The Beatles-I Am the Walrus", ili, kako je jedna pesma pokrenula buru pre - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Dust

The Beatles-I Am the Walrus", ili, kako je jedna pesma pokrenula buru pre

Oceni ovaj blog
Situacija u "Bitlsima" sredinom 1967. godine bila je deprimirajuća. Menadžer koji je od njih napravio to što jesu, Brajan Epštajn (iliti Epstin) umro je od kombinacije sedativa i alkohola, a grupa se brže-bolje bacila na novi projekat, kako bi dokazali da to neće bitno promeniti njihov rad...
Iako je album/film "Magical Mystery Tour" propao, jedna pesma se kvalitativno veoma izdvojila od ostalih.
O čemu se radi? Kao što svi znamo, leto 1967. godine bilo je "Leto ljubavi". Iako je hipi-pokret bio buntovan, većina ljudi ih je doživljavala kao "male bezopasne narkomane, gde je među polovima razlika mala".
Ali jedan čovek, kome privatno nije bilo do ljubavi, sve je promenio. Kada je od svog obožavaoca dobio pismo, u kojem ga obaveštava da profesor iz srednje škole koju je pohađao analizira tekstove njegove grupe, Lenon je odlučio da ga nasamari. Napravio je kombinaciju jedne dečje brzalice, Kerolove poeme "Devojka i Morž (Walrus=morž)", a na zvučnom planu, najfantastičnijih psihodeličnih zvukova, policijske sirene, radio-drame,...
U drugom delu teksta, Lenon je skrenuo pažnju da su hipici po prirodi buntovni i na indirektan način ih pozvao da se bore za bolji svet...
Od tada, pa do kraja 60-ih, najveće demonstracije ikada potresle su svet.

Pošalji "The Beatles-I Am the Walrus", ili, kako je jedna pesma pokrenula buru pre" na Facebook Pošalji "The Beatles-I Am the Walrus", ili, kako je jedna pesma pokrenula buru pre" na Google Pošalji "The Beatles-I Am the Walrus", ili, kako je jedna pesma pokrenula buru pre" na My Yahoo! Pošalji "The Beatles-I Am the Walrus", ili, kako je jedna pesma pokrenula buru pre" na Live Pošalji "The Beatles-I Am the Walrus", ili, kako je jedna pesma pokrenula buru pre" na MySpace Pošalji "The Beatles-I Am the Walrus", ili, kako je jedna pesma pokrenula buru pre" na Twitter Pošalji "The Beatles-I Am the Walrus", ili, kako je jedna pesma pokrenula buru pre" na Digg Pošalji "The Beatles-I Am the Walrus", ili, kako je jedna pesma pokrenula buru pre" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

Strana 1 od 6 12345 ... PoslednjaPoslednja
  1.  (avatar)
    e, dust, mnogo volim bitlse. ne bih bila to što sam da ih nisam slušala kao manijak, a ovo što si napisao prvi put čujem. ne znam da li mi je sad to više uopšte važno u životu....
    ali, objasni mi šta kod lennona znači ''imagine there's no heaven'', jer to da zamislim stvarno ne mogu... koliko god da sam energije i vremena potrošila na njih u svojoj mladosti.
  2. boogie wogie (avatar)
    e, a moš misliti Makartniija kad otvara koncert sa Hello Goodbye...
    ja sam mislio da ću da umrem od sreće.
    stajao sam na 7 metara od njega.
  3. boogie wogie (avatar)
    ček da obesim ovu moju omiljenu..

http://www.sendspace.com/file/bj3kyp
  4. DJM (avatar)
    ali, objasni mi šta kod lennona znači ''imagine there's no heaven'', jer to da zamislim stvarno ne mogu... koliko god da sam energije i vremena potrošila na njih u svojoj mladosti.
    Ne zameri mom odgovoru... ali vrlo je jednostavno...
    Gosn. Lennon kaze: Zamisli svet bez tih sranja i bice mnogo bolje...
    Raj=Pakao=Rat=Iluzija... sve je isto... ljudi se zamlacuju time... a u stvari rade mnogo lose stvari za lazne ciljeve...

