Imate li "crni fond" ?

KOCKARKA

Primećen član
Poruka
569
Dakle imate li neke parice za koje samo vi znate?Imate li crni fond ako imate kako ga nadopunjujete,na sto ga trosite itd.?Ja kad god sam mogla imala sam neku svoticu na koju gledam i ja da zaboravim.Nekako se tako osecam sigurnije.Utrosim ga da se izvucem iz nekog neplaniranog problema ili za nesto cim sebi nahranim dusu ili obradujem decu.Desi se da nemam ni beli a kamoli crni fond ali kad nastupi bolji period opet ga oformljujem.Obicno ga obnavljam parama koje zaradim nekim dodatnim naporom,radom van firme,van redovnog posla,preprodajom,vanrednim prihodima.
 
hmmm mi imamo svako svoj stedni racun ali zajednicki odvajamo pare za njih i stavljamo sve sto nismo ovog meseca uspeli da potrosimo.te pare kao da ne postoje.kad malo skupimo(3000 do 4000€ )uplatimo za ovaj kredit koji otplacujemo s tim sto 1000 moramo da ostavimo za ne daj boze situacije...te pare mi nekako ulivaju sigurnnost,sad sam npr ostala sa nekim sitnisem na racunu a tek je 24. ali se ne nerviram jer znam da ako bas zapne imam odakle da uzmem(ali ne znaci da cu sutra da kupim cipele jer znam da tamo imam)
 
Imala sam do skoro, onda smo otputovali u Italiju i sve potrosili...Te parice sam uspevala da ustedim samo kad od firme dobijemo regres i onda odmah kupim evrice inace od gole plate nikako...Nema veze, nek smo mi zivi i zdravi... ;)
 
ja ne umem da krijem pare od sebe, uvek nekako "naletim" na njih pa mi ti fondovi nisu trajali bas dugo. zato sad banka cuva pare kad ja ne umem. na pocetku meseca ostavimo sa strane, onda uplacujemo na stedne racune u toku meseca pa na kraju kupujemo neke akcije, ako pretekne...a pravi crni fond, za neku katastrofu imamu kod mame i tate, i babe i dede, oni nam uvek i ovako stalno doturaju neke pare, kao "bili smo dobri..." ali sve zajedno, ako se budemo ikada razvodili pare ce biti najmanji problem.
 
"Nije bogat onaj koji je zaradio, već onaj koji je uštedeo."

Veliki sam štediša. Ne bacam pare na gluposti i svaki dinar promišljeno trošim. Ostatak je moj "crni fond" i nije tajna da ga imam, ali je tajna tačan iznos.
 
ja nisam u stanju da sacuvam novcic....... ne mogu..... ne mogu da skupljam novac......
nemam nikakav fond...... neozbiljno se rasipam na sve strane.......
uzasno me je strah da cu ceo zivot provesti u nekom odricanju "za sutra", "za bolje", za ovo ili ono.... i onda jednog dana iznenada umrem..... i sta onda? nista... provela sam zivot krpeci, se da bih "kasnije" odahnula i uzivala, ali taj trenutak nikada nije dosao........
ne mogu da zivim s tim..... also.... ja sam sama (bez porodice) i jos uvek, sort of, izdrzavano lice...... opet, zivim sama....... definitivno bi trebalo vise
da se angazujem oko organizacije racuna.....

btw, imam dva stedna racuna....... prazna......
 
Док сам била у бракуннисам имала неки свој ''црни фонд'', заједно смо бринули о лови.
Од кад сам сама још ми је боље јер сама располажем ловом, и умем да одвојим повремено са стране нешто што преостане....
За 5 година колико сам сама успела сам да сваке године идем са децом на летовање, да купим компјутер, климу, нови фрижидер, тепихе, намештај за предсобље, да комплет реновирам купатило, да купим столице за кухињу, писаћи сто за децу...и хиљаду ствари које нису биле непоходне за пуко преживљавање...(с обзиром на то да знамо како се живи у Србији од просечне плате!)
Задовољна сам због тога јер умем са парама, умем да штедим и да склоним од саме себе...

Али исто тако знам понекад да се откачим и да списакам паре на нешто сасвим непотребно, за своју душу! И да ми не буде жао!
 
Kod mene skoro isto kao kod Hani...i plus imamo jos jednu vrstu ustedjevine, a to je od napojnice tzv. trinkgeld ovde i kada za neki poslic dobijemo po 2, 5 ili 10 eu extra mi te parice cuvamo i sakupljamo za more...vec je dobra svotica :-)
 
a ja te pare extra zaradjene koristim za neke svoje hirove kao one firmirane majice sto kupih skoro i jean paul gaultier tasna i stvari za koje mi je zao da dam pare od plate jer kad izracunam koliko sam sati radila za tasnu nikad ne bih dala
 
imam knjižicu za koju se zna,ali se ne zna koliko je na njoj.
imam štek u jednoj štikli jedne cipele:lol:
(ostala mi navika od gastarbajtovanja po grčkoj....tako sam unosila lovu u yu)
imam štek u dečijoj kasici gde guram petoevrke:p
i tako...
ali dzaba kada sam rasipnik.
mene pare svrbe:lol:
 
Nemam. Ponekad se ljutim na sebe sto sam neozbiljna sa novcem, a onda shvatim da ja ne zaradjujem toliko da bih mogla nesto mnogo da ustedim. Mislim, da, mogla bih da stedim cele godine i da imam neku sitnu, ali stvrano sitnu, lovu sa strane... mene u stvari finansijski ubija iznajmljivanje stana. Ali i to je bolje od zajednice.
 

Back
Top