SAMOVOLJENJE

(sve reči do sad ispisane, pa i ove, samo su zapisi spisateljkine duše i života....prelepog života....da mogu, kada se prozori sećanja isprljaju po malo da ih obrišem i gvirnem kroz njih, kada me život slomi da se podsetim gde spava snaga. Ovo je knjiga koju ostavljam u amanet onima koji hode za nama koračajući tragovima našim.....našoj deci)



SAMOVOLJENJE

Voleti sebe lepu/og, lako je
Voleti sebe ružnu/og, pogrešno je.

Kako lepotu svoju ulepšavamo
Tako i ružnoću svoju menjati trebamo
Da lepši budemo unutar zidina svoga tela,
Da lepša za sve budu iza nas ostala nam dela.

Ulepšati lepotu može svak',
Ulepšati ružnoću može samo hrabar i jak.

Misao nastala odavno. Samo danas sretoh po ko zna koji put, ljude koji se svojoj ružnoći dive apsolutno svesni da su ružni. Sakriveni su iza nekoliko opštih postulata koji čak i ne znače to što oni smatraju da znače (volim najviše sebe....takav sam kakav sam.....ne može čovek protiv sebe....ne mogu drugačije...pa sve do sudbine i svih ostalih krivaca). To znači da su svesni svoje ružnoće, ali su rešili da je lakše voleti sebe takvog i opravdavati se nekom višom silom za svoje postupke, nego uložiti trud u malo plastične operacije i menjati sebe. Svi imamo i ružnog i lepog u sebi, samo je pitanje srazmere. Promene su nemonovne, hteli mi ili ne. Zašto onda da ne budu na bolje? Zašto da ne zavise od nas samih, od toga da učinimo da budemo lepši iznutra, darežljiviji, humaniji? Pametan i vredan se trudi da održi ravnotežu i poboljša sebe, sebe radi i drugih radi (to znači volim najviše sebe, napredak a ne egoizam). Ostali teraju po svome, voleći svoje ružnoće.

upload gambar


PS Dobro veče blogeri....zaladilo malo mmmm? :)
 
nzm... al setih se ove priče :)

BUDISTIĈKA MONAHINJA RJONEN

Ĉuvena monahinja Rjonen rođena je 1779. godine.Bila je unuka slavnog japanskog vojskovođe Šingena i smatrana je za jednu od najlepših žena u ĉitavom Japanu. Izuzetno talentovana, pisala je poeziju, tako da je u sedamnaestoj godini izabrana za dvorsku damu i postala veoma privržena carici.

Kada je carica umrla, Rjonen je duboko potresena
njenom smrću, doživela duhovni preokret. Postala je
bolno svesna nepostojne prirode sveta i okrenula se pro-
uĉavanju ţena, japanske škole budizma.

Međutim, njena porodica nije se složila s tim i na
-terala ju je da se uda. Ipak, uspela je da od porodice i
budućeg muža dobije obećanje da će biti slobodna da se zamonaši
ĉim bude rodila troje dece. To se i ostvar
-ilo kada je napunila dvadeset pet godina. Tada je obri-
jala glavu, uzela ime Rjonen, što znaĉi »jasnog uma«, i otpoĉela svoje hodoĉašće.

Kada je stigla u grad Edo, zamolila je uĉitelja Te
-
cugjua daje uzme za uĉenicu. Ovome je, međutim, bilo
dovoljno da je pogleda. Nije pristao, uz izgovor da je
previše lepa. Rjonen je tada otišla kod drugog uĉitelja
po imenu Hakuo, koji ju je odbio iz istog razloga - njena lepota stvarala bi samo nevolje.

Rjonen je zato rešila da unakazi svoje lice usijanim
gvožđem, i tako je jednom zauvek uništila svoju fiziĉku lepotu.
Kada se vratila kod Hakuotf, jn ju je prihvatio za uĉenicu.

