Stanite dani, stanite noci

hakim bej;bt240400:
Hvala.
Pokusao sam da napisem red-dva o basu na pdf muzika, al mi se nekako omakla tastatura i tekst ispao predugacak.
Zato je zavrsio na blogu.
Lepo si ovo napisao i zadovoljstvo je pročitati .O muzici se uvek može lepo govoriti jer ona,(umetnička muzika),kao neki filter izvlači iz ljudi ono što je najbolje u njima.
Šopenhauer u svojoj metafizici muzike ukazuje na jedan paralelizam koji postoji izmedju muzike i prirode iako nema izmedju njih nikakve sličnosti.Tako četiri glasa svake harmonije,bas,tenor ,alt i sopran ili pak osnovni ton,terca ,kvinta i oktava odgovaraju četirim stupnjevima na lestvici bića:carstvu minerala,carstvu bilja,carstvu životinja i čoveku. Ovo se ogleda u muzici u pravilu da bas uvek ostaje na mnogo većem razmaku od ostala tri glasa nego što su razmaci medju njima.
A to ima svoju analogiju u prirodi gde su razlike u organskom svetu medjusobno mnogo manje od razlike koja postoji izmedju organskog sveta i neorganskog sveta minerala generalno uzeto.
Naravno da ovako istrgnuto iz konteksta jedne zaokružene studije ovo poredjenje izgleda čudno ali ga je A.Š. dokazao poredeći dosledno fizičku i metafizičku prirodu muzike.Ja sam ovo ovde naveo kao kuriozitet koji može izazvati interesovanje za Šopenhauerovu filozofiju muzike o kojoj piše u svom glavnom delu.
A Betoven je govorio da su vibracije zvuka u vazduhu Božiji dah i da je muzika Božiji govor koga muzičari čitaju sa Božijih usana jer su oni Bogu najbliži.
 
...s' njim i sa ovom pesmom, tamo dalekih ranih sedamdesetih , jednog poslednjeg majskog četvrtka, obreo sam se u Varaždin kao regrut, slušajući HEy Joe i čitajući ba prelepim belim kućama parole : "Srbe na vrbe!"...


...radi istine , sa varaždincima i okolnim svetom nisam imao problema...čak ni sa ukućanima kuća, na kojima su bilr ispisanr parole...hoću da kažem , da sam se sa mnogima čak divno i družio...neki mi behu i prijatelji posle tog mog služenja narodu....ah da...ovu pesmu sam slušao i kad sam imao pripreme u takozvanom pratećem vodu , koji je bio u rezervi za lov na čuvene ustaške teroriste tog doba...bilo je u tom lovu , žrtava u redovima vojske , sve dok nije pala komanda : uništi neprijatelja ... neznam zašto baš ova pesma , i otkud to u meni rodi se tih godina, moje mladosti !

P.S. ....tad sam bio momak - tek da se zna !
 
Ko bi rekao da će se to dogoditi
Da gromom spaljen hrast
ovog proleća pusti izdanke i
olista

Da u Mrtvom Moru oživi školjka
i u njoj izraste biser veliki i sjajan i
zablista

Ko bi pomislio da je moguće
da se ovaj crni kamen pretvori u pticu
i odleti u nebo da se nikad više ne vrati
zar zaista

Ko da ti veruje
Ko još veruje u čuda

Znam da ti ne veruješ
a nisam ni ja verovala
sve do sada
doista
 
Poslednja izmena:
flaj;bt242308:
Ko bi rekao da će se to dogoditi
Da gromom spaljen hrast
ovog proleća pusti izdanke i
olista

Da u Mrtvom Moru oživi školjka
i u njoj izraste biser veliki i sjajan i
zablista

Ko bi pomislio da je moguće
da se ovaj crni kamen pretvori u pticu
i odleti u nebo da se nikad više ne vrati
zar zaista

Ko da ti veruje
Ko još veruje u čuda

Znam da ti ne veruješ
a nisam ni ja verovala
sve do sada
doista

:hvala::klap:
 

Back
Top