Hriscanstvo

quentin:
Ja mislim da su moralni zakoni u svetim spisima utvrđeni prema onome što je ljudskom društvu bilo neophodno da bi opstalo. Kroz svete spise su samo artikulisani.

Utvrdjeni su prema onome sto je ljudskom drustvu i dan danas neophodno da bi opstalo. Znaci, sveti spisi uopste nisu losa stvar. To su prvi spisi koji su trebali da uvedu red medju ljude i da ih privedu dobrom ponasanju (a ja dodajem) i Bogu! Ne vidim nista lose u svetim spisima i ne znam sta je lose pridrzavati se stvari koje u njima pisu?
 
Wilkołak:
Utvrdjeni su prema onome sto je ljudskom drustvu i dan danas neophodno da bi opstalo. Znaci, sveti spisi uopste nisu losa stvar. To su prvi spisi koji su trebali da uvedu red medju ljude i da ih privedu dobrom ponasanju (a ja dodajem) i Bogu! Ne vidim nista lose u svetim spisima i ne znam sta je lose pridrzavati se stvari koje u njima pisu?

Ma svako normalan se toga pridržava (ne ubij i sl.) ali zašto to mora biti od Boga dato da bi se poštovalo?
 
quentin:
Ma svako normalan se toga pridržava (ne ubij i sl.) ali zašto to mora biti od Boga dato da bi se poštovalo?

Zato sto je covek sam po sebi nesposoban da tako nesto smisli i sprovede u delo. Uostalom, kada bi se svi ljudi pridrzavali tih 10 Bozijih zapovesti ovo bi bio mnogo lepsi svet. Nazalost ...

U osnovi Hriscanstva je ljubav, sto je ipak, svi cete se sloziti, osnov svega dobrog na ovome svetu. Sve dobro proistice iz Ljubavi.
 
quentin:
Ma svako normalan se toga pridržava (ne ubij i sl.) ali zašto to mora biti od Boga dato da bi se poštovalo?

Kada bi svi poštovali božje zapovesti, zatvori bi bili prazni. Čovek mora u nešto, nekoga, da veruje. Mora imati i neki ideal, nekog vodju u životu koga će slediti. Čovek je čudna životinjka spremna da sve izvrgne ruglu, da svemu nadje manu, da traži rupu u zakonu. Neki ljudi olako shvataju boga, odbacuju ga i ne veruju ali sve dokle im ide dobro u životu. Kad krene naopako, često se čuju molbe upućene bogu za pomoć.
Wilkolak je u pravu kad kaže da je osnov Hrišćanstva ljubav iz koje proizilaze dobra dela.
"Ljubi bližnjega svoga"..ma ko to bio trenutno pored tebe. Ako on ne zna kako, pa ti mu pokaži. Barem ja veru u boga vidim ovako.
Zašto to mora biti od boga dato da bi se poštovalo? Svi ljudi ne poštuju zakone svoje zemlje. Sudija mu presudi, odrobija svoje i izadje iz zatvora ponovo u život, kad -tad.
Imala sam prilike videti ljude kojima je bog (bože me oprosti) presudio. Nikada se od te presude i pravde nisu oporavili, niti bili sposobni da se vrate ponovo u normalan život.
E, sad oni to pripisuju zloj sudbini.
 
knindza88:
Odlicno je on shavtio Hriscanstvo. Vjeruj mi.

Znaš, postoji jedna pričica koja ide s kolena na koleno, tamo negde u severu Bačke, a ide odprilike ovako: Bio jednom jedan bogataš i na neki veliki crkveni praznik, naterao je svoje radnike da idu na njivu sa konjima i od oru. Pobunjeni i uplašeni radnici objasnili su gazdi da je u pitanju crveno slovo, Gazda im je rekao da je to njegova briga a ne njihova. Njih je samo zamolio da prebroje na koju brazdu će sleteti vrana ! Radnicu su bili u čudi, al gazda rekao, znači mora se.
Po povratku, preneli su gazdi da je vrana sletela na dvanaestu brazdu. Gazda se na to gromko nasmejao i objasnio začudjenim radnicima da će njegov današnji greh ispaštati tek njegovo dvanaesto koleno! Šta on ima s tim?
Boga i božje grehe, kao i njihovo ispaštanje, treba shvatiti. Zašto se Niče okrenuo od boga posle očeve smrti? Nije mogao shvatiti zašto bog tako vraća njegovom ocu ?Najverovatnije da njegov otac ništa nije "skrivio" bogu, pogotovu kao uzoran sveštenik. Al, ko zna čije grehe iz porodice je on ispaštao? Čija li je on "dvanaesta brazda" bila ? Koliko se sećam, i sam Niče je završio skoro pomračenog uma, da ne kažem lud. Znači li to da je i on bio kažnjen zbog nečeg?
Zanima me tvoj komentar.Pozz
 
AKHENATON:
E to je po meni najveca besmislica: Ispastanje grehova predaka. Niko ne moze da bira roditelje ni pretke i najveca glupost je ispastanje njihovih grehova.

