Šta je to poslovna prilika - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Zvonko Nol

Šta je to poslovna prilika

Oceni ovaj blog
Evo u vezi sa tim jedno uvodno pismo koje sam poslao u jednu ruskofrancusku firmu.
"Na delu je izuzetni javni neetički nastup nekih menadžera iz Vaše Kompanije.
Poslednjih nekoliko dana mi je doslo puno pisama sa žalbama i telefonskih poziva sa žalbenim sadržajem od nasih saradnika iz nase Kompanije.
Žale se da im se nespremnim serviraju veoma čudne „Nostradamus“ izjave i da su u tom zatečenom stanju na vašoj prezentaciji najviše govori o „lošem“ stanju Naše domace srpske firme u „propadanju“.
Ne ulazeci u to da li je Vaša kompanija velika ili mala kompanija , da li zaista ispunjava svoja obecanja ili ne svojim saradnicima, kao ni to kakvu edukaciju radite sa svojim saradnicima, jer mene lično to i ne zanima, ali me iteresuje zašto Vam je stalo da razmenjujete mišljenja bas sa nasom mrežom i početnika ali i menadžera. Zar nema bolji način za to- kao na primer: Glavni menadžeri pozovu glavne iskusne menadžere i sednu pa razgovaraju i eto odlične razmene misljenja. Onda bi to bilo odlično rešenje ali i pokretanje inicijative za otvaranjem udruženja dirktne prodaje u Srbiji, koja ocigledno nedostaje.
Ujedno, posle saznanja i ličnog prisustva tom istom sastanku, na koji sam pozvan, i koji na mene nije izazvao neko naročito uzbudjenje, jer je sam se zapitao: da li smo mi svi toliko važni i pametni da nas u toplikom broju vrbuju bez obzira na to da su većina deo jedne mreže ili linije ...valjda shvatate o čemu pričam...
Neki menadžeri, ali i početnici iz srpskim mrežnih kompanija su toliko dobili na snazi saznanjem da bas sa njima razgovaraju eksperti.
Hvala vam i u Njihovo ime jer nam je bilo potrebno da nam neko Veliki kao Vi na indirektan način kažu, koliko zaista vredimo.
Pa da nije tako ne bi se toliko trudili.
Možda ima nekoga ko se prepoznao u vašem poslu, I došao je kod Vas u Tim. Čestitam, možda uspe uz Vašu pomoć i tome se radujem.
Ali me rastuži kada mi se javi penzionerka od 68 godina koja je doživela sve počasti kod Vas, i to sa dva sata pažnje Vašeg ekspertskog medjunarodnog tima, pa me je zamolila da i Vama kažem Hvala (na uvažavanju njenih dostignuća, Valjda ste je i zvali da razmenite iskustva sa njom), ali i da u nasim prostorijama gde održavamo nase sastanke za promociju nase srpske firme, a ima ih više na dobrom putu, , a ona to kaže vrlo sigurna u sebe, posle razgovora sa Vama, odnosno njene medjunarodne lične promocije kod vas da, ubuduće, Vaše saradnike, koji još uvek nisu naučili da su u nasim terminima u iznajmljenim prostorijama koje mi plaćamo promocije nasih firmi, zamolimo da se upristoje i poštuju svoje domaćine...
Kaže ova penzinerka: Nije to zbog nas, nego zbog njih jer izgledaju ružno sa tim manirima, a mi ne voleli da bilo ko a da je u MLM-u izgleda ružno. Kao da nemaju svoje prijatelje, nego su došli da ih kod nas traže. Mi jesmo prijateljski raspoloženi, ali nismo baš toliko.
Tako kaže jedna nasa penzionerka iz Beograda.
Kaže jedna druga penzionerka:
Htela sam da kupim par proizvoda iz te firme radi zdravlja, ali posle mog gostovanja u Moskvi hotelu, čini mi se da neće delovati.
No svako odgovara za svoje postupke, firme sa tim nemaju ništa, jer su u svojim načelima napisali i potpisali etičke principe, a Vaša je firma dobila i blagoslov pokojnog Patrijarha Alekseja II....
Nasa nije dobila takav blagoslov kao Vaša, ali to ne znači da ga nema. Obećao sam da ne govorim i igovorim Vaša imena ali ću reci svoje. Ovaj tekst je obična razmena iskustava. Pa to ste valjda hteli.
U prilogu evo jednog pozajmljenog teksta koliko da razmenimo iskustva:“ Danas se ne biraju sredstva u toj tržišnoj utakmici, pa pritisak, stress, I odbrana postaju sastavni deo marketerskog života, a nepriličnost I neetičnost, zamke, mitovi i negativni marketing postaju uobičajeni. Pored toga I takvoga treba ostati normalan, pri tom etičan I dosledan humanim principima . Svaki dinar uložen u marketing sada zaista mora da proizvede rezultate, da bude „pogodjen". U pitanju je goli opstanak. Novi obrasci, nove tehnologije i novi tehnološki pristupi u velikoj meri revolucionišu i marketing pristupe. Kompjuteri, faxovi, Internet, SMS, i kablovski programi menjaju-dopunjuju stari način na koji se kupuje, plaća, i - oglašava!
