О ЉУБАВИ ПРЕМА БЛИЖЊИМА - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

onisifor

О ЉУБАВИ ПРЕМА БЛИЖЊИМА

Oceni ovaj blog
• Воли Јединога Бога и заволећеш сву децу Божију. Ко искрено љуби Бога, тај не може да не воли ближњега. (Филарет Черниговски)

• Ми смо дужни да имамо братско срце према нашима ближњима, стога што Бог има очинско срце према свима нама. (Прота П. Соколов)

• Бог се свакако стара о теби, и то непрекидно, па и ти непрестано брини о ближњему твоме. (Филарет Черниговски)

• Због чега се одричеш љубави према ближњему, када је Христос за њега чак и живот свој положио? (Филарет Московски)

• Нећеш бити понижен ако укажеш љубав и поштовање твоме ближњему, па макар се он налазио на много нижем степену ума, звања, стања и морала од тебе, већ ћеш бити понижен ако му љубав и поштовање не укажеш. (Прота Ј. Толмачев)

• Онај нам је свагда ближњи, који потребује нашу помоћ. (Прота Ј. Толмачев)

• Учи се да у трпљењу подносиш туђе недостатке и слабости, ма какве оне биле, стога што у самоме теби има много недостатака које други морају подносити. (Тома Кемпијски)

• Не чини и не пожели другоме оно што самоме себи не желиш. Тешко ти је када ти се смеју – не смеј се ни ти другоме. (Филарет Черниговски)

• Што ниси рад себи, не чини другоме; а што си рад од других, то најпре сам учини другоме.
Тешко ти је када нико неће да саучествује у недаћи и жалости твојој; потруди се да и ти сам узмеш саучешћа у туђој невољи. (Филарет Черниговски)

• Желиш ли да те воле људи? Воли и ти њих. Хоћеш ли да и теби сви без изузетка чине добро? Чини и ти добро свима и свакоме без изузетка. Теби би свакако било мило када би се сви теби обраћали с кротошћу и смерношћу? Буди и сам кротак и смеран пред свима. (Филарет Московски)

• Треба бити правичан према свима, па чак и према онима који нису такви према нама.
Будимо строги према себи, а попустљиви чак и према онима који умеју да праштају само себи самима. (Плиније Млађи)

• Воли грешнике, но мрзи дела њихова. (св. Исак Сирин)

• Не чини никоме зла, и ни о коме не мисли зло у срцу своме. (Ава Мојсеј)

• Не чините другоме оно што не бисте желели да вам други чини: извршавање тог правила сачињава доброту. Чините другоме оно што ви желите да вам други чини – то је доброчинство и врлина. (св. Јован Златоусти)

• Заиста добар човек заборавља своје јаде у туђим јадима, и своје радости у туђим радостима. (Лафатер)

• Онај много чини који много воли. (Тома Кемпијски)

Pošalji "О ЉУБАВИ ПРЕМА БЛИЖЊИМА" na Facebook Pošalji "О ЉУБАВИ ПРЕМА БЛИЖЊИМА" na Google Pošalji "О ЉУБАВИ ПРЕМА БЛИЖЊИМА" na My Yahoo! Pošalji "О ЉУБАВИ ПРЕМА БЛИЖЊИМА" na Live Pošalji "О ЉУБАВИ ПРЕМА БЛИЖЊИМА" na MySpace Pošalji "О ЉУБАВИ ПРЕМА БЛИЖЊИМА" na Twitter Pošalji "О ЉУБАВИ ПРЕМА БЛИЖЊИМА" na Digg Pošalji "О ЉУБАВИ ПРЕМА БЛИЖЊИМА" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Neponovljiva Gracija (avatar)
    Не чините другоме оно што не бисте желели да вам други чини: извршавање тог правила сачињава доброту. Чините другоме оно што ви желите да вам други чини – то је доброчинство и врлина. (св. Јован Златоусти)
  2. onisifor (avatar)
    Citat Original postavio Neponovljiva Gracija
    Не чините другоме оно што не бисте желели да вам други чини: извршавање тог правила сачињава доброту. Чините другоме оно што ви желите да вам други чини – то је доброчинство и врлина. (св. Јован Златоусти)

Da, sv.Jovan Zlatousti je umeo da kaže pravu stvar. Jel to iz "Duhovne gradine"?
  3. Neponovljiva Gracija (avatar)
    To je deo izvucen iz tvog prilozenog teksta koji je moj zivotni moto
  4. onisifor (avatar)
    Aha, mislio sam da li je citat objavljen još negde osim u "Duhovnoj gradini."
  5. Nikola_SRBIN (avatar)
    Mnogo poucnih stvari se moze naci u svim tekstovima vezanim za hriscanstvo
  6. onisifor (avatar)
    Ja bih posebno izdvojio Tolstoja i C.S. Lewisa-a.