su često nepovezane i neorganizovane, i koje rade po principu preporuke. U skoro svim banjama postoji samo par bazena, dok bi u nekim većim i bližim nekoj većoj reci mogao da se otvori "aqua park" srednje veličine, u koji bi rado išli gosti iz cele Srbije, a naravno i turisti iz inostranstva. Takođe, botaničke bašte, veliki parkovi, kao i veći broj hotela su potrebni u banjama, mada ne više od 10 velikih, 20 srenjih ili 50 mailh hotela, jer ljudi u banju ipak idu na odmor, oporavak, i eventualno sportisti na pripreme (mlađi ljudi ipak preferiraju življe mesto sa više kafića, klubova...) U manjim banjskim mestima, poželjno je da se organizuju domaćini i vlasnici vila i sličnih sitnih objekata, tako da svi ponude sličnu cenu i uslugu i da šalju jedni kod drugih goste kada su im popunjeni kapaciteti, organizuju prevoz i izlete za goste...

PLANINSKO - ZIMSKI

Dakle, 60% površine Srbije je planinska oblast (čak ni Vojvodina nije baš ravna!). Trenutno, planinski turizam je razvijen na samo par planina - Kopaonik, Zlatibor i Jastrebac, i može se naći u začetku na još par planina. Nekada smo mogli da računamo i na Šar Planinu i na avanturistički raj - Prokletije (nemaju džaba taj naziv Smiley). U proleće postaju popularnije planine kada zbog otapanja snegova i leda bilje oživljava, potoci ubrzavaju...
Tara, Zlatibor i Zlatar, Javor i Maljen zajedno sa okolnim gradovima, kao i nekoliko velikih jezera u okolini, predstavljaju ogroman turistički potencijal, za sva 4 godišnja doba: Leto na jezerima sa organizovanim izletima do drugih jezera, kao i na planine zarad osveženja, bogata kultura i gastronomija tog kraja oduševila bi goste iz inostranstva; pa onda jedna vožnja Šarganskom osmicom, u neku etno tavernu na burek i jogurt, basket na "1002", pa onda izlazak uvečeu dobro organizovano turističko naselje sa gomilom restorana, kafića... Takođe, da ne zaboravim, obavezna poseta etno selu Sirogojno, gde bi trebalo da se organizuje ručak u onim kolibicama, koje bi naravno profesionalci obučeni u etno nošnje pekli na način kao pre XY godina. Naravno, za one sa dubljim džepom i više vremena, nezaobilazna bi bila i raška oblast sa svojim spomenicima, i shopping u Novom Pazaru (ako stanje bude normalno u tim krajevima).


JEZESKI, REČNI - LETNJI

Na našim rekama ima plaža lepših nego u Majamiju ili na Karibima (naleteo sam na nekoliko za vreme plovidbe Tisom i Dunavom.) Naravno, u blizini nekih od njih bi mogli da se izgrade hoteli, ali da budu dobro organizovani sa spasiocima, čamcima... i ambulantom (svakojaka čuda teku Dunavom) i da se savetuje kupačima da nose sandale, koje bi naravno hotel morao da obezbedi gratis! Naravno za ovo treba voditi više računa o zagađivanju reka, i da se formira podunavski savez koji će voditi brigu o ovoj reci, i o njenoj čistoći.
Broj jezera u Srbiji nije nešto veliki, a ni sama jezera se ne mogu pohvaliti velikom površinom. Naravno ima ljudi kojima to ne bi smetalo da se bućkaju svaki dan u njima, naravno, ako imaju više razloga da dođu na neko od njih na letovanje (niska cena: što bi neko za 200E išao na jezero ako može na more u Bugarsku; naravno za 80 sa dobrim smeštajem i hranom bi!, zanimljivost okoline - spomenici, shopping zone, rekreacija, blizina nekog većeg grada, žurke na otvorenom, kobasicijade i slaninijade...)

...

