Dilanovka - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Nemilosrdnosti

Dilanovka

Oceni ovaj blog
* * *

Sasvim neakademski ali eto da podelim kako sam imala tu cast da razgovaram sa Hertom Muler. Njen roman je stvarno odlican. "Ademschommel".Osnovan je zapravo na radu njenog dobrog prijatelja Oskara Pastiora. Njena poezija je neupecatljiva. Ona sama je jedno isprepadano od svih i sviju, depresivno( na granici mutavosti ) stvorenje koje nema puno toga da kaze..Te kada je dobila Nagradu nad nagradama, znala sam da je dobila po politickoj liniji i da je zasluzo Oskar a ne ona, jer skoro sve njeno pisanje je zasnovano (po njenoj izjavi) na njegovim biljeskama. Time je sve receno o toj dobitnici Nagrade.

Posle toga nisam pratila ko dobija literarnu Nagradu nad Nagradama.Do danas.Malo mi se vratila nada, mozda se i moze spasiti idealizam, pravednost i stvarne vrednosti.

Pre deset godina u jednoj redakciji vodila se bitka oko toga da li Dilan pise poeziju ili najobicnije pesme.I tada se govorilo o "Great American Songbook" i njenom uticaju van granica Amerike. Bob je prvi sirio poeziju kroz "jukebox"-zakljuceno je u zucnoj raspravi. Svaka njegova pesma je imala neki novi poeticni element u sebi.

Sasvim neakademski da izjavim, imala sam cast da razgovaram i sa BB Kingom. Rekao je kako je u zivotu imao mnogo zena, mnogo dece i imao utisak da Dilana bolje zna i razumije od svih njih.

Sto se mene tice mogli su Dilanu istovremeno dati i nagradu za Mir ( "aj' nosi i ovo brate!") jer i nju zasluzuje.

:-)

Pošalji "Dilanovka" na Facebook Pošalji "Dilanovka" na Google Pošalji "Dilanovka" na My Yahoo! Pošalji "Dilanovka" na Live Pošalji "Dilanovka" na MySpace Pošalji "Dilanovka" na Twitter Pošalji "Dilanovka" na Digg Pošalji "Dilanovka" na del.icio.us

Ažurirano 19.10.2016. u 11:59, autor: Gloriana

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
  1. zxy (avatar)
    I Novi Sad je sad evropska prestonica kulture a pošto sam živeo tamo par godina sad se osećam baš kulturno i ja
  2. sanja* (avatar)
    Naslov ti pomalo zvuči kao rakija, čisto da znaš
  3. sanja* (avatar)
    I, da, ovo sam htela da pitam (nevezano za temu): šta znači to "sasvim neakademski ali eto" kojim počinje blog?
    Znači li da inače nastojiš ovde da pišeš akademski, ili pretpostavljaš da je blog Krste mesto za akademske diskusije, ili da bi temu Nagrade nad Nagradama trebalo obrađivati s akadameskog aspekta, ili nešto četvrto?
  4. Gloriana (avatar)
    Citat Original postavio sanja*
    I, da, ovo sam htela da pitam (nevezano za temu): šta znači to "sasvim neakademski ali eto" kojim počinje blog?
    Znači li da inače nastojiš ovde da pišeš akademski, ili pretpostavljaš da je blog Krste mesto za akademske diskusije, ili da bi temu Nagrade nad Nagradama trebalo obrađivati s akadameskog aspekta, ili nešto četvrto?
    Ma cesanje, grebanje i hvaljenje velikim imenima smatram neakademskim. Smatram to vrstom traca.Ali eto dodje i meni neka samohvalna minuta- kao "vidi u kojem se ja drustvu krecem! "sto je zapravo nebulozno ..
    Dilanovka je cuvena rakija .
    Odslusam,odmah mi malo toplo i sve leeeepo...ruke u vis i njisem se sa upaljacem u zamracenoj sobi hahahahahahahahaha

A na blogu nema akademaca?

P.S.

Zar sam ja jedina???