Otvorena je čitava nova avenija do potrošača, avenija koja vodi kroz električne žice.
Stvaranje veoma bogatih baza podataka o kupcima, ne samo po ličnim podacima već i po potrošačkim obrascima ponašanja, omogućilo je razmah takozvanog „direktnog marketinga-svih prema svima, i jedan prema jednom". Po prvi put, poslednjih godina, neguje se pristup jedan ponudjač i jedan potrošač. Tako je zbog mnogo razloga, a glavni je između ostalih: mogu da kontaktiraju „jedan-na jednog".
Došlo je doba „privatnog marketinga".
Ranije su potrošaci imali svoje omiljene robne marke.
Bili su spremni da njene kvalitete brane u raspravama sa korisnicima drugih marki.
Ta nekadašnja idealna situacija za proizvodjača sada polako nestaje.
Sve je više proizvoda istog kvaliteta, sa istim cenama i istim kvalitetom usluga.
Pojavljuju se potrošači pod imenom „lovci na rasprodaje" (bargain hunters) spremni da kupuju samo ono što je u tom trenutku povoljnije.
Očigledno postoji potreba da se potrošač na drugi način, dublje, veže za firmu i tako smanji mogućnost da „odleti" prvom prilikom, kada mu neko drugi ponudi sve to povoljnije.
Ovo je, naravno samo vrh ledenog brega.
Celokupno dešavanje daleko prevazilazi obim ovoga o čemu govorim.
Šta uraditi da bi marketing novog doba bio efikasniji?
Problemi u marketingu su počeli kada su firme shvatile da moraju uticati na želje i navike potrošaša- i naročito ispunjavati njihove želje.
Prvo treba ljudima usaditi nove želje, nove snove, pa tek onda im se nude proizvodi pomoću kojih se ti snovi ostvaruju.
To znači da metodološki proizvodimo potrošača.
Na početku industrijske revolucije proizvodili su se proizvodili za naše bake.
Danas se proizvode i prodaju proizvodi za naše snove.
A da li ste čuli za undercover marketing – ? nešto kao podzemni marketing..
Neki su uhvaćeni u zamku !?
A da li ste čuli za Viral marketing-?
Priča se vrti oko jednog proizvoda- pa i oko posla…vi mislite da su to tek neki neznanci koji su zadovoljni nekim proizvodom i vi ste slučajno uhvatili njihov razgovor-blogovi, konferencije i slično što imamo svaki dan na netu- a u stvari se razvija i tzv. viral marketing.
A da li ste čuli za Gerila Marketing?
A da li ste čuli za Multi level Marketing?
A da li ste čuli za Mrežni Marketing?
Da li ste čuli za Tele Marketing?
Da li ste čuli za BiPowerMarketing?
Da li ste čuli za Totalni marketing?
I td.
Promenljiv, često turbulentan, poslovni ambijent zahteva adekvatne strategijske odgovore.
U takvim uslovima poslovanja znanje postaje ključan resurs.
Poslovna filozofija marketinga dobija na značaju, a u okviru nje posebno efektivna rešenja aktuelnih poslovnih vizija i koncepcija.
Domaća privreda, suočena sa „bolnom tranzicijom”, privatizacijom, liberalizacijom tržišta i zaoštravanjem konkurencije, vapi za prodornim saznanjima i idejama. Da se očuva i napreduje, a ne da se uništi i pogasi.
Otuda najveći značaj dajem višedecenijskom radu-(učiteljovanju), pa samim tim i knjigama, audio-predavanjima, školama i seminarima , gdinu Dr Nikoli Čanku, najplodnijem među nama, najvećem srpskom autoru, univerzitetskom profesoru, treneru, sportisti, humanisti, dokazanom analitičaru i opredeljenom vrhunskom profesionalcu.
Ako ne znate ko je , pozovite i njega na razmenu iskustava, možda nešto i naučite i od nas.
S poštovanjem
Zvonko Noll

Pošalji "Šta je to poslovna prilika" na Facebook Pošalji "Šta je to poslovna prilika" na Google Pošalji "Šta je to poslovna prilika" na My Yahoo! Pošalji "Šta je to poslovna prilika" na Live Pošalji "Šta je to poslovna prilika" na MySpace Pošalji "Šta je to poslovna prilika" na Twitter Pošalji "Šta je to poslovna prilika" na Digg Pošalji "Šta je to poslovna prilika" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari