Pandora

Знам ко сам. Син краљева, унук богова, отац човека.
Мали сам, неважан. Када будем нестао, направићу таласе колике прави прст извађен из воде.
Потврду да сам жив добијам од људи. Много чешће од нељуди.
Ови други ме, гажењем по прстима, подсећају да сам на туђој земљи. Туђем поседу.
Дакле, жив сам, постојим. Некоме сметам. Добар осећај извлачим из лошег поступка.
Omnia mea mecum porto. Пуж жељан пространстава којих се архетипски сећа.

Трудим се да украсим свако место на коме се нађем. Иако привремено, то место јесте дом.
Не допадају се свакоме моји украси. Одувек их бришу и прецртавају. Разуме се, различити смо.

Онда се десило. Видео сам један недопадљив и ниодчега склепан украс, поред кога је стајао мој потпис. Затим још један. И још...
Преслишао сам се брзо.
Нисам довољно пио, ни мењао терапију, а и да јесам, такву гротеску не бих умео да створим.
Направити од мене ругло, ајд, не треба ту много труда. Али од мог дела? Мог украса?

Неко је узео и променио, затим мирно вратио. Будући фалсификатор је оставио мој потпис.
Био сам ужаснут могућношћу да нећу једноставно престати да постојим, као што сви људи једном морају отићи.
Наставићу да постојим, али то више нећу бити ја.
Не овако, помислио сам, не на овај начин.
Погледао сам иза себе. Осим слузавог трага који сваки човек невољно оставља, остало је још пуно украса.
Као пуно упаљених фењера у шпалиру, да некоме осветле макар део пута.
Почели су да се гасе.
 
Poslednja izmena:
Leptir je bio leptir i dok je bio gusenica.

Gusenica je gusenica i kad dobije krila.

Ko vidi nešto drugo, vidi samo pola sveta.

Gusenica-leptir je mudro biće. Za razliku od ljudi, nikad ne razmišlja. :)
 


....od grozne gusenice ( koje ne retko pojedu čitave šume , voćnjake - unište gradske parkove ) , do leptira - recimo carskog
leptir.jpg


...metamorfoza.....

....svetina je opčinjena metamorfozom......

....malo zlodelatiš , možda i malo više - dok ne stekneš veliki imetak....posle tuđinuješ , nešto kao monaško pokajanje - pa veliki oprost , slava bogastvo - mit !.....fantastično....samo , malo je metsa na svetom nebu pa je i malo metamorfoznih svetih "ljudi".....

....oću reći "ljudski leptiri" mogući su od zemaljskih ništarija , ako su na vlasti ili uz vlast....inače te stvari nisu za rudare , zidare , pekare i sav ostali svet koji bi da se očovečei !...te stvari sa leptirima su za velike ništarije , epske pesnike i njihove junake....oću reći to je za homeriste male i još manje !.....u vreme interneta i njegovih žvizdača zaista treba biti nešto veliko i opako po ceo svet , ili ne talasati....fora za gladne kineze , koji završe u ulične pekinške pljeskavice - treptaj leptirovih krila , menja tok istorije ! ...ajde !
 
Poslednja izmena:
Није тешко родити се као лептир; у свету злих људи мало добрих дела и мало љубави према ближњима и ето велике разлике између гусенице и љептира, Између људи и Човека.
 
...ma da , biti leptir , pa sa cveta na cvet (iz svakog isisati pomalo onog najboljeg ).....no pre nego se postane leptir , kao što gusenice pojedu silne šume , koliko treba ljudi pojesti da se izgleda međ njima leptirasto !?
 

Back
Top