"Stvaranje Adama", Mikelanđelo ---- OČOVEČENJE !

Uvrženo mišljenje , školskih istoričara umetnosti , bilo je , pa i ostalo ( naročito ovih godina kad smo preplavljeni veroučiteljima , manrijašima i pastirima svih fela - pa i kasti , sekti što da ne ) , da je ovo religijski prikaz Tvorca Boga koji Adama oživljava i darivajući mu život , daruje mu svest o sebi !

16006667d09cb6b32210b9e6204e4217.jpeg


Pokadkad , otrgne se ko , pa iznese i ovakav stav i njegovo viđenje:

" Neki eksperti na polju anatomije smtraju da ovo Mikelanđelovo delo sadrži aluzije na anatomiju čovečijeg tela. Oni smatraje da je desna strana slike zapravo anatomski tačna slika ljudskog mozga. U stvari možete i da vidite čak nekedelove mozga poput malog mozga, hipofize i optičkog nerva. Istovremeno se i zelena traka može poistovetiti sa kičmenom arterijom. "

No , zahvaljujući tezi o umetničkim slobodama iz kojih se trukaju umetničke istine - pa tako danas svaki posmatrač može imati svoje slobodno i njihova viđenje tih umetničkih istina , čak to može biti i jedinstveno viđenje nikad ponovljivo ! Sledstveno tome , često želim u tim slobodama da idem dalje od , kako da kažem : službenih i zvaničnih - taman posla da sam nameran da prkosim i budem vazda anti protivan , već da sebe za trenutak izvestim iz viđenog i znanog , da proširujem , možda čak i obogaćujem . Konačno , tako i sama umetnička istina osvežava svoju aktuelnost , podmlađuje se i vraća u fokus publike . Postaje velika !
Pa tako , ako je desna strana slika našeg mozga , koji uspostavlja kontakt čulima , gde je preko čula dodira uspostavljena centralna komunikacija sa našim telom , to je onda proces ucelovljivanja - kad naš um uspostavlja večni kontak sa našim telom , pa se tad u naše telo useljava svest o nama i otpočinju procesi samospoznaje kako telesni tako i duhovni/umni.....iz tog ucelovljenja rođeno je svesno biće , a ta svest o sebi i svetu oko sebe rađa ideju o čovečnosti , koja odpočinje u nama naše očovečenje !
Pa tako , sve što više koristimo naše prirođene datosti / potencijale , više znamo , a sa višim saznanjnim razinama , veće su nam šanse da se sve više i više očovečujemo !
Možemo slobodno da kažemo , da u tom dodiru , u tim pogledima / viđenjima , u tim naporima našeg uma da uspostavi kontak sa našim telom - u svemu tome Mikelanđelo je hteo da nam predstavi te šanse koje imamo i koje treba da iskoristimo. Naravno , sve je to neizvesno pa i pomalo tromo ! Jer na slici Adam je pomalo zabrinut , nalazi se u nehajnoj pozi koja ne stvara utisak energično zaiteresovanog , nit se raduje a ne bi jasno da pokaže odbijanje - što nagoveštava neizvesnost očovečenja njegovog potomstva .
Koliko se Adamovo potomstvo očovečuje , a koliko se razčovečuje , to je priča za sebe !
 
Dragi moj prijatelju Loncar.Pa naravno da je Adam na slici veoma neraspolozen,i naravno,veoma zabrinut.Zasto je tako bezvoljan i zabrinut ?

Pa zbog toga,sto u momentu,dok ga Mikel Andjelo slikao,Adam jos nije znao za Evu. A nije znao,jer Bog koji je stvorio Adama,jos nije znao,da

je njemu potrebna zena za seks.Dakle,Eva jos nije bila stvorena. Kasnije,kada je Bog,njemu iscupao jedno rebro (mora da je bolelo) i kada je

stvorio onu rasnu sisatu Evu,e,tada je Adam sinuo od srece.Tada su se oni "spojili",i tada su poceli da prave nas,ostale ljude...
 
....ako je sa desne strane slike , Adamov um , onda je sve to u njegovoj glavi - mislim na to očovečenje , u koje on ulazi na način , koji je pomalo sumnjičav, rezervisan, nepoverljiv, suzdržan, može se reći i malo distanciran ; a opet takav , da ne odbija put u očovečenje !
Takvim jednim viđenjem , možemo ustvrditi da BOG sa ovim procesom nema veze , jel dolaze iz Adamovog uma , a ne od BOGA !

