" U našega Rajka....."

Osvanuo Niš bez magle jutros, konačno. Navrzla se ovog decembra, - baš.
Pratim prognozu,čekam sneg, vreme mu je. Kako to nije do mene, odlučim da se ne nerviram
zbog stvari na koje ionako ne mogu da utičem. Obećala sam to sebi proletos kad me ispratiše
s otpusnom listom sa VMA, prepunom upustava i preporuka za moj budući život.
A i godine me obavezuju da sam sad malo mudra, jer pametni žele da promene svet, mudri
menjaju sebe.
I tako ja, puna mudrosti, rešim da krenem u nabavku za proslavu Nove godine. Proslavu !!!!
Čega, e, to još nisam saznala a i neću da saznajem. Idem da se umešam u narod, ako ništa drugo
da osetim onaj tračak nade što nam ona Pandora ostavi u nasledje..Pa, neću valjda da sad tu
citiram onog pesnika Goloba za kojeg je nada poslednji oblik očajanja.
U supermarketu gde se kupuje samo domaće, udjem ohrabrena, - puni rafovi, ima svega,
opšte šarenilo...Sve šta sam poželela da stavim u korpu pored sebe, - ne smem. Napisali u
otpusnoj. Bem ti, kad sam smela nisam imala, sad kad bih mogla...prc.
Pored pijace mlada komunalna policajka ubedjuje bakicu u trošnom kaputu, da tu nije mesto
da prodaje orahe merene na po pola kilograma. Ni šustikle. A i bakica, tu našla da prodaje
šustikle i još konkuriše Kinezima, - kod njih šustikli prs' i pleva. Bre !
Jedva nadjoh mesto u kafiću da popijem espreso i odmorim.
Ispred nekad slavne robne kuće, čovek neodredjenih godina rasteže harmoniku.
" U našega Rajka golema sviraljka...." čuje se iz grla prilično potrošenog, - od piva ili pesme,
ostavljam nerazjašnjeno.
Šlep služba odnosi crni Audi sa mesta obeleženog žutim. Abe Nišlije, što bi rekao Riki Nedović,
glumac ovdašnji, da l' ste normalni ?! Ne sme se gde se ne sme. I gotovo.

Sa radija javljaju sneg će za koji dan. Jedva čekam. Sneg u meni budi nešto lepo, detinjasto...
A rekli da je čovek mlad dok god se raduje snegu. Znači, ja sam...z:lol:
.....

Opis jednog dana, jednog decembra u Nišu, gradu koji nije bez sutra. Verujem i NADAM se.
 
Gledam bre Mari , ovi avatar , na tvom profilu - kako se to vika ; poubava Gospoja . sa sos cigarče . Vidi i slep , em ubava , em zna da uživa ! Ama , reklo bi se , Firagona dvanaest jezika vika - a francuski , to je tek za priču .
Pa i ovaj tvoj niški svet , meraklijski , uz kavence i čibuk - ama zna razgovor razbrigaš da zapodene ! Da taj svet , što uvija duvan za celi bel' svet , pet pare ne daje za frtutme !
No - nešto moram da rečem !
Ama baš kod tebe da se izjadam !
Digla se svakojaka šuša protivu ti duvanskih uživancija.
Vele , što se u ovoj godini isfurmare , to im je !
Posle stupa zabrana bilo kakvog kurenja - na sav narod ovi naš .
Uzpadrćali se iministri , razjedili vih dana , pa po novinama vele : pušaćima odzvonilo !
Svaka šuša , nepušačka , preti !
I svi pušačii ćute !
Prave se toše ! Kao nisam ja majke mi , a jošte nisam ni odavde !
Komunalni policajni po teretanama spremaju se - treniraju strogoću za antipušačku kampanju !

A kavence bez čibuka - izem ti uživanciju !
Rešila vlast da istrebi zagađivače , vele ! Tja !

A farama , brat i ostala menadžerija - šljaka li šljaka ! Kačevendirani primaju ordenje - primaju i ponosno paradiraju !
Nikom nišata !

Niš , koji živi od motanja tabaka , ćuti !
Pa ljudi , od ćega će se živeti , ako i te fabrike pozatvaramo !
Neznam !?
A nišlije ćute , li ćute !
Ma ćuti ceo pašaluk , beogradski - na vodi !

