Predvidivost dobronamernih

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Tema je o sve učestalijem efektu koji se koristi u poslovanju .

Namerno se ruinira ili degradira neka celina , računajući na fer , dobronameran odnos nekog ko je ključan u svemu tome, i upravo na odgovornosti i težnji tog fer čoveka se zasniva cela akcija...
U ključnom trenutku se postavlja pred dilemu da odstupi od svojih interesa inače će biti ključno odgovoran za totalni krah sistema (što jeste tačno u tom trenutku).

Primera ima puno.
Recimo nenabavljanje rezervnih uredjaja i onda kad se desi kvar , fer odnos prema korisnicima zahteva od ferka da se žrtvuje u vremenu .
Recimo ekonomsko iznurivanje preduzeća da bi se jedan od partnera (sa manje keša) primorao da proda svoj deo radi bolje ponude u kreditiranju ili i samo ovako.

Pri tome upravo ako ste više poslovni , više "ovo je samo posao a ne ništa lično" to ste više član ovakvog postavljanja nemoralnih , bezkompromisnih , destruktivnih , brzolovnih biznis majstora i metoda.

------------------------------------
Da li ukinuti predvidivost , tako što se u trenutku postavljate kao tvrdoglava , koristoljubiva, sebična osoba - ucenjivač.A ustvari samo čuvate sebe od gubljenja obraza kasnije...

Kako rešiti probleme u novom trendu , i ne biti hendikepiran i oslabljen čovečnošću....?
 
Tuzni_patak:
Namerno se ruinira ili degradira neka celina , računajući na fer , dobronameran odnos nekog ko je ključan u svemu tome, i upravo na odgovornosti i težnji tog fer čoveka se zasniva cela akcija...
U ključnom trenutku se postavlja pred dilemu da odstupi od svojih interesa inače će biti ključno odgovoran za totalni krah sistema (što jeste tačno u tom trenutku).
Ubio si me temom. :roll:
Ne znam šta ću uraditi. U sred sam tako nečega.
 
Nije lose. Moja su iskustva da u poslu nema dobronamernosti. Ako ne gazis bices zgazen. Samo jasno u glavi podvuci crtu dokle je posao a dokle je van posla. nemoguce je biti dobar iliti dobronameran u poslu. Samo jasno i precizno definisane sve moguce varijante i to ako moze nekakvim ugovorom gde su navedene i mere u slucaju neispunjenja. Dakle samo ostro i nikad ne pospustati teroru drugih. Po cenu sopstvenoe propasti...
 
Tuzni_patak:
Tema je o sve učestalijem efektu koji se koristi u poslovanju .

Namerno se ruinira ili degradira neka celina , računajući na fer , dobronameran odnos nekog ko je ključan u svemu tome, i upravo na odgovornosti i težnji tog fer čoveka se zasniva cela akcija...
U ključnom trenutku se postavlja pred dilemu da odstupi od svojih interesa inače će biti ključno odgovoran za totalni krah sistema (što jeste tačno u tom trenutku).

Primera ima puno.
Recimo nenabavljanje rezervnih uredjaja i onda kad se desi kvar , fer odnos prema korisnicima zahteva od ferka da se žrtvuje u vremenu .
Recimo ekonomsko iznurivanje preduzeća da bi se jedan od partnera (sa manje keša) primorao da proda svoj deo radi bolje ponude u kreditiranju ili i samo ovako.

Pri tome upravo ako ste više poslovni , više "ovo je samo posao a ne ništa lično" to ste više član ovakvog postavljanja nemoralnih , bezkompromisnih , destruktivnih , brzolovnih biznis majstora i metoda.

------------------------------------
Da li ukinuti predvidivost , tako što se u trenutku postavljate kao tvrdoglava , koristoljubiva, sebična osoba - ucenjivač.A ustvari samo čuvate sebe od gubljenja obraza kasnije...

Kako rešiti probleme u novom trendu , i ne biti hendikepiran i oslabljen čovečnošću....?

