...ko si ti Faraonne...

...u susretu s tobom
kojeg ne bih sretao
ako moze
a ako mora
ovako mora i biti
vraticu se u jedan dan
svjetlosni
mojeg uspjeha
samo da bih ga prokleo
i ostavio
da ostava sta mi je ucinio
neukog studentica
lansirao je u svjetske visine
a svaka visina
ostavi mirise
cvijetnih polja
i neophodnu prizemnost
emocija
postao sam za svakog
ko im odgovara
sebe izgubio...
visoki letovi
darivali su mi lovorje
oko glave
a vrijednosti prave
brali su taxisti i torbonosci
a kose plave
povaljane trave
po parkovima klupe
drugii se kupe
i oko spomenika i jezera
a ona sjedi
gdje je i sjedjela
proklinje
sto me ikad srela
...i pravi joj drustvo daljina
i- marama bijela. ..

....t a k o ...
 
Naš sensej, sportista, profesor, filosof i pedagog, ovenčan svetskom slavom, ukrašen odličjima visokog ranga, zna da

..."Putevi uzimaju za ruku
i, - vode"...

Zna i da su ga Putevi vodili do svetskih visina i darivali lovorikama.

..."oči uprte u moguće smjerove
istrajavaju
sve dok
sve ne razgolite"...

Šta je ostalo od studentića nakon svih uspeha i vrtoglave slave? Neminovna cena uspeha su brojni ustupci i
odricanja od sopstvenih stavova, namera i želja...Prošao je tim Putem i "odgajio varnicu", dopuštajući pesniku u sebi da raste i stasava.
..."nije to umetnost
a ni marljivost
to je put izabrani
put Ahilejevski odabran
viteštva ili zadovoljstva"...

Pesnik, da bi iznedrio biserne grozdove Dela u ličnom Ermitažu, peva o Devojčici iz duge istrgnute, o Dami pored stare klackalice, o potkrovlju u Podravskoj, gde "ne dođoh do više lepote", o beloj marami, naborima rascvetale haljine, šalovima drugima namenjenim...
Zadivljen ženom peva:
"Penjem svoje misli uz tebe
i zrijevaju u hodu
kako želje
tako i buđenja".

Iako Sensej peva da su ...
"vrednosti prave
brali taxisti i torbonosci"..
njemu je ostao dijamant večite inspiracije...

"dalekost i čista želja
jedino su važne i opojne
ostalo ne postoji"...
"ostvarenje je jako loš vajar
želja i nada"...

..."a ona sjedi
gdje je i sjedela
proklinje
što me ikad srela
...i pravi joj društvo daljina
i - marama bijela"...
Volimo nju koja sedi tamo gde je i sedela, volimo i njen lik koji se ogleda u dijamantu Faraonnove večite inspiracije.

VRLINA I NESEBIČNOST
KRATKOTRAJNI SU
ALI BESMRTNI ...... je divno razmišljanje filosofa faraonna, čije znanje, razumevanje, lepota ličnosti i vanserijsko stvaralaštvo stižu do nas, obogaćuju i oplemnejuju.
 
Poslednja izmena:
...analiza mojeg pisanja kao summaruma i zivota i pisanja o njemu od veoma vjeste upucenosti prijateljice mi Soradze, koja sa sluhom analiticara raznih domena pokrene moguce sfere imaginacija za visa i dalja stvaranja...mnogi su pisci,pjesnici ili umjetnici sebe nalazili u esejima ili prikazima i tek poslije takvih podsticaja dosli su do potpunog ispoljavanja...a bez toga 'udara' iskra bi '... u kam ocajala ...'
Hvala...
 
...znam da je Mizaca osoba koja zna svakog vise obradovati od samu sebe...znam i da je experimentator najriskantnije vrste gdje i sebe do najdaljih dubina izlaze samoanalizi ne misleci o rezultatu a to je karakteristika i jakih i divnih prijatelja koje rijetko ko zavrijedi...sebe drsko smatram u te rijetke...njen komentar moje pjesme je pokusaj da ublazi moju vivisekciju okrecuci sve prema tajanstvenom i dramsko-komicnom...
...moja Prijateljica...
 
Poslednja izmena:

Back
Top