Rjonen je napisala jednu pesmu na pozadini malog ogledala:

Kad sam bila u cariĉinoj službi
palila sam štapiće
da namirišem svoju lepu odeću.
Sada kad lutam i prosjaĉim
palim svoje lice
da uđem u svet ţena.

Pred smrt, napisala je ovu pesmu:

Šezdeset šest puta su ove oĉi
upijale lepotu jeseni. Ne pitaj
ništa. Oslušni drhtaj borova
kad utihne vetar.
 
wirdz;bt292886:
nzm... al setih se ove priče :)

BUDISTIĈKA MONAHINJA RJONEN

Ĉuvena monahinja Rjonen rođena je 1779. godine.Bila je unuka slavnog japanskog vojskovođe Šingena i smatrana je za jednu od najlepših žena u ĉitavom Japanu. Izuzetno talentovana, pisala je poeziju, tako da je u sedamnaestoj godini izabrana za dvorsku damu i postala veoma privržena carici.

Kada je carica umrla, Rjonen je duboko potresena
njenom smrću, doživela duhovni preokret. Postala je
bolno svesna nepostojne prirode sveta i okrenula se pro-
uĉavanju ţena, japanske škole budizma.

Međutim, njena porodica nije se složila s tim i na
-terala ju je da se uda. Ipak, uspela je da od porodice i
budućeg muža dobije obećanje da će biti slobodna da se zamonaši
ĉim bude rodila troje dece. To se i ostvar
-ilo kada je napunila dvadeset pet godina. Tada je obri-
jala glavu, uzela ime Rjonen, što znaĉi »jasnog uma«, i otpoĉela svoje hodoĉašće.

Kada je stigla u grad Edo, zamolila je uĉitelja Te
-
cugjua daje uzme za uĉenicu. Ovome je, međutim, bilo
dovoljno da je pogleda. Nije pristao, uz izgovor da je
previše lepa. Rjonen je tada otišla kod drugog uĉitelja
po imenu Hakuo, koji ju je odbio iz istog razloga - njena lepota stvarala bi samo nevolje.

Rjonen je zato rešila da unakazi svoje lice usijanim
gvožđem, i tako je jednom zauvek uništila svoju fiziĉku lepotu.
Kada se vratila kod Hakuotf, jn ju je prihvatio za uĉenicu.

Rjonen je napisala jednu pesmu na pozadini malog ogledala:

Kad sam bila u cariĉinoj službi
palila sam štapiće
da namirišem svoju lepu odeću.
Sada kad lutam i prosjaĉim
palim svoje lice
da uđem u svet ţena.

Pred smrt, napisala je ovu pesmu:

Šezdeset šest puta su ove oĉi
upijale lepotu jeseni. Ne pitaj
ništa. Oslušni drhtaj borova
kad utihne vetar.

To što ne znaš je ok :lol: ali mi je drago da su te moje reči podsetile na ovu lepu priču koju si nam dao. Mada, Rjonen je morala da uništi svoju fizičku lepotu zarad duhovne, a ceo moj tekst govori upravo o duhovnoj lepoti, unutar zidina našeg tela. Fizička je nebitna u ovom slučaju...msm mom :lol:
Šezdeset šest puta su ove oĉi
upijale lepotu jeseni. Ne pitaj
ništa. Oslušni drhtaj borova
kad utihne vetar.


prelepi stihovi koji govore o sopstvenom miru, ravnoteži i spoju sa Prirodom. Ja to zovem "moj put za nigde", ali u kontekstu teksta rekla bih
Oslušni drhtaj čoveka
kad utihne vetar
Drhtiš zar ne?
I drugi drhte.
Lako je zagrliti drugog....probaj...drhtaj prestaje

Hvala na lepom komentaru :)
 
Poslednja izmena:
Lepota... videti ono što nije vidljivo, skriveno u dubini a ipak obojeno toplim sjajem koji se nazire u oku. Zato pogledam prvo u oci sebe i svog sagovornika/ce, ako svoj odraz vidim u drugom oku onda i on/ona vidi svoj odraz u oku mom.
Unutrašnja lepota nece usahnuti, ona je nepromenljiva i nije podložna uticaju vremenskih promena.
Lep dan :):bye:
 
sanja*;bt292900:
A konkretno?

