Srčana čakra

Srčana čakra (Anahata) je centar milosrđa i saosećanja. Kada nam je srce otvoreno mi transcendentiramo svoja samoograničenja. Ovo je centar odakle ulazimo u viša stanja svesti. Srčana čakra je portal kroz koju čovek oslobađa veliku snagu neuslovljene ljubavi, koju prima od univerzuma.

Srčana čakra je centar milosrđa i saosećanja. Kada nam je srce otvoreno, mi transcendentiramo svoja samoograničenja. Ovo je centar odakle ulazimo u viša stanja svesti. Srčana čakra je portal kroz koju čovek oslobađa veliku snagu neuslovljene ljubavi, koju prima od univerzuma.

Zapravo, ne Srčana čakra kao takva, ako se misli na Anahatu, već ćakra iza Srčane čakre koja se zove Hrid čakra. Put srca ka univerzumu, bogu, višem ja. Može je imati razvijenu i ateista, a sa druge strane može biti neaktivna i zakržljala kod nabeđenog vernika.

Terminologija je jako bitna, jer je ovde reč o dve različite stvari. Hrid je iza Anahate, i tu se u stvari nalazi “oltar”, gde prebiva išta devata... zato je to mesto kontakta sa božanskim, koje se događa kada se spusti Kundalini.

Nisam smatrao da je za većinu ovde važno da pominjem Hrid čakru. Nije mi bila namera da pominjem “Kapiju hrama srca”, kroz koju se ulazi u misteriju iza misterije. Moja namera je bila samo da usmerim um posetilaca na Srčanu čakru (Anahatu), koja predstavlja početak, odakle kreće put srca. Smatram da je put srca presudna faza u spiritualnom razvoju ljudi, jer šta vredi sva duhovnost i spoznaje ako nemamo saosećanje, ako smo “tvrdog srca”, nemilosrdni i ne umemo da praštamo. Svako treba da zna da od jednog nivoa postignuća na spiritualnoj stazi ne možemo ići dalje ako se ne oslobodimo od svojih ego kompleksa, od sujete, ljubomore, zavisti, posesivnosti, a pogotovo ako se ne odvojimo od svake pakosti, podlosti i mržnje, od sopstvenih prljavština i laži.

Dakle, u tantri, kada se govori o srcu, misli se konkretno na “tri srca”. Jedno srce je fizički organ, koji pumpa krv, drugo je Anahata - Srčana čakra, koja je glavni psihički centar Kundalini joge, i konačno postoji centar Hrid (na sanskritu znači Srce ili Centar), iza Anahate, poznat upućenima kao Hridaya ili “Spiritualno srce”, koji kada se aktivira predstavlja prolaz kroz koji se uzdiže svest praktičara iznad Sahasrare čakre. U Sanskritu, reč Hridyam znači - “Ovo je Centar” - prosto rečeno, kroz koji se ide od iluzije do stvarnosti. Vekovima je mistični centar Hridyam bila jedna od najčuvanijih tantričkih tajni, jer je direktno ukazivala na najsvetije mesto u čoveku - put u središte sopstva. Kad je Krišna govorio o “srcu iza srca” pominjao je Hridayu kao mesto sopstva, centar ljubavi, koji predstavlja spiritualnu dimenziju čistog bivstva, mesto gde je biće prisutno bez granica. Takođe, iskusni tantrici govore da je tamo negde izvesna prepreka poznata kao “čvor srca”, koga neki postaju svesni pre no što su im um i Shakti upijeni u sopstvo. Taj “čvor” mora biti razrešen da bi došlo do primene samoostvarenja u čovekom življenju. Moglo bi se još pricati na ovu temu, između ostalog i o povezanosti Hridyama sa Kala čakrom, i eto nas u priči kako spiritualno srce transcendentira vreme i prostor. Ali, ovaj post je već dovoljno dugačak. Kada se nešto priča treba uzeti u obzir da se ispriča razumljivim jezikom, koliko je to moguće.

Stvar je savršeno jednostavna. Mesto kontakta sa božanstvom, pravi hram u čoveku, je ta pomenuta čakra. Kada se Kundalini digne, ona se spusti i glava joj je u ovoj čakri, zato je to zapravo pravo mesto kontakta. Mi gledamo gore, ali u saharsari nije božanstvo. Tamo su rišiji. Božanstvo je iza nas, i kad bismo se brzo okrenuli - sreli bismo se sa njim.

Put Srca je jedino onaj na kome čovek daje, a davanje je moguće samo ako smo u stanju da možemo dati, dakle ako imamo u sebi moć ljubavi. Blagoslov može dati samo onaj ko ima šta da podari. Za to je potrebno imati pristup riznici božanske milosti ljubavi.

Namaste.
 

Back
Top