Nisam završio članak :!:

Izvor
 
Zanimljivo je, ali da vidimo i taj nastavak...Evo ja sam već naveo, čini mi se na CG temi, svoj problem. Ove godine bih negde blizu letovao, u Srbiji (mala beba), ali iskreno ne želim da na nekom Zlatiboru plaćam apartman kao recimo na Tasosu ili Krfu u špicu ili 2 puta više nego u septembru. Apsolutno me ne zanima koliko je to najjači centar u Srbiji, to je livada. Na stranu što usluga u našim centrima, iz moga iskustva, u proseku svaki drugi vikend sam provodio u Vr. Banji, Soko Banji, Zlatiboru, Rudniku, Rajcu itd nije ništa bolja nego u CG. Uglavnom, čast izuzecima, neljubaznost, nehigijena, bahatost i želja da se razvija preko noći elitni turizam tamo gde ga nikad nije bilo i ne može biti. Najbolji primer za to je Kopaonik, jer ko je zimovao u nekom centru srednjeg nivoa u Austriji ili Italiji, zna koliko je ono što se za skupe pare prodaje na Kopaoniku - jadno.
 
Slažem se, ali kako to sprečiti, šta možemo da uradimo povodom toga? Na mnogim luksuznim svetskim destinacijama turizam jeste nastao preko noći: Šarm El Šeik (Egipat), Tenerife (Kanarska Ostrva, Španija). Šarm je bio selo pecaroša koje se bog zna kako odjednom razvilo u elitni centar sa desetinama hotela kao što su Hilton, Šeraton, Hyatt...; a Tenerife je bilo gomila kamenja i najjadnije Kanarsko ostrvo, a sada je najjače i prima oko 5 miliona turista godišnje, što je polovina Kanarskog turizma...
 
Strajder:
Zanimljivo je, ali da vidimo i taj nastavak...Evo ja sam već naveo, čini mi se na CG temi, svoj problem. Ove godine bih negde blizu letovao, u Srbiji (mala beba), ali iskreno ne želim da na nekom Zlatiboru plaćam apartman kao recimo na Tasosu ili Krfu u špicu ili 2 puta više nego u septembru. Apsolutno me ne zanima koliko je to najjači centar u Srbiji, to je livada. Na stranu što usluga u našim centrima, iz moga iskustva, u proseku svaki drugi vikend sam provodio u Vr. Banji, Soko Banji, Zlatiboru, Rudniku, Rajcu itd nije ništa bolja nego u CG. Uglavnom, čast izuzecima, neljubaznost, nehigijena, bahatost i želja da se razvija preko noći elitni turizam tamo gde ga nikad nije bilo i ne može biti. Najbolji primer za to je Kopaonik, jer ko je zimovao u nekom centru srednjeg nivoa u Austriji ili Italiji, zna koliko je ono što se za skupe pare prodaje na Kopaoniku - jadno.


Nadam se da će ovo pročitati i neko od moćnih ljudi u domaćem turizmu!

Naš najveći problem jesu ogromne cene u odnosu na ponudu. :arrow:
 
jerotije:
Usput......Zlatiborska pijaca je skuplja od Beogradske......neverovatno !
Pa, Zlatibor je turističko mesto, a uz to cene zakupnina prodajnog mesta ili lokala tamo su mnogo veće iz tog razloga, pouzdano znam da su i porezi i dažbine ljudima koji izdaju nešto ili se bave trgovinom na Zlatiboru veće nego u ostalim mestima, pa je logično da i cene budu veće, ali baš toliko?????? Mislim da su preterali, ali može im se jer je Zlatibor uvek prepun turista koji plaćaju sve i svašta po užasno visokim cenama bez problema.........
 