Uh...
Pa vidi ovako...
Ne! Nego ovako!

Svi imamo neke svoje osobine.
Ljudi koji nas poznaju - koriste naše osobine...
To je ta predvidljivost!

Kada primetim da mi je neko predvidljiv ja se onda ponašam nepredvidljivo.
Da vidim kako će da reaguje.

Zato se prave one emisije "Nasmešite se molim"
 
iamsh one knjige "kako steci prijatelje..." i slicno...pa "multi level marketing"..tamo ima tih primera kao kako je on bio strava shef, a bio je strava jer je znao sve radnike i sa svima je pricao kao da su ravnopravni i svi su ga voleli i super su radili...a to jeste, ako se osecaju sigurno onda ce da budu odaniji?? ili je bitno da mu uteras strah u kosti da uradi dobro ali onda je agresivan
 
Recimo da prihvatam naivno da je u poslu potrebna samo poslovna etika....
Ona obuhvata odnos prema mušterijama, prema tržištu i prema konkurenciji.
Pošto su svi osetili kandže nemilosrdnog potapanja i prevare (u bilo kom obliku),zaključujem da u
"poslovnoj etici" nema ničeg što bi sprečavalo iživljavanje nad drugim branšama.
Pri tome važi pravilo ,što bedniji i siromašniji , to pogodniji , jer je nemoćniji...i lakše ga je pritisnuti njegovim nemogućnostima...10xmrvica jednako je dobar kolač....

U prevodu, bolji je sistem u kome voziš na ivici prevare, tj. sistem gde recimo:
-mušteriji uvaljuješ robu koja je na granici razumeo sam šta sam kupio , ali sam drugčije to shvatio
-protokol komunikacije mušterije i reklamacije i servisa usložniti i vremenski usporiti do maksimuma ne bi li se radi njegovog vremena sama mušterija presabrala i odustala...
-podesiti uslove garancije tako da izgledaju lepo (modernistički pristup izgled bitniji od suštine)
-praviti cene sa ,99
-sitna slova u ugovoru....
-.....

I da ne nabrajam dalje, biznis se očigledno dovoljno pametnim potezima pretvara u ko će koga prevariti i što je najgore igrači moraju da pristanu....
I sad vi meni kažite da se to neće preneti i na ponašanje u životu...
Da ne bi samo jadikovali , uzrok su upravo "savremeni postulati kupi jevtinije prodaj bolje".
I da se ne bi začudili , i u kapitalizmu postoji ono , sa ovim neću da poslujem prljav je igrač...volim ljude sa merom.
Donald Trump nije primer za takvog , on je primer za JET SET tj. moram se prikazati najboljim i najvećim i najuspešnijim, pri čemu organizacija dolazi na deobu drugog mesta sa ličnim pozerstvom, dok je na prvom profit....(to se manje očituje kad već uletiš u xxxx milionske vode).

U umetničkim krugovima recimo u Parizu je takvo drugačije gledanje na biznis (rećićete to je u dodiru sa umetnošću pa je pod uticajem same umetnosti) ali pre bih rekao da je u pitanju francuski mentalitet....prema umetnosti....kao i italijanski prema operi i nemački prema tehnici....
 
Verujem da je fer odnos moguc i u poslu i nadam se da cu ja jednog dana da budem fer, ali...ne mozes ti da budes fer ako su svi oko tebe nefer, jer ces biti "pregazen".
Treba biti jako oprezan, "otvoriti cetvore oci", od najbanalnijih stvari tipa cena je 299din, racunaj da je 300, a ne 200 i nesto, pa do toga da kad uzimas kreditnu karticu ili kredit dobro se raspitas o uslovima, obavezno procitas sitna slova u ugovoru :smile: itd Treba shvatiti da poslovni odnos nije isti kao prijateljski, da oni ne posluju s tobom zato sto te vole, vec zbog svog interesa, profita...
Samo se nadam da ovi odnosi nece preci i na privatnu sferu :?
 

Back
Top