NOVI SAD - Kako je bilo

.
.
S Tikom smo se sudarili ispred željezničke stanice, odakle smo produžili do "Lokomotive" kod koje su nas sačekali Saša i Danijela.
Danijela je čudo od energije i sve zasluge za ovu promociju pripadaju samo njoj. Jeste da se žalila kako je bolesna i da ne može govoriti, ali se pokazala kao glavni nosilac kompletnog događaja, pa više nisam siguran kako izgleda kad je potpuno zdrava.
U biblioteci nas je sačekala gospođa Monika i moram reći da je zaista ljubazna osoba. Odmah se pojavila ekipa RTV Vojvodina i uzela izjave od svih učesnika. Danijela je i tu briljirala, uostalom kao i tokom cele večeri.
U čitaonici se okupilo tridesetak ljudi i promociju je otvorila Monika Maširević i posebno se osvrnula na to da moj opus ne čine samo zastrašujuće priče kakve se nalaze u zbirci "Dolazak tame", već i poezija i spomenula je da sam pohvaljen za najosećajniju ljubavnu pesmu u Mrkonjić Gradu. Danijela je primetila da je to dualnost moje ličnosti, što je očigledno i u samim mojim delima, a ja sam pomenuo da je slično bilo i sa Lavkraftom.
Sledeći govornik je bio Tika koji je najviše govorio o "Poslednjoj Lunovoj avanturi" poslednjoj priči u zbirci i to iz razloga što je upravo ona bila moj povratak pisanju 2010-te godine, a našla se na trećem mestu Tikinog SCI-FI udruženja, što je bio ujedno i prvi kontakt među nama dvojicom. Sama priča je zapravo erotsko-horor storija o prestarelom Lunu koji se susreće sa nezamislivim žrtvenim obredom posvećenom bogu Svarogu. Tika je najzad zalutao u istoriju Mitra Miloševića, alias Frederika Eštona, koji je bio novosađanin, pa je kormilo preuzela Danijela.
Kao što rekoh, Danijela je bila zvezda promocije i mnogo je govorila i analizirala moje priče (pa pomalo i moju ličnost), čitala odabrane odlomke i teško je i nabrojati šta je sve rekla. Da bi uhvatila malo daha, dva puta je pažnju publike privlačio Saša Milosavljević, bas klarinetista opere SNP-a Novi Sad koji je sjajnim izvođenjem osvojio simpatije svih prisutnih.
Tek posle njih dvoje sam na red stigao ja i našao se u nebranom grožđu, pošto je Danijela uglavnom već iznela sve što sam nameravao da kažem. Ostalo mi je jedino da kažem ponešto o svim pričama u knjizi. U njima su isprepletane istorija, fantastika, mitovi, legende i misticizam, a ima ih tačno 25.
"Isto popodne, isti dan" je priča o Mirjani i njenom usudu koji stiže sa čergarima. U stvari, to je priča o ljubavi među pripadnicima dva suprotstavljena naroda.
"Srce vatre" govori o tome kako se sve vraća i sve plaća i da svaki naš postupak ima posledice, ma koliko herojski on u jednom trenutku delovao..
"Vučja nevesta" je zasnovana na večitom krugu postojanja, simbolizovanom u liku zmije koja grize sopstveni rep.
"Čuvar" je jedna od prvih mojih objavljenih priča, davnih devedesetih godina, a govori o stalnoj borbi suprotstavljenih strana - „Kao što postoji noć, postoji i dan, kao što postoji tama postoji i svetlo, kao protivteža straha stoji ljubav i dok bude zla biće i dobra“
"Obale Dunavske" su bajkovita priča objavljena u čak dve zbirke 2013-te godine. Bivši legionar tumara po šumama kraj Dunava, a ono što će tamo otkriti prevazilazi sve što je poznavao.
"Tamo kraj vode, podno vrbe" je priča oslonjena na daleku istoriju i postojanje Ilira na ovim prostorima. Ponekad ono što deluje kao izdaja može biti jedini spas.
"Neobični događaji u gradištanskom samostanu" je prisećanje na Bogumile i prvi intezivniji ukus horora u zbirci.
"Kosovka devojka", govori o tome da je sve banalizovano i svedeno na mizernu trgovinu. Ništa više nije sveto, pa čak ni Kosovka Devojka, što ćete videti u Pračetovski uvrnutom raspletu događaja
"Mračnije od mraka" je priča negde izmedju crvenkape I tvajlajta.
U "Daždu" se opisuje odlaganje smeća u prošlost u vidu pljuska nerazumljivih predmeta po glavama zbunjenog življa i sveštenstva koje se trudi da objasni neobične padavine.
"Osvajači", su još jedan od mojih ranih radova, svojevremeno objavljen u legendarnom fanzinu Meteor i govori o tome da čak i najozloglašeniji ratnici imaju svoje razloge za ono što čine.
U "Zidovima" se postavlja pitanje da li postoji samo svet koji poznajemo, ili nas zidovi dele od nepojamnih dimenzija koje egzistiraju uporedo s našom stvarnošću.
"Kad gradova nestane" je sanjiva zimska idila pomešana sa surovim ubistvom.
"Zauvek mlad", razjašnjava od čega su bežali drevni stanovnici gradića pod kojim se prostiru bezmerni lagumi.
"Vilinska krv" govori o prevarantkinji koja je naletela na nešto što nije očekivala.
"Doba sabljozuba" postavlja pitanje do koje tačke dopiru izmaštani događaji, a gde započinje realnost.
"Dolazak tame" je mračna priča o putovanju poslednjim vozom na svetu.
"Baba Mara" govori o tome da se na samo par metara od nas možda kriju stravične tajne. Možda su ljudi sa kojima svakodnevno pijemo kafu, pedofili, ubice i silovatelji.
"Lepa Jelena" je neuobičajena varijanta priče o crvenkapici.
"Ponoćna zvona" i "Iza pansiona" su dve priče sa vampirskom tematikom.
U "Lejli" privatnog detektiva angažuje prelepa cura da pronađe basnoslovno vredan nakit. Ono što će otkriti biće mnogo više no što bi iko poželeo.
O "Poslednjoj Lunovoj avanturi" je Tika već toliko rekao, da nije bilo potrebe da govorim o njoj.

