Egzemplarno uputstvo za pripremu i konzumiranje zimskog zen-doručka

Tužan sam svedok sveopštega sunovrata, u svakom pogledu, na svim uporednicima i podnevcima. Najmučnije je što se dno još ne dotiče niti se nazire. Ja mlidijah malkice ima li načina da vam malo osmeha na lice okačim, malo topline srcima udahnem. Dumajući tako, dragi moji, uzimajući u obzir fakat da jedan smo rod, te da se stoga može očekivati da nam iste stvari istu ili makar sličnu radost daju, reših da vam darivam uputstvo za započinjanje radosnoga dana. Svejedno je da li ćete ovo delanje preduzeti pre ili posle kafe. Oni koji ne piju kafu slobodni su da to urade pre ili posle čaja ili kakogodvećštatijaznamrazumeštimene.


Faza 1
Uključiti ringlu na najjače i staviti šerpu, te u šerpu usuti pet kašika šećera. Posle par minuta smanjti vatru na polovinu. Kad se šećer fino rastopi zaliti ga litrom što masnijega mleka. Ostaviti tako petnaestak minuta, da se dobije legendarni napitak boje kakvu nijedan slikar nije i neće nikada napraviti.


Faza 2

Već vruću ringlu ponovo najariti na najjače i metnuti tavu na nju. Kad se tava dobro ugrejala staviti u nju kaiš slanine debljine prsta. Neka sa obe strane cvrči po par minuta. Rečeni kaiš smo, dakako, prethodno odsekli nežno i s poštovanjem, odajući u mislima poštu divnoj životinji s koje je taj komad skinut. GROK! GROK! Moram izričito da upozorim da je poželjno od početka pa sve do kraja procesa ne prati masne ruke, nego eventualno ubrisati prste kakvom krpom. Kada se komad slanne fino ispržio, izvaditi ga na vruć tanjir, a u tavu metnuti kašiku svinjske masti, domaće. Potom, kada se mast rastopi, po volji i shodno individualnim potrebama u tavu baciti između jednog i pet-šest do deset lepih jaja žumanca boje sunca. Svako ponaosob razbiti osećajno, samo JEDNOM (i slovima JEDARED) ga čuknuvši o ivicu tave ili sudopere. Ovaj deo se stručno naziva ulivanje jaja. Čim se belanca malo stvrdnu tavu malo nakriviti, te kašikom zahvatati mast i polivati žumanca. Svako malo tavu položiti na ringlu kako bi mast povratila potrebnu temperaturu. Ovo ponavljati sve dok žumanca ne budu pokrivena tankom beličastom opnom kroz koju se još uvek nazire božanska žutina. Zatim tako pržena jaja izvaditi na tanjir na kome čeka slanina.



Faza 3


U obavezno okrnjenu šolju na žute ili neboplave tufne, ili pak s kakvim drugim prigodnim motivom, koja vata između 2,5 i 4dl, sipati karamel mleko koje se još puši u šerpi. Pustiti da kajmak sklizne i pljusne. Ja koristim sunđerbob šolju koja vata pola kila. Naseći par parčadi leba, po mogućstvu državnog, marke Sava. Iz okrajka izvaditi sredinu pa umočiti u mehko žumance, te polakim elegantnim pokretom ruke prineti ustima. Dok nam taj čarobni meki komadić kliza niz gušu kao mače niz oluk, kidamo koricu okrajka i umačemo je u karamel mleko... Zatim reckavim nožem sečemo, sa suzom radosnicom koja klizi niz obraz, parče slanne. I tako redom , tako dalje. Dok žvaćemo sadržaj tanjira, dolivamo po malo u šolju. Kroz nos ispuštamo aromatične vazdušne struje, a kroz isti uvlačimo isto tako mirisnu atmosferu kujne, jer naravno, aspirator nismo uključili ni pod razno.


Faza 4

Kada smo smazali sve što smo spremili iste nanosekunde se bacamo na krevet! Eh, sećam se nekadašnjih kujni u kojima je podrazumevan deo nameštaja bio otoman, ležaj sa ugrađenim uzglavljem. Pošto mi to nemamo, ustremljujemo se do prvog nečeg što nam omogućava da zauzmemo položaj u kome smo paralelni tlu. Nikako, ali nikako sklanjati sudove i pospremati šta je ostalo. To kasnije! Padamo, dakle, u laki četvrtsatni dremež, obaljeni sladostrašćem. Kad posle odemo napolje, nekim poslom ili tek onako, znanci i znanice koji nas budu sretali, obasuti našim prosvetljenim pogledom, govoriće nam stvari kao što su auuu matori/slatka pa šta si ti to noćas radio/la hehehe bezobrazniče/ce jedan/dna hehehe, ne znajući da vrhunski srećno lice može sjati vrhunskom srećom koja je nečim drugim probuđena.
 

Back
Top