Sta je to emancipacija zena???

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ako stvarno ne znas sta znaci rijec evo malo ali iscrpno objasnjenje...

Termin emancipatio bukvalno znaci izvlacenje od ispod ruke, to ce rece od ispod necije rucne vlasti, izvuci se iz situacije da si pod necijom shapom.

Nekada u jednoj poznatoj civilizaciji brak se sklapao specijalnim obredom koji je glumio kupovinu, od koje je sklapanje braka tamo i nastalo. Taj se obred zvao mancipacija. Muskarac je simbolicno kupovao zenu,obred se sastojao od izgovaranja formula slicnih kupoprodajnim magijskim recenicama, i zena je postajala njegova. Ovaj se obred obavljao u visim slojevima drustva. Zena je nakon ovog obreda postajala osoba u vlasti svog muza. Mogla ga je naravno otrovati kad je htjela, ali formalno, samo je on mogao da donosi odluke i pitao se o svim bitnim stvarima. Njoj je ostajalo da bira konce za goblene.
To joj je vremenom dosadilo, sto je i normalno... Njoj se glasalo na izborima. Njoj se sticala imovina.

E kad su konacno na jedvite jade i uz mnogo zrtava i peripetija pocele te slobode i tako to, neki mudri su se sjetili toga obreda kao simbola zenskog porobljavanja od muskog drustva, pa su dodali E e da bi rekli da je to sto zene hoce, izvlacenje od takve vlasti, sto je i jezicki tacno i ispravno.
Eto, to je sad borba za tu samostalnost i formalnu ravnopravnost.

Valjda nisi pitao nesto drugo
 
AcaBg82:
Pitanje je u naslovu.
Dakle sta nase devojke misle kad kazu da su danasnje devojke i zene emancipovane?
Sta je to emancipacija.


Emancipacija, a ja sam to ovde zajedno sam mojom prijateljicim anakin dooobro prostudirao,.. Emancipacija je kada zene traze preko leba pogacu, sto se kaze.

Znaci sama rec valjda znaci izjednacavanje.

Ali u praksi to znaci da zene hoce da se "izjednace" sa muskarcima, ma kako to ludo i glupo zvucalo, ali ne lezi vraze! One hoce jednakost samo kada njima odgovara.

Znaci da mogu da se yebu sa kim god hoce i da to bude shvaceno kao kod muskaraca, a ne da je riba drolya.

Ali ako pomenemo pitanje sluzenja vojnog roka onda, ne hvala! :)

Ili pitanje placanja u kaficima ****, onda "eh budi kavaljer"!!!!

I tako dalje... Ima tema o emancipaciji pa je pregledaj ali ima jako puno strana....

Ja nisam shvatio sta konkretno zene zele da promene nego samo naklapaju.

Sve u svemu, do tog sam zakljucka dosao posle dugog i iscrpnog razmisljanja, emancipaciju traze samo zenske koje ne lice ni na sta, jer one koje izgledaju OK ni ne razmisljaju o tim stvarima, nego se zentaju i provode, o ovi gabori su dokoni pa razmisljaju.
 
Zezate se vi samo, ali feministicki pokret je sa pravom nastao u vreme onog ranog kapitalizma, kad si rodjen kao radnik, ostajesh radnik i bolje bi ti bilo da izrodish decu radnike...Gladovale porodice, nasilje u kuci je bila redovna pojava...Danas, ne znam, u svemu se preteruje..
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top