lajamska ili lijamska bolest

tikatina

Obećava
Poruka
54
Ljudi ako mozete i znate pomozite. Naima caleta od mog druga je uleo krpelj pre jedno sedam godina i dijagnozirana mu je lijamska bolest(neznam ni dali sam pogodio naziv lijamska lajamska) . Tada su mu rekli da lecenje traje 7-8 god. i da je nemoguce izleciti se vec samo zaleciti se. Tako se i desavalo do skoro kada ga je ponovo uhvatilo(naime na svakih 2-3 mes. hvatalo ga je to, blago drhtanje, zamor, malaksalost i td) ali ovog puta ga je opet sjebalo kao prvog puta(svi ovi simptomi samo pet puta jace) i doktor mu rekao da mora ponovo za Beograd jer mu je stanje kao prvog dana kada ga je ujeo krpelj.
Moje pitanje je ; dali neko zna dali je medicina danas malo uznapredovala ia dali su pronasli nesto novije ili bar mi dajte neki link ili mi preporucite nekog ko zna nekog ili tako nesto. Pozdrav iz Vrnjacke Banje
 
@tikatina, u pitanju je Lajmska bolest. :wink:

Lajmsku bolest izaziva bakterija Borrelia Burgdorferi. Ovu bakteriju u čovečiji organizam najčešće svojim ubodom unosi zaraženi krpelj. Znači, neće svaki ujed krpelja izazvati Lajmsku bolest.

Sam tok bolesti možemo da podelimo na tri klinička stadijuma.

U prvom stadijumu, nakon inkubacije od 3-30 dana, na mestu ujeda krpelja razvija se karakteristična promena . Ova promena se naziva erythema migrans i prvo se pojavljuje mala crvena mrlja (macula ili papula) koja se širi i formira prstenasto crvenilo uzdignutih perifernih ivica sa bledim centrom. Ova promena može biti veličine od 5 do čak 50 cm u prečniku. Javljaju se još i zamor, bolovi u zglobovima i mišićima, glavobolja, povišena temperatura. Ovaj stadijum prosečno traje oko 4 nedelje.

Na žalost, često se ovi simptomi ne shvate ozbiljno i zbog toga se gubi dragoceno vreme za primenu antibiotske terapije, a koriste se doksiciklin, penicilin, amoksicilin, ceftriaxone, eritromicin.

Znači, ukoliko se bolest ne leči u ovoj fazi, dolazi do razvoja drugog i trećeg stadijuma, i to nekoliko nedelja i meseci nakon infekcije.

Javljaju se promene na nervnom sistemu, srcu (A-V blok, miokarditis, perikarditis), bolovi u zglobovima, bolovi u mišićima, promene na oku.

Efekat antibiotske terapije u trećem stadijumu je minimalan zbog imunoloških procesa koji se dešavaju u ovoj fazi bolesti. Koriste se lekovi u zavisnosti od zahvaćenog organa i kliničke slike, kao i intravenski antibiotici.
 
Ovako izgleda ujed krpelja.

embedded_em-patmas.jpg
 
Bila sam malo opširnija, jer nam sezona krpelja predstoji.

Već sam rekla da je bolest izlečiva, primenom antibiotika, ukoliko se prepozna u ranom stadijumu. Znači, oprez prilikom svakog ujeda krpelja i eventualno profilaktička primena antibiotika, naravno, u dogovoru sa lekarom.

Ovo je slika karakteristične promene rane faze Lajmske bolesti (erythema migrans).

emschwartz.jpg
 
A ako se ne leci adekvatno onda stizemo do treceg stadijuma, mnogo kasnije, posto su to komplikacije lecenje je specijalisticko.Zavisi koji simptom dominira i kojoj specijalistickoj grani pripada lecenje.
Najcesce su zahvaceni zglobovi i centralni nervni sistem.
 
Hvala vam na informacijama ali mene konkretno zanima ima li nesto novo(neka vakcina i td) koja bi mogla to da odstrani. Cini mi se da sam pre dve godine nasao nesto na netu i da je pisalo da lek postoji cini mi se u Francuskoj ili Kanadi, tako nesto.
Zna li neki nesto o tome i ako zna neka mi da link ili fon ili nesto slicno.
 
tikatina:
Hvala vam na informacijama ali mene konkretno zanima ima li nesto novo(neka vakcina i td) koja bi mogla to da odstrani. Cini mi se da sam pre dve godine nasao nesto na netu i da je pisalo da lek postoji cini mi se u Francuskoj ili Kanadi, tako nesto.
Zna li neki nesto o tome i ako zna neka mi da link ili fon ili nesto slicno.