Osnovno pitanje je: Zasto su ovde ( na blogu) pitanja usmerena na licnost blogera a ne na napisano.U ovom trenutku ne razlikujes se od Mizace
    .
    Ažurirano 14.10.2016. u 15:49, autor: Gloriana
  5. Dragoljub69 (avatar)
    Jedno pitanjce Glurijana:voliš li više Mister Tamburimena ili Dilana danas?
    (Kad si odgovoriš,videćeš gde se postavlja problem za koji ja smatram da je više problem današnjeg društva nego
    Dilanov...)
  6. Dragoljub69 (avatar)
    I ybm ti blog kad ne možeš ispraviti slkovnu grešku...
  7. sanja* (avatar)
    Citat Original postavio Gloriana
    Ma cesanje, grebanje i hvaljenje velikim imenima smatram neakademskim. Smatram to vrstom traca.
    Pa to sam pitala

A na blogu nema akademaca?
    Otkud znam. Ja na blogu nisam akademac. Akademac sam samo na univerzitetu

Osnovno pitanje je: Zasto su ovde ( na blogu) pitanja usmerena na licnost blogera a ne na napisano.U ovom trenutku ne razlikujes se od Mizace
    .
    Pa nekad te zanima napisano, a nekad ličnost blogera
    Svako se u nekom trenutku ne razlikuje od nekog random drugog
  8. Gloriana (avatar)
    Citat Original postavio Dragoljub69
    Jedno pitanjce Glurijana:voliš li više Mister Tamburimena ili Dilana danas?
    (Kad si odgovoriš,videćeš gde se postavlja problem za koji ja smatram da je više problem današnjeg društva nego
    Dilanov...)
    Ne volem gospodina Smrt a u totalnom sam poricanju svih problema- sve je Raj na zemlji! Raj na zemlji..
  9. Gloriana (avatar)
    Pa to sam pitala

Otkud znam. Ja na blogu nisam akademac. Akademac sam samo na univerzitetu

Pa nekad te zanima napisano, a nekad ličnost blogera
    Svako se u nekom trenutku ne razlikuje od nekog random drugog
    Da bi tebe covek ukratko opisao treba izmisliti novu rec.. nesto izmedju provokatorke, bockalice i non pasarán!
    nesto kao Proboctamovamo!

Licna pitanja idu na pp.zar ne?
  10. sanja* (avatar)
    Pa ne, ne nužno.
    Mislim, ne smatram sva pitanja o ličnosti blogera ličnim pitanjima.

Tipa: Ha, napisala si priču o velikoj debeloj ženi u prvom licu, jesi li stvarno debela?

Ako napišem priču o velikoj debeloj ženi i ostavim komentare otvorenim, zašto bih se štrecala na pitanja tog tipa?
    Uostalom, umeš li da navedeš jednog velikog pisca ili umetnika druge vrste koji nije interesovao javnost kao ličnost?
    Umeš li da zamisliš intervju s piscem koji ne bi podrazumevao pitanja koja se tiču pisca lično?
    Meni je nezamislivo takvo odvajanje kreatora od onoga što je kreirao.
  11. Sfyontull (avatar)
    To što se javnost interesuje za ličnost nekog umetnika ni na koji način ne doprinosi razumevanju ili doživljaju njegovih dela.
    Štaviše, mislim da što se više pažnja skreće na ličnost autora, to su dela manje u mogućnosti da se sagledaju čisto, neumrljana dodacima koji im ne pripadaju.
    Mislim da je ličnost umetnika nešto što pravi neophodne uslove za nastajanje dela, pogodne ili one uprkos kojima dela nastaju, ali da delo nije posledica ovakve ili onakve ličnosti umetnika.
    Delo treba da stoji samo za sebe i veza sa umetnikom može da bude polje interesovanja psihologije, a ne bi trebalo da se razmatra u umetnosti.
    ...........
    Pozdrav Gloriani
  12. Gloriana (avatar)
    Pa ne, ne nužno.
    Mislim, ne smatram sva pitanja o ličnosti blogera ličnim pitanjima.

Tipa: Ha, napisala si priču o velikoj debeloj ženi u prvom licu, jesi li stvarno debela?

Ako napišem priču o velikoj debeloj ženi i ostavim komentare otvorenim, zašto bih se štrecala na pitanja tog tipa?
    Uostalom, umeš li da navedeš jednog velikog pisca ili umetnika druge vrste koji nije interesovao javnost kao ličnost?
    Umeš li da zamisliš intervju s piscem koji ne bi podrazumevao pitanja koja se tiču pisca lično?
    Meni je nezamislivo takvo odvajanje kreatora od onoga što je kreirao.
    Drago mi je da me razumes. Meni je nezamislivo ne biti akademac svuda, ako vec jesam. Akademstvo nije struka. Akademstvo je stanje.