Najzad sam predstavio i "Kolevkine hronike" sledećim rečima:

Da je hiljadugodišnje Carstvo pred svojim najmračnijim danima, saznajemo kroz doživljaje nekoliko ličnosti. Svaka od njih iz sopstvene vizure sagledava nadirući talas mračnih nagoveštaja.
Upoznajemo Cara i Caricu, zaverenike protiv njihove vlasti, kao i generala koji se suočava sa najgorom najezdom varvara ikada viđenom. Tu su i Teodor, plaćenik koji se vođen nostalgijom vraća u Carstvo, kao i Sunčica, profesionalni lopov, što se silom prilika umesto u Carski Grad iskrcava posred graničnih oblasti Carstva.
Lagano se razotkriva srednjovekovno feudalno uređenje Vizantijskog tipa, dvorske spletke, ali i pojavljivanja bića iz legendi posred Carstva.
Centar zbivanja je „Knjiga Predaka“ i dvor Sarbana, čuvara biblioteke. Kad prevrat nastupi, Car biva ubijen zajedno sa najvernijim vazalom iz kuće Sarban, kao i starešinama odanih velikaša. Istovremeno razbojnik prozvan Šumskim Kraljem otima princezu iz Kuće Sarban.
Kad sve deluje izgubljenim, radnja se premešta hiljadama svetlosnih godina daleko i saznajemo da je svet nakon nuklearnog holokausta doslovno vraćen u srednji vek, ali pre uništenja zemaljske civilizacije, više generacijskih svemirskih brodova otposlato je u nepoznato.
Odakle potiču živi mrtvaci, ko je zapravo šumski kralj i da li je pomirenje moguće saznaćete u ovoj knjizi.

I tako je prošla promocija. Neko vreme su prisutni još razgovarali u pokrajnjoj prostoriji, a onda smo završili veče u nekom kafiću blizu željezničke stanice.
.
.
 

Back
Top