Овде морам убацити моје мишљење а не оно што ме вера научила. Бог никога не кажњава, јер када бих нас морао кажњавати онда он нема свемогућност, него нам показује на примерима, а у старо или почетно доба нас је учио преко пророка, многи људи су слушали пророке и покоравали им се, а ми морамо да тумачимо примере и да се понашамо због последица. Због тога мислим да она прича из Војводине није бесмислица него је нека поука преко примера,

Вујадин
 
Da, kad tako gledaš jeste. Šta mene briga šta je moj deda, ili čukundeda, radio ? I što ja da ispaštam zbog njegovih grehova? Ali, što moj deda nije mislio na mene kad je neko zlo ili neki greh radio ?
P.S. Moje neko shvatanje je da se čovek mora,ili treba, plašiti nekoga, nečega.. Pre nego što nešto učim, ja se setim da imam nekog iza sebe. Verujem u boga, poštujem Njegove zapovesti i ne želim da zbog mojih zlih misli ili ne daj bože dela, moje dete ispašta.
 
Wilkołak:
Zato sto je covek sam po sebi nesposoban da tako nesto smisli i sprovede u delo. Uostalom, kada bi se svi ljudi pridrzavali tih 10 Bozijih zapovesti ovo bi bio mnogo lepsi svet. Nazalost ...

U osnovi Hriscanstva je ljubav, sto je ipak, svi cete se sloziti, osnov svega dobrog na ovome svetu. Sve dobro proistice iz Ljubavi.
Nije mi jasno da li stvarno podcenjujes ljudski um ili samo branis svoje misljenje. Vecinu tih Bozijih zapovesti mozes procitati u dnevnom horoskopu.

Hriscanstvo je verovatno trebalo biti vera ljubavi, ali to danas ocigledno nije!
 
Bi2:
Znaš, postoji jedna pričica koja ide s kolena na koleno, tamo negde u severu Bačke, a ide odprilike ovako: Bio jednom jedan bogataš i na neki veliki crkveni praznik, naterao je svoje radnike da idu na njivu sa konjima i od oru. Pobunjeni i uplašeni radnici objasnili su gazdi da je u pitanju crveno slovo, Gazda im je rekao da je to njegova briga a ne njihova. Njih je samo zamolio da prebroje na koju brazdu će sleteti vrana ! Radnicu su bili u čudi, al gazda rekao, znači mora se.
Po povratku, preneli su gazdi da je vrana sletela na dvanaestu brazdu. Gazda se na to gromko nasmejao i objasnio začudjenim radnicima da će njegov današnji greh ispaštati tek njegovo dvanaesto koleno! Šta on ima s tim?
Boga i božje grehe, kao i njihovo ispaštanje, treba shvatiti. Zašto se Niče okrenuo od boga posle očeve smrti? Nije mogao shvatiti zašto bog tako vraća njegovom ocu ?Najverovatnije da njegov otac ništa nije "skrivio" bogu, pogotovu kao uzoran sveštenik. Al, ko zna čije grehe iz porodice je on ispaštao? Čija li je on "dvanaesta brazda" bila ? Koliko se sećam, i sam Niče je završio skoro pomračenog uma, da ne kažem lud. Znači li to da je i on bio kažnjen zbog nečeg?
Zanima me tvoj komentar.Pozz
Kao sto rece Akhenaton, besmislica. Po meni, ono sto Hriscanstvo predstavlja je kontrola. Morate biti dobri i redovno dolaziti u crkvu da bi OTPLATILI grehe vasih predaka, a da ne bi pravili sopstvene. Onda, Bog je svuda, ali kad dodjete u crkvu, onda je to drugacije, Bog je vise tu nego bilo gde drugo :? .

Isusa ne mesam u ovo, jer on sigurno nije ono sto su od njega napravili danas. Bez ikakve sumnje izuzetan covek koji bi nam danas itekako trebao.
 
Wilkołak:
Zato sto je covek sam po sebi nesposoban da tako nesto smisli i sprovede u delo. Uostalom, kada bi se svi ljudi pridrzavali tih 10 Bozijih zapovesti ovo bi bio mnogo lepsi svet. Nazalost ...