Dobar jutar.

Ukratko, i vrlo globalno pošto moram ići.
Svesni i planirani egoizam koji stalno nanosi štetu drugima, konstantni napadi na druge umesto dijaloga, stalno verbalno omalovažavanje, neželja da se razume bilo šta i bilo ko osim onoga što toj osobi tada odgovara, iskorišćavanje drugih ljudi i tuđe dobre volje, lažljivost...najgrublje rečeno, zbirno manipulativnost. Sve ovo se može promeniti uz malo rada na sebi, ako se hoće
 
Tamišarka;bt292903:
Lepota... videti ono što nije vidljivo, skriveno u dubini a ipak obojeno toplim sjajem koji se nazire u oku. Zato pogledam prvo u oci sebe i svog sagovornika/ce, ako svoj odraz vidim u drugom oku onda i on/ona vidi svoj odraz u oku mom.
Unutrašnja lepota nece usahnuti, ona je nepromenljiva i nije podložna uticaju vremenskih promena.
Lep dan :):bye:

Dobra ti taktika :lol:
A i istinita.
:heart:
 
...ponekad je ruzno o ruznoci
pisati
ali se ipak mora znati
da i lijepima lijepo zasmeta
nije to steta
tu ruzni imaju sebe u ljepoti svojoj
naci
ali smo svi zajedno na ovoj Planeti
i dati svakom sansu
kao sabraci
da li je svima
lijepo,- l i j e p o ...
ili mozda tetar koji utopiji vodi
nije niko kriv
kad ga bog ruznog '
'rodi'
...da li je Ljikane
neophodno ili bar po principu
neprincipa
negdje i kod nekoga
ruznocu skenerisati
ili naci bar trag lijepog
i o tome pisati
ne govorim o tome sto ja tako pisem
ali bar dubinski svakovrsno
za lijepo pisem
i ako je lako o njemu pisati
po njemu hodati i crtati
disati njime
i mrsiti lijepog puteve
sebe utkati u ruzne
shvatati ih takve
neduzne
i izrazu svome slicne
ali ipak u svemu tome dicne
postaviti ih na uzbrdice
nagnati esteticare
da ih pozdrave
nicice...
...Ljikane, pozdravljam pisanje tvoje
i uz njega
pozdravljanje i zelanie dobrobitima tvojim
.- visoko moje...:zag::bye:
 
Da bi čovjek poželio osvijetliti svoju tamnu stranu, preduvjet je svjesnost o postojanju te tmine...a to su rijetki slučajevi.
Moja je opcija ignore...jer njihovo veliko JA ništa ne boli više nego kad ostane nezapaženo, malo i gladno...pažnju i svoje vrijeme treba poklanjati onima koji je i zaslužuju... veliki pozdrav, draga Ljiljo :zag:
 
LJILJA MMM;bt292907:
Ukratko, i vrlo globalno pošto moram ići.
Svesni i planirani egoizam koji stalno nanosi štetu drugima, konstantni napadi na druge umesto dijaloga, stalno verbalno omalovažavanje, neželja da se razume bilo šta i bilo ko osim onoga što toj osobi tada odgovara, iskorišćavanje drugih ljudi i tuđe dobre volje, lažljivost...najgrublje rečeno, zbirno manipulativnost. Sve ovo se može promeniti uz malo rada na sebi, ako se hoće
Znamo kakvi smo kao narod...znamo i šta rađamo i kakve rađamo i odgajamo...u svakoj našoj porodici se nalazi bar po jedan takav crni biser, da ne kažem crna ovca i to je već deo našeg folklora... i gle čuda, čak je i voljen!! Kažete da se te osobine mogu promeniti "sa malo rada na sebi"... Sigurna sam da su za to potrebni tektonski poremećaji i da je to rat sa vetrenjačama... U pravu je Faraonn kada kaže da se u takvima treba tražiti ono lepo što nose u sebi, jer niko nije savršeno crn, da ne bi bio i beo, niti savršeno beo, a da nema crnog u sebi.. Poštovanje:zag:
 
Svet je savrsen upravo zato sto je jasno razdvojeno ruzno od lepog.
Razdvajanje svedoci o istovremenom postojanju i ruznog i lepog.
Njihovo postojanje se desava u nama, u nasim mislima, pred nasim ocima.

