Tesla-bajka o struji

I reče Bog:
Neka bude svetlost.
I bi svetlost.
(1.Mojsijeva; 1. 1-13)

Plavo je nebo nad Likom, plavo more ispod nje i modri grozdovi u njenim vinogradima. Zato su Ličani plemići. Smiljem i bosiljem mirišu im polja, pa sela imaju mirisna imena. Vode su tako bistre i nevine da se u njima krste anđeli.
Lepa je i siromašna Lika, a njeni muževi časni i čestiti. U svet otiču žuborom potoka ili odleću na krilima slavuja. Trbuhom za kruhom, a raspevani. Svoju lepu nevestu nikad ne zaboravljaju. Mnogi se zbog toga više ni ne zaljube.
Imena Ličanima donose kumovi, kroz snegove i preko planinskih vrhova, sa jabukom... U nedrima. Kumstva se stiču u bojevima, a overavaju ranama. Onom ko će putovati daruje se ime Nikola da ga na putu štiti, jabuka na srcu grejana da mu duša miriše. I ništa više.
Takav je jedan Ličanin noseći preteški teret imena i stalno tragajući za mirisom jabuke iz nedara prešao pola sveta. Jednog je jutra, sa palube nepoznatog broda, kroz maglu, video Kip Slobode, a iza njega najveću jabuku na svetu – „Big Apple“. Video, a pomislio da je stigao.
A onda je shvatio da velike jabuke ne mirišu, da su hladne i bezukusne i da su svi sami u gradu bez komšija. Shvatio je da svi, na kraju, nađu ono od čega beže. Nedostajali su mu boje i mirisi zavičaja, toplina i neposrednost saplemenika. Nedostajala mu je Lika. Odlučio se da je stvori u Americi.
Setio se ikona, u svetlu okupanih likova hrišćanskih mučenika – napravio je sijalicu. Setio se da grom nikad ne udara u siromašnog pastira i njegovo stado i to demonstrirao igrajući se munjama. Setio se da jabuka iz nedara donosi mnogo više poruka nego svi poštari sveta. Setio se da treba davati da bi se dobijalo – stvorena je naizmenična struja. Setio se slavskih navečerja, molitvi ispod kandila i priča starijih da jedni drugima u takvim prilikama vire u dušu – za njega više nije bilo tajni.
Sve čega se setio poklonio je svim ljudima sveta na isti onaj način na koji Lika svoju lepotu poklanja svojoj deci. Zbog toga Ličani kažu:„Da i sirotinji svane“. Ipak suštinu njegovu mogu da shvate samo veliki. SVETLOST JE DUŠA MILOSRDNOG ANĐELA, ne blesak bombi u noći.
 
Ax taj chuweni Nikola Tesla...kazhu genije se radja jednom u xiljadu godina, mada lichno ne werujem u to...samo pogledajte koliko je uchenix ljudi postojalo u poslednjix 1000 godina....:Tesla je swakako bio jedan od welikana:...ako ne mozhda i najweci taj chowek je zaduzhio owo chowechanstwo...a mozhda smo mi njega zaduzhili,mada chisto sumnjam...secam se jednog dela iz knjige ,,Tesla, pronalazach za treci milenijum"...tamo pishe...,,Kada je besneo rat na Balkanu:rida:, da se chesto shetao Atlanskom obalom i sa nekom melanxonijom gledao prema okeanu:hvala:...mislim da je zaista nebitno da li je to bila Srbija ili Xrwatska...ma swe je to isto...:gace:zato tog choweka, i ako ga nikada nisam upozano...duboko cenim:worth:
 
Ja mislim da Teslu svojata svako samo zato što je uspeo,
Da je recimo ostao prosečan inženjer ili da je umesto Amerike otišao za Rusiju ili najgore moguće da je ostao neshvaćen u svom zatucanom selu - ne bi ga ni duhovno tražili.
Hrvati tvrde da je njihov i da ga nisu proterivali, Crnogorci nadjoše deverove šurnjaje zaovu pa je zato Crnogorac, Amerikanci odavno tvrde da je Tesla čisto američko ime.
Čak je nVidia napravila grafičku kartu mnogo skupu za vas koja radi iscrtavanje slike po novoj metodi.
Moram priznati da sam zatečen.
A sve to samo zato što je uspeo.
 
