Cirkus - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

onisifor

Cirkus

Oceni ovaj blog
Najbolji delovi dobrog ljudskog života su njegovi maleni, bezimeni, zaboravljeni činovi dobrote i ljubavi.
William Wordsworth

Jednom, dok sam bio tinejdžer, moj otac i ja smo stajali u redu za ulaznice u cirkus. Konačno je, nakon dugoga čekanja, ispred nas ostala samo jedna porodica, koja me je veoma zainteresovala. Bilo je osmoro dece, verovatno su sva bila mlađa od dvanaest godina. Bilo je očigledno da nisu baš bogati. Njihova odeća nije bila skupocena, ali je bila čista. Deca su bila dobro vaspitana; stajala su u parovima iza roditelja, držeći se za ruke. Uzbuđeno su brbljali o klovnovima, slonovima i drugim učesnicima cirkusa koje će te večeri videti. Iz njihovog ponašanja jasno se dalo naslutiti da nikada pre nisu bili u cirkusu. Ovo je trebalo da bude vrhunac njihovih mladih života.
Otac i majka ponosno su stajali ispred njih. Mama je držala oca za ruku gledajući ga kao da govori: »Ti si moj vitez na belom konju.« On se smeškao i ponosno šepurio, gledajući je kao da odgovara: »Pa, naravno da jesam.«
Prodavačica je upitala oca koliko ulaznica treba. Ponosno je odgovorio: »Dajte mi, molim vas, osam dečijih i dve ulaznice za odrasle, tako da mogu odvesti svoju porodicu u cirkus.« Prodavačica je kazala cenu. Čovek nije imao dovoljno novca. Kako bi se sada mogao okrenuti i reći svojoj deci da nema dovoljno novca za ulaznice u cirkus? Primetivši šta se događa, moj je otac zavukao ruku u džep, izvukao novčanicu od dvadeset dolara i bacio je na pod. (Mi nismo uopšte bili bogati!) Zatim se sagnuo, pokupio novčanicu, lupnuo muškarca po ramenu i rekao: »Oprostite gospodine, ovo vam je ispalo iz džepa.«
Čovek je znao šta se događa. On nije tražio milostinju, ali je svakako cenio pomoć u očajnoj, srcu bolnoj i neugodnoj situaciji. Pogledao je moga oca u oči, uhvatio ga za ruke čvrsto stežući novčanicu od dvadeset dolara. Dok mu se suza kotrljala niz obraz, drhtavim je usnama odgovorio: »Hvala vam, hvala vam, gospodine. Ovo zaista mnogo znači i meni i mojoj porodici.«
Moj otac i ja vratili smo se do auta i odvezli kući. Te večeri nismo otišli u cirkus, ali tamo nismo bili uzalud.

Pošalji "Cirkus" na Facebook Pošalji "Cirkus" na Google Pošalji "Cirkus" na My Yahoo! Pošalji "Cirkus" na Live Pošalji "Cirkus" na MySpace Pošalji "Cirkus" na Twitter Pošalji "Cirkus" na Digg Pošalji "Cirkus" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Jefimija M (avatar)
    Postovani, Vasi tekstovi su tako cudesni. Gde ih nalazite? Svaki tekst ima svoju poruku, svaki je ostavio trag u mojim razmisljanima, a verovatno cu se jos koji put vratiti da procitam i razmisljam o procitanom. Recite nam, odakle izvor ovolikih mudrosti?
  2. onisifor (avatar)
    Ove tekstove sam sakupio iz nekih hrvatskih časopisa (ono što se meni učinilo zanimljivim), pa sam to samo 'prebacio' na ekavicu. Nisam ih sve stavio u blog, ima ih još podosta. Rado ću Vam ih, ako želite, poslati na mejl, ili kako već.