Tikatina, napisali smo gore već da je kod tate tvog druga u pitanju kasni stadijum lajmske bolesti i da je on posledica ne više same bakterije, već nekih imunoloških promena koje su se desile u organizmu. Ne postoji lek jedan jedini za sva oštećenja koja mogu nastati, već se lekovi daju u zavisnosti od zahvaćenog organa.
Vakcina zaista postoji i od skoro je u primeni (mada se već razmišlja o njenom povlačenju sa tržišta) ali za vakcinu je kasno, možda si o tome čitao. :wink:
 
?:
a oni su posle 7 godina provalili da on ima bolest
moj jedan poznanik tj drug je imao to ali se izlecio ali njemu su valjda to odmah otkrili ali valjda je neko vreme mirovao da li neki mesec ili tako nesto

Da, kad se na vreme otkrije bolest se leči antibioticima, zato sam ja i stavila one slike jer do infekcije najčešće dolazi u letnjim mesecima koji su pred nama. :wink:
 
Danas mi se dete igralo sa kucnim ljubimcem,i kada je usla u kucu na vratu sam joj nasla povelikog krpelja. Iako se tek bio prikacio,kada sam ga odstranila ostala je mala crvena tackica. Da li treba da je vodim kod lekara i kako da dalje reagujem ,bas sam se nesto uplasila ,bas iz razloga sto svi sugerisu na gore navedenu bolest. Treba li nesto kao prevencija?
 
Danas mi se dete igralo sa kucnim ljubimcem,i kada je usla u kucu na vratu sam joj nasla povelikog krpelja. Iako se tek bio prikacio,kada sam ga odstranila ostala je mala crvena tackica. Da li treba da je vodim kod lekara i kako da dalje reagujem ,bas sam se nesto uplasila ,bas iz razloga sto svi sugerisu na gore navedenu bolest. Treba li nesto kao prevencija?

Naisla sam zbog svojih problema na ovaj post i moram da se umesam kao veterinarski tehnicar i neko ko zbog prirode posla i ljubavi prema zivotinjama puno vremena provodi s njima: krpelji NIKAD ne prelaze sa jednog domacina na drugog, kad se jednom zakaci, to je to dok se ne nasisa (ako je zenka) ili ne pari (ako je muzijak-kao i kod komaraca, samo zenke sisaju krv, muzijaci se kace zbog zenki). Inace, uzrocnici lajmske bolesti i svih ostalih bolesti koje krpelji prenose su prenosive sa generacije na generaciju krpelja kao prelaznih domacina.

A sad pitanje:uradjena mi je analiza krvi na prisustvo IgG (nalaz negativan-nesto 2) i IgM (nalaz pozitivan-nesto 60) na Boreliu Burgdorferi ali sam krpelje imala dva puta zakacene muzijake pre 4-5 godina i pre godinu dana zenku ali sam ih odmah skinula (nije ostala glava, ako ista umem da uradim, to je da skinem krpelja) i pratila sta mi se desava na kozi. Nije bilo opisanih promena ni jedan od ta 3 puta, cak sam i treci put, jedini kad je postojala realna sansa da se zarazim, ispila kutiju dovicina. Sta se to desava? D ali je moguce da sam bila izlozena maloj kolicini antigena ili sam uspela da suzbijem infekciju u startu? Inace, do Eliza-testa sam stigla "zahvaljujuci" sumnji na MS i diferencijalno-dijagnostickom iskljucivanju ostalih mogucnosti. Na temi o MS sam detaljno opisala ceo tok dogadjaja. Hvala unapred.
 
dr, znam da od hvala nemate nista ali ipak hvala. Danas sam bila kod infektologa i kod "svog" neurologa i njih dvoje su se dogovorili da snimim ocno dno-to ce biti jos jedan susret sa "mojim" oftalmologom, onda da mi neurolog uradi lumbalnu punkciju i na kraju da mi ukljuce terapiju-longacef, mozda i 4 nedelje. Koliko sam shvatila, cekaju me dozivotne kontrole sto opet i nije tako strasno kao autoimuno oboljenje kakva je MS. Inace, dosla sam do nekog zakljucka da se erythema migrans nije pojavila i da je ikubacija tako dugo trajala verovatno zbog tog dovicina koji sam ispila kad sam pronasla tog krpelja.
 
