Milorad - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

MALI TALASI

Milorad

Oceni ovaj blog

Na drugoj obali “malih talasa” odmah iza povijenih topola prostiru se njive.
U rano prolece i kisnu jesen Ibar zbog kisa i snega naraste u ogromnu zlocestu reku koja nosi sve pred sobom. Poplavi polja,cesto spere zemlju koja i nije zemlja nego neka mesavina peska i mulja. Nakad nanese naplavinu koja toliko zagadi to zemljiste da skoro nista na njemu ne moze da rodi osim kukuruza. Kukuruz tu raste iz prkosa , inati se reci kao da joj kaze ne mozes mi nista. Mi smo u te njive ulazili kao u svoje, brali mladi kukuruz, bacali ga u vodu da slucajno ne naidje seljak i kasnije plivajuci skupljali po reci i na drugoj obali pekli pecenjake. To je onaj kukuruz belog zrna,prepun mleka a kada se ispece sladak je kao med. Jednoga dana ispred jedne od njiva zaticemo tablu na kojoj pise “ko hoce da bere moju mumuruzu,neka ode kuci i oprosti se sa svojima i nek dodje da bere moju mumuruzu”. Slatko smo se ismejali, tabla nas nije sprecila da udjemo u njivu i ponovo beremo slatke klipove nesvesni da je to necija muka. Sledeceg dana spremamo se da izadjemo iz reke a iz kukuruza izlazi vlasnik,brkati seljak sa stapom u ruci i pita ko ce prvi da oseti da li je stap dovoljno tvrd.
Zastali smo, niko nema hrabrosti... vidi se da je seljak spreman da onaj stap prelomi na necijim ledjima a onda mu neko rece: ...nemoj da se sekiras, mi necemo u tvoju njivu, znamo da si siroma covek, da nemas, idemo u njivu tvog komsije, on je gazda. Odjednom se seljak nekako uspravi, postade vislji, kaze... ko siroma,jel ja, e da vidis jel sam siroma, pa ulete u njivu i poce da bere kukuruz i da ga baca prema nama . On baca a mi bezobrzano dobacujemo…..nemoj bre covece idemo u gazdinu njivu. Jeste li ste sad zadovoljni kaze seljak, Milorad nikad nije bio siroma pa nece ni dva kukuruza da ga osiromase.
Sutradan tabla je nestala a mi vise nikad nismo usli u tu njivu,ne zbog straha, bilo nas je stid iako tada to niko nije hteo da prizna

Pošalji "Milorad" na Facebook Pošalji "Milorad" na Google Pošalji "Milorad" na My Yahoo! Pošalji "Milorad" na Live Pošalji "Milorad" na MySpace Pošalji "Milorad" na Twitter Pošalji "Milorad" na Digg Pošalji "Milorad" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. lejla.al.dbuni (avatar)
    I trebalo je da vas bude stid!..he,he,he..
    Jos jedna topla "crtica" iz seoskog zivota u koju je utkan mentalitet naseg srpskog seljaka..