P.S. svako ko je cuo od Lennon-a God... zna sta je hteo da kaze...

God is a Concept by which
    we measure our pain
    I'll say it again
    God is a Concept by which
    we measure our pain
    I don't believe in magic
    I don't believe in I-ching
    I don't believe in Bible
    I don't believe in Tarot
    I don't believe in Hitler
    I don't believe in Jesus
    I don't believe in Kennedy
    I don't believe in Buddha
    I don't believe in Mantra
    I don't believe in Gita
    I don't believe in Yoga
    I don't believe in Kings
    I don't believe in Elvis
    I don't believe in Zimmerman
    I don't believe in Beatles
    I just believe in me...and that reality

The dream is over
    What can I say?
    the Dream is Over
    Yesterday
    I was the Dreamweaver
    But now I'm reborn
    I was the Walrus
    But now I'm John
    and so dear friends
    you'll just have to carry on
    The Dream is over

Nadam se da je sada jasnije.
  5.  (avatar)
    to što je napisao zvučalo je ok kad sam imala 22. ali, sad kad imam 44 mislim da nije bio u pravu...uostalom, čvrsto sam ubeđena da i on već 27 godina zna da nije bio u pravu ....
    I just believe in me i on zna da je to sranje....samo što nama treba nešto očigledno, da bi u to i poverovali.
    u tom smislu sam pitala da mi neko objasni..jer, ako je to lennon rekao ne mora da znači i da jeste tako.
  6. boogie wogie (avatar)
    pa šta tu nije jasno.
    Veruj u sebe, onako kako misliš tako ćeš i živeti.
    Misliš da taj čovek ne bi onako osvojio ceo svet da nije verovao u sebe?
  7.  (avatar)
    ma, bugi, veruj mi, da je on sad živ, odrekao bi se toga što je napisao. jer, nije bio gloop uopšte. samo ga ona joko ovo ono sloodela....kako samo vas muške može žena da sloodi.
    kad je on nju pustio da peva...šta reći?!
  8. boogie wogie (avatar)
    e, a u čemu bi vi uživale kad mi ne bi bili skloni sluđivanjima..
  9.  (avatar)
    pa sad....nismo sve iste, majq mu.
  10. Dust (avatar)
    Ужасно ме слуђује та перцепција код Ленона... Па цела академија наука не би успела да изанализира у детаље све његове текстове. Добро, мало је то од дроге :), али опет, читам како је на пример, "A Day in a Life" веома револуционарна у томе. Ево препева:
    Danas sam čitao novine,
    Piše: Jedan se srećnik rešio muka
    Tužnih je vesti stvarno sve više
    Ja se nasmejah, duša mi grešna
    Šta ću, kad fotka bila je smešna

Uradio se, pa nije video
    Da zeleno je crveno postalo
    Gomila stoji, ćuti i blene
    Odnekud kao znan im taj momak
    Da nije neko iz Gornjeg doma

I film sam jedan gledao danas
    Engleska vojska ratuje za nas
    Gomila ne mari, brine svoju brigu
    A ja, kako ja leđa da okrenem
    Kad sam o tome čitao i knjigu
    Tako bih voleo da vas pokrenem

Otvorim oči i hitro ustanem
    Probam sa češljem, pa odustanem
    U trku s nogu čaj u grlo sunem
    Pogled na sat, ponovo kasnim
    Pronađem kaput i šešir grabim
    Pravo na bus, vremena nemam
    Na sprat odbauljam pa malo dunem
    Nešto mi govore, a ja dremam

Danas sam čitao novine, pišu
    U Blekburnu četiri hiljade rupa
    Rupe velike i rupe male
    Sve prebrojali, nema šale
    Taman za Albert Hol,
    da i to spomenem
    Tako bih voleo da vas pokrenem
    preveo Zoran Paunović

То се наравно наставило са "моржом", а "Imagine" je још и чист реализам спрам тога. Упамтите- Ленон уопште није веровао у Бога и рај као већина нас. Сматрао је да све треба потражити у себи. С обзиром да се за разлику од Харисона разочарао у Индију, ја бих рекао да је имао неку сопствену религију...
  11. boogie wogie (avatar)
    naravno da je imao sopstvenu religiju, i ne samo on.
    Sva četvorica su pevali o tome.
    Ime te religije je jednostavno - Ljubav.