Te vidis, sasvim mi je zamislivo odvajanje kreatora od onoga sto je kreirao. Zapravo svaka moja pesma je otisla da zivi nekim svojim zivotom.U retrospektivi znam da se cudim kako sam ja njihov tvorac.Da ne pricam o nekim drugim radovima.
  13. Gloriana (avatar)
    [QUOTE=Sfyontull;bt295154]To što se javnost interesuje za ličnost nekog umetnika ni na koji način ne doprinosi razumevanju ili doživljaju njegovih dela.
    Štaviše, mislim da što se više pažnja skreće na ličnost autora, to su dela manje u mogućnosti da se sagledaju čisto, neumrljana dodacima koji im ne pripadaju.
    Mislim da je ličnost umetnika nešto što pravi neophodne uslove za nastajanje dela, pogodne ili one uprkos kojima dela nastaju, ali da delo nije posledica ovakve ili onakve ličnosti umetnika.
    Delo treba da stoji samo za sebe i veza sa umetnikom može da bude polje interesovanja psihologije, a ne bi trebalo da se razmatra u umetnosti.
    ...........
    Pozdrav Gloriani [/QUOTE

Da tacno.IPikaso je bio poremeceni narcis,Hajdeger je vecerao sa mnogim fasistima, Karadzic pise poeziju, mslm..primera koliko hoces.

Sve ludo, jeb** im ma** ..

Hvala Sfy!
  14. Soradze (avatar)
    "Naša književna palanka nije odmakla od srednjoškolskog obrazovanja".... Gorčin Stojanović
  15. Gloriana (avatar)
    Citat Original postavio Soradze
    "Naša književna palanka nije odmakla od srednjoškolskog obrazovanja".... Gorčin Stojanović
    Tinejdzeri. Najiskrenije, impulsivno ponasanje ljudskog zivota.
  16. 123loncar (avatar)
    ....ako književnik pretenduje da bude prosvetitelj , mislim da je bitno da bude u svom životu visoko moralna ličnost izrazito čovekoljubiva - kako se ono kaže , sagledavano iz svakog ugla , on mora biti čovek za primer.......tad kako on , tako i njegova dela svetle kao kakav svetionik , u mraku nemirnog i pomahnitalog životnog morskog beznađa i ništavila.....

....sve manje od toga čisto je životno šibicarenje , muljaža , tezgarenje i koještarije.....

....što se tiče dela , recimo Pikasa - nepotpisana nisu vredela ništa....da spreči krađe iz ateljea Pikaso je svoja dela potpisivao ispred kupca po plaćanju !.....tako su dobijala autentičnost , i u trenutku dobijala su vrtoglavu novčanu vrednost koju je diktiralo tržište - naravno i poreska politika države ( trošenje novca na umetnička dela u nekim zemljama , kupca oslobađaju plaćanje poreza u toj svoti ), koja štiti kapital kupca , otuda mnoga dela imaju iz godine u godinu sve veće novčane vrednosti !

....ako umetničko delo nije svojevrsan način očuvanja kapitala , kao recimo književno delo - onda je nužno analizirati pored njega i njegovog tvorca ; stvar je vaspitno-obrazovno kompletnija za čitaoca koji vrši analizu....ta analiza ne škodi ni delu ni vorcu , a kad je javna , može pokrenuti raspravu iz koje razmenom viđenja pokreće se nov analitički krug kod učesnika u raspravi , pa samim tim i nov vaspitno-obrazovni proces , koji doprinosu razvoju diskutanata , pa i samoupoznavanju....
  17. Gloriana (avatar)
    Citat Original postavio 123loncar
    ....ako književnik pretenduje da bude prosvetitelj , mislim da je bitno da bude u svom životu visoko moralna ličnost izrazito čovekoljubiva - kako se ono kaže , sagledavano iz svakog ugla , on mora biti čovek za primer.......tad kako on , tako i njegova dela svetle kao kakav svetionik , u mraku nemirnog i pomahnitalog životnog morskog beznađa i ništavila.....

....sve manje od toga čisto je životno šibicarenje , muljaža , tezgarenje i koještarije.....

....što se tiče dela , recimo Pikasa - nepotpisana nisu vredela ništa....da spreči krađe iz ateljea Pikaso je svoja dela potpisivao ispred kupca po plaćanju !.....tako su dobijala autentičnost , i u trenutku dobijala su vrtoglavu novčanu vrednost koju je diktiralo tržište - naravno i poreska politika države ( trošenje novca na umetnička dela u nekim zemljama , kupca oslobađaju plaćanje poreza u toj svoti ), koja štiti kapital kupca , otuda mnoga dela imaju iz godine u godinu sve veće novčane vrednosti !

