Bog, zlo i nezgodna pitanja - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

onisifor

Bog, zlo i nezgodna pitanja

Oceni ovaj blog
Univerzitetski profesor postavio je svojim studentima ovo pitanje:
«Je li Bog stvorio sve što postoji?»
Jedan student mu je smelo odgovorio: «Da, Bog je stvorio sve što postoji!»
«Bog je sve stvorio?» upita profesor još jednom.
«Da, profesore» odgovori student.
Profesor će potom: «Ako je Bog stvorio sve, onda je stvorio i zlo. Budući da zlo postoji, a uzevši u obzir princip da nas određuje ono što radimo, onda je i Bog zao!»
Student je ostao ćutke, a profesor je pun sebe konstatovao kako je još jednom dokazao da je ono što hrišćani veruju zapravo mit.
Drugi je student podigao ruku i pitao profesora da li sme nešto da ga pita.
«Naravno» odgovori profesor.
Student ustane i reče: «Profesore, postoji li hladnoća?»
«Kakvo je to pitanje? Naravno da postoji. Zar ti nikad nije bilo hladno?»
Studenti su se zakikotali na kolegino pitanje.
Mladić je odgovorio: «Zapravo, profesore, hladnoća ne postoji. Prema zakonima fizike, ono što mi smatramo hladnoćom u stvarnosti je odsustvo toplote. Svako telo ili objekat prema proučavanju ima ili prenosi energiju, a toplota je ono što čini da telo ima ili prenosi energiju.
Apsolutna nula znači potpunu odsutnost toplote, sve stvari postanu inertne i nesposobne za reakciju na toj temperaturi. Hladnoća ne postoji. Mi smo stvorili tu reč da opišemo kako se osećamo ako nemamo toplotu.»
Student nastavi s pitanjem: «Profesore, postoji li tama?»
Profesor odgovori: «Naravno da postoji.»
Student će na to: «Opet niste u pravu, profesore, ni tama ne postoji. Tama je u stvarnosti samo odsustvo svetla. Svetlo možemo proučavati, ali tamu ne. Zapravo, možemo se poslužiti Newtonovom prizmom da pretvorimo belo svetlo u mnoge boje i proučavati različite dužine svetlosnih talasa za svaku boju. Ne možemo meriti tamu. Najobičniji zrak svetla može prodreti u svet tame i prosvetliti je.
Kako možete znati koliko je određeni prostor mračan? Merite količinu prisutnog svetla. Nije li ovo tačno? Tama je pojam koji ljudi koriste da opišu šta se događa kada nema svetla.»
Na kraju, mladić upita: « Profesore, postoji li zlo?»
Sad već pomalo nesiguran, profesor odgovori: «naravno, kao što sam već rekao. Vidimo zlo svaki dan. Najčešće u svakodnevnim primerima čovekove nečovečnosti prema drugim ljudima... u zločinima i nasilju širom sveta. Ove manifestacije nisu ništa drugo nego zlo.»
Na to će student: «Profesore, zlo ne postoji, ili barem ne postoji samo po sebi.
Zlo je jednostavno odsustvo Boga. Baš kao i tama i hladnoća, to je pojam kojeg su ljudi stvorili da opišu odsutnost Boga. Bog nije stvorio zlo. Zlo nije poput vere i ljubavi koje postoje baš kao što postoje svetlo i toplota. Zlo je posledica onog što se dogodi kada u čovekovom srcu nije prisutna Božja ljubav. Baš poput hladnoće koju doživljavamo u odsustvu toplote, ili poput tame koja se događa kada nema svetla.»
Profesor je seo.
Mladić se zvao Albert Einstein

Pošalji "Bog, zlo i nezgodna pitanja" na Facebook Pošalji "Bog, zlo i nezgodna pitanja" na Google Pošalji "Bog, zlo i nezgodna pitanja" na My Yahoo! Pošalji "Bog, zlo i nezgodna pitanja" na Live Pošalji "Bog, zlo i nezgodna pitanja" na MySpace Pošalji "Bog, zlo i nezgodna pitanja" na Twitter Pošalji "Bog, zlo i nezgodna pitanja" na Digg Pošalji "Bog, zlo i nezgodna pitanja" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Jefimija M (avatar)
    Hvala Vam na ovom tekstu. Zaista sam uzivala citajuci, a uvek sam srecna kada nesto naucim. Svako dobro.
  2. onisifor (avatar)
    Želim Vam sve najbolje!
  3. duska.vodolija (avatar)
    Divota ,u kuci sve na svom mjestu.Zadovoljna se setkam i pritiskam dugmice.Radi masina za sudje ,ukljucen televizor ,I gle nestade strija .Sjela sam zaustavljena.Pitala sam se u mraku BOG,ako je sve stvorio moze sve da zaustavi da nam da i da nam uzme da vrati uzeto ,mi cemo tim dogadjajima davati imena.
  4. onisifor (avatar)
    Otprilike tako.
  5. Дракула (avatar)
    Пре неких 5 месеци Луталица је поставио помоћу овог текста тему...Јако поучна прича...