"prosto ko pasulj" - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

MALI TALASI

"prosto ko pasulj"

Oceni ovaj blog

Boza je narodno piće al' ga nekako zaboravismo, istina ima je još u nekim malim slastičarnama u koje retko ko zalazi. Znam i one koji je ne piju jer je ne vole.
A što i da pijemo bozu kad ima ovih obojenih vodica upakovanih u lepe flašice,da ih biraš i po boji i po ukusu a i po zemlji uvoza....

Pročitah danas u jednim novinama recept kako se pravi boza pa evo ga i na ovoj strani uz pomoć copy – paste ako neko poželi da se isproba u pravljenju iste:

"Potrebno je pola kilograma kukuruznog brašna staviti u pet litara mlake vode i ostaviti da odstoji desetak sati. Ili celu noć.
Onda lonac sa brašnom i vodom staviti na laganu vatru i ostaviti da krčka tri sata, pa skloniti sa šporeta da se tečnost ohladi.
U međuvremenu 20 grama kvasca staviti u mlaku vodu da se rastopi, a onda u prokuvano ohlađeno kukuruzno brašno. Dobro promešati i ostaviti sve da stoji još desetak sati.
Posle toga kroz gustu gazu procediti bozu, zasladiti je sa pola kilograma šećera (po ukusu dodati i više ako neko voli slađe). Sipati u boce, ali ne zatvarati ih da ne bi bilo 'bombardovanja' u frižideru, budući da flaše u protivnom mogu da puknu."

I to je sva mudrost, stara 150 godina, koliko je star i ovaj recept.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Pitali Engleza kako to da je engleska trava najbolja a on kaže da je to mnogo prosto postići. Prvo obradiš zemlju, poseješ travu, zalivaš, pokosiš, zalivaš, pokosiš.... i tako narednih 200 godina....pa stvarno je "prosto ko pasulj" samo što u tih 200 godina nekoliko generacija zna da je to "prosto" a ipak ne prestaje da radi na njoj.......

Pošalji ""prosto ko pasulj"" na Facebook Pošalji ""prosto ko pasulj"" na Google Pošalji ""prosto ko pasulj"" na My Yahoo! Pošalji ""prosto ko pasulj"" na Live Pošalji ""prosto ko pasulj"" na MySpace Pošalji ""prosto ko pasulj"" na Twitter Pošalji ""prosto ko pasulj"" na Digg Pošalji ""prosto ko pasulj"" na del.icio.us

Ažurirano 21.07.2009. u 16:56, autor: SibirskiTigar

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Say it right (avatar)
  2. capljara (avatar)
    Dal` jos ima negde klakera i kabeze ( Secas se majstore )
  3. SibirskiTigar (avatar)
    saytright - hvala
  4. SibirskiTigar (avatar)
    capljara - cuo sam i za klaker i kabezu al ih nikad nisam pio
  5. Cicoka (avatar)
    Ја бозу купујем у макробиотичким продавницама и то врло често.Нај радије је пијем у комбинацији са лимунадом(пола пола).
  6. SibirskiTigar (avatar)
    Cicoka - moracu da isprobam tu kombinaciju
  7. NidjeVeze®SpetljanaUZivot (avatar)
    nekako mi od kvasac+brasno+voda+secer najljepsa voda:)
  8. gagili48 (avatar)
    Nikada je nisam pila ali...ok, probacu, moram...
  9. LJILJA MMM (avatar)
    tradicija.........šta to beše?
    Prošlost što luta međ neboderima
    kod starog pesnika zaboravljena rima
  10. SibirskiTigar (avatar)
    NidjeVeze - i meni je lepa
  11. SibirskiTigar (avatar)
    gagili - moze samo da ti se dopadne ili ne
  12. SibirskiTigar (avatar)
    LJLJA - u pravu si, kako lako sve odbacujemo
  13. Vodka (avatar)
    Meni to vise lici na proju. Ha ha , salim se tigre. U mom gradu je bilo desetine poslasticarnica u kojima se prodavala boza a ja je nikada nisam probala , nekako mi izgledala sumnjivo, ko zna sta tu ima.
    I pazi, odavno me vec jako interesuje koji su ti sastojci od kojih se pravi boza i bas ti svaka cast za ovaj recept. Ne zato sto cu ja da je pripremam , vec sto sam napokon saznala i za to.
  14. SibirskiTigar (avatar)
    vodka - vreme je i da probas