U najkonkretnijem, najneposrednijem smislu.
  12. DJM (avatar)
    O, ljudi...
    Pa zar ne mozete da shvatite jednu najosnovniju stvar...

Evo postavicu vam jedno pitanje... a vi mi odgovorite...

Vi koji imate decu... birajte... Bog ili Deca...
    Vi koji ste se zaljubili, birjate... Devojka/Momak ili Bog...
    Vi koji imate zivot... birajte... Zivot ili Bog...
    Vi koji imate slobodu... birajte... Sloboda ili Bog...

E, ako mozete da mi odgovorite na ovo pitanje... onda sa vama vredi pricati.........
  13. boogie wogie (avatar)
    koj ti đavo pa jel vidiš da svatamo..
    između rupe na saxiji i tople vode, biramo toplu vodu.
  14.  (avatar)
    djm, BOG. mislim, biram Njega.
    a to što je naš lennon bio u zabludi, nije ni čudo, s obzirom na uslove u kojima je odrastao....jedino u šta i na šta je bio upućen je on sam, pa je shodno tome verovao samo u sebe.
    a da je bio kompleksaš - bio je, ruku na veliko srce. edipov kompleks nije razrešio na vreme, pa se oženio ženom straijom 7 godina...i stalno je bio pod njenom šapom.
    to što nije verovao...pa....
    još nešto - tekst za a day in the life nije pisao on nego makartni. on je samo pisao refren i to muzički deo.
  15. boogie wogie (avatar)
    matora63, biraš boga?
    pa kako bre to majkumu..
    ja taman pomislio ti neki rokenrol, kad ono..?
  16.  (avatar)
    mene su učili da verujem samo u sebe. a onda me život tako opičio nekoliko puta, da sam počela da sumnjam da je ono što su me učili dobro...pa sam malo počela da čitam neke druge knjige, pa sam shvatila da mi je mnogo lakše i bolje kad imam samo jedan autoritet koji je neporeciv. sve drugo je lepo - rock'n'roll i tako to, ali samo dok perem sudove, prozore, pijem pivo i tako to...ali, kad je duša u pitanju, onda nema dileme. to znaju svi koji me znaju.
  17. boogie wogie (avatar)
    aa..kapiram, posrnula dušica.
    Sad, kad je neko drugi odgovoran, sad je kao lakše...

Pa dobr, r'nr se nije primio kod svakoga i mnogi su se uprkos vasceloj revoluciji ipak vratili u okrilje prabaka i đedova..sve je to ljudski..
  18.  (avatar)
    booogie, svi smo posrnule dušice ili dušetine. samo neko hoće to da prizna samom sebi, pa onda javno, a neko neće ni u snu.
  19. boogie wogie (avatar)
    ne znam 63, ja mislim da bih pljunuo na sve ono što sam živeo kroz Beatlese i njihovu ideju, kada bi sad pokušao da verujem u boga isl..
  20.  (avatar)
    tvoja sloboda je da tako misliš. kapiram razliku. ali, i bitlsi su odrasli, shvataš? mislim, ne mogu da mislim isto sa 17, 23, 44 itd. mislim da je čak i lennon to rekao u svom poslednjem intervjuuu u ''playboy'' - u, neposredno pred ubistvo. ne mislim, sigurna sam u to da je to i rekao.
    ali, posle nekoliko dana je bio dead i to je kraj njegove ovozemaljske priče. uostalom, srešćemo se jednog dana svi tamo negde....čvrsto verujem u to.
Strana 1 od 6 12345 ... PoslednjaPoslednja