soja

GoshuMaster

Zainteresovan član
Poruka
455
Kako i na koji nacin da pecem soju a da mi se ne lepi za glupi tiganj, da li je problem u tiganju, prejakoj vatri ili ide neki tajni zacin pre pecenja. Hwala...
 
a ovo je meni potrebno...samo nesto i nema recepata.a..a.. :(
dodajem:
"sarmice od kelja
popržit luk, ubaciti namočene, ocijeđene sojine ljuspice, ribanu mrkvu, nariban komadić celera, malo češnjaka i prodinstati
kelju razdvojiti listove, poravnati onaj greben po sredini (ima to ime, al' ga se treba sjetit), prokuhati samo da omekani i ocijediti
listove puniti dinstanim ljuskicama u koje se može umiješati i sirovo jaje - po ukusu, saviti sarmice i poslagati ih u vatrostalnu posudu
preliti paradajzom (zavisi kakav je koncentrat razrijediti ga i posoliti ako treba), poklopiti i dovršiti u rolu

tak isto možete puniti tikvice, patlidžane, paradajze,...
u nadjev se može dodati i kuhana riža"
 
Evo, ovo je moj recept, mnogo je jednostavan:
Odresci se obare sa vegetom, normalno. Zatim se poredaju u podmazanu vatrostalnu posudu, na svaki se stavi listić kačkavalja i kolut paradajza i zapeče se u rerni dok se sir ne otopi.
 
to mi izgleda primamljivo :)
a ja pravila sarmice od slatkog kupusa sa ljuspicama... Tu ima malo vise posla dok se kupus probari da bi se lepo odvajali listovi i bili dovoljno meki za uvijanje sarme. To se kuva sa paradajzom, zaprska (ispadne kao sos, a stavim i malo bosliljka...) , i stvarno je ukusno, i lepe crvene boje :)
 
e, opet sam to pravila...zaista je mmmmm!
Ljuspice kratko prokuvas sa zacinom C , onda ih ocedes.
i dalje spremas kao sarmu sa mesom.
Tj, proprzis luk, dodas ljuspice, zacinis... A sladak kupus stavis u kljucalu vodu (serpa, lonac, fakat, moraju biti veci da stane ta glavica unutra i da mozes da "operises" njom) , malo okrenes glavicu, secnes gornje listove kad malo omekasaju, i izvadis ih, onda sacekas minut dva da naredni listovi omekasaju... i tako redom, sve dok su listovi dovoljno veliki da uvijes/zavijes sarmu...
Na dno serpe u kojij se sarma kuva ja obavezno stavim dva-tri lista, odnosno prekrijem dno ako mi, ne daj Boze, zagori :), da mi sarma ostane cela... Pa stavis da se kuva i sipas koncentrat paradajiza - ne stedi, 1 casa je ok. I posle zaprzis.

Jos jedan recept, jednostavan, a ukusan...samo tako! Spagete bolonjeze sa ljuspicama ...
Isto pripremis ljuspice, pa proprzis sitno izribanu sargarepu, truncicu celera, crni luk, cen-dva belog (ovo je moj dodatak :) ), stavis ljuspice, zacinis - so, biber, zacin C ko voli, doticni koncentrat paradajza, i bosiljak...i jos belog luka na kraju...
Spagete al dente...
Ako bas moras, odozgo malo parmezana...
Ko ne zna da je soja...:) misli da je pojeo pola svinjskog buta :)...
 
ovo cu praviti sutra, nasla sam recept, nesto kao "sajgonke" :) Uzima se pirincani papir, pa se malo ovlazi, ali... odlicna je i kora za pitu, srednja... To mu dodje psenicni papir...
Dakle, prodinsta se (moze da se skuva na pari ) sargarepa isecena na stapice, crvena paprika na tracice, crni luk na perca, malo tikvice na stapice, 200 gr ribanog kupusa, 150 gr sojinih ljuspica, soja sos, biber... zacin "4 ukusa" ili biljni biber, sta ko voli. Ostaviti da se prohladi...
Koru (ako nepas papir)naravno, ne isecas da bude okruglog oblika, nego lepo na kvadrate - 1 kora na 4. Na svaki deo stavis fil, ivice ovlazis, prebacis malo preko fila, pa urolas... Tako, kao neku sarmicu... tanku, duguljastu :) E, sad to przis na ulju... I gotovo ...!
 
Jel jos neko zna neke recepte sa sojom :
Ev jedan isto gljive :
kuhas soju (10 min) u kipucoj vodi,zajedno sa lovorovim listom,persunom, da pokupi malo miris,zatim kad je skuhas,onda je izrezes na sitne komade (e ovo ja radim sa onm odrescima od soje)
-u tavi izdinstas luk,te ubacis te komade,zalijes,vrhnjem za kuhanje,ubacis neki zacin po volji,mada ja bacam persun,poklopis i tako je pripremas dok se ne zgusne u saftu!

Bacis na tanjir i tamanis,meni tako izgleda kao gljive a ima identican ukus. I jos sam jedan nacin pripreme da sam je skuhao,vamo uvaljao u smjesju jaja brasno (za pohovanje) i pekao kao snicle,ima fin ukus :)

Jel jos neki nacin zna za spremanje! Pozz
 
Evo kako sam napravila da se svidelo i mom mužu, iskrenom mrzitelju svega što nije meso :lol:
Skuvala u kocki supe.
Premazala senfom.
Umočila u mešavinu - prezle, susama, belog luka u prahu, suvog peršuna i karija. Ako ne mora posno, može i parmezan ;)
Ispržila na malo ulja
 

Back
Top