A sad pitanje:uradjena mi je analiza krvi na prisustvo IgG (nalaz negativan-nesto 2) i IgM (nalaz pozitivan-nesto 60) na Boreliu Burgdorferi ali sam krpelje imala dva puta zakacene muzijake pre 4-5 godina i pre godinu dana zenku ali sam ih odmah skinula (nije ostala glava, ako ista umem da uradim, to je da skinem krpelja) i pratila sta mi se desava na kozi. Nije bilo opisanih promena ni jedan od ta 3 puta, cak sam i treci put, jedini kad je postojala realna sansa da se zarazim, ispila kutiju dovicina. Sta se to desava? D ali je moguce da sam bila izlozena maloj kolicini antigena ili sam uspela da suzbijem infekciju u startu? Inace, do Eliza-testa sam stigla "zahvaljujuci" sumnji na MS i diferencijalno-dijagnostickom iskljucivanju ostalih mogucnosti. Na temi o MS sam detaljno opisala ceo tok dogadjaja. Hvala unapred.
Ovaj nalaz nije logičan i analizu bi trebalo ponoviti.
Da li je rađen potvrdni test (WESTERN blot) ili samo ELISA?
(čini mi se da je samo ELISA).
Inkubacija je do 30 dana.
U nekim slučajevima promene na koži mogu da izostanu.
IgM antitela se javljaju mesec, mesec i po dana od ujeda krpelja, a posle 4, 5 meseci ih više nema.
Znači, po ovm rezultatima bi trebalo da te je krpelj bocnuo pre maksimum 6 meseci.
Ali, u tom slučaju bi i IgG antitela morala biti povišena.
Dakle, prema ovom tvom rezultatu ubod se desio pre par meseci (što je skoro pa nemoguće).
Dalje, dijagnoza Lajmske bolesti se postavlja na osnovu epidemioloških podataka, kliničke slike i seroloških analiza.

Serološki, radi se o svežoj infekciji, klinička slika bi, eventualno, mogla da ukaže na odmakli stadijum bolesti - ne uklapa se nikako.
Ja bih serologiju ponovila.
 
Ostali su jos LP i snimanje ocnog dna, dogovorili su se "moj" neurolog i "moj" infektolog, najdalje u sredu ce to zavrsiti. Radjena je Eliza, slali su uzorak na Pasterov institut. Dan kasnije su mi u "obicnoj" laboratoriji radili imunoserologiju, poviseni su mi CRP i IgM. Koliko sam shvatila ono sto sam procitala, raduje me to sto mi je samo IgM povisen, ma koliko sam i sama zbunjena. Danas mi je doktorka-infektolog pogledala nesto zasta sam se uplasila da bi mogla da bude erythema migrans, kaze da je u pitanju obican mladez. Nov ali nije njena nadleznost. Kolika je verovatnoca da je dovicin ublazio klinicku sliku i produzio inkubaciju? Danas sam na infektivnom razmatrana kao "zanimljiv slucaj". Malo porazavajuce...
 
Eto mene ponovo. Kakav je to WESTERN blot i koliko je ELISA specifican test? U cetvrtak su mi uradili lumbalnu punkciju i trebalo bi da mi u roku od nedelju dana stignu rezultati. U medjuvremenu sam se konacno i razbolela, imam sve simptome gripa osim povisene temperature. Je li moguce da mi je IgM zbog toga bio povisen? Koje je vase misljenje, da li da se pre nego sto mi stignu rezultati javim ponovo infektologu? U medjuvremenu, imam utisak kao da sam na pogresnoj temi i da mi krece relaps MS-a, drugi za kratko vreme, opet isprovociran prehladom.
 
ELISA nije dovoljno specifičan test (na osnovu koga bi se mogla postaviti dijagnoza Lajmske bolesti) i može dati kako lažno pozitivne tako i lažno negativne rezultate.
Titar IgM antitela može ostati povišen ne samo tokom cele bolesti, već i godinama nakon uspešno sprovedene terapije (ali, u tom slučaju je i titar IgG povišen).
Western blot je potvrdni test koji je specifičniji od ELISE.
Radi se ukoliko je ELISA pozitivna.
Ne, prehlada neće dati pozitivan nalaz ELISE.
Mislim da nema potrebe da žuriš infektologu, možeš da sačekaš još par dana dok nalaz ne bude gotov.
Nalaz IgG u likvoru potvrđuje dijagnozu neuroborelioze (ali je pre toga morao biti nađen IgG u serumu).
Ovaj nalaz bi trebalo da definitivno da odgovor što se tiče Lajmske bolesti.

Kolika je verovatnoca da je dovicin ublazio klinicku sliku i produzio inkubaciju?
Malo verovatno, rana i nedovoljna primena antibiotika može da dovede do izmene imunskog odgovora i odložene produkcije antitela, to se jako retko dešava.
 
Moj slucaj je resen, ponovljen mi je ELISA test seruma i uradjen i likvor, ni u likvoru ni u sreumu nema b.b. ali je zato sutanovljeno da imam 2.tip kod izoelektricnog fokusiranja likvora i seruma-imam MS. Sad jos samo ponovljena ELISA seruma, stize pocetkom sledece nedelje i definitivno necu primati longacef. Zelenooka i Dr, hvala na odgovorima, pomogle ste mi da prebrodim sve to psihicki.
 

Back
Top