....ako umetničko delo nije svojevrsan način očuvanja kapitala , kao recimo književno delo - onda je nužno analizirati pored njega i njegovog tvorca ; stvar je vaspitno-obrazovno kompletnija za čitaoca koji vrši analizu....ta analiza ne škodi ni delu ni vorcu , a kad je javna , može pokrenuti raspravu iz koje razmenom viđenja pokreće se nov analitički krug kod učesnika u raspravi , pa samim tim i nov vaspitno-obrazovni proces , koji doprinosu razvoju diskutanata , pa i samoupoznavanju....
    Odlicno primeceno.. ali ja nisam prosvetitelj niti pretendujem... ja samo tvrdim da moja licnost, moj karakter, persona ili kako god ko zeli to da zove- jednako manjkava kao kod svih - sa jednom malo razlikom, vise sam svesna mojih losih strana, uvek ih analiziram,pokusavam da menjam na bolje, za mene i za druge koji zive sa mnom.Nekada uspem nekada ne uspem.To stalno stanje popravljanja je doslo iz obrazovanja i zivotnih okolnosti.
    Poneki veliki umetnici su bili velike zloce i to nema veze sa njihovom kreativnom stranom.
    Npr.Carls Dikens se pokazao kao pravi "dick" prema svojoj supruzi.Na kraju krajeva cak i najveci genijalci imaju sasavu stranu ( ili ludu).Pogledaj Teslu.Skor autisticna licnost sa fobijama i paranoidnim fiksacijama ( narocito o zenama)
  18. 123loncar (avatar)
    ....trudim se da svoja viđenja držim dalje od ličnog , koliko sam pametan i moćan da tako nešto izvedem - kao što se trudim da u svakoj temi bude i suprodstavljenih viđenja od onog koje dominira kod učesnika.....jednostavno , mislim da je tako moguć dijalog , a ništa nije apsolutno , pa nije ni večno - kao kosmički život koji ima beskonačan broj oblika....ponekad ta uloga je nezahvalna , jer često nisam ni siguran da ja tako baš u tom trenutku o tome tako mislim....jednostavno zbog te naše običnosti i uprosečenosti , svaku stvar treba gledati iz hiljadu uglova , sa hiljadu nivoa , iz hiljadu razloga , zbog hiljadu potreba.....

....jedno je sigurno , umetnost nije visoko moralna , nije sva skroz na skroz prosvetiteljska - onakva je kakvi su umetnici i za koga je oni stvaraju - te kome verno služi.....a već sam rekao , uvek sve pa i umetnost služi carevima / vlasti , a stvara se da je konzumira svet , rulja - narodne mase , stanovništvo , građani ( zavisno od zajednice , odnosno na kojoj je razini prosvećenosti njeno ljudstvo ) !
  19. sanja* (avatar)
    Citat Original postavio Sfyontull
    To što se javnost interesuje za ličnost nekog umetnika ni na koji način ne doprinosi razumevanju ili doživljaju njegovih dela.
    :
    Jaus se ne bi složio s tobom
    Ne slažem se ni ja.
    Da budem preciznija, ne slažem se s crno-belim polariziranjem ideje o značaju poznavanja ličnosti pisca za analizu dela.
    Dakle, moje stanovište je da je to poznavanje značajno, ali ne i presudno. U svakom slučaju, onda kada ga ima, doprinosi, a ne šteti.
  20. sanja* (avatar)
    Citat Original postavio Gloriana
    Drago mi je da me razumes. Meni je nezamislivo ne biti akademac svuda, ako vec jesam. Akademstvo nije struka. Akademstvo je stanje.
    Ne mogu da zamislim razliku između akademskog i neakademskog odlaska u wc. Osim u kvalitetu i dezenu pločica, možda
    Ja na wc šolji svakako nisam akademac
    A drugo, mislim da je "akademstvo" nešto slično "kraljevanju"
    Imam otpor prema tome da se svrstavam u nobles. Zato sam akademac samo onda kad profesija to traži

Te vidis, sasvim mi je zamislivo odvajanje kreatora od onoga sto je kreirao. Zapravo svaka moja pesma je otisla da zivi nekim svojim zivotom.U retrospektivi znam da se cudim kako sam ja njihov tvorac.Da ne pricam o nekim drugim radovima.
    Naravno da dela književnika (i amatera, i drugih umetnika, i kreatora šunda,) nastavljaju da žive kroz interakciju s konzumentima. Ne vidim na koji način se ispravnom logikom može doći do toga da dete nema svoj život zbog toga što poseduje gene roditelja.
    Ali svakako ćeš nekog bolje razumeti ako poznaješ uslove u kojima je odrastao i ako znaš koje genetske predispozicije su uzrokovale neka njegova svojstva.
    Naša dela su kao naša deca.
    To što smo ih pustili u svet ne znači da su neoblikovani nama (između ostalog).
Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja