Pravda ili krivda, pitanje je sad - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Profesor srpskog jezika kome ne daju da to bude

Pravda ili krivda, pitanje je sad

Oceni ovaj blog
Molim da procitate moj iskaz i date mi dragoceno misljenje ili savet, drage kolege!
Diplomirao sam na Filoloskom fakultetu u Beogradu 1986. na odseku za srpskohrvatski jezik i jugoslovensku knjizevnost, smer srpskohrvatski jezik sa opstom lingvistikom, i tada dobio strucno zvanje profesor srpskohrvatskog jezika. Godinama sam radio u izdavastvu ali sam 2006. uspeo da se zaposlim (ugovorom na neodredjeno vreme) kao profesor srpskog jezika u jednoj srpskoj gimnaziji, koja je jednim delom i filoloska gimnazija. Na moju nesrecu, inspekcija Ministarstva prosvete je dala misljenje da moje zvanje nije odgovarajuce za rad u nastavi za predmet srpski jezik i knjizevnost, te sam nakon godinu dana rada dobio otkaz i ako sam vec bio u proceduri za polaganje strucnog ispita za licencu. Da ironija bude veca, po resenju sam primljen kao profesor srpskog jezika (onako kako je neodgovarajuce), a otpusten kao profesor srpskog jezika i knjizevnosti (onako kako propisuju Pravilnici Ministarstva prosvete). Od tada sam u sudskom sporu sa doticnom gimnazijom. Smatram da mi je momentalnim prestankom radnog odnosa ucinjena velika nepravda jer je po meni potpuno apsurdno da se za profesora srpskog jezika u filoloskoj gimnaziji nije mogla naci alternativa, pogotovu sto sam u toj gimnaziji jedini imao diplomu beogradskog Filoloskog fakulteta. Po mojim saznanjima sa moje grupe ima profesora koji rade u skolama, polagali su strucne ispite i imaju licence, te se postavlja pitanje zasto to nisam mogao i ja.
Vase misljenje? Shttp://forum.krstarica.com/images/smilies/Snowman7.gif
:snesko2:

Pošalji "Pravda ili krivda, pitanje je sad" na Facebook Pošalji "Pravda ili krivda, pitanje je sad" na Google Pošalji "Pravda ili krivda, pitanje je sad" na My Yahoo! Pošalji "Pravda ili krivda, pitanje je sad" na Live Pošalji "Pravda ili krivda, pitanje je sad" na MySpace Pošalji "Pravda ili krivda, pitanje je sad" na Twitter Pošalji "Pravda ili krivda, pitanje je sad" na Digg Pošalji "Pravda ili krivda, pitanje je sad" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. REVELIN (avatar)
    Krivda je ucinjena vec samom cinjenicom da su ubili jedan jezik i brata blizanca mu....zasto?..valjda da bismo se lakse "razumeli"...zasto onda ne bi "ubijali" i one koji tim jezikom govore ili se bar trude sacuvati od zaborava?!....ili sve treba zaboraviti,ne bi li pocetak pamcenja bio laksi i neopterecen "ruznim" nepomenicama.?.....Krivda nego sta je....al',ko jos za to mari...??
  2. opanak (avatar)
    Pa ajde ovako...............a možda i nije........

ISTINA I LAŽ

Koračale skupa, obe
    Prva slabo, druga jače
    Koračale i bez probe
    Druga slavi, prva plače...............

Ona što je mnogo *jača*
    Sve oseti u svom žaru
    Drugoj prva *suzno* svlači
    Iznemoglost i prevaru............

Obe nose teret duše
    Od obmane zrele klice
    U kojoj se tiho guše
    Jer su obe varalice.

ZK
  3. Borac za prava zivotinja (avatar)
    O, matijavid, pa mi smo kolege... Zapravo, diplomirala sam na istom fakultetu ali na odseku za Opštu književnost (popularno nazvana "svetska"). Bila sam dobar student i jedna od svega troje koji su diplomirali u roku. Takođe sam dobila status profesora no - bez prava da budem predavač jer Opšta nije uključivala i poznavanje jugoslovenske književnosti. Tako da mi je diploma poslužila kao ukras (da se ne izrazim drugačije).
    Danas imamo situaciju da nam, zbog "nedostatka kadrova", srpski jezik po osnovnim školama predaju profesori engleskog ili nekog drugog jezika koji su na volšeban način došli do licence predavača srpskog ... i niko ih ne ganja.

Ja nemam iskustvo kao prosvetni radnik ali sam par godina u školskom odboru jedne beogradske gimnazije, i mogu ti reći, shodno tom a i životnom iskustvu, jednu stvar:
    - Pravda je selektivna. Međutim, nije nedostižna.
  4. Cicoka (avatar)
    Postovani,pravda ili krivda u nomenklaturi zivota vrlo cesto budu iznivelisane i to bas od strucno-nestrucnih ljudi.Stoga Vam toplo preporucujem da se naoruzate strpljenjem , bez alternative izbora-krenete u veoma komplikovan proces a to je da raznivelisete pravdu i krivdu i postavite ih svaku na svoje mesto.U suprotnom,ni Vama nece postati jasno.sta je to sto ste ucili tolike godine..kao ni cemu sluzi to sto ste utrosili tolike godine uceci.Nemojte se obeshrabriti procedurom koja je mucna,vas trud zasluzuje zadovoljenje-pravdu.Dobra Vam sreca-MIR BOZIJI-HRISTOS SE RODI !
  5. matijavid (avatar)
    Hvala na podrsci, zato sam i dosao na forum!
    Istina je da nije jasno gde prebivaju pravde i krivde u nasoj zemlji Srbiji, kada se zacnu, i ko im je otac kolac a ko kum monstrum. Mozda sve te mudre glave koje smislise diplome i fakultete trebase da se sete da iza tih kartona cuci covek, koji nekad bejase necije dete. Dete sa voljom i snagom da svojim trudom i radom dostigne znanje i zvanje koje zivot znaci, verujuci da je to put kojim se na uspeh kaci. Ali, avaj! Ne bese tako. U zemlji Srbiji nista nije lako. Ali je prosto, skoro prostacko, povremeno i divljacko.
    Moja definicija zivota je nepodnosljiva lakoca postojanja koja nosi sva ona sr... oko egzistencije hleba i svega sto uz to ide a i treba. Zato sam ja preskocio hleb pa sam raznosio coveku picu i uz put pevusio pesmicu (znate onu iz Grand parade, nase nacionalne sarade), o tome kako je zivot (nekome) lep, samo biraj, potok ili cvet. E, nije lose njima, nemaju ni zvanje ni znanje, a bogami ni kajanje, i sto bi kad bas leleleeeepo pevaju. Nije im za petama ni Ministarstvo prosvete ni Filoloski fakultet, pred njihovim bosim nozicama se prostire citav srpski (onaj prostacki) svet. Pa, zasto onda da im zivot nije lep? Kome danas u zemlji Srbiji treba znanje i zvanje, kada bolje prolazi neznanje. Znam, potrebno je Ministarstvima i fakultetima i jos nekim mediokritetima da nas nauce pameti za kaznu sto ne znamo da krademo ili pevamo i sto jos o nekom dostojanstvu zivota snevamo.....
    Prica je i sada neispricana, ima dana.
    Izvinjavam se sto me krenulo u stihu, nisam ni znao da u meni cuci reper.
    Pozdrav strpljivima!
  6. matijavid (avatar)
    Hvala na podrsci, zato sam i dosao na forum!
    Istina je da nije jasno gde prebivaju pravde i krivde u nasoj zemlji Srbiji, kada se zacnu, i ko im je otac kolac a ko kum monstrum. Mozda sve te mudre glave koje smislise diplome i fakultete trebase da se sete da iza tih kartona cuci covek, koji nekad bejase necije dete. Dete sa voljom i snagom da svojim trudom i radom dostigne znanje i zvanje koje zivot znaci, verujuci da je to put kojim se na uspeh kaci. Ali, avaj! Ne bese tako. U zemlji Srbiji nista nije lako. Ali je prosto, skoro prostacko, povremeno i divljacko.
    Moja definicija zivota je nepodnosljiva lakoca postojanja koja nosi sva ona sr... oko egzistencije hleba i svega sto uz to ide a i treba. Zato sam ja preskocio hleb pa sam raznosio coveku picu i uz put pevusio pesmicu (znate onu iz Grand parade, nase nacionalne sarade), o tome kako je zivot (nekome) lep, samo biraj, potok ili cvet. E, nije lose njima, nemaju ni zvanje ni znanje, a bogami ni kajanje, i sto bi kad bas leleleeeepo pevaju. Nije im za petama ni Ministarstvo prosvete ni Filoloski fakultet, pred njihovim bosim nozicama se prostire citav srpski (onaj prostacki) svet. Pa, zasto onda da im zivot nije lep? Kome danas u zemlji Srbiji treba znanje i zvanje, kada bolje prolazi neznanje. Znam, potrebno je Ministarstvima i fakultetima i jos nekim mediokritetima da nas nauce pameti za kaznu sto ne znamo da krademo ili pevamo i sto jos o nekom dostojanstvu zivota snevamo.....
    Prica je i sada neispricana, ima dana.
    Izvinjavam se sto me krenulo u stihu, nisam ni znao da u meni cuci reper.
    Pozdrav strpljivima!