RTV The Lady D Epizoda : KREATIVNA LABORATORIJA :)

FOTO: Moghrion

...Sigurno ste pomislili da je neki vrsni slikar, na temu apstrakcije imao zadatak oštrinom oka i sigurnošću svojih pokreta na čvrstoj podlozi prikazati let neke ptice.
Moralo bi mu se i tad pozavideti na umešnoti i maštovitosti jednog ovakvog prikaza kojim dočarava čitavu priču:
…Probijanje i presecanje ogromnog tamnog oblaka nepogode na pola i uspešno proletanje kroz opasna iskušenja.
Zadivljuje simbolika crvene boje koja se javlja na repu i glavi ptice.
Prošlost kao iskustvo sa neretkim ožiljcima susretanja sa munjama, gromovima, vatrom, a glava kao širina uma koja uči od istih-munja ,vatre i neustrasivo hrli napred.
Očuvana je vitalnost pokreta ptice, netaknutost i lepota snažnih, raskriljenih krila, kao simbol snage i životne mudrosti.

…Moć ovog smelog tematskog dodira
i cenu preživljavanja il’ slobode može da otkriva,
… kao i ta slobodna mašta, svakog posmatrača
što je i u tvojim očima upravo izrasla…

Medjutim uzročno –posledični faktori koji se dogadjaju u ovoj fotografiji , tema su ove blog-reportaže u kojoj razotkrivamo ovu zadivljujuću umetničku kreativnosti u svetu fotografije kroz zanimljiv razgovor sa autorom :
Evo šta se sve krije iza jednog ovakvog rada:


“Прво је лампа неопходна, за светло са стране
оно даје дубину и осветљава боју...”


“друго, суд који сам направио
димензија 40 х 25 х 5 цм... стакло је стандардних 4-5 мм...
пинг понг лоптица за размеру... “



“…даље имамо арматуру за две неонке... иначе користим неку другу поставку, нешто што сам правио за неке сијалице, па са неким дифузорима, али, за ову демонстрацију сам начинио што је једноставније могуће...
Па у духу те једноставности и доступности, следећа слика је папир за печење... пек папир... њега има у свакој самопослузи, лепо расипа светло… “



Postavka,pozadina:
“На следећиm слиkama, стоји позадинско светло и стаклени суд.


… може то и на сто да се постави, пожељно је да се позадинско светло учини јаким и равномерно распоређеним, па би било идеално да сам ове неонке могао да поставим на неких, пола метра иза стакла, на висини средине акваријума, а папир на пола пута између светла и стакла, али, ради се шта се може и датим условима...
па, како се види на следећој слици, поставио сам то на уску даску за пеглање, штипаљкама прикачио папир за стакло и поставио неoнку тако, близу... и то ради, наравно, а свака варијација у поставци даје другачије резултате и ту је права забава... испробавање разних комбинација и подешавање према жељи и потреби...
испод тога се види како то изгледа кад се налије вода... тако, малко из далека, па се касније исецају делови из фотографија и приказује само... глума, без сцене...“



“И на крају, ето, бочица туша, пипетица, размућена нека темпера... Температуре или густине тих течности, температура воде, чак и комбинације с алкохолом или дестилованом водом могу да дају различите и забавне резултате... разноврсност боја и врсте тих боја дају различите резултате... па промена оног бочног светла исто прави разлику...”


Napomena!
“Ова зeзанција укључује струју и воду... мрежни напон је јако опасна ствар...
вода и струја никако не иду заједно и апсолутно је неопходно бити јако опрезан да се случајно вода не проспе преко тих средстава расвете, каблова...”

Iako su reči autora fotografije:
“Ма, ништа посебно…”
Uz njegovu nesebičnu pomoć , zaključujemo da je to ipak jedna cela veeelika matematika ,oštro oko, strpljenje i veština…mašta….znanje…

Puno vas pozdravlja The Lady D,
Uživajte u fotografijama koje slede i zašto ne, pridružite se našoj “Kreativnoj labaratoriji” i ovoj neobičnoj stvaralačkoj inspirativnoj igri.
:hvala:
 
DJMina;bt286968:
Divnoooooo :)
Bas sam se pitala kako je to uradio...
Hvala Lady i naravno hvala Moghrionu ;)
______