Ne priznavati postojanje i lepog i ruznog, uciniti sebe slepim za jedno od ta dva, je izbegavanje zivota.
Ne moze se posmatrati samo jedna strana. Lepa. Ili ruzna.
To je stvar licne odluke.

Ima onih koji prihvataju i vide samo lepo, ignorisu ruzno kao da ne postoji.
Neki su stalno okrenuti ruznom, i ni u cemu ne prepoznaju lepotu.
Slep covek vidi svet bolje i od jednih i od drugih.

Da bi covek bio ceo, mora prihvatiti celinu, takvu kakva je stvorena. Ruznu sliku na lepom zidu.
Onaj ko prihvati samo deo, lep ili ruzan deo, postace deo, polutka, krhotina.
 
Imam prilično konkretan razlog zašto tražim konkretno.
Recimo, u razgovoru s mnogim našim gastarbajterima, stalno se čuje ono kako su stranci hladniji od nas, kako su manje gostoljubivi, kako su, u neku ruku, iako je tamo život lakši jer imaš osnovne uslove za život - ljudi iznutra mnogo ružniji od nas.

I onda ja po Beču upoznajem sve neke divne Austrijance, i čudom se čudim. I pitam se kad ću da naiđem na te hladne i ružne iznutra. Ružnije od "nas".

Pa mi sve nešto pada na pamet da tu nema nikakvih "nas", postojimo, recimo, u jednom trenutku samo Hans, Bibi, jedan Ukrajinac, jedan Rus i ja, koji sedimo za stolom i razgovaramo i smejemo se, i postoje sa druge strane tamo neki balkanci kojima su Hans i Bibi hladni i ružniji iznutra, postoje verovatno neki Ukrajinci kojima su Rusi ružniji iznutra i vice versa.

Zato sam ja za konkretno.
Jer se ovo nekonkretno pokazalo kao nepouzdano.

Moj bivši gazda ne da je ružan iznutra, nego mogu da ga uporedim jedino sa staračkim noktom koji se rascvetava u nekoliko izuzetno čvrstih, rožnatih listova nokta ispod kojih se prethodni slojevi neprestano raspadaju i pretvaraju u meku, zaudarajuću trulež.
To je čovek s daning krugerovim sindromom, lik koji zapošljava ljude dogovarajući s njima jedne uslove a zatim sledi ono "dok te mami, šećerom te hrani, kad namami, i leba ti brani", to je stvorenje za kojim se vuku tragovi prevarenih ljudi, i tako dalje i tako dalje. Dakle, mogu da nabrajam ono što je konkretno do sutra, i mislim da je to konkretno veoma važno.
 
LJILJA MMM;bt292907:
Ukratko, i vrlo globalno pošto moram ići.
Svesni i planirani egoizam koji stalno nanosi štetu drugima, konstantni napadi na druge umesto dijaloga, stalno verbalno omalovažavanje, neželja da se razume bilo šta i bilo ko osim onoga što toj osobi tada odgovara, iskorišćavanje drugih ljudi i tuđe dobre volje, lažljivost...najgrublje rečeno, zbirno manipulativnost. Sve ovo se može promeniti uz malo rada na sebi, ako se hoće
Ja bih pazljivije procitao tekst iznad. /\
Nabrojano se ne desava u jednoj glavi jednog pojedinca, nego iskljucivo u njegovoj interakciji sa drugima.
Zato "rad na sebi" ne moze dati rezultat, nego samo rad sa drugima.
Nekada to nije moguce zbog sebe, nekada zbog drugih.
Ako su "drugi" zainteresovani za korisno a ti za pravedno, bez obzira sto svi zele "lepo" nastace rat.
 