U osnovi Hriscanstva je ljubav, sto je ipak, svi cete se sloziti, osnov svega dobrog na ovome svetu. Sve dobro proistice iz Ljubavi.

Meni pop kaze skloni se od ljudske filozofije. Pa cjeli novi testament je ljudska filozofija. Koja apsurdnost. Ma kakvi ljepsi svijet.
 
DeteSunca:
Nije mi jasno da li stvarno podcenjujes ljudski um ili samo branis svoje misljenje. Vecinu tih Bozijih zapovesti mozes procitati u dnevnom horoskopu.

Hriscanstvo je verovatno trebalo biti vera ljubavi, ali to danas ocigledno nije!

Pa i epikurijanizam bi postao vjera ljubavi. I u cemu je razlika?
 
DeteSunca:
Kao sto rece Akhenaton, besmislica. Po meni, ono sto Hriscanstvo predstavlja je kontrola. Morate biti dobri i redovno dolaziti u crkvu da bi OTPLATILI grehe vasih predaka, a da ne bi pravili sopstvene. Onda, Bog je svuda, ali kad dodjete u crkvu, onda je to drugacije, Bog je vise tu nego bilo gde drugo :? .

Isusa ne mesam u ovo, jer on sigurno nije ono sto su od njega napravili danas. Bez ikakve sumnje izuzetan covek koji bi nam danas itekako trebao.

Pogledaj samo u istoriju. Takvih je ljudi bilo, ali sta im se desilo. Pa zavrsili u egzilu, bili su pogubljeni zbog onoga u sta su vjerovali. I oni su htjeli covecanstvu sve najbolje i oni su bili dobri ljudi, geniji. Sta ih je upropastilo? Prevelika ljubav prema covecanstvu.
 
Znas kako, mene ovakve teme u principu nerviraju, zato sto su presipanje iz supljeg u prazno. Ali na ovom podforumu, zahvaljujuci obrazovanim i normalnim ljudima, diskusija je moguca. Javio sam se kad je diskusija dosla do GREHA. To je jedna od stvari koje ne mogu da prihvatim u Hriscanstvu. Ne mogu da verujem u nesto sto mi govori da je stvaranje deteta greh (naravno mislim na proces). Kako Hriscanstvo moze biti vera ljubavi kad monasi (o kojim, usput receno, imam veoma visoko misljenje) nikad ne osete ljubav?! Bar ne onu pravu! Taj deo hriscanske filozofije nalazim veoma izopacenim. Ne treba traziti razlike medju verama koje ogranicavaju coveka. Bez obzira sta vera kaze covek se ne moze ograniciti.
Za izuzetne ljude koji nisu shvaceni se slazem sa tobom. Danas ni mi ne bi prepoznali drugog Isusa.
 
DeteSunca:
Znas kako, mene ovakve teme u principu nerviraju, zato sto su presipanje iz supljeg u prazno. Ali na ovom podforumu, zahvaljujuci obrazovanim i normalnim ljudima, diskusija je moguca. Javio sam se kad je diskusija dosla do GREHA. To je jedna od stvari koje ne mogu da prihvatim u Hriscanstvu. Ne mogu da verujem u nesto sto mi govori da je stvaranje deteta greh (naravno mislim na proces). Kako Hriscanstvo moze biti vera ljubavi kad monasi (o kojim, usput receno, imam veoma visoko misljenje) nikad ne osete ljubav?! Bar ne onu pravu! Taj deo hriscanske filozofije nalazim veoma izopacenim. Ne treba traziti razlike medju verama koje ogranicavaju coveka. Bez obzira sta vera kaze covek se ne moze ograniciti.
Za izuzetne ljude koji nisu shvaceni se slazem sa tobom. Danas ni mi ne bi prepoznali drugog Isusa.

Tacno tako. Prosto ga nebi prepoznali.
 