Pa da idem - izjadah se silno ! Ako si dovde stigla sa čitanjem - hvala ! Ali nije trebalo ! A žao mi slobode ! Onoliko !
 
Dragi moj Lončar, kume....Na tu gospoju s avatara sam ličila donedavno, dok me nije
infarkt opomenuo...A i dimila sam, pravo da ti rečem, ko iz inata, kao da sam znala da mi je
poslednje. I beše.
Sad dimim neku maglu iz one elektronske, imitiram pušenje, glumim pušač'cu, ko što
glumatam i pisač'cu ovde.

A što kažeš, Nišlije ćute.Da, ćutu i pušu.... Idu dani, kume moj :zima:
 
Draga Moja kumo Mari , šalu nastranu sa zakonima , ali čitah negde nekakve studije u vezi te elektronske pljuge - pa kao izvedoše zaključak da je ona štetnija od pravog duvana ; pa mnim ti nešto reći , gledaj da bataljuješ tu stvar , skroz na skroz . A mogu ti reći da može ! Ja sam dimio preko 42 , jako uspešno . Bilo je nekoliko prekida , po nekoliko slavnih meseci - ali život složio probleme , a kod strastvenog pušača pogrešno uverenje i tako giljaj povisok radni duvanski staž ! Elem , moji nabace nekakvu knjigu , i ja ti posle slavnih godinu dana gledanja korica , uzmem da čitam ! Kod pedesete stranice skontam foru , popušim cigaretu uz kaficu i uz blagoslov ostavim ! Evo , posle šeste godine , više ne brojim stvar ! Može se !
 
Kumo , evo adrese pa riljaj :

https://www.google.rs/search?q=alen...-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=oWOEVuPTD8qvUZq8t7gO

Na ovoj adresi imaš jednu verziju knjige :

https://slobadidi.files.wordpress.com/2010/12/allen-carr_lako-je-prestati-pusiti.pdf

Vredi pročitati ovo štivo , makar da se upozna čovek sa viđenjem tog pušačkog problema i kod drugih ! Kao što rekoh , meni je sve razjasnilo ovo Alenovo štivo !
Ima samo jedan mali problem , strah od uspeha ! Nisam verovao ! Ali , zapravo je on velika kočnica kod svih dugogodišnjih pušača ! Taj strah nije mi dai , kažem , godinu i više dana da počnem dačitam ! Budio mi sujetu , aroganciju , ego i šta sve ne u meni mobilizovao da ne čitam ! I kad sam odlučio da čitam , jer zaboga čitao sam sve i svašta pa mogu i tu stvar ( o kojoj sam mislio da znam sve ) - za sat vremena sve je palo u vodu i sad evo bez kriza , nervoza , glumatanja i lomatanja sedim u društvu pušača i pitam se , pitam , zar stvarno nisam znao te obične stvari o pušenju i bolestima zavisnosti pa sam radio kontinuirano protivu sebe !

Zato kumo proguslaj ovu knjižicu tek da mi bude lakše i da živim u ubeđenju da sam i ja koristan - ponekad !

Pozdrav !
 
Magla...
Evo danas je nema, sunce sinulo mraz stegao... juce kao neki sneg da se pomolio, ali odustao je... lepo vedro plavetnilo neba mami da se izađe u šetnju i udahne oštar vazduh od mraza sleđen... milina pogledati iz tople sobe ;) A napolju gužva i predpraznicko raspoloženje pomešano sa nervozom... vreme istice staroj dami, Nova sa novim nadama neminovno dolazi... mada ima i strepnje, šta li ce doneti... I tako pijem jutarnju kafu, sunce uprlo svoj zrak na moje lice, mogla sam oprati prozor, vide se tragovi jucerašnje kiše... ma neka ih, potsetice me na ovo lepo jutro poslednjeg dana u 2015 godini :) a sneg, u gradu nema svojih lepota, brzo se pretvori u kaljugu...
Eto pored sunca i tvog lepog prikaza jednog užurbanog nišlijskog dana, draga Mari meni ovaj dan sa lepim osecanjima otvori svoja vrata :) :zpozdrav:
 