...moramo se pozvati na Hajdegera
i njegovo,-'biti sa'
tj. biti u saobracaju sa 'Drugim'
cijela doktrina Diskursa je postavljena u govoru i razgovoru kao saobracaju s Drugim,
a Hakim _bej sa Njegovim 'deo ili ceo'
Deo bih shvatio kao privrzenost Ruznom ili Lijepom
Ruzno zna da povuce ali ne cijelo ruzno
mora da ima smjernicu da Dio je elegantno popunjen
i onda povuce bijes 'jarcanja'...
Znam da andjeosko lijepo moze da zakoci svaku zaljubljenost
i slijedi neostvarenost
a to je kletva Afroditina u ime Apolona
da na lijepo imaju pravo zalutali Bogovi tj. Bogovi izletnici
i rodjenje je Ahilovo posledica Boginje i ssmrtnika
kao sto je i Persefona i Herkules...
Lijepo odvajkada nosi prokletstvo jer toliko lijepih zena,
kako kaze narod zavrsi usjedelistvom jer svoju Ljepotu,
Bogu nosi...
Faraonn zna i umije da dionizijski vuce sve oko sebe
i ako cesto izgori u samom ostvarivanju
ali u drugom uspije i tako redom...
Soradze u svom stilu Erinije , zna da uzdigne i kazni,
zato je Faraonn uvijek na oprezu da ne navuce na sebe,
Njenu srdzbu...a, ekspert je da u iskrenosti svojoj
da srdzbe , po negdje jedva docekane,
navuce i onda se ne srdi i on nego nosi,
i p o d n o s i ...Ljiljana je nesto srdita ovih dana
ali je,- Ljiljana...:zag::bye:
 
sanja*;bt292912:
Egoizam je bolest. Bolesti nisu ni svesne ni planirane.

Egoizam je stanje prevelike samovažnosti, samoljublja i uzdizanja sebe iznad drugih. U takvom stanju ostali su omalovaženi u svakoj situaciji na razne načine. U najboljem slučaju nisu ni primećeni. Javlja se i u cilju sticanja koristi za sebe nanoseći svesno štetu drugome.
U nekim slučajevima egoizam jeste prava, ozbiljna bolest, ali ne pričam o tim slučajevima.
 
wirdz;bt292916:
zbunilo me ovo sa plastičnom operacijom.
mislio sam da pišeš o fizičkoj lepoti, u fazonu lepi ljudi su i dobri itd.
text je :ok:
kako se sprovodi taj "unutrašnji plastičnjak" :think: :)

:lol: Postoji jedna tema koja me zaokuplja godinama. Na filozofiji je i obično je jednom godišnje podignem, ali, kako sam starija, mislim da se više nema šta reći o tom. "Plastična operacija" je moj izraz za rad na samom sebi, borba sa samim sobom, samonaterivanje i samokontrola na deaktiviranju neke naše negativne osobine. Nešto slično ostavljanju cigareta, pića, kocke i tako to. Volja je navažnija. Svi imamo potrebe za samopopravkama, ali baš svi.
 
