MOje putovanje - Iran

Trazili sam vise stvari. Prvo, ja sam poznata istraziteljka azijskih kultura, proucavala sam Zaratustru i njegovu religija. Bila sam vise puta u Iranu. Moja majka ima multinacionalnu kompaniju, koja je u Izraelu, pa je trebalo da se ostvari neka saradnja. Dobro si porcitao u Izraelu. Krupan biznis ne zna za te glupe granice i religije, kao i za zabrane pasosa i sl. Posebno su muslimani prevrtljivi. Evo, napisacu neke stvari o zivotu u Iranu. Meni se svidja Iran, jer ja volim indoevropske narode i njihovu kulturu. Proputovala sam ga uzduz i popreko.
Prvo, ljudi u Srbiji su puni predrasuda i obavezno misle da cim nekog kinje, tako da se neko solidarise sa njim i da ih vole. U slucaju Irana nije tako. Oni jako mrze Srbe i uvek pomazu samo muslimane u Srbiji i Bosni. Kada je bilo bombardovanje, a tada sam se i zadesila u Iranu, oni su jako podrzavali bombardovanje i spominjali su Srebrenicu i Aliju Izetbegovica, a znate sta ja mislim i o Srebrenici, Aliji i muslimanima uopste, jer, ja sam njih upoznala u pravom obliku, jer sam odrasla u IZraelu, gde nema mnogo lazi i natezanja sa njima, jer smo ih mi prozreli odavno. Bila sam vise puta i kao odrasla ne samo kao klinka tada.
Proputovala sam Iranu od severa ka jugu i od zapada ka istoku.
Kosmopolitski duh o kojem svi voel da pricaju moze da se nadje u Teherani i sto se ide vise ka istoku sve je netolerantnije stanovnistvo. Uvek kazem: Mi idemo kod vas i moramo da postujemo vase obicaje, a vi dolazite u Evropu i moramo da postujemo vaae obicaje. Oni se jako trude da pokazu svetu da nisu primitivni kao ostali muslimani. Vecinu sveta oni prevare, kao ovde u Srbiji, ali MENE - ne! Ja sam odmah shvatila ko su i sta su.
Teheran je veliki, nazovi kosmopolitski grad i ima lepih parkova i bulevara. Preko dana je velika guzva u saobracaju i stvarno bi se reklo kada ste u neko novijem delu grada da ste u civilizovanom svetu, ali kada odete u stariji deo i one prljave i smrdljive ulicice sa pijacama onda shvatite da ste ipak u islamskom svetu. Dobra stvar je sto zena moze da s ekrece ulicom, a ne dobacuju toliko kao u ostalim delovima sveta, jer su svi ispinjeni spijunima i samo snimaju jedni druge. Ipak, zao mi je kada vidim neku majku kako vodi devojcicu, koja je zabradjena. Generalno, u Iranu je veliko siromastvo i ljudi zive prilicno oskudno. S druge strane, kao sto sam vec pomenula deca bogatasa se nenormalno bahate i oni se i ne krecu po ovim starijim delovima grada. Vecina stvari, koja je iz predislasmskog perioda je nekako zamaskirana da ne moze da se dodje lako do njih. Oni nisu unistili sve te spomenike, ali cete bez znanja persijskog ili vodica, kao sto sma ja isla, jer volim da osetim duh naroda, se tesko snaci. Dzamije su im na svakom koraku. Postoje hriscanske crkve, koje jedva da rade i stalno su u blizini muslimani, koji vredjaju hriscane, koji idu na sluzbu. Ja sam odzivljala neprijatnosti, jer sam isla u jermensku crkvu, posto su druge pravoslavne crkve zatvorene, a Jermene nekako podnose, jer su bili istorijski povezani. Sinagoge nisam videla, ali Jevreja mislim i da nema vise. Zenama ja bolje da budu u pratnji muskarca, jer ipak, moze biti neprijatno, ako neko nekada nesto dobaci ili da odete u kafanu.
Kao i svuda u tom baliluku u okolini i oni su megalomani, pa mozete da vidite neke zanimljive ogromne gradjevine. Meni nije bio jasan neki uvrnuti most Tabijat. Ja sam bila u malo luskuznijem delu grada na severu Elahiju. On je pun solitera, pa deluje normalno. Vecina bogataske dece izlazi uvece po luksuznim klubovima, koji su zatovreni za druge. Voze Mercedese, koji su zaradjeni na muci jadnog naorda. Zvanicno je alkohol zabranjen u Iranu, ali crno trziste radi ili im kupi neki Jermenin. To moze biti opasno, posto su oni prevrtljivi ljudi, pa mogu da vas prijave i da vas neko ubije. Drogiraju se i nose zlatan nakit, markiranu odecu. Bas su nekako neukusni. Ka Kaspijskom moru se nalazi Dizin. To je skijaliste i tu je fino, jer tu malo vladaju civilizovani zakoni, ali doci dotle je prilicno rizicno. Plaze su im prljave, ali bi mogle da se srede. Neke su odvojene za zene, mada zvanicno zene ne smeju da plivaju u moru. Imate odvojene plaze za nas strance, a zabranjeno je ovima da ulaze. Muskarci nose sorceve i svi su dlakavi i nekako musavi. Zene su zamotane i udju u more, a ako zaplivaju dodje im neki tip i kaze muzu da je nesposoban. To je za njih jako uvredljivo i onda joj on lupi samar. Sve pre decom. Uzasno.
Na istoku i jugoistoku je poilupustinja, gde su sasvim zatucani muslimani. Blizu Dizina je i grad Karadj. Grad je prilicno izgradjen, ali se vidi sirotinja i nekako je prljavo.
Ako jos nekog nesto zanima, neka pita.
 

Back
Top