@123loncar, u dobre ti namere ne sumnjam, živ mi i zdrav bio još mnogaja ljeta,
moram ja to u glavi da prelomim, da raščistim i fertig.
A da si me zaintrigirao, - jesi, ću pročitam, pokušam da napravim reda u glavi. I duši,
raščistim s tim porokom ...
z:poz:
 
Mari priznaj da si uz kafu zapalila i cigaru,uprkos preporukama sa VMA.Mislila si da te tu u kafeu ne vidi niko al vidim te ja čak iz Beograda.z:lol:Bez nje msnščini ni blog ne biva... jer svaki ti blog prati ona slika sa profilaz;)ali neka...poneka,još malo dok novi zakon o zabrani ne usvoje,a samo što nisuz:(
A jesi li pročitala u novinama jedanaest koristi po zdravlje od viskija?z:shock:Ako nisi samo kaži da ti pošaljem link,važi?z:lol:
 
The Lady D;bt283059:
Pozdrav za našu lepu Nišljijku,
koja od naizgled običnog dana,
svojim dubokim očima,ume da napravi zanimljivu priču :)
:zpozdrav:
ps.
ja bi ti rado isporučila sav sneg...kad se desi ,da oće ko da ga nosi :)

Lejdi, nigde više tema da od jednog dana napravimo zanimljivu priču, kao kod nas.
Kod nas gde osudjenici iz Okružnog zatvora igraju pozorišne predstavu " Zapisi iz ćelije br. 12",
adaptaciju Dostojevskog, gde mladjahne starletice kažu da azbuka ima 6 slova, da je
Leonardo Dikaprio naslikao Mona Lizu, favorit rijalitija na tv sa nacionalnom frekvencijom
nikad čuo za Matiju Bećkovića....
A snegu se radujem, nek' bar prividno, sakrije sve prljavo što se nagomilalo oko nas.

z:)
 
Tamišarka;bt283062:
Magla...
Evo danas je nema, sunce sinulo mraz stegao... juce kao neki sneg da se pomolio, ali odustao je... lepo vedro plavetnilo neba mami da se izađe u šetnju i udahne oštar vazduh od mraza sleđen... milina pogledati iz tople sobe ;) A napolju gužva i predpraznicko raspoloženje pomešano sa nervozom... vreme istice staroj dami, Nova sa novim nadama neminovno dolazi... mada ima i strepnje, šta li ce doneti... I tako pijem jutarnju kafu, sunce uprlo svoj zrak na moje lice, mogla sam oprati prozor, vide se tragovi jucerašnje kiše... ma neka ih, potsetice me na ovo lepo jutro poslednjeg dana u 2015 godini :) a sneg, u gradu nema svojih lepota, brzo se pretvori u kaljugu...
Eto pored sunca i tvog lepog prikaza jednog užurbanog nišlijskog dana, draga Mari meni ovaj dan sa lepim osecanjima otvori svoja vrata :) :zpozdrav:

Draga Tam, i kod mene jutros sunce...nešto bi valjda da popravi u nama, za kraj ove godine.
Zamišljam tvoju ravnicu i ono...
U osvitku zore
kroz sumračak tavni
pokrivene snegom
počivaju ravni...


:zpozdrav:
 
zxy;bt283066:
Mari priznaj da si uz kafu zapalila i cigaru,uprkos preporukama sa VMA.Mislila si da te tu u kafeu ne vidi niko al vidim te ja čak iz Beograda.z:lol:Bez nje msnščini ni blog ne biva... jer svaki ti blog prati ona slika sa profilaz;)ali neka...poneka,još malo dok novi zakon o zabrani ne usvoje,a samo što nisuz:(
A jesi li pročitala u novinama jedanaest koristi po zdravlje od viskija?z:shock:Ako nisi samo kaži da ti pošaljem link,važi?z:lol:

E, nisam zapalila pravu cigaretu već ovu kobajagi.
I kakav viski, džeka mi ne mož' oprostiš, vidim. A ide li uz presolol, karvileks,
plavix, monodipin, kardiopirin i još sijaset pilulica, ide li ?!
Kamo sreće da smem :sanke:
 
Pa da počnemo - može !

28wgc52.jpg
 

Back
Top