Priča * Mračni kutak


Bio jednom jedan Zeljahon, živeo je kao i svi drugi. Niko nikada ne bi znao za njegov mrki kutak da nije imao veliku potrbu za ljubavlju. Ljubavi mu nikad dosta, nikada dovoljno, željan, tužan za njom je sav život čeznuo. Svuda je ljubav tražio , u svakom oku, u glasu prolaznika, u osmehu devojaka, pod svaki kamen u mirisnom senu na zvezdanom nebu. Život mu se pretvorio u potragu. Snovi su mu pevali pesme o ljubavi i on, Zeljahon je snove sledio. Mašta je igrom svaki dan ljubav oživljavala, koja je srce toplinom grejala. Kud god hodio, ma gde je išao , šta god činio razvejavao je svoju bol bezljubavlja. Njegova tuga za ljubavlju nalazila se svuda; u dnu svake reči, na ivici pogleda, u dodiru ruke pri pozdravu, u osmehu u nemoj osami. Najviše je krike žali odavao dok se veselio, dok je pevao, dok je olako preko života, preko nepravdi prelazio, dok je praštao, dok je verovao. Niko mu nije mogao to blago pružiti. Oni koji su ga ljubili, koji su ga poštovalu, koji bi za jednu njegovu reč, pogled sav život predali bili su mrakom kutka njegovog progutani. Postao je Zeljahon virtuoz zova ljubavi, maštar rađanja čuda-ljubavi ali njegov mrki kutak ih je progutao pre nego što ih je on Zeljahon prepoznao.
Zakortljani život je tekao sa potragom se stopio. Nslućujući kraj Zeljahon jedne duge noći užasnuto shvati da je mračni kutak osvojio njegov zov dok je njegov pogled bio u daljini u potrazi za ljubavlju. Nesrećan, shvatio je strašnu istinu, svu ljubav što je zov prizvao mračni kutak je uništio. Dragocenost, ljubav je ostavljena van zidina duše Zeljahona, nikad je nije mogao imati, doživeti, trajati sa njom i bitit prožet sa njom. Jednom nakon zova nad zovovima , draguljima optočenim, došla je Ona , Ljubav ljubavi. Kraljica Ljubav, sva mirisna, cvetna, meka i topla, sa zvukom talasa morskih, praćena pesmom slavuja, horom anđela ...stala je ispred Zeljahona, osmotrila prizivača, molioca ljubavi i u njemu spazila mrki kutak. Kutak mraka Zeljahona, otvoren, spreman da sve što mu se približi proguta ko gladno dete. Kraljica je prepznala bezdan i njemu grobnicu bezbroj ljubavi, njenih nežnih podanika. Prozračna, kao san neuhvatljiva Ljubav ljubavi je načinila jedan pokret lagani ... Skinula je veo obneviđja sa oka Ziljihona..... Pogledali su se za tren on i Ljubav ljubavi. Prepoznao je on, Ziljihon, beskrajnu tugu u ukraj oka Njenog, koja se stopila sa njegovim očajem, strahom i stidom i....
nestala je Ona a Zeljahon zbunjen nije više zano da li jeste ili nije, šta je , kako, ... veo skinula...
Samo suze, teške olovne, bolne i gorke... svedočile su o trenutku susreta, srce uznemireno, i reka u duši i kao prah zlaćani da je na gruboj ruci nežno pao i dotakao ga, ... Zeljahon na kolena je pao pred tamnim kutkom ridajući, suzama zalivajući uništene ljubavi, ne prepoznate, u večni mrak odvedene, u tamni kutak sahranjene, jecajima eho hvatajući...
 