faraonn;bt292919:
...ponekad je ruzno o ruznoci
pisati
ali se ipak mora znati
da i lijepima lijepo zasmeta
nije to steta
tu ruzni imaju sebe u ljepoti svojoj
naci
ali smo svi zajedno na ovoj Planeti
i dati svakom sansu
kao sabraci
da li je svima
lijepo,- l i j e p o ...
ili mozda tetar koji utopiji vodi
nije niko kriv
kad ga bog ruznog '
'rodi'
...da li je Ljikane
neophodno ili bar po principu
neprincipa
negdje i kod nekoga
ruznocu skenerisati
ili naci bar trag lijepog
i o tome pisati
ne govorim o tome sto ja tako pisem
ali bar dubinski svakovrsno
za lijepo pisem
i ako je lako o njemu pisati
po njemu hodati i crtati
disati njime
i mrsiti lijepog puteve
sebe utkati u ruzne
shvatati ih takve
neduzne
i izrazu svome slicne
ali ipak u svemu tome dicne
postaviti ih na uzbrdice
nagnati esteticare
da ih pozdrave
nicice...
...Ljikane, pozdravljam pisanje tvoje
i uz njega
pozdravljanje i zelanie dobrobitima tvojim
.- visoko moje...:zag::bye:

O ružnom ću i dalje pisati da je ružno:manikir:
O lepom da je lepo
U ružnom lepo ne raste, samo ružno cveta

Kako je prelepo polje cvetno, maleno, šareno
oivičeno trnjem i divljim rastinjem
Svake godine, livada je sve manja
Misliš li da se ti cvetovi ne bore za život svoje livadice?
ooo, bore se, ali borbu gube
jer
njihovog semena je sve manje
a divljeg sve više
seme cveta međ trnjem i visikom jakom travom nići ne može
sunca mu treba, vazduha i svetla, a tu ga nema
divlje seme lako niče na malenoj, svetloj livadi...i širi se.
Livade više nema.
E, to ti je moje viđenje lepog u ružnom.
 
Ellena01;bt292927:
Da bi čovjek poželio osvijetliti svoju tamnu stranu, preduvjet je svjesnost o postojanju te tmine...a to su rijetki slučajevi.
Moja je opcija ignore...jer njihovo veliko JA ništa ne boli više nego kad ostane nezapaženo, malo i gladno...pažnju i svoje vrijeme treba poklanjati onima koji je i zaslužuju... veliki pozdrav, draga Ljiljo :zag:

Tačno, Zato je i teška i zahtevna ta plastična operacija, ali nije nemoguća.
Ma i ja stavim na ignore kad mogu i jesam pristalica izgladnjivanja takvog prevelikog JA
:cmok2:
 
Soradze;bt292935:
Znamo kakvi smo kao narod...znamo i šta rađamo i kakve rađamo i odgajamo...u svakoj našoj porodici se nalazi bar po jedan takav crni biser, da ne kažem crna ovca i to je već deo našeg folklora... i gle čuda, čak je i voljen!! Kažete da se te osobine mogu promeniti "sa malo rada na sebi"... Sigurna sam da su za to potrebni tektonski poremećaji i da je to rat sa vetrenjačama... U pravu je Faraonn kada kaže da se u takvima treba tražiti ono lepo što nose u sebi, jer niko nije savršeno crn, da ne bi bio i beo, niti savršeno beo, a da nema crnog u sebi.. Poštovanje:zag:

Ne, ne sve "crne" osobine. Taman posla. Niste me razumeli. I ne kažem da je svako crn ili beo. Moj termin je šaren :lol: i to je najrealniji izraz. Baš zato što smo svi šareni, moguće su nekakve promene. Vrlo dobro znam da se sve osobine ne mogu promeniti. Mnogo sam života provela sa nepromenljivim tamnim osobinama, da bih živela u oblacima. Ali neke, mogu. Neke koje svima zagorčavaju život. Zar svi mi to ne radimo stalno? Zar ne menjamo sebe, zar ne smirujemo sebe? Zar se posle razgovora sa nekim ne osećate drugačije, čistije, kao da gledate drugim očima dotadašnji problem? Zar se niste i sami milion puta ugrizli za jezik i sprečili svoju narav da izleti i napravi haos? Ja jesam. E, to je samopopravak. Zar to ne može svako? Svi mi imamo mnogo sitnih crnih osobina koje možemo korigovati.
Ali neki vole te svoje osobine, a neki ne. Ovi prvi ih nikad neće promeniti.
Hvala na komentaru :cmok2:
 

Back
Top