Sto ja volim da jedem

Baklava-main_Full.jpg


Probudim se jutros i prvo sto mi pade na pamet je kako bih danas mogao da pojedem nesto slatko. Odmah pocnem da se umiljavam Maki navodeci je da mi kaze da ce mi napraviti moju omiljenu poslasticu,baklavu. Pristane ona na kraju al ne bas voljno.
Ja pocinjem da se vrtim,ulazim u kuhinju kao nesto slucajno trazim,nesto kao radim a s'nestrpljenjem ocekujem da cujem onaj njen poziv "somboled hoces da probas"...... Ponekad kad hoce da me pecne zove me"somboled' jer kaze kako mi dupe uvek viri iz frizidera a ja kao nesto nadignem nos, to tek reda radi a u stvari mi je sve jedno jer je to istina.

Joj kako je ta baklava dobra i zato cu ovde da ostavim recept ako neko bude pozeleo da se oproba u spremanju iste. Preporucujem je OSOBITO ali skrecem paznju da se treba pridrzavati recepta


200 g mlevenih oraha
100 g seckanih oraha
500 g tankih kora
150 g maslaca

Za sirup:
1,1 lit vode
1,1 kg secera
2 vrecice vanilin secera ili njekoliko kapi ekstrakta vanile
1 limun
1 saka ljubavi

Priprema:
Za šećerni sirup:
- u lonac stavimo vodu da se kuva, šećer, vanilin šećer i nekoliko kolutova limuna. Kada voda pocne da vri smanjimo vatru i kuvamo 45 minuta. Dobiveni šećerni sirup maknemo s vatre i ostavimo da se hladi.
U jednoj posudi pomešamo mlevene i seckane orahe. Vatrostalnu posudu namažemo delom rastopljenog maslaca pa u nju slažemo četiri reda kora od kojih svaku osim zadnje (četvrte) premažemo rastopljenim maslacem. Zadnju (suvu) koru posipamo mešavinom oraha i postupak slaganja premazivanja i filovanja kora ponavljamo još dva puta. Na kraju slaganja, u zadnjem redu, zadnju koru premazujemo maslacem. Kako bismo lakše izrezali kolač, oštrim nožem, pre pečenja, zarežemo slojeve (ali ne do dna) u pravouglove, kvadrate ili slično po želji. Uz rub posude, uvinemo višak kora (ako strce) da dobijemo glatku površinu kolača. Kolač stavimo u zagrijanu rernu, na 200°C oko 45 minuta (zavisi od jačini rerne), odnosno dok površina kolača ne postane zlatno smeđa. Pečen kolač izvadimo iz rerne, ostavimo ga da se malo ohladi, pa ga zalijemo šećernim sirupom i kolutovima limuna koje rasporedimo po povrsini baklave. Baklavu pre posluživanja pustimo da odstoji nekoliko sati ili preko noći.Ja to ne mogu da docekam nikada
Dok sam ovo pisao setih se stihovi Mike Antica pa cu sa njima i da zavrsim


Kako mozes da lazes
da najvise volis da jedes
na svetu,
kad najvise volim da jedem – ja!

Ja,bre,kad jedem,brate,
padaju zvezde na krovove
kao bele dudinje
i plivaju mnoge ladje po Tisi.

Ja,bre,kad jedem,brate,
konji rastu lepi kao violina
i vozovi u Pestu putuju
i cak u Rumu, casnu rec.

I kad nema hleba,ja zvacem.
Zvacem nista,brate.Onako.
Za moju dusu,casna rec.

Nemoj zato da lazes
da najvise volis da jedes
na svetu,
kad najvise volim da jedem – ja!
 

Back
Top