"A Ljubav ljubavi,prepoznavsi njegov poziv za pomoc,pojavi se ponovo pred njim i pruzi mu svoju ruku,neznu i meku poput najfinijeg plisa.
Brisuci mu sa lica pokajnicke suze,pomilova ga po obrazu i rece:
"Ove suze sam cekala da vidim.Sada znam da si razumeo ono sto ima isti naziv kao i moje ime.
I znam da si sada svestan da imas u sebi tamni,mracni kutak koji unistava svu neznost i lepotu drugog bica koje ti se priblizi.I ne ocajavaj zbog toga.
Svi mi imamo iste tamne kutove svoje duse,jer nam je to podareno kao svesnim bicima.
Vestina je samo da ih prepoznamo i da im ne dozvolimo da nam uniste nesto vredno sto nam se,ponekad,daruje u zivotu"

Ps.Ne volim tuzne zavrsetke,samo me happyend cini srecnom.
Zato je zavrsetak price ovakav,u mojoj verziji.
Nadam se da ne zameras,Pely...
 
Ни ја не вочим тужне приче...али ...ова ...

Пред прича *Свако има свој мрки кутак

Прича * Мрачни кутак је прича из средине. Почела је у не упамћеном тренутку живота када се пријатељи препознају, када се погледају и даље заједно ходају. Мој пријатељ је обично биће са хиљаде мана као и ја али са једном светлом врлином која је довољна да га волим, пазим, пратим, да се на њега ослањам, да му руку дам, да се заједно смејемо, веселимо, делимо многе дане, осећаје, размењујемо размишљања и да имам коме да поверим своје велике и мале тајне.
Мој пријатељ је драго биће које лута васионом тражећо одговоре за изгубљене љубави, расуте сузе, топле загрљаје, вртлоге среће. Обзиром да га волим дуго сам размишљала како да му кажем, део истине коју видим. Немам права да саветујем док ме не запита. Он зна да га нешто кочи...он осећа да у свакој вези залута... Пун је очаја и туге, разочарења. Заједно мелеме на ране постављамо.

Негде сам прочитала да човек најбоље прихвата мишљење, покреће се на размишљање ако је прича у дата у трећем лицу.

http://4.***************/_z_gGXxYhN3g/Se5NgCd3vKI/AAAAAAAAA8g/BBiAmfhtfn8/s1600/friendship_7.gif
Тако сам смислила причу о Зељахону. У његовом имену нема ни једно слово имена мога ријатеља. Осмислила сам драматичну причу, не завршену причу, која има за циљ да покаже пут једног не виђења. Циљ је да прича у његов ум посади семе које кад проклија може дати значајне плодове на грани љубави. Прича је драматична да би имала снагу покретања, да га иницира у датом тренутку клијања да донесе одлуку сагледавши могуће последице....
Ако се у животу се понављају догађаји, мишљења сам да треба тражити узрок, разоткрити слабу карику , ојачати је и ићи даље освешћено стазом својих жеља.
 
Poslednja izmena:
"Covek najbolje prihvata misljenje,pokrece se na razmisljanje,ako je prica data u trecem licu.."
Ovo je istina,Pely,a vazi ne samo za pricu vec i za realnost,zivot:kad god imas problem kako odreagovati u odredjenoj situaciji,"izadji iz nje"tj.posmatraj je ocima nekog "sa strane".
Cesto se drugacije se vide i ljudi i dogadjaji kada se emotivno dinstaciramo od njih.Ako anuliramo pristrasnost u percepciji,vidjenje ce nam biti realnije.
Ps.Kao ilustraciju ovoga,da navedem primer ljubavnog razocarenja:
Kad ocajavamo za odredjene postupke osobe u koju smo zaljubljeni,treba se zapravo zapitati da li smo iznevereni zato sto imali idealizovanu,nerealnu sliku o osobi,objektu nase ljubavi?
Cesto se usled ljubavi(kad emocije dominiraju nad razumom)vidi ono sto zeli da se vidi,a ne ono sto realnost pruza.
Izvini,uvek sam(zbog potrebe da budem jasna) preopsirna u komentaru..
 
lejla.al.dbuni;bt35301:
Izvini,uvek sam(zbog potrebe da budem jasna) preopsirna u komentaru..

Naprotiv, ne smeta mi opširnost, drago mi je da si iznela svoj stav i mišljenje.
Osobina jakih je da hoće, smeju
3d_smiley_2.gif
i umeju da napišu svoje viđenje, svoje zapažanje.
 

Back
Top