Istina je da je potencial turizma u Srbiji ogroman ALI prvo če se morati neke stvari izmeniti u glavama odgovornih.Prvi uslov je infrastruktura koja je ruku na srce loša a drugo idiotsko ponašanje personala u nekim državnim ugostiteljskim firmama,a kao treče spomenuo bi brigu za očuvanje prirode dosta je smeča uz puteve,reke,po gradovima,šumama,...svestan sam da je za sve potreban kapital ali to je več druga priča
Nemam prava da nekog obtužujem,svake godine dolazim u Srbiju ili putujem preko nje i vidim dosta toga a ovo je idealna prilika da to napišem.
Želim puno turista i čiste prirode
 
@Megre
Lepo je što razmišljaš na ovu temu i ja pozdravljam to što si napisao, mada bih ja to sigurno drugačije koncepcijski izložio. Ako mi dozvoliš ja bih u kratkim crtama kao teze naveo način izlaganja

1. Definisanje vrste turizma (npr. letnji, zimski, banjski, planinski, rečni, gradski, seoski, tranzitni, kongresni...) i ciljne grupe turista (npr. backpacker, jet set, poslovni ljudi, porodični ljudi,....) koje želimo da realizujemo
2. Istraživanje i analiza potreba svake od ciljnih grupa turista i vrste turizma
3. Definicija ciljeva (kratkoročnih i dugoročnih) kao i plana po fazama kako ih ostvariti
4. Ko sve učestvuje u realizacija razvoja turizma i kakva je uloga pojedinaca i grupa
5. Budžet. Odgovor na ovo bi najbolje dao neko ko se bavi finansijama i upućen je u stanje sredstava sa kojima se raspolaže, načini finansiranja, izvori finansiranja...
6. Marketinški plan
7. Praćenje kako se napreduje sa ostvarenjem postavljenih ciljeva i preduzimanje odgovarajućih mera...


@HRC
Slažem se sa tobom u tvojoj oceni stanja u srpskom turizmu, manjkavosti ima još i te kako. Ti kao gost iz neke druge države možeš sigurno veoma objektivno da sagledaš kakvo je stanje, i da uočiš šta je dobro a šta ne, mada je sigurno da i svaki čovek u Srbiji ako hoće da gleda otvorenih očiju može da uoči sve te manjkavosti. Najgore je u celoj priči što se jako malo stvari menja i to ide sve veoma sporo.


Na kraju bih samo dodao, meni riba uvek smrdi od glave, ako je kod nas u društvu pa i turizmu stanje takvo da je dobar deo pripadnika političkih, ekonomski elita, kao i elita iz senke i drugih: bahato, bezobrazno, neobrazovano, korumpirano...teško je očekivati da će ostatak društva imati prave uzore kako bi model ponašanja svih ljudi koji imaju veze sa turizmom bio po standardu koji savremeni turizam nalaže, već će ići linijom manjeg otpora i naći načina da pliva u postojećim okolnostima. Siguran sam da tek kada budemo imali prave ljude na pravim mestima koji će jasno i precizno definisati dobra pravila igre i naravno u velikoj meri se potrudili da se ona poštuju od što šireg sloja društva (a najpre od njih samih) mi možemo očekivati neki boljitak u svemu pa naravno i u turizmu. I kada bi samo malo pogledali šta druge zemlje u našem neposrednom okruženju rade i to preslikali i primenili kod nas već bi se postigao vidan napredak.
Jedini način da se ovo promeni po meni je da odvažni pojedinci nadju načina da se organizuju i da sakupe i organizuju što više ljudi za ispravne ciljeve i pokušaju da se nešto promeni.
 
Mislim da u Srbiji uopste nisu iskorisceni potencijali...imamo mi puno jezera....pa na zapadu od svake bare prave atrakciju.Vidite primer Bovanskog jezera...izmedju Aleksinca i Soko Banje,ovde u toku letnjih dana ima na stotine kupaca.....a plaza nije uredjena,nema cak ni korpi za otpad.Soko Banja je udaljena od jezera mozda desetak kilometara a jezero skoro da ga nema u ponudi Soko Banje :sad: :sad:
 

Back
Top