A poznato je da je voleo maloletnice. Verovatno je to smisao života? Čekaj ako neko napravi onoliku munju i ne bude mu ništa, kad je teleportovao manje više uspešno onaj brod, pa kad je utvrdio da ono nisu leteći tanjiri nego nešto što mora da se spali iz proračuna, onda je sigurno utvrdio kako svet funkcioniše - najbolje piče dok mu dlaka niče.
 
Poslednja izmena:
@ Iron Lord, aj ne lupaj..... :D da ne pocnem ja o Reptilima .... i zaverama....

Nije on bio ni Srbin ni Croatian, ni American, vec Sirius.... i dosao je bas zato zbog onog sto je uradio...
Valjda svaki genije dodje sa razlogom, ne nastane tek slucajno genije.

Osim toga, ako se izkaze neko divljenje prema Tesli, ne znaci da sve drugo je nista spram njega...
Hoces ti Iron malo da kontracis. :)
 
Pa znaš kako, najrevolucionarnije su mu trofazni motor (rešenje bilo ispred nosa samo niko da vidi), daljinsko upravljanje (zato danas imaš daljinski miš i tastaturu kao vrhunac perverzije), hteo je struju preko zabodene igle ali tadašnji Miškovići to nisu dozvolili iako su pokojni i autor ideje i pomenuti paroljubi, ah, maloletnice (uvek su volele starije jer su utripovale da su zrelije tj da im je frka počela pre nas). A i bio je dovoljno pametan da ukapira da je daleko od sela gde mu pop to sigurno ne bi dozvolio.

Što se Sirijusa tiče, Tesla je bio skeptik po pitanju letećih tanjira. Čim je skapirao da se sferoidne kugle mogu kontrolisati "slučajno" je izbio požar jer je izjavio da ta tehnologija ne može da se preda svetu ovakvim kakav je. Po prijavljivanju smrti nisu mu prvo ušli lekari nego FBI. Pa im opet zalud svi oni kupljeni mozgovi - slabo su oni demistifikovali ono što je on znao da može ali nije hteo da ostavi pokvarenoj psihi.

Na kraju krajeva ni atomska energija nije trebala da služi za tok II WW, ali je Ajnštajn brže izračunao ukradene nalaze i bi što bi.

Naime, ništa ne može biti revolucionarno ako to ne odgovara vojsci koja će finansirati projekat. Ako pogledaš nauka i trgovina nikad nisu bile odlike istog čoveka.
 
Poslednja izmena:
NightEyes, hvala. ;)

Naime, ništa ne može biti revolucionarno ako to ne odgovara vojsci koja će finansirati projekat. Ako pogledaš nauka i trgovina nikad nisu bile odlike istog čoveka.

Mogu da se slozim s ovim...

Vojska vlada, i cak oni iznad njih, oni skriveni - trude se da sve kontrolisu na nacin koji njima odgovara pa i naucnike, i dodele nobelovih nagrada.

A ja sam pristalica ideje, da svaki covek pa i onaj najgluplji moze da podigne svoje kapacitete uma i intiligencije, da bi nadmasio i Teslu.. naravno, ako se snadje. :)

Samo mi nije jasno za maloletnice, Tesla se nije zanimao za devojke.. zar je? :)
 
srna4:
Bez obzira na sve, Tesli svaka cast. Nije priprodno da obicni smrtnici shvate um kakav je bio Tesla. Ali je ok ako svako doda po neki detalj, banalnost ne moze uticati na Telino delo.
Prvo, nije Tesla izmislio struju, to su izmislili još u starom veku. Trebalo je jedino smisliti daljinski prenos sa što manje gubitaka. I uostalom nije izmislio sijalicu pa šta će ti onda struja? Smislio je doduše onaj daljinac i tako to... Nije ni Ajnštajn izmislio a-bombu nego je brže proračunao ukradene nalaze od Nemaca. Obzirom da je imao keca iz matematike, napravili su razorniju napravu nego što je trebalo. A što se nebitnih detalja tiče, niko nije izvan zakona. To je isto k'o da si rekla - bitna je SPC pa neka strada po koji debeljuškasti dečak.
 

Back
Top