Bi2:
Znaš, postoji jedna pričica koja ide s kolena na koleno, tamo negde u severu Bačke, a ide odprilike ovako: Bio jednom jedan bogataš i na neki veliki crkveni praznik, naterao je svoje radnike da idu na njivu sa konjima i od oru. Pobunjeni i uplašeni radnici objasnili su gazdi da je u pitanju crveno slovo, Gazda im je rekao da je to njegova briga a ne njihova. Njih je samo zamolio da prebroje na koju brazdu će sleteti vrana ! Radnicu su bili u čudi, al gazda rekao, znači mora se.
Po povratku, preneli su gazdi da je vrana sletela na dvanaestu brazdu. Gazda se na to gromko nasmejao i objasnio začudjenim radnicima da će njegov današnji greh ispaštati tek njegovo dvanaesto koleno! Šta on ima s tim?
Boga i božje grehe, kao i njihovo ispaštanje, treba shvatiti. Zašto se Niče okrenuo od boga posle očeve smrti? Nije mogao shvatiti zašto bog tako vraća njegovom ocu ?Najverovatnije da njegov otac ništa nije "skrivio" bogu, pogotovu kao uzoran sveštenik. Al, ko zna čije grehe iz porodice je on ispaštao? Čija li je on "dvanaesta brazda" bila ? Koliko se sećam, i sam Niče je završio skoro pomračenog uma, da ne kažem lud. Znači li to da je i on bio kažnjen zbog nečeg?
Zanima me tvoj komentar.Pozz

Ma sta ce skriviti, otac mu je bio dusa od coveka. Nije se okrenuo od Boga posle oceve smrti vec kada je prestao da uci teologiju i poceo da uci filologiju. On sam kaze u jednom od njegovih dela da je svaki filolog Antihrist. I ja kao DeteSunca lako neprihvacam taj pojam GREH. Sto vise razmisljam o tome sve me vise nervira. Ma imao je covek tumor u mozgu i to je uzrokovalo njegovoj konacnoj kondiciji, mentalnoj paralizi.
 
DeteSunca:
Nije mi jasno da li stvarno podcenjujes ljudski um ili samo branis svoje misljenje. Vecinu tih Bozijih zapovesti mozes procitati u dnevnom horoskopu.

Hriscanstvo je verovatno trebalo biti vera ljubavi, ali to danas ocigledno nije!
Наравно да јесте, често бркате јерес латинску и истину ПРАВОСЛАВЉА
 
Ajmo jedno po jedno....

DeteSunca:
Nije mi jasno da li stvarno podcenjujes ljudski um ili samo branis svoje misljenje. Vecinu tih Bozijih zapovesti mozes procitati u dnevnom horoskopu.

Da li podcenjujem ljudski um? Pa govorim o ljudskom umu iz prve ruke, sa njim radim i njega koristim. Ne podcenjujem nikoga, vec govorim realno stanje stvari. Covek je vrlo kvarljiva roba, a um je jos kvarljiviji.

Nije istina da vecinu Zapovesti mozes procitati u horoskopu. Horoskop i Hriscanstvo su dve dijametralno suprotne stvari zato sto je osnova ove dve stvari veoma razlicita. Zato, nemoj potvrdjivati moj stav da je ljudski slabasan i razmisli malo o ove dve stvari i nadji razliku.

Iskreno, meni nerviraju balavci koji ne znaju nista o temi o kojoj se raspravlja i koji samo kontriraju. Sta ti znas o Hriscanstvu? Sta je osnova toga? Koja je razlika izmedju Hriscanstva i horoskopa?

DeteSunca:
Hriscanstvo je verovatno trebalo biti vera ljubavi, ali to danas ocigledno nije!

Hriscanstvo jeste ljubav a ljubav je istina medjutim ljudi svojim umom mogu pokvariti sve, pa i ovo....

knindza88:
Meni pop kaze skloni se od ljudske filozofije. Pa cjeli novi testament je ljudska filozofija. Koja apsurdnost. Ma kakvi ljepsi svijet.

I popova ima raznih. Ne moras se sklanjati od stvari ako si pronasao dovoljno jak stav za tvoja ubedjenja. Zasto da se sklonis? Ja svasta cujem i svasta vidim. Vidim i "lepe" filozofije a vidim i one "ruzne" (ili pogubne).

Novi Zavet nije filozofija vec svedocenje o nekim dogadjajima i novi Zavet predstavlja obrazac ponasanja za svakog Hriscanina. Novi Zavet je 10 Bozijih zapovesti, ali implementirano!
 
Wilkolak "Veliki umovi su skepticni."

Nego da se vratim na temu. Evo malo istorijskih cinjenica o Hristu. Rodjen 1 Marta u 7 veku BC ( SS 3930 ).

Glavni datumi-
BC

45 - Uvod Julijanskog kalendara.

44 - Spajanje Julijanskog i Solarnog kalendara.

40 - Herod Veliki dolazi na moc.

37 - Herod preuzima Jerusalim.

31 - Zemljotres kod Kumrana.

20 - Herod pocinje renovaciju hrama.

11 - Kumran je opet okupiran.

8 - Rodjenje Jovana Krstitelja.

7 - Rodjenje Isusa ( Mart ).

4 - Smrt Heroda.
 

Back
Top