Crna gora - suverena drzava

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Goscica

Domaćin
Poruka
4.534
Dragi moji, vise vas citam nego sto ucestvujem u diskusijama (nekad i raspravama) na podforumu Istorija.To je samo zato sto smatram da nemam dovoljno znanja, podataka i pravih informacija iz ove oblasti.Cini mi se da je tema "vruca", a vidim (ako dobro vidim) da je niko jos nije pokrenuo.Ipak je ovo jedan vrlo vazan trenutak kako za Crnu Goru, tako i za Srbiju, jer i mi postajemo samostalni. Zanima me vase misljenje o celoj situaciji i kako vidite nasu buducnost? I jedna vazna napomena - bez medjusobnog vredjanja, ova tema je pokrenuta s najboljim namerama! ;)
 
Незнам како ће сада пребити и Титу на три половине, јер је досад био Хр - СиЦГ а сада? Да започнемо са Титом јер видим да је он не само био доживотни председник Југославије него је наставио да буде и даље нека власт. Изгледа ми да су они Немци што су установили да у Србији има вампира били у праву!

Вујадин
 
Mikowiny:
tema nije vruca.
na berlinskom kongresu 1878 godine priynata je nezavisnost knezevini crnoj gori. ;-)

Pa sta. To nema veze sa sadasnjim stanjem. Od Berlinskog kongresa do sad se izdesavlo svasta. Ako gledamo na taj nacin sta je bilo pre sto, dvesta, hiljadu godina i vracali stanje takvo kakvo je bilo onda, Srbija a ni Crna Gora ne bi ni postojale. Istorija je jedno, a sadasnja politika i desavanja drugo. Ne mesati te dve stvari.
 
Wilkołak:
Ne zanima me stanje u Crnoj Gori! Sada me zanima samo moja nezavisna republika Srbija! Napred Srbijo! Mislim da je ovo jedini put u povesti da smo svoju nezavisnost dobili bez prolivanja krvi i sukoba! Napred Srbijo! Forza Serbia!
Laicki pitam - da li ce Vojvodina dobiti autonomiju i sta ce biti sa Sandzakom i da li ce nasim mukama doci kraj?
 
AKHENATON:
Pa sta. To nema veze sa sadasnjim stanjem. Od Berlinskog kongresa do sad se izdesavlo svasta. Ako gledamo na taj nacin sta je bilo pre sto, dvesta, hiljadu godina i vracali stanje takvo kakvo je bilo onda, Srbija a ni Crna Gora ne bi ni postojale. Istorija je jedno, a sadasnja politika i desavanja drugo. Ne mesati te dve stvari.

Forum Krstarice > Društvo > Istorija > Crna gora - suverena drzava
 
E hvala Bogu da sam konacno svoj na svome.Iskreno zao mi je dole u CG rodbine(koja je pozamasna), ali sta ces, bolje ovako.

Bas kao sto rece Astro, ovo je samo jedna od banana republika koje su nastale kao posledica raspada Velike Juge.Izgleda da ce sve Titove nacije dobiti svoju drzavu, Slovenija, Hrvatska, muslimani(Poturice), Makedonija, pa evo sada i Crna Gora.KiM je vec otislo, ceka se jos Vojvodina pa da se Srbija svede na BG pasaluk.

Milo je dobio privatnu drzavu zahvaljujuci Siptarima, sada mu preostaje da promeni ime drzave u Crvena Hrvatska.Jos jednom, zao mi je onih Srba dole, njima ce biti najteze.

Sto se tice Raske(Sandzaka), ne verujem da ce ista muslimani moci da naprave jer su sada razbacani u tri drzave: Srbija, Crna Gora i Bosna, a delimicno i na KiM.

Vojvodina, toga se i bojim...
 
Vojvodina ima autonomiju, tacno! Ne znam cega se bojis! Tim strahom samo ozivljavas neku vestacku nestabilnost....

Sve se zavrsava na Kosovu! Kada uzmu Kosovo Srbija ce biti zemlja sa 90% Srba i 10% manjina, sto je inace (ako pogledate atlas) i "trend" u Evropi! Evropske zemlje su u vecini ovakve, mada ima par izuzetaka. Srbiji sledi decentralizacija!
 
Evo sta kaze Liga Socijaldemokrata Vojvodine :

Prilikom stvaranja Državne Zajednice Srbija i Crna Gora, 2002. godine, Liga socijaldemokrata Vojvodine je insistirala da se u Ustavnoj povelji definiše i status AP Vojvodine. Međutim, ova Povelja ne utvrđuje stvarni stepen autonomije, već samo spominje AP Vojvodinu kao deo Srbije, a ne i kao subjekat u tom dokumentu.

Mozda se nisam dobro izrazila,ali kao sto rece Rujevit, ne znam da li ce se traziti "nesto vise od autonomije."I sta je u ovom slucaju npr. "subjekat"?
 
Wilkołak:
Vojvodina ima autonomiju, tacno! Ne znam cega se bojis! Tim strahom samo ozivljavas neku vestacku nestabilnost....

Sve se zavrsava na Kosovu! Kada uzmu Kosovo Srbija ce biti zemlja sa 90% Srba i 10% manjina, sto je inace (ako pogledate atlas) i "trend" u Evropi! Evropske zemlje su u vecini ovakve, mada ima par izuzetaka. Srbiji sledi decentralizacija!
Stvarno bih volela da je tako i da se ne cimamo vise.A sto se strahova tice...hmmm, a zar je cudno sto ih imam-o?!
 
Црна Гора је од доласка Турака показивала тежњу и остваривала неку своју сувереност.
Тамо се вазда харач купио на силу и када није било силе није било ни харача.
То што им је географски положај такав да хране нема али је тешко свакој војсци да води рат па то је био њихов проблем и предност 500 година.
Зато мене много не чуди обновљена сувереност.
Имали су они добру подлогу за то.
И то што су данас победили зеленаши и то ме не чуди.Ко је читао мало другачије историјске књиге сазнао је да су комунисти и зеленаши сарађивали у другом рату и штитили једни друге.Па још политика комуниста после рата и то је то.
Желим им сваку срећу а ми окренимо се себи.
Много питања се отвара овом темом а ја не бих баш да дужим.
У се и у своје кљусе.
Ја мислим да са одласком Косова престаје свако даље осипање српске државе и да се ту затвара круг.
Европски стандарди о правима мањина и крај.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top