....kao što znamo Biblija kaže da Adam nije rođen od majke , već stvoren na zemlji od njenih elemenata moćima tvorca zemaljskog , tako da se može reći da je za Adama zemlja kao što je mačinska utruba za svako novorođenče....a to kao da kaže , da je majčinska utruba raj za svakog čoveka , kao što je za Adama bila zemlja , dok sopstvenim umom nije odpočeo očovečenje....
....postavlja se pitanje , zašto se čovečnost onda okrivljuje za proterivanje iz raja....zar svest o ovome i onome , o sebi pa i okolini nije božanska....jeste....ali ona sa aznanjima donosi i takozvane razlike o o vome i onome - o sebi i okolini.....onda se zna šta je dobro a šta zlo....šta je korisno a šta nekorisno....šta je slatko a šta gorko......i tako dalje.....tad se razlikuje bol od sreće.....a bez svesti nema toga....sve je isto - sve je linearno !

....tad može se reći , da je Adam sam sebe preporodio sopstvenim umom !


Inače Lorde , pre ovog čina koji po meni simboliše očovečenje . biblijska žena je stvorena...i tu , u tom detalju sakriveni su svi razlozi polne diskriminacije , pa i robovlasničkih pretentija muškog pola - gde imamo i dan dani po nekim šerijatskim zakonima pravo muškarca nad ženinim telom i životom....tu je reč o divljaštu grozomornijem od svakog zverskog....možeš da čitaš po novinama kako javno muhamedanci seku ženama delove tela , glave i izlažu na jarbolima....dominantan ovakav odnos prema ženama je u zemljama odakle potiču dični investitori vašeg prestonog beograda na vodi ( to je ona patka , koju vama prestoničarcima lupiše šeici pa se sad čudite čudu , boli kad ti neko zvekne podebelu patku ).....
....naime , hoću da kažem , kad od nečega mudro , vešto sa puno umeća gradiš nešto , dobijaš kroz viši stepen obrade kvalitetniju tvar....pa tako od žita dobijaš brašno - a opet od brašna dobijaš hleb - a od hleba sendvič sa jagnječim pečenjem - a od sendviča ukusan obrok.....pa tako tvorac od zemljanog Adama , stvori žensko biće , sa rajskom utrubom....
....mislim da je pametnom dosta - nisam siguran za sve prestoničare , ali niko nije savršen , pa tako nije savršena ni naša prestonica ---- oću reći , ako nama , kao državi , ne ide dobro , što je očita belodana istina , onda to dolazi zlo iz prestonice nesavršene , koju većinski čine nesavršeni prestoničari ( možda piju tomovaču za šešeljističkom trpezom , koju kao agapu im je organizovao prestoni svemogući i sve prisutni mudrac - muhamedanski anđeo !

....i dokle god srpski rod zadojen srpštinom , ženu vidi kao predmet / objek , dotle će vladati našim životima ono kakvi smo mi i udaljavaće nas od rajskih i čovečnih blagodeti !

 
JxXktkqTURBXy83ZjEwMTRhYjE4YjBhZWRjYjU2ZTk5NWFkNWFiNmQ2Zi5qcGVnk5UCzQMUAMLDlQLNAdYAwsOVB9kyL3B1bHNjbXMvTURBXy8xZDc0Y2I0MTcwNTk1MDQzNjYyOWNhYmQ2MDZmNTBmNi5wbmcHwgA


Preko pet milenijuma muškarcima se puni um o njihovoj superiornosti nad svim postojećim , a o ženama da ne govorimo . Taj period dominacije dao je neka civilizacijska otkrića koja su uglavnom dela muškog roda - pa i ovako nešto što je prikazano na slici - što u stvari simboliše veštačku , simuliranu pamet i njen um - čip....što može sugerisati da umnost muškarca je više programska , veštačka , tako da oni sav svet u kome živimo su zapravo slika simuliranog života - poznat u filmskoj umetnosti kao MTRIX.....mi smo živi a da i ne živimo - parafraziram Aurelija , tako nešto beše on reče Brutu !

No , trebalo bi da dozvolimo ženama , sledećih pet milenijuma da se bave samo intelektualnim poslovima - naučno inovativnom delatnošću , a mi proizvodnjom hrane , staranjem o domaćinstvu i porodici , i da radimo sve grube poslove od vecejke do časne sestre....jednom rečju da zamenimo uloge u društvu....i naravno da ne podrivamo taj sistem podlo , lukavo i skriveno kao što znamo samo mi muškarci !
...Mislim da bi svet bio već u prvom milenijumu lepo mesto za život , a tehnološki bi svakom stanovniku bilo dostupno putovanje kroz našu galaksiju - dog bi životni vek bio udesetostručen - jer se medicina nebi bavila profitom i nebi podržavala bolesne umove koji streme da budu gospodari bola i smrti !

Treba o ovome ponekad razmišljati i na ljudski način , a ne samo iz polnog organa !
 

Back
Top