U staroj Grčkoj - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Demijurg

U staroj Grčkoj

Oceni ovaj blog
U staroj Grčkoj Sokrat je bio na glasu kao čovek koji ceni znanje. Jednog dana mu je prišao poznanik i rekao mu:

- Znaš li šta sam upravo čuo o tvom prijatelju?

- Stani malo - odgovori Sokrat. - Pre no što mi išta kažeš želim napraviti mali test. Zove se “Test trostrukog kriterijuma”.

- Trostrukog kriterijuma?

- Upravo tako - nastavi Sokrat. - Pre nego što počneš pričati o mom prijatelju, mogao bi na trenutak razmisliti zadovoljava li to neke kriterijume.
Prvi kriterijum je istina. Jesi li potpuno siguran da je to što mi želiš reći istina?
- Ne, - odgovori poznanik - zapravo sam to tek čuo i...

- Dobro, - veli Sokrat - znači nisi potpuno siguran je li to istina ili nije.
Da vidimo sada i drugi kriterijum - kriterijum dobra. Je li to što želiš reći o mom prijatelju nešto dobro?

- Ne, naprotiv...

- Dakle, - nastavi Sokrat - želiš mi reći nešto loše o njemu, a nisi čak ni siguran je li to tačno. Još uvek možeš proći na testu, jer je ostao još jedan kriterijum - kriterijum koristi. Hoće li to što mi želiš reći o mom prijatelju meni biti korisno?

- Ne, ne baš.

- Pa, - opet će Sokrat - ako to što mi želiš reći nije istina, nije dobro i
nije korisno, zašto bi mi to uopšte rekao?

Eto zašto je Sokrat bio veliki mislilac i cenjena osoba stare Grčke. To takođe objašnjava zašto nikad nije saznao da mu prijatelj je6e ženu...

Pošalji "U staroj Grčkoj" na Facebook Pošalji "U staroj Grčkoj" na Google Pošalji "U staroj Grčkoj" na My Yahoo! Pošalji "U staroj Grčkoj" na Live Pošalji "U staroj Grčkoj" na MySpace Pošalji "U staroj Grčkoj" na Twitter Pošalji "U staroj Grčkoj" na Digg Pošalji "U staroj Grčkoj" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. joca frljoka (avatar)
    ехе-хехе ... креше му жену
  2. Demijurg (avatar)
    :hahaha1: