Transcendentno i Dostojevski

Подела на појаву и ствар по себи јесте најзначајнија подела у филозофији и највеће достигнуће људског мишљења уопште. Оно што су источњаци одувек имали у интуицији, западни човек добио је у последњих неколико векова уз постепен развој идеалистичке филозофије, која је на крају дошла до дефинитивне поделе на појаву и ствар по себи. У чему се састоји та подела?

Оно са чиме људско сазнање има посла, јесте појава, опажајни свет, слике наспрам субјекта. Тај опажајни свет који зовемо "реалност" суштински је везан са субјекат и ван њега не остаје онакав каквим га опажамо, већ његова егзистенција тада постаје трансцендентна (недоступна људском сазнању). Значи реалан свет изван свести, није више "свет за нас", скуп објеката испред нас, већ "свет за себе" ствар по себи.
Ово је најважније знање у филозофији засновано на најчвршћим могућим темељима истинитости. Њега сам већ обрадио у свом првом блогу овде и поново упућујем на њега. Када неко то јасно схвати може рећи да се у њему родио "филозофски разбор". Он тада зна да објекти какве их опажа, нису такви по себи и да одговор на питање које се намеће, шта су објекти по себи када их не опажамо, остаје трансцендентан.

Међутим, филозофија није стала пред тиме. Осим опажања објеката спољашњег света имамо и нешто сасвим другачије од тога, а ипак присутно као наша најдубља суштина, сама основа нашег бића а то је воља. Али и унутрашње опажање воље далеко је од ствари по себи, иако нас оно може бар делимично приближити истој. Мистична искуства као и стања измењене свести могу нас истој приближити за корак даље.

Принцип у свему овоме је јасан . Оно што нас раздваја од праве суштине нас самих, и суштине свега око нас, јесу форме интелекта а то су простор и време. Мозак је објективисана слика интелекта и у сваком случају у коме мозак доживи неку пертурбацију, поремећај својих функција, суштина изван појаве промаља се на видело. То се дешава приликом дуготрајних постова аскета, приликом разних шокова, траума или приликом узимања опојних супстанци. Све то утиче на мозак и чим он доживи прекид или већи поремећај своје функције, ствар по себи се промаља на видело а вео маје се привремено тањи.

Свако ко то доживи своја искуства неће неће моћи преточити у речи. Мистицизам је фрустрирани покушај да се нешто, што је изван сазнања и изван интелектуалних форми, ужљеби управо у те форме. На тај начин можемо добити само метафоре, алегорије и симболе нечега што је изван сваког описа.
Али сасвим је друга ствар када неко доживи тако нешто, а тај неко је један од највећих књижевника овога света.
Тада опис постаје божанствен:

"I ja osetih kako se nebo spusti na zemlju i proguta me. Boga sam osetio kao jednu uzvišenu duboku istinu i osećao sam kako me on prožima. Da, postoji bog, uzviknuh ja. Šta se pošle toga desilo, ja ne znam. Vi i ne slutite kako božansko osećanje milja obuzima epileptičara jednu sekundu pre napada. Ja ne znam da li je ovo milje trajalo sekundama ili satima, ali verujte mi da ne bih želeo sve radosti sveta za ovo... Da, isplati se dati čitav život za jedan takav trenutak... U ovim minutima bila mi je jasna duboka, čudovišno lepa reč: doći će jednom doba kad vreme neće više postojati.
Cristo_degli_abissi.jpg


Ima sekundi kad vi iznenada osetite večnu harmoniju, koja ispunjava čitavo biće: To je kao kad čovek iznenada oseti u sebi čelu prirodu i kaže — da, to je istina... to nije samo ljubav, to je više nego ljubav. Užasno je kako su ta osećanja tako jasna, a radost tako ogromna... U ovih 5 sekundi ja proživljujem čitav jedan život, čemu celokupni razvitak, kad je cilj već postignut".

Достојевски је био епилептичар и познато је да приликом исте настаје "кратки спој" у мозгу, управо ситуација коју смо описали. Међутим, оно што је интересантно у свему томе није тај "кратак спој" већ тренутак пре њега, који се у медицини зове "хало ефекат" а у коме вео Маје изгледа да спада на начин затишја пред буру.

Ово о чему Достојевски говори није опажајан свет. Овде нема форми простора, времена, каузалитета на које је људски интелект навикао да се ослања. Ово је додир нечега сасвим другачијег. Толико другачијег да не може добити никакве атрибуте, чак ни атрибуте постоји или не постоји. Зен ћутање је најбољи опис, али као што видимо постоји један много бољи опис а то је управо овај Достојевског.

Да ли икада размишљате о трансцендентном, о луци ка којој плови наш брод живота. Ми смо морнари у броду и пловимо према луци, смрти, а она је ништа друго до трансцендентно (изван могућности поимања).
Да ли је Достојевски у праву када каже да би мењао цео живот за један тренутак тога, ма шта то било?

Можда је баук смрти, које се толико плашимо, само баук незнања, а да је Сократова мирноћа пред истом заправо радост која прераста у блаженство које се не може ни наслутити на овом свету. Толико блаженство, да цео живот за кога се сада грчевито држимо, не вреди једног његовог тренутка?

https://forum.krstarica.com/threads/transcendentno-i-dostojevski.281943/
 
Poslednja izmena:
Mozda je neopisivi dozivljaj TOGA, neimenovanog a znacajnijeg po intenzitetu i prozimanju od ljubavi, upravo srazmeran njegovoj kratkoci. TO uzima dah, remeti poimanje, mesa pojmove u njegovom tumacenju, gubi na intenzitetu samim pokusajem da se objasni...i nestaje strasnom brzinom kako mu se ne bismo previse prepustili gubeci time stvarni deo sebe (nas). Minut TOGA je dublje i znacajnije od silnih godina koje odzvanjaju svojom prazninom...i jos neuslovljeno Voljom! Na postavljeno pitanje cu reci da - razmisljam o "luci" ali bljesak srece pripadanja i radosti pristajanja camca bacanog po talasima, ne osecam u mislima iako je Volja ne odbija. Ako je TO tamo, na cilju, onda se ne treba bojati a ako nije ionako je svejedno. Ja bih da TO nekako zasigurno osetim pre bleska, nestrpljiva sam u cekanju :). Rado bih da imam Sokratovu mudrost, ali mi treperenje nemirne Volje ne dopusta pomirenost sa smislom samo TOG trenutka. Tebi?
 
"То"... трансцендентно, ма шта таква непојмљива врста егзистенције била и значила, јесте лука ка којој пловимо, неизбежно, а филозофија је ту да нас на то припреми, и да нам, макар делимично, унапред уклони вео Маје који заклања нашу праву суштину. Достојевски је својим генијем нешто описао. То када читамо звучи величанствено али опет се можемо питати попут Шопенхауера: "Које су то фаталности са оне стране сваког могућег искуства а које су учиниле да се воља по себи објективише на овакав јадан начин, као свет у коме влада патња и смрт ". Дакле, ма шта то било, то је наша најунутрашњија суштина и што пре скинемо вео Маје са очију и сједнимо се са њом, тим боље. И да, могу рећи да сам нестрпљив и радознао на неки начин (ко није) али осећам да тај сусрет захтева припрему која се састоји у стицању знања а кроз коју мислим да су мало људи на овом свету прошли како треба.
 
Poslednja izmena:
Објективација интелекта или "хтети сазнати" тј, мозак, са својом функцијом или формама опажања, простор и време, оно је што нам заклања поглед од тога.
Он ту функцију врши док смо живи. У најдубљем сну мозак ради, веже илузију маје. Док смо живи тај "вез" не можемо уклонити тако да питање шта је трансцнеднентно не можемо достићи никаквим медитацијама и слично, већ само оваквим пертурбацијама функција интелекта, бар делимично, што се ето дешавало Достојевском, а прави сусрет са ултимативном реалношћу изван појаве чека нас после пристајања у луку.

" Нећеш моћи видети лица мога, јер не може човек мене видети и остати жив""
Из Библије.
 
Poslednja izmena:
"....osecam da taj susret zahteva pripremu koja se sastoji u sticanju znanja a kroz koju mislim da su malo ljudi na ovom svetu prosli kako treba"

Da li bi pripremljenost i posedovanje "znanja" prepreku saznavanja lakse preskocilo? Ja bih tu pripremljenost pre povezala sa ubijanjem straha na ovoj strani, koji muci i ledi svaku pomisao na hladnocu nepoznatog s kojim se svako suocava u "svoje" vreme.
Nadfunkcionalna pismenost Dostojevskog, njegova vanredna moc opazanja, preslikavanje najtananijih osecanja i ponasanja, ali i okolnost fizioloskog hendikepa kakva je epilepsija, gurnuli su ga na ivicu spoznaje neceg sto "normalni" i ne znaju da postoji. Da li bi trebalo pristati ne eksperiment, kada bi bilo moguce, koji bi obicno bice suocilo sa onim sto vecina smatra iluzijom?
 
На једној теми добио сам питање "Да ли се сећам нечега што је било пре мог рођења?" као одговор на питање трансцендентног које дотични очито није разумео. Тамо сам му појаснио шта је трансцендентно а то пре свега спада у ову тему:

Шта је било ПРЕ?

Појмови пре и после изведени су из простора, из појаве, и не важе за ствар по себи. Оно што зовеш "време" заправо је простор како је доказао Бергсон. Право време је нешто сасвим другачије а што се не опажа, нити се може мерити, самим тим нема "пре и после".

Тако да ако поставиш питање "Шта је било пре појаве?" постављаш бесмислено питање и показујеш да ниси разумео појам "трансцендентно"(изван могућности сазнања). Када кажем "трансцендентно" то је нешто попут знака стоп на улици. Значи, да свако размишљање стаје. Дошли смо до граница могућности људског сазнавања и нема више питања пред тиме. То је непознато X, које укида и пре и после, и било какав простор, као да си ударио у зид. Ето, то је трансцендентно.

Пред тим "X" са својим епруветама и ретортама немаш шта да тражиш. Али зато постоји филозофија која је то X наравно не открила дефинитивно, али у многоме наслутила шта би могло бити.
 
Poslednja izmena:

Back
Top