Ee i ja sam se BAŠ pitala :) (k'o telence zagledano u šarena vrata) ko je tu i šta fotografisao :) i krenula u osvajanje odgovora hehe
Ovo je moj svojevrstan način i da se zahvalim našem Moghrionu, na ljubaznosti, predusretljivosti, podršci koju nam pruža.
(Kada sam dosla ovde nisam znala ni fotografiju da postavim,jer nikad do sad ovde, u životu nisam "forumovala" jedino da me neko vezao za komp bi to bilo moguće)
A i šteta zaista njegov toliki trud "ostaviti u fioku",a ne podeliti sa svim kreativcima i ljubiteljima kako fotografije ,tako i svih drugih umetnosti,
oko toga smo se srećom složili i radujem se ako smo vas obradovali :)
a i ja mu se beskrajno zahvaljujem na dozvoli :)

:hvala:
:bye:
:heart:
 
...neznam , šta se sve proglašava umetničkim mukama ; ali dasa očigledno nije osnovno likovno obrazovanje u četvrtom razredu završio kod profesora Kostića....nikad nije ni prao četkice u staklenoj tegli od tempere , a nikad nije ni prao četkice od tuša - a još manje jednim te istim špricem punio ketriđe u boji za štampač....i sasvim normalno , ko bosan seče najdeblju bukvu u šumi motorkom , a ne pali joj motor....

...e sad , jevtino a lepo....gospođe skuvajte dosta retkog štirka , pa ga sipajte u dvadeset čašica....uzmite šest osnovnih boja, i napravite po tri nijanse ( sve što više nijansi sve više mistike).....pa obu svaku sipajte u čašicu retkog štirka....dobro izmešajte....list bolka broj tri prepolovite....išarajte špricom , za injegcije , list po slobodnoj volji....pritisnite odozgo drugu polovinu lista - valjkom za krečenje (čistim suvim ). razdvojte listove , ispravite i osušite .....možete preko tog lista pre sušenja da položite nov list i uzmete otisak ( izbećićete presavijanje )....ako je štirak dobro nanešen , možete uzeti par otisaka tako....ti otisci biće umetničko delo.....

...stvar može i da se komercijalizuje....recimo da se pravi čestitka....iseče se deo otiska makazama koje reckaju ili starim sekačem za slike....tako odsečen deo zalepi se na čestitku naprevljenu od hamera ......i još tušta stvari sa ovom tehnikom može se uraditi - bez struje vode kade staklene i koještarija.....jošte sličice mogu da se uvaljaju psijatrima za njihove seanse sa asocijalnim tipovima !

....sve ovo može da se uradi i sa teglom za turšiju ( 10l)...napuni se vodom i ubaci mastilo ( ušprica ) , raznih boja mlazevi ...običnim aparatom digitalnim snimi se film mešanja boja....tegla se malo mrda , zbog talasanja vode i mešanja oblaka boja...posle na računaru iz filma se vade interesantne slike....ali štirak je neprevaziđen
 
Da i mi smo se u komentarima dotakli i Rorsahovog testa,jer je svako uočavao neke drugačije oblike na istim fotografijama, sigurno bi bilo zanimljivo ,odvesti na tu stranicu nekog "psihijatra" da nas rastumači. :)
Istina je i da tom metodom preslikavanja na papiru mogu da se dobiju jako, jako zanimljivi rezultati, ali sve to što ima veze sa ikakvim čvrstim podlogama, meni nije toliko fascinantno,kao ovaj slobodan pad boje kroz vodu i opisana postavka,gde nista nije rukovodjeno čvrsto opipljivim i omogućava apstraktnije rezultate i zahtevnija je kreativnost.
To sa papirom mi je kao da neko priča neku priču, a može se još kreativnije i uzvišenije izraziti-stihom.

Mi smo u tom uzrastu i mladji,pravili rezbarije na krompiru pa "lupali pečate " po papiru-to je jos jeftinije. :)

Ono kako bih ja razradila ovu temu nisu 3 cela kompleta rakijskih casa, (nemam ni jedan ceo, jer se to u mom stanu ni ne toči) :)
već neka veća površina vode od ovog akvarijuma-neka prozirna djakuzi kada recimo.

Ali ja sam neizlečivi ljubitelj vode, pa mi nije zameriti opijenost kretanjem kroz istu i odusevljenost ovim radovima, kojim bi rado ispunila svoje zivotne prostore.. :)
 

Back
Top